Posiadasz urządzenie z systemem macOS? Sprawdź informacje, które przygotowałem dla Ciebie w kontekście tematu VPN. Wskazuję, dlaczego wirtualna sieć prywatna na komputery od Apple może być przydatna dla internauty. Wyróżniam zalety takiego rozwiązania, a także opcje funkcjonalne, które najbardziej przydają się przy korzystaniu z VPN na Macbooku.

Urządzenia z systemem macOS stanowią ok. 14-15% liczby wszystkich użytkowanych sprzętów. Ustępują w tej dziedzinie popularniejszym systemom Android oraz Windows. Mogłoby się wydawać, że ich rzeczywisty udział w całej puli urządzeń nie jest przesadnie duży. W skali globalnej te wartości są jednak zdumiewająco wysokie. Aktywnych pasjonatów komputerów z charakterystycznym logo nadgryzionego jabłka rokrocznie przybywa. W tej chwili jest ich już kilkaset milionów. Dlaczego konsumenci na całym świecie chętnie wybierają urządzenia typu Mac? To przede wszystkim wygodne, wydajne i stosunkowo bezpieczne środowisko, które – zgodnie z powszechną opinią – rzadko pada łupem cyberprzestępców. Jak jest naprawdę?

Architektura systemowa, przygotowywana przez zespół Apple, jest uważana na ogół za bezpieczną. Na taki odbiór wśród konsumentów składa się dobry system ochronny przed zagrożeniami, a także znikome zainteresowanie oszustów, którzy wolą skupić swoje przestępcze działania na łamaniu zabezpieczeń w innych, częściej stosowanych środowiskach systemowych. W przestrzeni internetowej nic nie jest jednak stałe. W latach, gdy urządzenia macOS były czymś niszowym na rynku, rzeczywiście poziom bezpieczeństwa korzystania z nich był zadowalający. Do takiego stanu rzeczy przyznają się sami oficjele Apple’a, którzy wskazują, że macOS jest obecnie bardziej zagrożony atakami, niż system iOS. To zaś skłania do podjęcia konkretnych  kroków – w celu chronienia się przy użyciu sprawdzonej sieci VPN na Mac.

VPN na macOS. Dlaczego warto stosować VPN na Mac?

Przez lata ugruntowywało się zdanie, że urządzenia typu Macbook są wolne od poważnych zagrożeń. Okazuje się jednak, że jest inaczej. Co roku wykrywa się kilkaset tysięcy próbek złośliwego oprogramowania wykazujących zdolność do atakowania komputerów od Apple’a. Taki stan rzeczy skłania do refleksji – może rzeczywiście VPN na Mac będzie czymś, co realnie poprawi moje bezpieczeństwo? VPN to coś więcej niż ochrona przed szpiegowaniem. Szczegółowo ten temat wyjaśniłem w artykule poświęconym zagadnieniu VPN (zobacz link: odnośnik). Jeśli znasz wnioski przedstawione w tej treści, to z pewnością wiesz, że VPN pozwala zanonimizować dane i szyfrować ruch w sieci. To wartość dodana, której nie zapewni żaden, nawet najbardziej bezpieczny, konsumencki system operacyjny.

Macbook
Również na komputerach od Apple’a warto zadbać o większy poziom bezpieczeństwa

Virtual Private Network pozwala mylić tropy i maskować swoją obecność w sieci. To ważne także dla użytkowników urządzeń z systemem operacyjnym macOS. Dlaczego? Uwaga cyberprzestępców coraz częściej kieruje się w stronę tego środowiska systemowego. Oszuści szukają najbardziej podatnych miejsc (czyli luk w zabezpieczeniach) po to, aby wykraść cenne informacje. VPN pozwala zanonimizować swoją obecność, zamaskować rzeczywiste IP i ograniczyć sytuację, w której dane o Twojej aktywności są gromadzone przez pośredników. Twój dostawca usług internetowych może mieć wgląd w to, jakich czynności podejmujesz się podczas surfowania po zasobach sieciowych. Dane te są przechowywane, zatem mogą zostać wykradzione i przejęte. Dobra usługa VPN na macOS niweluje ten problem, ograniczając wiedzę obcych podmiotów na temat tego, na jakie strony wchodzisz.

Jak skorzystać z VPN Mac/Macbook? Metody konfiguracji VPN

W jaki sposób zabezpieczyć iMaca, Macbooka (i każde, dowolne urządzenie korzystające z systemu macOS) za pomocą sieci VPN? Użytkownicy komputerów od Apple’a mają na to kilka sposobów. Poniżej wyróżniam dwa najbardziej popularne: skorzystanie z ustawień systemowych lub pobranie zewnętrznego klienta VPN, który w większości skonfiguruje funkcjonalność bez konieczności naszego bezpośredniego udziału w tym procesie. Niżej wskazuję, w jaki sposób skonfigurować takie połączenie manualnie.

