Planujesz pobrać oprogramowanie, dzięki któremu będziesz obsługiwać VPN? Musisz uważać, aby nie zainfekować swojego urządzenia wirusami. Pliki, pochodzące z różnych miejsc w sieci, mogą być siedliskiem złośliwego oprogramowania. Stąd też warto być bardzo ostrożnym przed kliknięciem przycisku Download VPN. W poniższym materiale wskażę Ci, jakie masz możliwości w kontekście pobierania VPN na swój smartfon lub komputer.

Virtual Private Network (w skrócie VPN) to prywatna sieć wirtualna, dzięki której można chronić swoją tożsamość w sieci. Dzięki VPN zmienimy swoją lokalizację, zamaskujemy adres IP i uniemożliwimy pośrednikom podglądanie naszej aktywności. Okazuje się, że wielu użytkowników nie wnika w szczegóły techniczne oprogramowania, ignorując tym samym podstawowe aspekty bezpieczeństwa. Ze statystyk dotyczących liczby pobrań aplikacji do VPN wynika, że największą popularnością cieszą się te, które są darmowe. 

Szybko jednak okazuje się, że taka aplikacja posiada bardzo dużą liczbę reklam, ma ograniczoną funkcjonalność i może być potencjalnie niebezpieczna dla naszego urządzenia. Warto omijać tego typu programy szerokim łukiem. Według mnie lepiej nieco dołożyć i kupić sprawdzony VPN. To wydatek od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie, jeśli mówimy o długoterminowych abonamentach.

Dlaczego niektórym aplikacjom można przypisać takie negatywne cechy? Przede wszystkim dlatego, że używanie skrótu VPN do nazywania poszczególnych programów nie jest w żaden sposób uwarunkowane prawnie. Każda aplikacja, w tym nawet ta, która nie pozwala na łączenie się z wirtualną siecią prywatną, może mieć w swojej nazwie VPN. Wydawcy oprogramowania mogą więc specjalnie zawierać ten skrótowiec, aby zachęcić potencjalnych użytkowników do pobrania aplikacji. Doświadczenia związane z korzystaniem z takiego programu mogą być dalece niezadowalające. Co to oznacza w praktyce? Tyle, że w niektórych przypadkach otrzymasz niefunkcjonalny i potencjalnie niebezpieczny program udający VPN. Aby uniknąć takiego ryzyka, warto stawiać jedynie na zweryfikowane usługi wirtualnych sieci prywatnych. To nie jedyne zagrożenie, które jest związane z tym tematem. Więcej szczegółów poniżej.

VPN download, czyli pobieranie programu do VPN z Internetu. Na co uważać?

Przede wszystkim nie należy wchodzić na podejrzane strony, które zachęcają wielkimi banerami do bezpłatnego pobrania VPN. Musisz wiedzieć, że prawdziwa usługa VPN nie jest w stanie utrzymać się za darmo. Nawet bezpłatne sieci prywatne czerpią zyski, np. wyświetlając wiele treści reklamowych i mocno ograniczając dostępny transfer danych. Z tego też powodu nie zachęcam do pobierania darmowych VPN. Nie dość, że można naciąć się na niebezpieczny plik, to w dodatku funkcjonalność takich programów jest bardzo okrojona. Ryzykujesz także utratą swoich danych, które mogą zostać spożytkowane do celów marketingowych. Więcej na temat bezpłatnych sieci VPN napisałem w oddzielnym artykule o Free VPN.

Download VPN
VPN ma zwiększać bezpieczeństwo użytkownika, dlatego nie warto bagatelizować, z którego programu korzystamy

Nie oznacza to jednak, że unikając tego typu aplikacji, zabezpieczymy się w stu procentach przed zagrożeniem. Problem może dotyczyć także bardziej wiarygodnych sieci. W 2019 roku cyberprzestępcy stworzyli stronę bliźniaczo podobną do wiarygodnej usługi VPN, jaką jest NordVPN. Witryna była w zasadzie praktycznie identyczna, różniła się jedynie wyglądem odnośnika. Wszystkie elementy, w tym także parametry bezpieczeństwa, były na fałszywej stronie perfekcyjnie odwzorowane. Podrobiony portal miał m.in.:

  • Ważny certyfikat SSL, czyli charakterystyczną kłódkę, którą widzisz w przeglądarce (przy linku) po wejściu na bezpieczne strony internetowe.
  • Dobrze zachowane elementy graficzne, które w zasadzie nie różniły się od oryginalnych.
  • Takie samo logo i treści na stronie, które usypiały ostrożność odwiedzającego.

