Surfshark VPN – recenzja usługi 2024. Czy Surfshark oferuje dobre prędkości? Sprawdzam Surfshark opinie – jakie mam spostrzeżenia?

Bezpieczeństwo w sieci jest wartością, o którą zdecydowanie warto dbać. Internauci na co dzień korzystający z globalnych cyberzasobów mają różne sposoby na zapewnienie ochrony swoich danych. Część z nas wykorzystuje programy antywirusowe, które blokują złośliwe oprogramowanie. Inni zaś idą o krok dalej, zwiększając bezpieczeństwo na różnych frontach.

Coraz popularniejszą usługą w tym kontekście staje się VPN. Niemal każda osoba, która zetknęła się z tą technologią, może kojarzyć nazwę VPN Surfshark. To bodaj najintensywniej reklamowana usługa, która jest dostępna dla użytkowników na całym świecie. W treści tego artykułu recenzuję, opisuję i oceniam skuteczność działania tejże sieci VPN. Przetestowałem ją na dwóch urządzeniach: komputerze z systemem Windows oraz na telefonie obsługującym oprogramowanie Androida.

Jesteś ciekawy, jak Sufshark działa w praktyce? Zastanawiasz się, czy w aplikacji Surfshark możesz osiągnąć zadowalające szybkości transferu? Wyjaśniam te kwestie w poniższym materiale. Dla lepszego zobrazowania funkcjonalności zaprezentowałem szereg screen-shotów, dzięki którym możesz zauważyć rzeczywiste prędkości osiągnięte przeze mnie przy pomocy tego programu. Serdecznie zapraszam do lektury!

Sprawdź aktualne promocje na Surfshark 👉

W treści: [pokaż]

Surfshark VPN – czym jest i jak działa? Opis funkcjonowania sieci VPN

Surfshark to jedna z wiodących usług VPN, która posiada szereg ciekawych funkcjonalności. Motto dostawcy VPN brzmi: zabezpiecz swoje cyfrowe życie. Można się zatem spodziewać, że sieć VPN daje sporo różnych możliwości, które pozwalają na prywatne przeglądanie zasobów online. Surfshark VPN funkcjonuje w oparciu o cztery główne filary. Przede wszystkim VPN ma chronić prywatność użytkownika, a to dzięki bardzo wydajnym systemom szyfrującym.

Złamanie zabezpieczeń jest w zasadzie nieosiągalne, ponieważ VPN Surfshark korzysta z bardzo nowoczesnych protokołów zabezpieczających. Usługa pozwala także na sprawne kontrolowanie danych osobowych przez użytkownika.

Dzięki temu można zyskać pewność, że wrażliwe informacje dotyczące adresu IP, lokalizacji czy informacji o korzystającym nie trafią w niepowołane ręce. Co jeszcze jest warte podkreślenia w kontekście działania Surfshark VPN?

Dlaczego warto korzystać z usług od dostawców VPN? Sprawdź, czy jest to dla Ciebie

Dzięki usłudze można zyskać w pełni bezpieczny dostęp do treści internetowych, bez narażania się na ataki ze strony podmiotów trzecich. Oczywiście, żadna usługa VPN nie jest w stanie „od ręki” zapewnić takich korzyści – ważne jest, aby internauta był generalnie ostrożny i w sposób przemyślany korzystał z dobrodziejstw Internetu.

VPN może jednak w tym obszarze zdecydowanie pomóc, zwiększając poziom ochrony danych. Dzięki Surfshark VPN można także uzyskać dostęp do ekskluzywnych korzyści. Co to w zasadzie oznacza? Usługa VPN jest dostosowana do pracy na bardzo dużej liczbie systemów operacyjnych. Przedsiębiorstwo oferuje także korzystne zniżki, które zwiększają opłacalność użytkowania szczególnie w przypadku najdłuższych pakietów abonamentowych.

Surfshark VPN i wrażenia użytkowników. Jakie są odczucia korzystających?