Łączność z VPN w Mac/Macbook nawiązuje się, korzystając z ustawień konfiguracyjnych. Na przykładzie wersji systemu macOS Monterey 12, który jest dostępny w nowoczesnych komputerach np. z serii Apple MacBook Pro, wskazuję jak skonfigurować VPN w systemie macOS. Aby tego dokonać, użytkownik potrzebuje informacji dotyczących ustawień sieci VPN. Można je otrzymać od administratora sieci lub dostawcy usługi VPN. Jak je zdobyć? Można m.in. poszukać w Internecie informacji o ogólnodostępnych serwerach VPN. Dane te udostępniają także firmy VPN, które nie posiadają dedykowanego oprogramowania dla macOS. Jeśli łączysz się z VPN w swojej pracy, to tego typu dane przekaże Ci przełożony. Informacje o ustawieniach mogą być dostępne w formie pliku. Wówczas należy go zaimportować:

  • klikając podwójnie na ikonę pobranego pliku konfiguracyjnego;
  • wchodząc w ustawienia preferencji sieci;
  • wybierając opcję automatycznego importowania ustawień;
  • przechodząc do menu z logo Apple, a następnie klikając funkcję Preferencje systemowe;
  • wybierając ikonę sieć i klikając na menu podręczne z symbolem wielokropka w kółku.
Apple iMac
Futurystyczny wygląd sprzętów typu iMac nie powinien wzbudzać w nas złudnego poczucia bezpieczeństwa

Później pozostaje jedynie wybrać opcję Importuj konfiguracje i określić, który plik z ustawieniami ma być tym właściwym. Co zrobić, gdy nie posiadasz konkretnych ustawień VPN uzyskanych od zewnętrznego podmiotu? W takim przypadku możesz skonfigurować połączenie samodzielnie. Czy to trudne? Z pewnością dla początkującego użytkownika nie jest to najbardziej polecane rozwiązanie. Warto jednak wspomnieć, że taka możliwość oczywiście istnieje. Ręczne łączenie się z siecią VPN polega na:

  1. wejściu w polecenie menu Apple na swoim urządzeniu, np. Macu;
  2. wybraniu Preferencji systemowych i funkcji Sieć;
  3. uruchomieniu interfejsu – za pomocą symbolu plus, pozwalającego na dodanie sieci VPN;
  4. kliknięciu menu Interfejs, a następnie przejście do funkcji VPN i wybraniu typu połączenia z wirtualną siecią prywatną (osobiście polecam: IKEv2, L2TP/IPSec lub IPSec – są to skutecznie działające protokoły, z którymi można łączyć się bez instalowania zewnętrznego klienta VPN. Więcej o protokołach pisałem m.in. w artykule o OpenVPN).
  5. wpisaniu adresu serwera oraz nazwy konta dla VPN;
  6. wybraniu opcji Ustawienia uwierzytelniania i podaniu poszczególnych informacji, których wymaga od nas interfejs.
  7. kliknięciu w panel Zastosuj i potwierdzenie konfiguracji przyciskiem OK.

Sieć VPN dla urządzeń korzystających z macOS. Łączność za pośrednictwem klienta VPN

Znacznie łatwiejszym sposobem na skorzystanie z sieci VPN jest wybranie abonamentu od jednego z polecanych dostawców usługi i pobranie sprawdzonej aplikacji. Do niedawna liczba klientów obsługujących ten system operacyjny od Apple była dosyć ograniczona. Dziś wybór odpowiedniego usługodawcy jest znacznie łatwiejszy. Większość topowych programów VPN posiada klienta dostosowanego dla systemu macOS.

Dlaczego to ważne? Każde środowisko wymaga nieco innego podejścia do projektowania aplikacji. Z tego też powodu wiele firm nie podejmowało starań w kontekście tworzenia klientów VPN dla Mac. Wraz z rosnącym zainteresowaniem usługami VPN – także wśród użytkowników Macbooków – pojawił się trend wydawania programów dostosowanych do architektury macOS. To dobra wiadomość dla wszystkich niezaawansowanych użytkowników, którzy chcieliby skorzystać z VPN „od zaraz”. Bez ręcznego ustawiania parametrów.

Instalacja i uruchomienie klienta VPN w 7 krokach dla macOS

Poniżej wskazuję, na przykładzie klienta od usługodawcy Surfshark VPN, w jaki sposób uruchomić VPN na macOS. Mimo że ten krótki poradnik dotyczy konkretnego oprogramowania, to w przypadku pozostałych aplikacji VPN na Mac sytuacja wygląda bliźniaczo podobnie.

