Sieć VPN dla Linuxa. Jaki najlepszy VPN dla systemu Linux w 2024? Jak pobrać i zainstalować usługę na dystrybucjach typu Ubuntu, Debian, Fedora (VPN na Linux)? Jak skonfigurować OpenVPN lub inne oprogramowanie na OS Linux? VPN Linux – Centos, Mint.
Linux to środowisko, z którego korzysta wielu pasjonatów informatycznych. To system szczególnie przeznaczony dla osób zajmujących się programowaniem i ulepszaniem kodów. Na Linuxie pracują także serwery, zapory sieciowe czy routery, dlatego jego wykorzystanie jest znacznie szersze, niż mogłoby to się na początku wydawać. Korzystający z systemu o charakterystycznym logo pingwina zwykle mają szerokie pojęcie o zagadnieniach komputerowych. To zaś sprawia, że znane są im wszelkie zagadnienia związane z potencjalnymi zagrożeniami w sieci. Mimo, iż Linux jest systemem stosunkowo bezpiecznym, bo działa w ramach otwartego i często aktualizowanego oprogramowania, to rozwój niebezpieczeństw w Internecie każde zabezpieczać się na różne sposoby. Stąd też wzrost zainteresowania usługami VPN wśród użytkowników Linuxa nie może specjalnie dziwić. Dodatkowa ochrona w postaci szyfrowania danych i tunelowania ruchu to kolejna zapora, która nie ułatwia pracy cyberprzestępcom.
W poniższym artykule sprawdzam, jakie sieci VPN na Linux są warte polecenia. Dowiaduję się, dlaczego wybór dobrej usługi wirtualnych sieci prywatnych wcale nie jest taki prosty, jak w przypadku innych systemów operacyjnych. Podpowiadam, jak krok po kroku zainstalować, skonfigurować i połączyć się z VPN w systemie Linux. Rozwinięcie tych zagadnień nieco niżej. Zapraszam!
System Linux – czy użytkownik powinien dodatkowo zadbać o prywatność online za pomocą sieci VPN?
Systemy oparte na Linuxie uważane są za mniej podatne na działanie złośliwego oprogramowania. Otwarte środowisko systemowe sprawia, że wiele problemów dotyczących bezpieczeństwa jest na bieżąco eliminowanych. Specyfika open source polega na tym, iż każdy użytkownik może mieć realny wpływ na kształt systemu. Spora baza użytkowników stanowi więc swoistą zaporę, która reaguje niemalże w czasie rzeczywistym na ewentualne niebezpieczeństwa. Jeśli pojawi się coś podejrzanego, to szybko jest eliminowane przez społeczność. Stąd też Linux postrzegany jest jako system bezpieczny i mniej podatny na ataki ze strony złych hakerów. Mimo to nie można jednoznacznie wskazać, że tego typu zdarzenia nie występują w ogóle. Każdego miesiąca notuje się wiele incydentów bezpieczeństwa, które pozwalają sądzić, iż system sam w sobie nie jest wystarczającym gwarantem ochrony. Uwaga użytkowników systemów bazujących na Linuxie coraz częściej kieruje się ku nowym sposobom pozwalającym podnieść poziom anonimowości i bezpieczeństwa. Wniosek, jaki możesz z tego wyciągnąć jest taki, że dopiero odpowiednie zaszyfrowanie ruchu za pośrednictwem VPN zmniejsza skokowo podatność na działanie cyberprzestępców.
Ci zaś, omijając różne zabezpieczenia, mogą starać się przejąć Twoje dane osobowe. Będą również zainteresowani śladami, jakie pozostawiasz po sobie w sieci. Nawet jeśli korzystasz z bezpiecznego Linuxa, to wciąż logujesz się na różne strony internetowe i pozostawiasz tam znaki w postaci plików cookie. Co prawda większość cyberprzestępców da Ci spokój, w momencie kiedy odkryje, że korzystasz z zabezpieczonej dystrybucji Linuksa. Niekiedy jednak dla takiej osoby próba przejęcia danych może być swojego rodzaju wyzwaniem. Można zatem wskazać, że ataki na Linuxa zdarzają się bardzo rzadko. Ale jeśli się przytrafią, to możesz mieć w zasadzie pewność, że podejmuje się ich doświadczony i wykwalifikowany haker. Reasumując, Linux to system dobrze chroniony, ale nie jest on w stanie całkowicie ukryć Twojej aktywności online. Jednocześnie warto podkreślić, że sieci VPN posiadają taką możliwość, dlatego są niezłym uzupełnieniem Twojej „formacji obronnej”, którą oddzielasz się od potencjalnych niebezpieczeństw. Jak się jednak okazuje, wybór odpowiedniego klienta VPN na dystrybucje Linuksa nie jest taki prosty.
