Jakie jest najlepsze rozszerzenie VPN dla Firefoksa? Czy warto korzystać z VPN dla Firefox? Przegląd najlepszych VPN Mozilla Firefox: Surfshark, Cyberghost, NordVPN i innych.
Większość z nas, w zasadzie każdego dnia, korzysta z przeglądarki internetowej. Stała się ona naszym oknem na świat, dzięki któremu możemy poszukiwać wielu ciekawych informacji. Dzięki połączeniu online, przy użyciu przeglądarki, opłacimy rachunki czy zamówimy określone produkty z e-sklepów. W przeglądarce obejrzymy także ulubione filmy, pobierzemy pliki i podzielimy się naszymi spostrzeżeniami w mediach społecznościowych. Każdy nasz ruch w sieci nie jest jednak do końca anonimowy. Dotyczy to również programu Mozilla Firefox, z którego korzysta ogromna część internautów. Na szczęście istnieją bardzo szybkie i efektywne sposoby na zyskanie zwiększonej prywatności.
Mowa o VPN dla browsera Firefox, czyli usłudze, dzięki której nasz ruch sieciowy zostanie zabezpieczony na kilku frontach. W poniższym artykule sprawdzam, czy specjalne rozszerzenia, czyli tzw. addony VPN, są dobrym sposobem na uchronienie się przed podglądaczami. Jak się okazuje, całkiem spora liczba renomowanych usługodawców VPN oferuje skuteczne usługi dla użytkowników Mozilli. Biorę na tapet określone dodatki i oceniam, czy są w ogóle warte pobrania. Tłumaczę także mechanizm, który sprawia, że VPN maskuje naszą realną lokalizację w przeglądarce. Zapraszam!
Korzystanie z VPN w przeglądarce Mozilla Firefox – czy warto?
Warto zastanowić się, czy potencjalny wyciek danych użytkownika mógłby zrobić nam krzywdę. W większości przypadków – niestety tak. W sieci zostawiamy po sobie różne informacje, a część z nich pozostawiamy w sposób automatyczny. Nasz adres IP jest widoczny dla witryny, którą odwiedzamy. Ponadto nasz dostawca usług internetowych może mieć wgląd w to, czego aktualnie szukamy w sieci. Brzmi nieciekawie, prawda? Stąd też coraz większa liczba osób zastanawia się, jak bezpiecznie przeglądać poszczególne strony internetowe, bez narażenia na problemy. Jedną z popularnych opcji jest aplikacja VPN, która potrafi szyfrować nasz adres i tunelować połączenie. Oznacza to, że będziemy nieuchwytni dla potencjalnych cyberprzestępców czatujących na nasze dane.
Czy warto zatem korzystać z usług VPN? Jednym słowem: warto. To znaczy – zależy z jakich. Oprócz renomowanych usługodawców, w przestrzeni internetowej funkcjonują także fałszywe opcje VPN. To najczęściej darmowe aplikacje, które mają niesamowicie dużo negatywnych opinii. Warto się ich ustrzegać. Przede wszystkim warto skorzystać z usługi, która będzie dopasowana do Twoich oczekiwań. W przypadku korzystania z Firefoxa sprawa jest jasna. VPN dla przeglądarki Mozilla Firefox musi być szybka, nie powinna zwalniać połączenia i musi zapewniać optymalne bezpieczeństwo poszczególnych usług internetowych.
W jakim celu potrzebujesz rozszerzenia VPN Firefox? Co może zaoferować VPN Mozilla Firefox?