  • Krok nr 1. Upewnij się, że posiadasz urządzenie z systemem macOS 10.12 (Sierra) lub nowszym. Starsze wersje nie są obsługiwane przez klienta od Surfshark VPN.
  • Krok nr 2. Dokonaj zakupu odpowiedniego pakietu abonamentowego VPN dla macOS przy użyciu oficjalnej strony usługodawcy. W wielu przypadkach możesz skorzystać z kilkudziesięciodniowej gwarancji zwrotu pieniędzy w przypadku rezygnacji z subskrypcji.
  • Krok nr 3. Wejdź do AppStore i wyszukaj aplikację usługodawcy. Zwróć uwagę na jej nazwę i liczbę pobrań. Wybierz tą, która cieszy się największą popularnością i rzeczywiście została wydana przez określoną firmę. Ewentualnie wejdź na stronę aplikacji Surfshark i bezpośrednio z niej pobierz klienta na swoje urządzenie.
  • Krok nr 4. Zainstaluj aplikację na swoim sprzęcie, następnie ją uruchom. Zaloguj się na swoje istniejące konto, na którym posiadasz ważny abonament.
  • Krok nr 5. Po zalogowaniu się ujrzysz podstawowy interfejs aplikacji. To główne miejsce nawigacyjne, w którym możesz: połączyć się automatycznie z siecią VPN, wybrać konkretną lokalizację serwera czy sprawdzić aktualny stan połączenia.
  • Krok nr 6. Kliknij przycisk Połącz, aby program automatycznie wybrał optymalny serwer. Twój komputer połączy się z siecią VPN bez konieczności dodatkowego konfigurowania.
  • Krok nr 7. Pierwsze uruchomienie sieci VPN może wiązać się z koniecznością wyrażenia zgody na aktualizację i nawiązanie łączności internetowej. Aby ją przyznać, kliknij na wyskakującym okienku opcję Zawsze zezwalaj. Gotowe! Twoja sieć VPN na macOS jest gotowa do użytku.
macOS
Włączenie VPN w Macbooku jest proste, szczególnie jeśli korzystamy ze zweryfikowanego i bezpiecznego klienta dla macOS

VPN w Mac. Czy warto? Dlaczego to korzystne?

Nie ma systemów idealnych, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa w sieci. Nawet macOS, który ma bardzo dobrą opinię w tym zakresie, może posiadać luki w swojej architekturze. To miejsca, które wykorzystują cyberprzestępcy, aby wniknąć w głąb systemu. Kiedy im się to uda, to nasze dane np. konta bankowego, mogą paść ich łupem. Jak jednak sieć VPN może cię obronić w tym zakresie? Przede wszystkim dzięki technologii tunelowania – ruch sieciowy kierowany jest do serwera VPN, z pominięciem punktów pośredniczących, np. posiadanych przez twojego dostawcę usług internetowych. Oznacza to, że podmioty trzecie nie mają prawa się dowiedzieć, czego wyszukujesz w przeglądarce, czy też na jakie strony wchodzisz podczas codziennego korzystania z sieci. Wśród innych zalet korzystania z VPN na macOS można wyróżnić:

  • Brak barier lokalizacyjnych. Dzięki VPN możesz przeglądać na swoim komputerze od Apple dowolne materiały streamingowe, także te, które nie są dostępne w Twoim kraju zamieszkiwania.
  • Większą prywatność surfowania. Ograniczasz dostęp do informacji zbieranych przez algorytmy internetowe. Efekt? Trudniejsza droga do szpiegowania Cię przez wścibskich przestępców. Korzystając z VPN „zacierasz” za sobą ślady.
  • Lepsze oferty zakupowe i usługowe. W ramach VPN na Mac możesz przełączać się pomiędzy zróżnicowanymi lokalizacjami i wyszukiwać optymalnych ofert. W niektórych krajach za dany produkt (np. abonament na Netflixa) zapłacisz mniej!
  • Zdejmujesz ograniczenia przepustowości. Jeśli Twój Macbook służy Ci do różnych celów: grania, projektowania, surfowania po Internecie, pobierania plików – dostawca internetowy może nakładać limity przepustowości. Korzystając z VPN – omijasz ten problem.

Jaki VPN dla macOS? Podsumowanie

W oddzielnej serii artykułów wyjaśniam, które sieci VPN są najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem. Wśród polecanych usługodawców wyróżniam te, które można użytkować w systemie od Apple.

Jeśli nie chcesz sprawdzać poszczególnych recenzji, to zwróć uwagę przede wszystkim na to, czy wybrany program nie zbiera danych o użytkowniku. Zweryfikuj liczbę dostępnych serwerów, rzeczywistą jakość połączenia i dodatkowe sposoby zabezpieczeń. Pomoże Ci to wybrać najlepszy program VPN na komputery korzystające z architektury systemowej macOS.