Programy VPN dla systemu Linuxa w 2024 – czy są przydatne? Dlaczego tak trudno znaleźć odpowiedni VPN na Linux?
Mogłoby się wydawać, że solidne zabezpieczenia jakie posiadają OS bazujące na Linuxie pozwalają na nieskrępowane korzystanie z sieci internetowej. To prawda, choć korzystając z tej alternatywy systemu Windows i tak jesteś narażony na działanie wielu zagrożeń sieciowych. Nawet, jeśli są one mniej niebezpieczne, to warto się ich wystrzegać. Z pomocą przychodzi wirtualna sieć prywatna, która nie tylko chroni połączenie online, ale również gwarantuje szereg innych udogodnień. Korzystając z VPN na Linux możesz oczekiwać kilku przydatnych funkcji, takich jak pełnej ochrony Internetu – bez względu na to, czy korzystasz jedynie z przeglądarki, czy też wykorzystujesz urządzenie do innych celów. Ważną cechą VPN jest możliwość korekcji swojego adresu IP. Co to oznacza? Tyle, że możesz zakamuflować się pod płaszczykiem innego identyfikatora. Dzięki temu zyskasz dostęp do treści zablokowanych, które nie są możliwe do wyświetlenia w Twojej fizycznej lokalizacji. VPN przydaje się także w kontekście pobierania plików typu torrent, korzystania z sieci peer-to-peer i unikania skryptów śledzących, które są gęsto rozmieszczone na różnych portalach internetowych.
Zabezpieczenie systemu Linux dzięki VPN – argumenty za instalacją
Mimo skutecznych zabezpieczeń, korzystanie z protokołów VPN w dystrybucjach Linuksa ma jak najbardziej sens. Dzięki temu Twój dostawca usług internetowych (a także inne podmioty trzecie, które gromadzą dane o Twojej aktywności) nie będzie miał pełnej wiedzy dotyczącej tego, co aktualnie wykonujesz online. Ważną cechą VPN dla Linuxa jest możliwość zabezpieczenia ruchu w ramach sieci bezprzewodowej. Jest to pięta achillesowa, na kontuzję której narażone są różne systemy operacyjne. Korzystanie z publicznej sieci Wi-Fi nie jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem, szczególnie jeśli masz zamiar logować się na swoje profile, wchodzić na konto bankowe czy pobierać różne pliki z sieci. VPN daje możliwość postawienia kolejnej przeszkody, która jest zbyt czasochłonna do złamania przez potencjalnych cyberprzestępców. Większość popularnych sieci wirtualnych zapewnia szyfrowanie klasy wojskowej, które jest bardzo ciężkie do odkodowania.
Warto jednak pamiętać, że jedynie bardzo wąska grupa usługodawców VPN udostępnia swoje programy przystosowane do pracy razem z Linuxem. W przypadku Androida czy iOS nie ma z tym większego problemu. Wpisując odpowiednią frazę w aplikacji sklepowej odnajdziemy kilkaset rekordów. Oprogramowanie VPN dostosowane do Linuxa nie jest jednak tak powszechne. Część dostawców VPN po prostu rezygnuje ze wsparcia dystrybucji „pingwina”, tłumacząc decyzję niewielkim zapotrzebowaniem rynkowym. Inni zaś podkreślają, że niektóre dystrybucje Linuksa są bardziej wymagające, wobec czego wytwarzanie programów VPN nie jest do końca opłacalne dla takiej firmy. Mimo stosunkowo niewielkiego wyboru, wciąż możemy odnaleźć kilka wiodących dostawców VPN działających na rynku. Zanim przejdę do ich wyróżniania, zastanowię się nad cechami idealnego VPN dostosowanego do Linuxa.