Wśród zalet stosowania VPN wyróżnia się m.in. anonimowość online i większe bezpieczeństwo Twoich danych. To jednak nie wszystko. Dzięki programowi VPN zabezpieczysz cały ruch internetowy, korzystając z różnych protokołów VPN. Jeśli zdecydujesz się ściągnąć rozszerzenie VPN dla przeglądarki Firefox, to uzyskasz taką ochronę konkretnie w kontekście przeglądania sieci przez nią. Czy są zatem jakieś duże różnice, pomiędzy ściągnięciem ogólnego programu VPN, a wybraniem wyłącznie dodatku VPN dla Mozilli? Oczywiście, że tak. Rozszerzenie zabezpieczy nas jedynie w obrębie przeglądarki, zaś całe VPN – w sensie ogólnym, czyli także podczas ściągania torrentów, grania w gry czy korzystania z innych programów łączących się z Internetem, np. do streamingu. Jeśli zdecydujesz się na pierwszy wariant (rozszerzenie do przeglądarki), to reasumując dzięki VPN:
- sprawisz, że przeglądanie stron będzie bardziej anonimowe;
- zabezpieczysz się na wypadek korzystania z mało zaufanych sieci, np. publicznych sieci Wi-Fi;
- będziesz w stanie pobierać różne pliki przez browsera w sposób prywatny;
- wyłączysz wariant VPN po zamknięciu przeglądarki;
- utrudnisz dostęp do Twoich danych w kontekście pozostawiania śladów, np. ciasteczek na poszczególnych stronach online.
Wiesz już zatem, że masz generalnie dwie opcje: wybranie rozszerzenia Firefox lub ściągnięcie pełnoprawnej usługi VPN zabezpieczającej cały Internet na urządzeniu. W tym artykule biorę na tapet w szczególności zalety korzystania z pierwszej opcji. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie są korzyści z VPN dla Android, Windows, iOS czy macOS – odsyłam Cię do innych artykułów dostępnych na niniejszej stronie.
Jak zainstalować sieć VPN Firefox i skutecznie skorzystać z rozszerzenia?
VPN do przeglądarki z charakterystycznym logiem lisa może zostać pobrane na Twoje urządzenie. Zrobisz to na kilka sposobów. Najprostszym z nich jest przejście do strony Firefox Browser ADD-ONS, czyli zbiorczego serwisu ze wszystkimi dodatkami. Wystarczy, że w polu wyszukiwania wpiszesz VPN i zatwierdzisz swoją decyzję klikając symbol lupy. Po krótkiej chwili wyświetli się lista z wynikami. Sprawdzisz tam m.in.:
- nazwę dodatku VPN,
- jego krótki opis,
- oryginalne logo dodatku,
- ocenę użytkowników,
- nazwę wydawcy usługi,
- liczbę aktualnych pobrań.
Możesz oczywiście te wyniki sortować, np. pod kątem rozszerzeń z najlepszymi ocenami. Patrz jednocześnie na liczbę pobrań. Może się okazać, że dobrze oceniany dodatek póki co raczkuje, przez co usługa nie jest jeszcze odpowiednio zweryfikowana. W zestawieniu odnajdziesz szereg darmowych sieci VPN. Z mojej strony proponuję Ci jednak pójść o krok dalej – i wybierać wyłącznie te usługi, które posiadają swoje natywne aplikacje. Dlaczego? To gwarancja, że usługodawca VPN posiada narzędzia i możliwości, które wykorzystuje w praktyce. Darmowe addony bardzo często są próbą naciągnięcia odbiorców i w rzeczywistości stanowią siedlisko reklam. Renomowane sieci VPN dla Firefox jak najbardziej dysponują oddzielnymi nakładkami, dzięki czemu zabezpieczysz swój ruch sieciowy z poziomu przeglądania Internetu.
Klient VPN, a VPN w przeglądarce Firefox – czym się różni? Jaką opcję Firefox VPN warto wypróbować?
