Korzystasz z najpopularniejszego systemu operacyjnego od Microsoftu? Jako użytkownik masz do wyboru kilka metod ustawiania VPN. Dzięki wirtualnej sieci prywatnej na Windows staniesz się bezpieczniejszy w Internecie. Twój ruch sieciowy będzie szyfrowany, dzięki czemu uzyskasz większą anonimowość online. Ukryjesz swój adres IP i zabezpieczysz komputer podczas łączności z publicznym Wi-Fi. W niniejszym artykule wskazuje Ci, jak ustawić VPN na Windows 10. Omawiam metody związane z połączeniem się z siecią VPN. Pokazuję kilka dróg: od manualnej konfiguracji, aż po automatyczne włączenie przez ściągany program VPN.
Poszczególne sposoby, które zostaną przeze mnie przedstawione w niniejszym artykule, powinny zadziałać także na starszych wersjach Windowsa. Jeśli więc korzystasz np. z ósemki (albo Windows 7), to również możesz wypróbować tego typu metody. Musisz jednak wiedzieć, że niektóre programy VPN nie będą obsługiwać starszych systemów. Jest to spowodowane chociażby kwestiami bezpieczeństwa. Usługodawcy VPN chcą, aby ich programy działały w możliwie często aktualizowanym środowisku systemowym. Jeśli więc mamy starego Windowsa, to istnieje ryzyko, że Microsoft zakończył już wsparcie dla tego systemu. To zaś generuje większe ryzyko ingerencji w ze strony cyberprzestępców.
VPN w systemie Windows 10 i 11. Jakie są możliwości?
Przede wszystkim musisz pamiętać, żeby najpierw zainstalować wszystkie najnowsze aktualizacje systemowe. To podstawowy krok ku bezpieczeństwu, dlatego nie warto go bagatelizować. Zanim weźmiesz się za modyfikowania połączenia VPN dla systemu Windows, zadbaj o optymalną ochronę naszego urządzenia. Co dalej? Jako użytkownicy Windowsa mamy generalnie trzy sposoby na konfigurację VPN. Są to kolejno:
- ręczne ustawianie połączenia z siecią VPN za pomocą wbudowanego narzędzia systemowego;
- pobranie aplikacji OpenVPN i ręczne ustawianie m.in. za pomocą plików konfiguracyjnych;
- ściągnięcie klienta VPN i włączenie wirtualnej sieci za pomocą kilku kliknięć.
Bez wątpienia ten ostatni sposób jest najprostszy i nie wymaga specjalistycznej wiedzy korzystającego. Wystarczy bowiem, że pobierzesz program VPN ze strony zweryfikowanego dostawcy usługi. I w zasadzie to tyle – oprogramowanie samo ustawi wszystkie najważniejsze parametry. Jednocześnie muszę podkreślić, że w takim przypadku nie będziesz zazwyczaj mógł dokonywać szczegółowych zmian w połączeniu. Jeśli zatem chcesz się nieco „pobawić” ustawieniami, to zdecydowanie lepiej, jeśli ustanowisz łączność VPN samodzielnie. Co innego, jeśli Ci na tym nie zależy.
Jak skonfigurować samodzielnie sieć VPN na komputerze z Win 10 i 11?
Czy da się połączyć się z siecią VPN bez żadnych dodatkowych programów? Oczywiście, że tak! Windows 10 i 11 posiada specjalną funkcję, dzięki której nawiążesz łączność z taką siecią. Aby przejść do tego narzędzia, należy kliknąć na ikonkę Windows znajdującą się w lewym dolnym rogu ekranu. Następnie wpisz 'ustawienia’ i przejdź do nich. Po otworzeniu się nowego okienka wybierz sieć i Internet, a następnie VPN. Znalazłeś się właśnie w panelu połączenia VPN. Masz tutaj kilka opcji. Możesz na przykład:
- dodać nowe połączenie VPN,
- ustalić zezwolenia dotyczące funkcjonowania VPN,
- zmienić różne powiązane ustawienia,
- przeczytać poradnik o konfigurowaniu sieci VPN.
Okej, ale jak poprawnie utworzyć nowy profil VPN, aby móc korzystać z usługi VPN na naszym komputerze? Aby skonfigurować serwer VPN w Windows klikamy na symbol plusika, czyli kwadracik widoczny obok napisu 'dodaj połączenie VPN’. Naszym oczom ukaże się biało-niebieski panel, w którym musisz uzupełnić poszczególne dane. Wybierz dostawcę sieci. I tutaj pojawiają się pierwsze kłopoty. Musisz ustalić nazwę połączenia, adres serwera oraz wpisać nazwę użytkownika i hasło. Aby nawiązać połączenie, to trzeba skądś te dane pozyskać. Jeśli chcesz używać VPN w celach prywatnych, tego typu informacje odszukasz m.in. w Internecie. Możesz zwrócić się także do dostawcy sieci VPN, aby dowiedzieć się, jakie dane należy nanieść.