Czym powinien charakteryzować się najlepszy VPN w systemie Linux? Cechy oprogramowania VPN na dystrybucje Linuxa – szyfrowanie, brak logów, bezpieczeństwo IP i Wi-Fi
Zanim przejdę do omówienia parametrów technicznych dobrej sieci VPN, zatrzymam się na temacie rozwiązań dedykowanych. Odpowiednia usługa wirtualnych sieci prywatnych, która jest przeznaczona na Linuxa powinna obsługiwać dystrybucję, z której korzystasz. Jeśli jesteś użytkownikiem Ubuntu, to musisz szukać VPN dostosowanego do tego typu systemu. Podobnie będzie w przypadku posiadania Linux Mint. Inną kwestią jest możliwość wykorzystywania dedykowanej aplikacji, stworzonej specjalnie dla Linuxa. To duże ułatwienie i możliwość nieskrępowanej konfiguracji połączenia. Z tego też względu klient dla Linuxa musi posiadać uproszczony interfejs GUI oraz mieć dostępny prosty wiesz poleceń CLI. Użytkownicy Linuxa bardzo często korzystają także z innych urządzeń, które bazują na odrębnych OS. Z tego względu dobrym rozwiązaniem jest np. skorzystanie z routera VPN, który zabezpieczy cały ruch internetowy w ramach jednej sieci domowej. Nie bez znaczenia pozostają także inne funkcje VPN, które przydają się podczas wykorzystywania tej technologii na Linuxie. Wśród nich mogę wyróżnić:
- Wsparcie ze strony działu technicznego. Obsługa VPN powinna odpowiadać na zgłaszane problemy i reagować szybko w przypadku problemów zgłaszanych przez użytkowników Linuxa. Wiele sieci VPN oferuje całodobowy support, choć zwykle oznacza to także wyższe koszty abonamentu.
- Optymalną prędkość połączenia. Chodzi nie tylko o to, aby uzyskać prywatność i bezpieczeństwo, ale także aby korzystanie z VPN było maksymalnie płynne. Nie uzyskasz zwykle takiej gwarancji korzystając z bezpłatnych alternatyw, takich jak darmowa sieć VPN.
- Restrykcyjne normy bezpieczeństwa. Firma oferująca usługi VPN musi prowadzić restrykcyjną i niepodważalną politykę braku logów. Każdy incydent z przeszłości powinien zapalać „czerwoną lampkę” w głowie potencjalnego użytkownika. Można bez kozery wskazać, że tego typu zapewnienie posiadają w większości płatne sieci VPN.
- Szyfrowanie na najwyższym poziomie. Wybierz aplikację, która kieruje się wojskowymi normami dotyczącymi szyfrowania. Niektóre sieci VPN mogą oferować niezadowalającą jakość chronienia danych. Mimo, że Linux jest bezpieczniejszy niż Windows, to nie możesz tej kwestii bagatelizować.
- Stałe i częste aktualizacje. Dzięki VPN możesz swobodnie eksplorować sieć, bez zmartwienia o pozostawiane ślady. Co jednak, jeśli chcesz przesiąść się na nowszą wersję dystrybucji Linuksa? Dział techniczny VPN powinien podejmować starania, aby oferowane oprogramowanie było stale funkcjonalne i kompatybilne z poszczególnymi systemami.
- Szeroki wybór protokołów szyfrujących. Dobrze, jeśli sieć VPN pozwala na skorzystanie z protokołu OpenVPN. Działa on na podobnych zasadach, jak Linux – ma otwarty kod i szerokie wsparcie społeczności, dlatego użytkownicy Linuxa lepiej się w nim odnajdą. Posiadanie dedykowanej aplikacji nie jest warunkiem koniecznym. Jeśli mamy jednak wybór, to znacznie łatwiej będzie wybrać takie VPN, które posiada dedykowanego klienta dla poszczególnych dystrybucji. To sposób na łatwiejsze i bardziej intuicyjne poruszenie się w interfejsie programu.
- Możliwość uzyskania atrakcyjnych zniżek. Nikt nie lubi przepłacać. Jeśli masz zamiar pobrać VPN, najpierw będziesz orientować się w cenach poszczególnych usług. Aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi problemami, skorzystaj z klauzuli zwrotu poniesionych kosztów. Większość renomowanych usług VPN oferuje 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy – co jest opcją bardzo przydatną, szczególnie jeśli stwierdzisz, że VPN nie jest dla Ciebie.