Jednym z często zadawanych pytań jest: z czego lepiej skorzystać, klienta czy samej nakładki? To zależy, na czym Ci konkretnie zależy. Zainstalowanie rozszerzenia w przeglądarce zabezpieczy tylko i wyłącznie ruch w jej obrębie. Oznacza to, że jeśli zamkniesz okienko, Twoja ochrona się skończy. Wiele osób jednak nie chce pobierać oddzielnych programów i woli chronić tylko to, co znajduje się w przeglądarce. Z kolei jeśli chcesz zwiększyć bezpieczeństwo surfowania na wielu urządzeniach jednocześnie – to skłaniałbym się wyłącznie ku profesjonalnym programom. Jeśli zdecydujesz się na ściągnięcie rozszerzenia VPN, to zwróć uwagę na kilka kwestii:
- czy jest to darmowy VPN,
- czy działa tylko jako serwer proxy,
- czy ogranicza prędkość połączenia,
- czy można wybrać jakiś serwer z wielu dostępnych,
- czy zbiera logi użytkownika,
- czy ma limitowany transfer.
Gdy odpowiesz na któreś z tych pytań twierdząco, to radziłbym unikać tego typu dodatków. Bezpłatne VPN zalewają korzystających reklamami i bardzo często sprzedają dane użytkowników firmom trzecim. Jeśli chcesz zadbać o pełne bezpieczeństwo, to lepiej wybrać całą usługę VPN. Rozszerzenia przeznaczone na Firefoxa działają wybiórczo – bardziej jako serwer proxy zmieniający IP. Lepszą opcją będzie zatem kompleksowa ochrona. Ale nie każdy musi się na nią decydować.
Jaki VPN dla Firefox warto wybrać? Duża prywatność i odpowiednia przepustowość
Mozilla Firefox nie ma wbudowanego VPN. Posiada możliwość konfigurowania własnego połączenia VPN, ale jest to dosyć karkołomne zadanie. W skrócie: nie jest polecane dla niezaawansowanych użytkowników. Znacznie wygodniej skorzystać z opcji ogólnodostępnych. Jedną z nich jest program Mozilla VPN. Jest to autorskie oprogramowanie, przeznaczone dla korzystających z Firefoxa. Pozwala chronić całe urządzenie, a nie tylko to, co dzieje się w przeglądarce. Niestety – usługa nie jest jeszcze dostępna w Polsce (nie da się jej ustawić), dlatego pomijam ją i nie będę jej teraz oceniać. Być może w niedalekiej przyszłości stwierdzę: hej, ten VPN działa! – i wówczas podzielę się spostrzeżeniami na ten temat.
Z tego względu na tapet biorę kilka najciekawszych usług VPN dostępnych obecnie na rynku. Są to VPN na systemy Windows, Android czy iOS, które posiadają dodatkowo opcję rozszerzenia ochrony na przeglądarkę. Taki VPN, który oferuje rozszerzenie, pozwala na – w miarę spokojne – eksplorowanie sieci internetowej. Spokojne, czyli takie, które jest w rzetelny sposób zweryfikowane przez ekspertów. Powtórzę raz jeszcze: warto wybrać VPN zweryfikowane, nawet jeśli będziemy musieli wykupić abonament za drobną opłatą.
Porównanie poszczególnych VPN dla Firefoksa: NordVPN, Surfshark VPN, Cyberghost
Poniżej wyróżniam trzy wybrane usługi: NordVPN, Surfshark oraz Cyberghost. Są to opcje, które udostępniają – oprócz tradycyjnego klienta VPN – addon dla Firefoxa. Oprócz nich warto rozważyć także korzystanie z ExpressVPN i szeregu innych posiadających oddzielne nakładki dla Firefoxa. Jeśli chcesz zobaczyć poszczególne możliwości tych programów, odsyłam Cię do konkretnych artykułów na ich temat. Póki co przedstawiam krótki opis trzech z nich.