VPN Surfshark to więcej, niż zwykła wirtualna sieć prywatna. Przedsiębiorstwo działa niezwykle prężnie zatrudniając obecnie ponad 300 pracowników. Usługa wirtualnej sieci prywatnej została nagrodzona przez szerokie spektrum podmiotów eksperckich. Obecnie Surfshark może pochwalić się zdobyciem ponad trzydziestu nagród od CyberSec. To duża rzecz, ponieważ CyberSec jest rzetelnym podmiotem zajmującym się cyberbezpieczeństwem w Europie. Docenienie usługi przez tak duże gremium stanowi dowód uznania dla skuteczności Surfsharka.

Równie pozytywne opinie płyną także z innych części Internetu. Przykładowo, portal PCWorld wskazuje, że Surfshark jest bardzo wygodnym narzędziem, które nie wymaga ingerencji ze strony użytkownika. Do podobnych wniosków dochodzą także inne portale tematyczne, które podkreślają wysoką jakość protokołów i rzetelne trzymanie się standardów wyróżniających nalepsze usługi VPN na świecie.

Surfshark i jego niektóre osiągnięcia. Jest ich całkiem sporo

Lista osiągnięć wyróżnionych na oficjalnej stronie Surfshark może robić wrażenie. To szereg prestiżowych osiągnięć, do których można zaliczyć m.in.:

  • zdobycie złotego medalu w kategorii cyberbezpieczeństwa Cybersecurity Excellence Award 2021,
  • bycie najlepszą siecią VPN w 2021 roku wg Trusted Reviews,
  • zostanie finalistą konkursu Globee w 2021 roku.

Są to nagrody przyznawane przede wszystkim w ostatnich kilku latach. Nie sposób przywołać pełnej listy osiągnięć. W każdym razie – jest ich całkiem sporo, dlatego uważanie Surfsharka za jednego z liderów w dziedzinie użytkowych VPN nie jest wcale przesadą.

Jak jednak VPN Surfshark oceniają prawdziwi użytkownicy, którzy chętnie dzielą się opiniami? Aby się tego dowiedzieć zerknąłem na stronę Trustpilot.

To jedna z największych witryn z recenzjami, na której znajduje się ponad 18 tysięcy opinii o usłudze Surfshark VPN. Średnia ocena wynosi w 2024 roku 4.6/5.0, co stanowi naprawdę niezły wynik. 72% użytkowników ocenia VPN najlepiej, jak tylko się da.

Około 20% daje w 5-stopniowej skali ocenę od 2 do 4 gwiazdek. Zaledwie 7% korzystających ma niezbyt dobrą opinię o Surfsharku. Co jednak sprawia, że kilka procent użytkowników nie poleca korzystania z tej funkcjonalności? Część osób wskazuje, że Surfshark nie radzi sobie z obsługą Netflixa.

Inni zaś zaznaczają, że prędkości dalece odbiegają od tych sugerowanych. Niektórzy recenzenci wskazują także na problematyczną kwestię kontaktu z serwisem, która ponoć zbyt wolno odpowiada na zapytania.

Skąd pochodzi Surfshark i jaka jest jego historia? Różne dodatki rozszerzające funkcje VPN. Kto jest właścicielem Surfshark?

Powiedzieć, że Surfshark to tylko VPN, to zdecydowanie za mało. Firma jest prężnie działającą marką, która oferuje różne typy oprogramowania zabezpieczającego. Surfshark obraca się w branży cyberbezpieczeństwa dostarczając różnego rodzaju rozwiązania, których głównym celem jest eliminacja zagrożeń online. Mają one na celu zwiększenie prywatności użytkowników i poprawienie bezpieczeństwa korzystania z sieci online.

VPN Surfshark został powołany do istnienia w 2018 roku. Trzy lata później połączył się z przedsiębiorstwem Nord Security. Kilkukrotnie marka zmieniała swoją lokalizację. Obecnie siedziba mieści się w Holandii, a dokładnie w jej stolicy – Amsterdamie. To rodzi pewne wątpliwości związane z potencjalnym zbieraniem danych wywiadowczych. Holandia jest państwem sygnatariuszem tzw. Sojuszu Dziewięciorga Oczu.

Gdzie Surfshark niegdyś funkcjonował?

Niegdyś Surfshark VPN miał swoją siedzibę na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych – uznawanych za miejsce sprzyjające prywatności online. Wielu użytkowników może się zatem zastanawiać, dlaczego przedsiębiorstwo postanowiło przenieść się do innej lokalizacji.

