Środowisko systemowe iOS jest doceniane ze względu na wysoki poziom zabezpieczeń i zadowalające parametry prywatności. Mimo to użytkownicy wciąż dążą do tego, aby jeszcze bardziej dostosować urządzenia iPhone oraz iPad do najnowszych uwarunkowań bezpieczeństwa. Jeśli zatem chcesz surfować po Internecie bez obaw o wyciek danych osobowych czy atak cyberprzestępców, to warto zaszyfrować swoje połączenie. Do tego celu niezbędna okaże się usługa VPN, której konfiguracja nie powinna sprawić Ci wielu problemów.
To szczególnie istotne wówczas, gdy korzystasz ze sprzętów Apple’a w podróży czy w pracy. Ochronisz się bowiem przed potencjalną aktywnością oszustów, którzy mogą spróbować przełamać zabezpieczenia lub zastawić pułapki. Wyróżniam, w jaki sposób ustawić łączność z VPN. Wskazuję zarówno sposoby ręczne, jak i te wykorzystujące zautomatyzowane aplikacje od dostawców. Zapraszam!
Czym jest sieć VPN dla systemu iOS?
Smartfony znacząco różnią się swoimi możliwościami od tradycyjnych telefonów komórkowych. Użyteczne sprzęty stały się naszymi mini-komputerami, dzięki którym łączymy się ze światem, przeglądamy zasoby sieciowe i załatwiamy różne sprawy w cyberprzestrzeni. Jest to szczególnie widoczne w kontekście Apple’a. Dlaczego? Ponieważ dla wielu osób iPhone i iPad jest narzędziem codziennej pracy – z tego typu urządzeń korzysta niezliczona wręcz masa przedsiębiorstw. Inni użytkownicy korzystają z iPhone’ów w podróży, w domu czy na wakacjach. Ogromna ilość danych, która jest przetwarzana przez smartfony, stanowi łakomy kąsek dla wścibskich podglądaczy. Mogą oni, na sobie znany sposób, spróbować przełamać zabezpieczenia.
Cyberprzestępcy, wykorzystując różne techniki i luki systemowe, są w stanie wykradać dane i działać na naszą szkodę. Stąd też istotnym aspektem zwiększającym ochronę w sieci jest nakładka w formie VPN. Dzięki specjalnym protokołom szyfrowania nasz ruch internetowy staje się wtedy nieuchwytny dla oszustów. VPN dla iPhone’a nie różni się znacząco od tego, który został przeznaczony na inne środowiska systemowe. Sposób działania pozostaje dokładnie taki sam. Urządzenie łączy się z siecią prywatną, dzięki czemu aktywność online staje się mniej widoczna dla poszczególnych pośredników, czyli m.in. dostawcy usług internetowych oraz innych podmiotów.
Dlaczego warto skonfigurować VPN w systemie iOS?
Firma Apple imponuje nie tylko dynamicznie zwiększającą się liczbą swoich nowych użytkowników, ale także systematycznym unowocześnianiem swojego środowiska systemowego. System iOS, na którym działają wszystkie komórki od tej marki, cechuje się zadowalającymi parametrami bezpieczeństwa. Chodzi przede wszystkim o to, że środowisko iOS zapewnia duże bezpieczeństwo eksplorowania sieci. Aplikacje dostępne na iPhone’a są rzetelnie sprawdzane, zanim trafią do ogólnego użytku. Firma systematycznie aktualizuje swoje środowisko systemowe, dzięki czemu użytkownik może cieszyć się dużą swobodą użytkową. Z tego też względu iOS jest systemem rzadziej atakowanym przez cyberprzestępców. Nie oznacza to jednak, że jest zupełnie wolny od zagrożeń. Źli hakerzy co rusz wymyślają nowe pomysły na to, aby zaszkodzić użytkownikom i dorobić się ich kosztem. To zaś sprawia, że o prywatność i bezpieczeństwo warto zadbać – podejmując bardzo konkretne działania. Jednym z nich jest instalacja VPN.
VPN na urządzenia z iOS pozwoli m.in. ukryć adres IP korzystającego. Wprowadzi także połączenie w specjalny tunel, dzięki czemu ruch sieciowy pozostanie nieuchwytny dla osób postronnych. Dzięki konfiguracji VPN na iPada lub iPhone’a zyskasz możliwość zmieniania lokalizacji bez fizycznego przemieszczania się. Przyda się to m.in. wtedy, gdy chcesz obejrzeć materiały niedostępne w kraju, w którym obecnie przebywasz. Wirtualna sieć prywatna ma sporo zalet, ale trzeba najpierw ją odpowiednio załączyć i skonfigurować. Jako użytkownik mobilnych sprzętów Apple’a masz na to kilka podstawowych sposobów. Możesz zrobić to:
- manualnie, ustawiając samemu połączenie VPN na swoim sprzęcie z iOS;
- automatycznie, decydując się na konfigurowanie połączenia VPN dzięki specjalnym aplikacjom pobieranym z App Store lub innych źródeł.