Jeśli natomiast będziesz korzystać z VPN w ramach wykonywania swojej pracy, to takie dane uzyskasz od swojego pracodawcy. Ewentualnie: od osoby odpowiedzialnej za ich przekazywanie. VPN dla Windows może być bowiem stosowany nie tylko w celach prywatnych, ale także i zawodowych. Połączenie z serwerem VPN zabezpiecza ruch sieciowy. Dzięki wirtualnej sieci prywatnej zwiększamy nie tylko prywatność w sieci, ale także zapobiegamy negatywnej aktywności cyberprzestępców, którzy chcieliby np. wykraść informacje biznesowe.
Jak skonfigurować serwer VPN w Windows 10/11? Instalacja z wykorzystaniem OpenVPN
Kolejny sposób to połączenie się z OpenVPN. Definicję tego oprogramowania opisałem w oddzielnym artykule dostępnym na naszym portalu. W skrócie: to program, dzięki któremu połączymy się z serwerami VPN. Po co jednak do tego celu używać OpenVPN? Użytkownicy wskazują, że jest to jedna z bardzo wygodnych i bezpiecznych metod. OpenVPN działa w trybie otwartym, tzn. do jego rozwoju przyczyniają się sami korzystający. Pozwala to na bieżąco eliminować problemy i wyłapywać luki, co nie zawsze jest możliwe w przypadku metod alternatywnych. Jeśli więc chcesz skonfigurować VPN dla Windows metodą OpenVPN, musisz ściągnąć program z oficjalnej witryny producenta. Zrobisz to tutaj.
Po zainstalowaniu programu musisz go odpowiednio skonfigurować. Aby to zrobić, nieodzownym elementem będzie plik config. Skąd go wziąć? Pobierzesz go ze strony wybranego dostawcy usług VPN. Jeśli chcesz skorzystać z OpenVPN w ramach np. ExpressVPN, to wystarczy, że odnajdziesz na ich stronie pliki konfiguracyjne oznaczone jako ’.ovpn’. Następnie otwórz ten element za pomocą zainstalowanego wcześniej programu OpenVPN. Przesuń wszystkie pliki konfiguracyjne do folderu OpenVPN/Config. Teraz spróbuj się połączyć z usługą klikając na panel Connect. Może się zdarzyć, że ujrzysz okienko z koniecznością podania loginu i hasła. Nanosisz wówczas te, które są właściwe dla danej usług, np. NordVPN. To by było na tyle. Zyskujesz ochronę Twojej aktywności online.
VPN na komputer z systemem Win 10/11. Najszybszy sposób na konfigurację – aplikacja VPN
Na koniec opisuję trzecią – i prawdopodobnie najbardziej intuicyjną – metodę instalacji i konfiguracji sieci VPN dla Win 10 i 11. Mowa o aplikacji VPN, czyli specjalnym programie, wypuszczanym przez renomowanych usługodawców. Większość z nich posiada oddzielne oprogramowanie przeznaczone na poszczególne środowiska systemowe. Co to oznacza? Chodzi o to, że w zależności od tego, z jakiego urządzenia korzystasz, będziesz musiał pobrać oddzielnego klienta. Bez problemu jednak zrobisz to, jeśli korzystasz z komputera Windows. Aby zainstalować VPN wystarczy, że przejdziesz na stronę wybranego VPN i utworzysz konto. Następnie odszukaj opcję pobierz VPN na Windows i ściągnij mini-program. Poniżej prezentuję listę sprawdzonych VPN, które posiadają dedykowane programy dla systemu od Microsoftu. Kliknij na poszczególny odnośnik, aby dowiedzieć się więcej na temat określonego VPN.
- NordVPN,
- Surfshark,
- Avast SecureLine VPN,
- Hola,
- Norton,
- Cyberghost,
- ExpressVPN,
- PureVPN,
- Atlas,
- IPVanish.
Aby pobrać poszczególny program, wystarczy odnaleźć na stronie określonego VPN zakładkę download (lub inną, np. pobierz). W większości przypadków musisz się wcześniej logować na swoje konto. Po ściągnięciu oprogramowania wystarczy, że zainstalujesz go na swoim komputerze lub laptopie. Następnie włącz klienta i naciśnij przycisk szybkiego połączenia. To wszystko – bez żmudnego ustawiania adresu serwera, uzupełniania portów czy wybierania protokołu.
VPN dla Windows: podsumowanie
Jeśli jesteś użytkownikiem Windowsa, to masz przynajmniej trzy metody na nawiązanie skutecznego połączenia VPN. Zdecydowanie najbardziej wygodną opcją jest pobranie oddzielnego programu. Tego typu oprogramowanie posiada szereg wygodnych funkcjonalności, m.in. przełącznik kill switch, który pomoże Ci odciąć połączenie w przypadku utraty łączności z VPN. Korzystając z klientów VPN, możesz wybierać spośród szerokiej listy serwerów na całym świecie. Pamiętaj jednak, że każda usługa cechuje się nieco innymi funkcjonalnościami. Co więcej, płatne programy posiadają najczęściej gwarancję zwrotu pieniędzy, w związku z czym możemy w określonym terminie zrezygnować ze współpracy.