W końcu ważne jest to, aby usługa VPN działała w możliwie jak najbardziej przyjaznym miejscu, w którym przekazywanie danych użytkowników do organów państwowych nie ma miejsca. Surfshark tłumaczył się z tej decyzji powodami biznesowymi. Co ciekawe, VPN Surfshark posiada biura także w dwóch innych krajach: na Litwie i w Polsce.

Nowości i udoskonalenia. Surfshark umożliwia pęd razem z rozwojem technologicznym

Surfshark działa niezwykle prężnie w celu udoskonalenia swoich usług VPN. Przykładowo, w grudniu 2019 roku marka wdrożyła funkcjonalność GSP-Spoofing dla smartfonów z systemem Android. W swoich aplikacjach Surfshark wykorzystuje protokoły tunelowania IKEv2, OpenVPN i WireGuard. Są one uważane za bezpieczne, jeśli chodzi o potencjalne ryzyko utraty danych wrażliwych.

Wszystkie dane przesyłane przez serwery Surfshark są szyfrowane przy użyciu standardu AES-256-GCM, co jest jak najbardziej wystarczającym zabezpieczeniem. To jednak nie wszystko. Surfshark oferuje szereg innych możliwości: Kill Switch, MultiHop czy Bypasser. Są to funkcjonalności, które zwiększają wygodę użytkowania i zapewniają większy poziom ochrony internauty. W ramach jednej, ogólnej usługi Surfshark One można skorzystać z kilku wiodących produktów marki:

  • aplikacji do obsługi sieci VPN,
  • oprogramowania antywirusowego,
  • wyszukiwarki internetowej Surfshark Search,
  • systemu alertów.

Skupię się jednak na tym pierwszym obszarze. Jeśli jednak potrzebujesz kompleksowej ochrony swoich urządzeń i cenisz sobie maksymalną prywatność, to warto zastanowić się nad wybraniem całego pakietu Surfshark One. Jest to jedno konto, dzięki któremu można chronić się przed wirusami, wyciekami danych i innymi zagrożeniami płynącymi z sieci web.

Serwer VPN – międzynarodowa sieć ponad 3200 serwerów w 65 krajach (w tym w Polsce). Jakie punktu Surfshark oferuje?

Surfshark oferuje pokaźną bazę serwerów VPN, z którymi można się bezproblemowo łączyć – używając do tego celu prostej funkcji one-click. Obecnie punktów dostępowych jest ponad… 3200. To naprawdę niezła liczba, biorąc pod uwagę inne, konkurencyjne usługi. Co istotne, Surfshark pozwala połączyć się z większością lokalizacji na świecie. To nie żart – omawiana sieć VPN ma serwery w aż 100 krajach! Jak wyglądają zapewnienia dotyczące prędkości przesyłu danych? Według Surfshark każdy serwer posiada przynajmniej jeden port gwarantujący prędkość 1Gb/s. Każdego dnia aktualizowane i dodawane do ogólnej puli są nowe porty. W teorii powinno wszystko działać niemal idealnie.

Schowanie rzeczywistego adresu IP i rozszerzenia m.in. dla przeglądarki Chrome

Surfshark chwali się, że nie zbiera danych o użytkownikach i prowadzi politykę zero logów. Jak jednak to wygląda w przypadku serwerów – czy są tam zapisywane dane o osobach, które się z nimi łączą? Okazuje się, że serwery nie zbierają żadnych danych. Jest to możliwe dzięki oparciu ich działania o RAM. Ujmując to wprost – nawet jakby chciano gromadzić dane, to za bardzo nie ma gdzie tego robić. Jak wspominałem wyżej, punkty obsługują trzy sprawdzone protokoły szyfrujące: Wireguard, IKEv2 i OpenVPN. Mogę zatem wskazać, że sieć VPN jest jak najbardziej kompleksowa. Jakie są dostępne funkcje serwera VPN? Wśród nich można wyróżnić:

  • prywatne systemy DNS, które omijają regionalne blokady i napotkane ograniczenia;
  • tryby kamuflażu, dzięki czemu strony nie wiedzą, że korzystasz z VPN;
  • pomoc w zakresie rozszerzeń – VPN obsługuje połączenia z rozszerzeń Surfsharka;
  • brak limitów transferu, czyli pełna przepustowość na dowolnej liczbie urządzeń.

