VPN + Tor Browser, czyli jak pozostać anonimowym w Internecie? Czym jest Tor i VPN – zalety i wady. Czy Tor zapewnia lepszą ochronę i zwiększa prywatność? Tor vs VPN – na czym polega Onion over VPN online?
Jeśli interesujesz się tematem bezpieczeństwa w Internecie, to pojęcia takie jak VPN oraz antywirus z pewnością nie będą dla Ciebie ani trochę tajemnicze. Istnieje jednak znacznie więcej zagadnień, które rzeczywiście mogą wprawić w zakłopotanie tych mniej zaawansowanych użytkowników sieci. Przykłady? Mniej osób zdaje sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę jest tzw. Tor i dlaczego można go wykorzystywać razem z wirtualną siecią prywatną. Okazuje się, że może być to całkiem dobry sposób na zwiększenie bezpieczeństwa online. Aby jednak nie wychodzić zbytnio przed szereg, na początku warto wyjaśnić podstawowe znaczenie tego terminu. Jak jeszcze lepiej zabezpieczyć ruch w Internecie?
Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak połączyć się z VPN i Tor jednocześnie. Podpowiadam, dlaczego takie przedsięwzięcie może zwiększyć poziom Twojej anonimowości w Internecie. Wskazuję korzyści, ale także i wady, korzystania z technologii VPN + Tor. Wyjaśniam również czym jest przeglądarka Tor i dlaczego jest ona czymś innym, niż zwykły program typu Opera, Firefox czy Google Chrome. Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w treści poniżej. Zapraszam!
Tor – co to? Czym się charakteryzuje? Czym jest TOR?
The Onion Router, czyli w skrócie TOR, określany potocznie w Internecie jako Tor – to tzw. router cebulowy stworzony początkowo na potrzeby sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Mimo, iż jego nazwa może wydawać się nieco zabawna, to potencjał związany z wykorzystaniem Tor jest jak najbardziej poważny. W sensie technicznym Tor stanowi sieć, która ma na celu ochronę prywatności użytkownika. Mogłoby się więc wydawać, że taki wirtualny ruter działa całkiem podobnie do znanej nam już (z poprzednich artykułów na naszym serwisie) sieci VPN.
Okazuje się jednak, że nie jest tak do końca. Zasada działania Tor jest inna. Można nawet wskazać, iż jest to całkowicie oddzielna metoda szyfrowania danych, która uwzględnia zabezpieczanie wielu warstw informacji. Co to oznacza w praktyce? Mniej więcej tyle, że Tor przekierowuje dane przez swojego rodzaju węzły szyfrujące. Robi to losowo, dlatego poszczególne bramki nie mają „wiedzy”, która mogłaby zdradzić kierunek przesyłu danych. Stąd też wzięła się nazwa technologii – sieć cebulowa, ponieważ Tor tak jak cebula, składa się z wielu warstw.
Ochrona Twojej prywatności przez Tor. Do czego można ją przyrównać?
Tor każdorazowo szyfruje dane, a następnie przesyła je dalej przez węzły. Dopiero ostatni element układanki odszyfrowuje całe połączenie – wówczas serwery mogą dopiero odczytać ruch. Zasadę działania Tor można porównać więc do wysyłania paczki z punktu A do punktu B. Tor szyfruje wiadomość. Jako nadawcy wiemy, że pakunek przechodzi przez pewne miejsca, np. trafia do furgonetki kurierskiej, a następnie do centrum magazynowego. Kurier, który wydaje paczkę odbiorcy jest ostatnim elementem tej zagadki – węzłem wyjściowym.
To on finalnie przekazuje przesyłkę, która trafia w ręce przyjmującego. Tym samym niejako „odszyfrowuje” całą wiadomość. Jeszcze bardziej niesamowite jest to, że poszczególne węzły w przypadku Tor są losowe i co pewien czas się resetują. Jeśli wyślemy paczkę z Warszawy do Berlina to możemy być przekonani, że pakunek będzie podróżował przez Poznań. W przypadku połączenia Tor nigdy nie mamy pewności, do jakiego węzła trafi informacja (są one losowo wybrane).
Przeglądarka Tor (Tor Browser) – jakie są warunki korzystania z sieci Tor?
Jeśli chcesz uzyskać dostęp do sieci Tor, to możesz zrobić to na różnych urządzeniach. The Onion Router jest obsługiwane przez większość środowisk systemowych, w tym Android, iOS czy Windows. Aby przeglądać treści internetowe za pośrednictwem połączenia z siecią Tor, należy posiadać jednak odpowiednie oprogramowanie. Używanie Tor wiąże się z koniecznością zainstalowania dedykowanej przeglądarki, czyli Tor Browser. Przypomina ona swoim wyglądem popularną Mozillę Firefox. Pobierzesz ją z zasobów internetowych. Pamiętaj, że robisz to jednak na własną odpowiedzialność. Wejście do zasobów internetowych, do których dostęp odblokowuje Tor, może być dosyć… nieoczywistym przeżyciem. Aby zainstalować przeglądarkę pobierz cały pakiet Tor i uruchom plik wykonawczy. Po naciśnięciu przycisku połącz Twoje połączenie z Torem zostanie w pełni nawiązane.