Co więcej, użytkownik poproszony o pobranie pliku z programem VPN, rzeczywiście ściągał oryginalną aplikację NordVPN. Oprócz niej jednak oszuści dołączali trojana – niebezpiecznego wirusa infekującego komputer. To dowód na to, że pomysłowość cyberprzestępców nie zna granic. Trzeba mieć oczy dookoła głowy!

Jaki VPN warto pobrać na swój sprzęt?

Na co zatem zwracać uwagę, aby nie naciąć się na niebezpieczny plik z rzekomym programem VPN? Przede wszystkim sprawdź listę najpopularniejszych i najbardziej wiarygodnych sieci VPN. Zrobisz to chociażby korzystając z artykułów dostępnych na naszej stronie. Możesz równie dobrze sprawdzić recenzje sporządzone przez innych specjalistów z branży. Rodzajów programów, przeznaczonych do obsługi wirtualnych sieci prywatnych, nie brakuje. Można nawet wskazać, że nagromadziło się ich tyle, co grzybów po deszczu. Przykład? Lista dostępnych programów w Google Play, po wpisaniu w polu wyszukiwarki „VPN download”, opiewa na kilkaset różnych pozycji. 

Google Play logo
Sklep Google Play to jedno z miejsc, w których znajdują się aplikacje VPN przeznaczone dla środowiska Android. Dla Apple’a analogicznym miejscem jest AppStore

Nie sposób określić, czy każda z tych aplikacji jest bezpieczna. Część z nich nie jest nawet pełnoprawną usługą VPN, gdyż oferuje jedynie łączność za pomocą serwera proxy. Oznacza to, że nie jest w stanie np. maskować ruchu sieciowego za pomocą tunelowania. Weryfikowanie każdej aplikacji z osobna byłoby katorżniczym zajęciem. Aby nie wpadać w tego typu obłęd, najlepiej postawić na jedną ze znanych już sieci VPN. Wśród nich wymienia się takie, jak:

O każdej z nich przeczytasz więcej w specjalnych, szczegółowych recenzjach dostępnych na naszym portalu.

Skąd pobrać VPN? Kieruj się wskazówkami zweryfikowanego usługodawcy VPN 

Najbardziej wiarygodnym źródłem, z którego można pobrać klienta VPN, jest miejsce określone przez dostawcę VPN. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim jako użytkownik powinieneś samodzielnie wytypować, która usługa VPN jest dla Ciebie najbardziej odpowiednia. Być może szukasz programu, dzięki któremu ochronisz kilka urządzeń jednocześnie? A może zależy Ci na tym, aby VPN mogło się łączyć z nieograniczoną niemal liczbą serwerów? Bez problemu znajdziesz taką usługę, która spełni Twoje oczekiwania. Jeśli dokonasz odpowiedniego wyboru, to wejdź na stronę danego dostawcy VPN, pamiętając by sprawdzić:

  • link do strony – czy na pewno wygląda tak, jak oryginalny;
  • czy strona ma certyfikat SSL – oznaczony zamkniętą kłódką przy pasku z odnośnikiem;
  • czy oprogramowanie antywirusowe nie wykrywa niepokojących zdarzeń;
  • czy witryna ładuje się płynnie i nie obciąża zasobów sprzętowych.

Zdecydowana większość usługodawców VPN posiada dedykowane aplikacje do obsługi wirtualnych sieci prywatnych. Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że pobierając program (klient VPN) na swoje urządzenie, będziesz mógł korzystać z dobrodziejstw VPN niemalże z automatu, tuż po włączeniu aplikacji. Zwykle tego typu programy są dostosowane do poszczególnych środowisk systemowych. Jeśli masz zatem Windowsa, to wystarczy, że wejdziesz na stronę usługi VPN i pobierzesz program dostosowany do systemu Microsoftu. Analogicznie działa to w przypadku macOS Androida, iOS’a, Linuxa i innych środowisk.