- NordVPN. Blokuje WebRTC, dzięki czemu unikniesz ujawnieniu swojego IP. Ponadto zyskujesz możliwość łączenia się z serwerami zlokalizowanymi w wielu krajach na całym świecie. Rozszerzenie pozwala na zabezpieczanie do 6 różnych urządzeń, zatem uruchomisz go np. w swoich laptopach i komputerach. Dostęp do ustawień VPN w NordVPN jest bardzo prosty. Najpierw musisz wykupić subskrypcję. Następnie dodajesz rozszerzenie do Firefox (możesz je pobrać na stronie NordVPN). Włączasz je, logujesz się na swoje konto i korzystasz do woli. Zobacz: Recenzja NordVPN: Opinie i test
- Surfshark. VPN pozwala na ustawienie statycznych adresów IP i – nieco tajemniczo brzmiącej – funkcji MultiHop. Masz dostęp do ponad 3200 serwerów dla Firefoksa. Zyskasz także dostęp do stron limitowanych, które z różnych powodów są zablokowane dla Twojej lokalizacji. Addon zainstalujesz w 3 prostych krokach. Utwórz konto i je opłać. Pobierz rozszerzenie proxy VPN. Korzystaj z bezpiecznego połączenia. Nie spodobała Ci się ta usługa? Możesz się rozmyślić w ciągu 30 dni i uzyskać pełen zwrot pieniędzy. Zobacz: Recenzja Surfshark VPN: Opinie i test
- Cyberghost. Określane jako „przedłużenie VPN”. Pozwala na przeglądanie neta w trybie prywatnym. Zapewnia stabilne połączenie, możliwość zmiany IP i ograniczenie dławienia przepustowości. Co ciekawe, usługa działa także w wersji bezpłatnej – bez zakładania konta. Aby uzyskać jednak lepszą ochronę, warto wykupić konto płatne. Działa wyłącznie w przeglądarce i pozwala na 45-dniowy zwrot funduszy, gdyby coś nam się nie spodobało. Aplikację ściągamy z bazy addonów od Firefoksa.
Darmowe czy płatne VPN w Firefox – jakie jest najlepsze VPN?
Wskazałem już wyżej, że korzystanie z bezpłatnych alternatyw nie zawsze jest racjonalnym rozwiązaniem. Przykładowo, prosta usługa przypominająca VPN, której nazwy nie będę wymieniać, oferuje dostęp do 8 serwerów w 4 krajach. To niewielki zakres możliwości. Z dużą dozą prawdopodobieństwa korzystanie z takich funkcji nie będzie w ogóle możliwe. Dlaczego? Właśnie z powodu ograniczonej infrastruktury, która nie jest w stanie obsłużyć zapytań wysyłanych przez każdego użytkownika z osobna. Możesz się zatem jedynie rozczarować. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby przetestować najbardziej polecane, darmowe opcje. Robisz to jednak na własne ryzyko.
FAQ: najczęściej zadawane pytania. Korzystaj z Internetu z VPN na przeglądarce Firefox
Czy korzystanie z VPN na popularnym Firefoxie jest bezpieczne?
Generalnie tak, o ile zrobiłeś rozeznanie, co do poszczególnych usług. Część z nich może nie być zadowalających, jeśli chodzi o walory funkcjonalne.
Dlaczego niektóre rozszerzenia VPN są płatne?
To dlatego, że usługodawca musi utrzymać całą infrastrukturę, którą finansuje z własnej kieszeni. To dlatego część polecanych usług kosztuje. Nie są to jednak kwoty, które mogłyby robić duże wrażenie. Najtańsze opcje znajdziemy już za kilkadziesiąt groszy dziennie.
Na co zwrócić uwagę, skłaniając się ku VPN dla Mozilli?
Zobacz, jakie prędkości oferuje sieć. Sprawdź także, czy usługodawca nie zbiera informacji o użytkownikach. Mogą być one później sprzedawane w celach reklamowych. Ważne jest także szyfrowanie połączenia i brak limitów odnośnie transferu.
Czy warto od razu skorzystać z płatnych VPN na browsera?
Moim zdaniem tak, ponieważ znane firmy oferują 100% zwrot poniesionych kosztów. Jeśli się rozmyślisz, to możesz po prostu z takiej usługi zrezygnować. Opłata wróci do Ciebie, nawet wtedy, gdy oferta Ci się nie spodoba z najbardziej prozaicznych powodów.