Warstwy sieci. Do czego przydaje się oprogramowanie Tor?
Wracając jednak do kwestii użytkowania, dlaczego Tor jest narzędziem w pewien sposób kontrowersyjnym? Oprócz szyfrowania danych i zabezpieczania ruchu sieciowego, ruter cebulowy służy do wnikania w niedostępną przestrzeń Internetu. Jest ona określana mianem deep webu. To miejsce, do którego nie da się dostać konwencjonalnymi sposobami. Aby nieco ułatwić zrozumienie całego tematu, wyjaśnię Ci czym są poszczególne warstwy sieci i do których z nich dostęp umożliwia Tor.
- Surface Web – sieć „powierzchni”, która obejmuje wszelkie strony www zindeksowane w wyszukiwarce. Można na nie swobodnie wchodzić przy użyciu najzwyklejszej przeglądarki online. Do Surface Web zalicza się m.in. nasza witryna.
- Deep Web – sieć głęboka, czyli nieco bardziej tajemnicza strona Internetu. Jej zasoby nie są segregowane przez boty, zatem nie da się dostać na jej poszczególne strony poprzez zwykłą wyszukiwarkę. W dużej mierze są to treści ukryte przez różne instytucje i organizacje, np. bazy danych, informacje o kontach czy dokumenty rządowe.
- Dark Web – sieć ciemna, czyli miejsce, w którym funkcjonuje wiele podejrzanych stron internetowych, forów i sklepów. Część z nich jest nielegalna, inne zaś stanowią zwykłe oszustwo. Strony dostępne w Dark Webie mogą być odwiedzane przez przeglądarkę Tor. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że dostęp do niektórych materiałów dostępnych w darkwebie może być zabroniony przez obowiązujące prawo.
Tor to otwarta sieć. Jakie są zagrożenia z tym związane?
Dostęp do ukrytych usług internetowych może zwiększać prywatność użytkowników. Niestety, dla niektórych przestępców Dark Web stał się miejscem realizacji nielegalnych praktyk. Zgodnie z ogólnodostępnymi informacjami, ciemna sieć może być monitorowana przez niektóre służby. To zaś sprawia, że poszczególni cyberprzestępcy wcale nie są w niej bezkarni. Wejście do Dark Webu w celu realizacji niecnych praktyk jest całkowicie nielegalne. Nie pochwalam tego typu czynów. Grożą za to bardzo poważne konsekwencje prawne. Należy jednak pamiętać, że ukryta sieć może być także miejscem swobodnej wymiany danych i wiadomości pomiędzy użytkownikami – i w takim celu może być jak najbardziej stosowana.
Tor jest popularnym narzędziem w krajach, w których obowiązuje wszechobecna cenzura treści. Korzystając z Tor można uzyskać dostęp do stron internetowych, które z różnych względów zostały zablokowane przez autorytarne rządy danego państwa. Pamiętaj również, że ciemna sieć jest miejscem, w którym funkcjonuje wielu złych hakerów. Jak widać, łączenie się z The Onion Router może mieć swoje wady i zalety. Z jednej strony zapewnia prywatność w Internecie, z drugiej zaś może być obszarem nielegalnych działań online.
Prywatność w sieci. Tor czy VPN – której usługi warto używać, by zwiększyć poziom bezpieczeństwa?
Zarówno Tor, jak i VPN mogą realnie zwiększać bezpieczeństwo użytkownika w Internecie. Obie technologie zostały powołane do podobnych celów. Podstawowym założeniem jest m.in. swobodniejszy dostęp do treści online. Mimo zbieżnych funkcjonalności, Tor i VPN różnią się od siebie sposobem działania. Tor jest usługą całkowicie darmową, do użytkowania której nie trzeba posiadać płatnego konta na stronie usługodawcy. Jednocześnie ruter cebulowy działa nieco wolniej, gdyż wymaga każdorazowego przesyłania danych pomiędzy węzłami.
Z użytkowaniem Tor wiąże się także kwestia szpiegowania aktywności. Część serwerów obsługiwanych przez wolontariuszy może być przez nich kontrolowana pod kątem przepływu danych. Jednocześnie dostęp do Tor jest trudniejszy i mniej pewny ze względu na ograniczenia funkcjonalne. To obszar, który nie jest kontrolowany przez żadnych serwisantów, obsługę użytkownika czy inny dział techniczny. Usługa działa w formacie open source, dlatego polecana jest szczególnie dla osób nieco zaznajomionych z technologiami internetowymi. Przez Tor skorzystasz np. z popularnych, zagranicznych serwisów streamingowych.