Najlepsze sieci VPN – przegląd. Co pobrać i zainstalować na Linuxa? Surfshark VPN, Private Internet Access, Cyberghost VPN, OpenVPN i inne
Jaka sieć VPN działa na Ubuntu 19.04, Mint 19, Centos 17 lub innych dystrybucjach Linuxa? Poniżej postanowiłem wyróżnić cztery najbardziej popularne usług, dzięki którym możesz połączyć w sposób bezpieczniejszy z siecią internetową. Wszystkie pozycje poniżej są kompatybilne z Linuxem, co jest poświadczone informacjami dostępnymi na witrynach usługodawców. Koniecznie sprawdź poniższe zestawienie.
Surfshark VPN
Surfshark jako jedna z niewielu renomowanych sieci VPN posiada całkowicie dedykowane oprogramowanie przeznaczone na dystrybucje Liniuxa. Klient przeznaczony jest dla użytkowników Debiana 11, Ubuntu 20.04, Mint 20 oraz wszystkich nowszych wersji systemowych. Jeśli korzystamy ze wcześniejszych dystrybucji, to możemy mieć spory problem z konfiguracją. Wówczas należy skorzystać ze specjalnego poradnika przygotowanego przez dział techniczny Surfshark. Oprogramowanie posiada w bardzo czytelny i przejrzysty graficzny interfejs użytkownika, dzięki któremu można w łatwy sposób zapanować nad wszystkimi procesami. Surfshark nie prowadzi rejestrów, ponadto dysponuje super-szybkimi serwerami o prędkości 10Gb/s na całym świecie. Dzięki aplikacji użytkownik zyskuje także dodatkowe zabezpieczenie w postaci technologii WireGuard. To szybki i prosty tunel, który pozwala na nowoczesne i bezpieczne tunelowanie połączenia w czasie rzeczywistym.
Zobacz: Recenzja Surfshark VPN: Opinie i test
Sprawdź aktualne promocje na Surfshark 👉
Cyberghost
Cyberghost co prawda nie posiada dedykowanej aplikacji z zaprojektowanym interfejsem, ale za to jest wysoce kompatybilny z różnymi wersjami Linuxa. Usługę możesz skonfigurowaćm.in. dla Ubuntu, Fedora, Mint, CentOS czy PopOS. Cyberghost jest doceniany za swoją ścisłą politykę braku logów. Co pewien okres firma udostępnia raport transparentności, w którym omawiane są wszelkiego rodzaju zagadnienia dotyczące podejmowanych kroków. Co ważne, Cyberghost posiada rozszerzoną gwarancję zwrotu pieniędzy za usługę. Nie jest to 30, ale aż 45 dni. oznacza to, że przez ponad miesiąc możemy cieszyć się usługą za darmo, a następnie z niej zrezygnować – albo kontynuować korzystanie. Cyberghost posiada ponad 9000 serwerów zlokalizowanych w 91 krajach. To olbrzymia baza punktów dostępowych, z którymi możesz się połączyć.
Internet Private Access
Private Internet Access to nieco mniej popularna marka, która od lat funkcjonuje na rynku wirtualnych sieci prywatnych. Mimo tego, że korzysta z niej mniejsza liczba użytkowników, niż w przypadku konkurencji – to PIA VPN może pochwalić się własną aplikacją GUI. Możesz ściągnąć ją bardzo łatwo, zaledwie jednym kliknięciem, korzystając z oficjalnej strony dostawcy. Dedykowane oprogramowanie działa w dystrybucjach Ubuntu 18.04+, Mint, Debian, Fedora, oraz Arch. Dzięki aplikacji nawet mniej zaawansowani użytkownicy Linuxa mogą zyskać łatwość w obsłudze usługi. Ilość punktów dostępowych w przypadku PIA VPN nie jest szczególnie imponująca. Otrzymujemy możliwość łączności z 145 serwerami. Niezwykłą cechą Private Internet Access jest to, że jest to usługa w stu procentach open source. Rodzi to jednak pewne wątpliwości, gdyż kod źródłowy jest dostępny dla każdego – także dla osób, które chciałyby zrobić z niego niecny użytek.