VPN na iPhone. Jakie są możliwości na skonfigurowanie połączenia VPN dla iOS?
Urządzenia z systemem iOS nie posiadają własnej, wbudowanej sieci prywatnej. VPN na iPhone i iPada możesz jednak ustanowić samodzielnie, tuż po wejściu do panelu ustawień. Alternatywny wybór to specjalnie przeznaczona do tego celu aplikacja, która uruchamia sieć VPN dla iPhone’a w sposób automatyczny. Sposób instalacji takiego oprogramowania jest banalnie prosty. Wystarczy przejść do sklepu AppStore i odszukać nazwę programu, który Ciebie interesuje. Do wyboru masz całkiem spory zestaw sieci VPN, które działają w środowisku iOS. Poniżej skupię się jednak na wytłumaczeniu, w jaki sposób manualnie odblokować korzystanie z VPN np. na iPhone 6, iPhone SE, iPhone 7 plus czy iPhone 12 PRO MAX – czyli jednym zdaniem, na dowolnej aktualnej wersji iOS.
- Wejdź w ikonkę ustawień, którą ujrzysz na ekranie głównym.
- Przejdź do sekcji Ogólne, następnie zaznacz funkcję VPN.
- Jeśli nie masz żadnej skonfigurowanej sieci VPN, to po prostu dotknij opcję Dodaj konfigurację VPN.
- Następnie przejdź do sekcji Rodzaj i zdecyduj, który protokół VPN będzie w Twoim przypadku tym wiodącym.
- Do wyboru masz trzy warianty: IKEv2, IPSec, L2TP – więcej o poszczególnych protokołach pisałem w oddzielnym artykule.
- Po dokonaniu wyboru, przejdź do konfigurowania VPN – musisz nadać nazwę, opis, serwer i szereg innych ustawień.
- Po potwierdzeniu poszczególnych rubryk naciśnij Gotowe.
- W sekcji VPN przestaw ikonkę w tryb aktywny, a Twój sprzęt nawiąże łączność z wirtualną siecią prywatną.
Aplikacja VPN na urządzeniach iPhone lub iPad. Prywatność i bezpieczeństwo
Zanim rozpoczniesz automatyczną konfigurację VPN dla swojego sprzętu z logiem nadgryzionego jabłka, wcześniej sprawdź najlepsze wirtualne sieci prywatne oferujące swoje usługi. Wyróżniłem je choćby w liście zamieszczonej we wcześniejszym artykule. Obecnie programów do obsługi sieci VPN jest przynajmniej kilkanaście i niemalże każda z nich posiada oddzielne oprogramowanie dla sprzętów z iOS. Nie liczę oczywiście aplikacji niezweryfikowanych i darmowych, bo wtedy lista funkcjonujących VPN wynosiłaby nie kilkanaście, a kilkaset pozycji. Poszczególne aplikacje różnią się od siebie funkcjonalnością, ilością zajmowanego miejsca czy prędkością działania. Każdy klient (czyli specjalny program pobierany na smartfona), pozwala na połączenie się z serwerem VPN.
Niektóre VPN oferują bardzo szeroką listę dostępnych połączeń, inne zaś posiadają ograniczoną liczbę usług. Warto w tym kontekście zastanowić się, do jakich celów użyjemy naszego VPN. Jeśli chcemy łączyć się z odległymi serwerami, np. w celu zmiany swojej lokalizacji – wybierzmy te, w których klasyfikacja serwerów jest bardzo szeroka. Jeśli zaś chcemy zabezpieczyć swój telefon lub tablet, np. podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi, postawmy na VPN ze zwiększonymi funkcjami bezpieczeństwa i bardzo dobrą prędkością transferu. Jak zatem wybrać aplikację na iOS i ją poprawnie zainstalować?
- Określ swoje potrzeby – czy zależy Ci na dobrej prędkości, obszernej funkcjonalności czy wolisz po prostu najprostszą w obsłudze apkę iOS VPN. Jeśli chcesz uzyskać szereg dodatkowych opcji, np. ochronę antywirusową, wielokrotne szyfrowanie danych czy całodobowy kontakt z obsługą – celuj w klasy VPN o formacie premium.
- Wybierz usługę VPN iOS na iPhone’a i iPada korzystając z gotowej listy polecanych dostawców. Sprawdzone sieci VPN oferują lepsze prędkości, wyższy poziom bezpieczeństwa, niezawodne szyfrowanie i – bardzo często – nielimitowaną pomoc ze strony działu technicznego. Aby zdobyć program wystarczy pobrać aplikację z App Store.