Co daje Surfshark? Bezpieczeństwo oraz prywatność – czyli to, co w przypadku VPN jest najważniejsze

Surfshark należy do grona dostawców VPN posiadających rozbudowany wachlarz możliwości użytkowych. Jedną z reklamowanych opcji jest funkcja CleanWeb, czyli blokada reklam na poszczególnych stronach internetowych. Co istotne, jest ona całkowicie darmową opcją wliczoną w koszt abonamentu. W przypadku niektórych sieci VPN za tego typu narzędzia trzeba dodatkowo płacić.

Ważną zaletą użytkową sieci VPN od Surfshark jest możliwość podłączenia nielimitowanej liczby urządzeń. Z jednego pakietu może zatem korzystać cała rodzina – bez względu na to, z jakiego rodzaju sprzętów korzysta. Surfshark obsługuje szereg systemów operacyjnych: iOS, macOS, Android, Windows czy Linux. Ponadto sieć udostępnia specjalne addony przeglądarkowe, które jeszcze bardziej ułatwiają obsługę narzędzia. Są one dostępne w przeglądarce internetowej Google Chrome oraz Mozilli Firefox. To jednak nie wszystko.

Zalety połączenia VPN z Surfshark VPN

Muszę przyznać, że Surfshark trzyma rękę na plusie i systematycznie wdrażana nowe rozwiązania. Są one przydatne m.in. w celu zabezpieczenia aktywności użytkowników. Pełne zestawienie funkcji dodatkowych wyróżniam poniżej:

  1. Wyłącznik awaryjny, czyli Kill Switch. Dane poufne nie przedostaną się na zewnątrz, nawet jeśli Twoje połączenie ulegnie zerwaniu.
  2. Tryb kamuflażu, czyli sposób na ominięcie blokad na serwisach nietolerujących VPN. Nawet Twój dostawca usług internetowych nie zauważy, że przegladasz strony internetowe przy użyciu wirtualnej sieci prywatnej.
  3. Tryb NoBorders. Surfshark wdraża fałszowanie lokalizacji GPS, dzięki czemu możesz korzystać z niego w wielu krajach. Twój prawdziwy adres IP zostaje skutecznie podmieniony na inny.
  4. Prywatne DNS, które zapewnia ochronę przed nieoczekiwanymi wyciekiem danych z Twojego sprzętu.

Aplikacja Surfshark VPN – jak pobrać i zainstalować krok po kroku?

Nie jest zaskoczeniem, że najlepsze sieci VPN starają się maksymalnie uprościć proces instalacji i konfiguracji usługi. Całe przedsięwzięcie ma być przede wszystkim wygodne dla użytkownika – bez względu na jego stopień zaawansowania. Podobnie jest w przypadku omawianej sieci VPN. Surfshark umożliwia bardzo intuicyjną i szybką instalację.

Wystarczy wejść na oficjalną stronę wydawcy i kliknąć przycisk Włącz Surfshark widoczny w prawym górnym rogu ekranu. Nie da się go przegapić, ponieważ wyróżnia się intensywną czerwienią. Co dalej? Zostaniemy przeniesieni na stronę zakupu subskrypcji.

Strona WWW Surfshark
Strona internetowa Surfshark jest czytelna i łatwa w obsłudze. To duży plus.

Surfshark cennik – drogo czy tanio?

Surfshark jest usługą VPN bardzo mocno promowaną i reklamowaną. Nie powinieneś mieć zatem większych trudności ze znalezieniem kodów zniżkowych. Ja skorzystałem z linka, który pozwolił mi obniżyć cenę subskrypcji 24-miesięcznej o ponad 60%. Cena za jeden miesiąc użytkowania wyniesie zatem… niespełna 10 złotych. To całkiem dobry deal, który cenowo się opłaca.