Download VPN na urządzenie mobilne. Skąd pobierać, jeśli nie z oficjalnej strony?

Jeśli posiadasz smartfona lub tableta, na którym chcesz eksplorować bezpieczną sieć z nakładką VPN, to niekiedy nie będziesz mógł pobrać aplikacji VPN bezpośrednio ze strony dostawcy. Dlaczego? Wynika to chociażby z faktu, że oprogramowanie mobilne jest dostępne w miejscach specjalnie do tego przystosowanych. Usługodawcy czasami rezygnują z dodawania instalatorów VPN bezpośrednio na swojej witrynie. Pobieranie pliku ze strony mogłoby być nie do końca bezpieczne, a w przypadku aplikacji zamieszczonych w Google Play czy AppStore, zyskujemy większą pewność. Zazwyczaj jednak tego typu informacja jest jasno wskazana przez dostawcę VPN. Wskazuje on na swojej stronie, że np.:

  • Aplikacja VPN dla iOS jest dostępna w AppStore,
  • Program VPN dla Androida znajdziesz w Google Play.

Zawsze sprawdzaj, czy usługodawca VPN posiada odpowiednie oprogramowanie dopasowane do użytkowanego systemu. Bez względu na to, czy chcesz korzystać z VPN w smartfonie, czy na pececie

To ważna wskazówka dla potencjalnego użytkownika. W czym może być przydatna? Jeśli usługodawca VPN zaznaczy, że nie posiada dedykowanej aplikacji dla danego sprzętu – próżno jej szukać w tego typu miejscach. Jesteśmy tym samym bardziej uczuleni na potencjalne niebezpieczeństwo. Skoro sam wydawca VPN wskazał, że apka nie istnieje, to nie możemy nabrać się na fałszywie programy, które mogą być sygnowane logiem zweryfikowanej firmy VPN. Skąd, oprócz sklepów mobilnych i oficjalnych witryn dostawców VPN, możesz jeszcze „zrobić download” VPN na swój sprzęt?

  1. Z popularnych serwisów internetowych gromadzących różne programy w swoich zasobach.
  2. Od znajomego, który prześle Ci instalator, np. w załączniku mailowym.
  3. Z innych, często zagranicznych, zewnętrznych stron internetowych.

Osobiście nie polecam Tobie żadnego z tych źródeł. Najlepszym miejscem na pobranie VPN na komputer, telefon lub tablet jest oficjalna witryna usługi. Zyskujesz pewność, że taka apka jest odpowiednio zaktualizowana i zabezpieczona przed wyciekiem informacji. Oczywiście, jeśli wybierzesz zweryfikowane VPN, a nie pierwsze lepsze! 

Jeszcze inną opcją jest download VPN w formie rozszerzenia do przeglądarki. Tego typu addon powinien być jednak traktowany jako funkcjonalny gadżet, który jednak nie zastąpi pełnoprawnej usługi VPN. Dobrym przykładem w tym kontekście jest rozszerzenie Opera VPN, które budzi skrajne emocje wśród testerów.

VPN download – podsumowanie

Jak pobierać VPN i skąd to robić? To w sumie proste: wystarczy wejść na oficjalną stronę usługodawcy, pamiętając, by sprawdzić wiarygodność takiej witryny. Zdarzało się, że cyberprzestępcy podrabiali już strony online, tworząc bliźniaczo podobne odpowiedniki. Zawsze zwróć uwagę na rzeczywisty wygląd linku, czyli odnośnika. Jeśli różni się od tego, który jest używany przez oficjalnego wydawcę VPN – nie użytkuj takiej strony. 

Korzystaj z wiarygodnych źródeł downloadu, wskazanych przez firmę udostępniającą usługi VPN. Nie wybieraj zewnętrznych źródeł i nie pobieraj plików z dziwnie wyglądających stron, np. źle przetłumaczonych na język polski. Ryzykujesz tym samym pobraniem złośliwego oprogramowania, które może drenować nie tylko Twój komputer, ale także dane osobowe, konta bankowe i inne wrażliwe zasoby.