- Sprawdź, czy dany VPN na iPhone’a i iPada jest kompatybilny z Twoim sprzętem. Stasze modele telefonów i tabletów mogą nie być wspierane, a co za tym idzie, poszczególne aplikacje nie będą działać poprawnie (bądź nie zainstalują się w ogóle).
- Zarejestruj się na stronie usługodawcy VPN i wybierz pakiet, który następnie wykupisz. W większości przypadków z VPN możesz (bez żadnych konsekwencji) zrezygnować i odzyskać poniesione koszty. W zależności od rodzaju usługi VPN ta opcja będzie proponowana w różnych wariantów. Przykład? Jeden VPN oferuje bezpłatny zwrot do 30 dni, inny zaś ogranicza ten czas do 7 dni.
- Zainstaluj aplikację i zacznij korzystać z ochrony różnych usług internetowych za pomocą VPN. Praktycznie wszystkie użyteczne apki dla sprzętów Apple’a dysponują bardzo prostym interfejsem i intuicyjnym menu. Użytkownik może – bez żadnej konfiguracji i zaledwie jednym kliknięciem – uruchomić usługę i zacząć z niej korzystać. Możesz także wejść w opcję VPN dla sprzętów mobilnych Apple’a i wniknąć głębiej w ustawienia połączeń. Dzięki temu ustawisz istotne parametry połączenia zgodnie ze swoimi potrzebami.
Najlepszy VPN dla urządzeń iOS w 2022 roku. Przegląd na podstawie programów z App Store
Jeśli korzystasz z Maca, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Większość aplikacji zadziała zarówno na komputerach, telefonach, jak i tabletach od Apple’a. Poniżej wyróżniam listę najlepiej ocenianych apek z App Store, które służą do nieskrępowanego, bezpiecznego i poufnego surfowania po sieci. Są to programy chroniące prywatność użytkownika – nie przechowują tzw. logów, nie mają skryptów śledzących i nie gromadzą danych o czynnościach wykonywanych przez korzystającego.
- NordVPN. Ocena: 4,7/5.
- VPN Surfshark. Ocena: 4,8/5.
- Avast Secureline VPN Proxy. Ocena: 4,7/5.
- Hola VPN. Ocena: 3,8/5.
- Norton Secure VPN & Proxy VPN. Ocena: 4,4/5.
- VPN by CyberGhost – WiFi Proxy. Ocena: 4,1/5.
- VPN – ExpressVPN Fast & Secure. Ocena: 4,7/5.
- PureVPN: Fast, Secure & Easy. Ocena: 4,3/5.
- AtlasVPN: for speed & security. Ocena: 4,8/5.
- IPVanish VPN: The Fastest VPN. Ocena: 4,6/5.
Bezpłatny VPN na iOS. Czy warto pobrać darmowe sieci VPN?
Darmowe VPN nie są w rzeczywistości pozbawione opłat. Bardzo często posiadają specjalne nakładki reklamowe, które wyświetlają nam treści o charakterze marketingowym. To może, w sposób znaczący, zmniejszać nasz komfort i powodować trudniejszą eksplorację Internetu. To jednak najmniejszy problem. Lwia część niezweryfikowanych usługodawców prowadzi podejrzaną politykę prywatności. Co to oznacza?
Mniej więcej tyle, że niektóre dane użytkowników mogą zostać odsprzedane lub ujawnione bez naszej wiedzy. Co więcej, bezpłatne sieci VPN zazwyczaj mają bardzo ograniczone możliwości – nie posiadają sprawnej obsługi klienta, nie mówiąc już o konkretnych świadczeniach w razie problemów użytkowych. Nie mamy także pewności, czy takie VPN rzeczywiście ukrywa adres IP czy tylko maskuje go w formie proxy (specjalnej bramki, która nie daje nam 100% prywatności). Jeśli więc korzystasz z porządnych sprzętów, jakimi nie wątpliwie są telefony od Apple’a (choćby iPhone X, iPhone XS MAX, iPhone 8 plus, iPhone 12 mini czy 13 PRO MAX) – to nie ma co oszczędzać na swoim bezpieczeństwie.
Internet mobilny jest ważną częścią współczesnego życia. Z kolei połączenie szyfrowane za pośrednictwem VPN jest w stanie zabezpieczyć wszelkie dane, które mogłyby wpaść w niepowołane ręce. Mogę zatem wskazać, że aktywna ochrona VPN stoi niejako na straży Twoich interesów. Efektem ubocznym wzmocnionej ochrony jest możliwość nieskrępowanego i w pełni otwartego dostępu do globalnych zasobów sieciowych. Jeśli więc zastanawiasz się, czy na iOS warto jeszcze dodatkowo instalować VPN, to moja odpowiedź brzmi: tak!