Korzyści i wady poszczególnych rozwiązań. Oprogramowanie VPN i Tor
W przypadku korzystania z VPN zyskujemy dosyć dobrą przepustowość połączenia, możliwość swobodnej zmiany lokalizacji czy zdolność do przesyłania plików P2P. Podstawowym mankamentem VPN jest to, że aby skorzystać z dobrej usługi, trzeba najpierw wykupić abonament. Sprawdzona, płatna wirtualna sieć prywatna posiada mnóstwo zabezpieczeń, takich jak wyłączniki bezpieczeństwa, które odcinają dostęp do Internetu w przypadku awarii technicznej oprogramowania szyfrującego. Sporym problemem może być jednak to, że niektórzy nieuczciwi dostawcy VPN mogą zbierać informacje dotyczące ruchu pochodzącego z Twojego urządzenia. Warto zatem wybrać takiego usługodawcę, który gwarantuje w pełni anonimowe serwery VPN. Wirtualna sieć prywatna pozwala zaszyfrować połączenie i ukryć adres IP przed dostawcą usług internetowych.
Część osób może dojść do wniosku, że połączenia VPN i Tor są wobec siebie konkurencyjne. Co prawda można w ten sposób traktować rywalizację pomiędzy tymi dwoma usługami, jednak istnieje pewne wyjście będące kompromisem. Coraz popularniejszym sposobem na osiąganie prywatności i anonimowości w sieci jest nawiązywanie połączenia internetowego przy użyciu technologii łączonej, czyli Tor + VPN. Czy to ma prawo zadziałać? Jak najbardziej. Istnieją na to dwa sposoby: VPN over Tor oraz Tor over VPN.
Konfiguracja sieci VPN i Tor. Najpierw VPN, później Tor? Uruchamianie VPN oraz Tor
Tor przez VPN, czyli Tor over VPN to metoda łączenia się najpierw z siecią VPN, a następnie z Onionem. Twój ruch sieciowy, w momecie łączenia się z Torem, jest już zabezpieczony przez VPN. To zaś sprawia, że fakt łączenia się z Torem staje się niewidoczny dla Twojego dostawcy internetowego. Warunkiem do skorzystania z takiej metody jest posiadanie kompatybilnej usług VPN. Czyli takiej, która pozwala na łączenie się metodą Tor over VPN. Jest ich całkiem sporo do wyboru. Możesz m.in. skorzystać z usługi ExpressVPN, NordVPN czy Surfshark. Każdą z tych sieci zrecenzowałem w oddzielnym materiale dostępnym na naszej stronie. Konfiguracja jest bardzo łatwa. Wystarczy:
- wykupić abonament sieci VPN,
- zainstalować klienta na swoim urządzeniu,
- pobrać pakiet Tor,
- zainstalować Tor Browser,
- uruchomić VPN, a następnie przeglądarkę Tor.
Onion over VPN – druga metoda ustawienia Tor i VPN. Czy można tak szyfrować połączenie online?
Druga metoda to VPN over Tor, czyli łączenie się najpierw z Torem, a później z wirtualną siecią prywatną. To bardziej skomplikowana opcja, która wymaga dobrej kompatybilności usługi VPN z Torem. Pozwala to ograniczyć ryzyko powstawania złośliwych węzłów wyjściowych. Dzieje się tak ze względu na to, że Twój ruch sieciowy staje się odszyfrowany po opuszczeniu ostatniego węzła Tor. Jeśli jest on dodatkowo zabezpieczony poprzez VPN, to jeszcze lepiej chronisz się przed utratą wrażliwych danych. To m.in. dobry sposób na to, aby ominąć irytujące blokady geograficzne. Niestety, niewiele sieci VPN jest dostosowanych do bezproblemowej współpracy na z Tor na takich zasadach łączności. Jako przykład mogę wymienić klienta PrivateVPN, który bardzo dobrze współdziała z Torem. Jak to skonfigurować? Należy:
- wykupić abonament sieci VPN,
- zainstalować klienta na swoim urządzeniu,
- pobrać pakiet Tor,
- zainstalować Tor Browser,
- uruchomić przeglądarkę Tor, a następnie połączyć się z siecią VPN.
Tor vs VPN – podsumowanie. Które usługi VPN współpracują z Torem?
Sprzężenie zarówno VPN, jak i Tor to pomysłowy sposób na zwiększenie ochrony prywatności w Internecie. Jeśli chcesz chronić swoje dane w sposób efektywny, to zdecydowanie warto skorzystać z opcji podwojenia bariery ochronnej w postaci tych dwóch technologii. Najlepiej łączyć się z usługami najpierw włączając VPN, a następnie Tor. Pozwoli Ci to wyłączyć The Onion Router w dowolnym momencie i przejść do tradycyjnego modelu przeglądania sieci. Pamiętaj jednak, aby wybrać klienta VPN, który jest w stanie współdziałać razem z przeglądarką Tor podczas korzystania z Internetu.