Hide.me
Hide.me posiada aplikacje natywne, które uruchamia się zaledwie jednym kliknięciem. Niestety, w przypadku posiadania systemu Linux nie możemy skorzystać z takiej funkcjonalności. Konfiguracja VPN od Hide.me będzie więc przebiegać w sposób ręczny, co nie powinno sprawić trudności bardziej doświadczonym użytkownikom. Usługa VPN dostępna jest dla Ubuntu oraz Fedora 24+. Hide.me przygotował kilka możliwości konfiguracyjnych w zależności od wybranego protokołu bezpieczeństwa. Musimy więc przed skorzystaniem z wirtualnej sieci prywatnej określić, z jakiego będziemy korzystać: OpenVPN, linii poleceń OpenVPN lub IKEv2. Hide.me dysponuje ponad 2000 serwerami w 75 lokalizacjach. Nie posiada limitów transferowych i zapewnia gigabitowe szybkości przesyłu danych.
Inne
- CyberGhost VPN.
- IP Vanish.
- ProtonVPN.
- ExpressVPN.
- VyprVPN.
Jak skonfigurować sieci VPN dla Linuxa? Przewodnik ustawiania sieci serwerów VPN
Jak załączyć odpowiednie ustawienia, aby nawiązać bezpieczne połączenie w ramach usługi? Skonfigurować VPN możemy na dwa sposoby. Pierwsza możliwość jest najwygodniejsza i obejmuje korzystanie z dedykowanej aplikacji natywnej na poszczególne warianty Linuxa. Wówczas wystarczy jedynie ściągnąć takie oprogramowanie na urządzenie, a następnie uruchomić terminal (np. wykorzystując konfigurację klawiszów Ctrl + Alt + T w dystrybucji Ubuntu). Po otworzeniu się okna trzeba wpisać polecenie, które uruchomi instalator. Jeśli nie wiesz, jak instalować programy na Linuxie, koniecznie sprawdź poradniki na ten temat. Po poprawnej instalacji klienta będzie można używać całkowicie nowego interfejsu do obsługi VPN, np. za pomocą kliknięcia przycisku connect.
Drugim sposobem konfiguracji jest metoda ręczna. Niekiedy nie będziemy mieć możliwości skorzystania z automatycznych aplikacji do obsługi VPN. Wówczas musimy skorzystać z gotowych poradników udostępnianych przez poszczególnych usługodawców VPN. W takiej sytuacji musimy zainstalować wirtualną sieć prywatną przy użyciu linuxowego wiersza poleceń. Zanim jednak go otworzymy, należy przejść na stronę internetową swojego VPN, zalogować się na swoje konto oraz otworzyć podstronę zarządzania usługą. W większości przypadków znajdziemy tam porady, które dotyczą prawidłowego ustanowienia połączenia VPN. Celowo nie przedstawiam tutaj całego procesu ustawiania, ponieważ jest on różny w zależności od firmy oferującej VPN. Najbezpieczniej jest zasięgnąć danych bezpośrednio z poradników usługodawcy.
Połączenie VPN dla Linuxa. Często zadawane pytania
Jak zainstalować VPN na Linux?
Zrobisz to za pomocą wiersza poleceń Linuxa. Nieodzowne będą także pliki instalacyjne, które pobierzesz bezpośrednio z witryny online dostawcy wirtualnej sieci prywatnej. Proces konfiguracji jest bardziej skomplikowany i wymaga trzymania się instrukcji udostępnianych przez obsługę VPN.
Czy VPN zapewnia bezgraniczną ochronę w sieci?
Mimo, że VPN zwiększa Twoje bezpieczeństwo, to nie jest ono technologią perfekcyjnie niezawodną. Zawsze warto zwiększać swój poziom ochrony, np. stosując dodatkowe oprogramowanie antywirusowe o wysokiej skuteczności. Musisz jednak pamiętać, aby było one kompatybilne z Twoim Linuxem.
Czy sieć VPN na Linuxa pozwala streamować filmy?
Tak, dzięki usłudze VPN zyskujemy możliwość oglądania materiałów wideo, które nie są dostępne w naszym kraju. Jakość wyświetlanego wideo będzie zależeć od prędkości naszego połłączenia oraz jakości serwerów VPN. Może się zdarzyć, że niektóre usługi VPN nie będą w takiej sytuacji zbyt szybkie.