Jest jednak w tym wszystkim pewien szkopuł. Subskrypcja odnawia się systematycznie, zatem konieczne będzie podpięcie karty płatniczej, zastosowanie płatności Google Pay lub Amazon Pay. Alternatywnie zapłacisz także kryptowalutami. Oczywiście, tak jak w przypadku innych sieci VPN premium, możesz skorzystać z 30-dniowej gwarancji zwrotu pieniędzy. Pomaga w tym zespół obsługi klienta, z którym kontakt dostępny na stronie. W trakcie wykupowania subskrypcji Surfshark zaproponuje Ci także pakiety dodatkowe. Są nimi:

  • Surfshark Alert,
  • Surfshark Antivirus,
  • Surfshark Search,
  • Incogni – narzędzie do ograniczania ryzyka kradzieży tożsamości.

Ja jednak postanowiłem z nich nie korzystać. Interfejs aplikacji na komputer PC jest bardzo lekki. Przeważają delikatne, błękitne kolory występujące na przemian z bielą. Od razu po pobraniu instalatora można przejść do działania.

Kilka ścieżek wyboru – szybkie połączenie albo ręczna konfiguracja

Dużym plusem jest możliwość ręcznej konfiguracji usługi. Możesz połączyć się z dowolnie skonfigurowanym serwerem VPN, np. działającym w ramach OpenVPN. Konfiguracja usługi przebiega w trzech bardzo prostych krokach:

  1. dokończ finalizację transakcji i zdobądź konkretny rodzaj subskrypcji;
  2. zainstaluj program na swoim Windowsie, a następnie otwórz aplikację;
  3. zaloguj się do usługi i połącz się z dowolnym serwerem VPN – możesz także skonfigurować połączenie w sposób manualny.
Ustawienia w programie Surfshark
Tak prezentuje się interfejs programu na komputer. Możesz od razu przejść do konfigurowania różnych serwerów.

Pamiętaj, że Surfshark dostępny jest na szereg innych, różnorodnych platform systemowych. Pobierzesz go m.in. na urządzenia Apple (także mobilne korzystając z Apple App Store). Ja postanowiłem zainstalować go także na systemie Android.

Zaskoczyłem się pozytywnie – można tam bowiem skorzystać z 7-dniowego okresu próbnego. Dopiero po tygodniu Twoje konto zostanie obciążone opłatą. W tym wypadku również możesz wdrożyć 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy.

Surfshark i jego działanie w praktyce. Automatyczne łączenie z pobliskim serwerem

Nie miałem żadnych problemów, aby nawiązać połączenie z dowolnym serwerem z listy. Rzecz jasna wypróbowałem jedynie kilka proponowanych lokalizacji. Pełne zestawienie serwerów VPN od Surfshark jest tak duże, że nie sposób skorzystać z każdego.

Aplikacja pozwala także nawiązać błyskawiczną łączność z pobliskim punktem, czyli najszybszym dostępnym serwerem. To dobra opcja, jeśli zależy Ci na natychmiastowym zmienieniu swojego IP. Wśród zakładek programu znajdziemy także dwie kolejne możliwości: statyczny adres IP oraz MultiHop.

W pierwszym przypadku otrzymasz stały adres IP, który nie ulegnie zmianie nawet po wyłączeniu i ponownym włączeniu programu. Z kolei połączenie internetowe MultiHop pozwala Ci zabezpieczyć się przez łączenie VPN w dwóch różnych lokalizacjach. Możesz dosłownie „przepuścić” łączność przez jeden, a następnie drugi serwer VPN. Aktywność użytkownika jest wówczas jeszcze lepiej chroniona.

W panelu bocznym znajdziesz kilka intuicyjnych ikonek. Przekierowują one do rozszerzeń Surfsharka, czyli dodatkowo płatnych opcji. Oczywiście, nie musisz z nich korzystać. Ostatnia ikonka to koło zębate, które przeniesie Cię do panelu ustawień. Możesz zmieniać tam:

  • ustawienia VPN,
  • ustawienia aplikacji,
  • hasło i metodę subskrypcji,
  • a także szereg innych opcji.
Lista serwerów VPN w Surfshark
Aplikacja jest bardzo przejrzysta i nie sposób się w niej pogubić. Możesz szybko zarządzać połączeniem.

Surfshark od razu poinformuje Cię, że masz aktywną ochronę. Po wyłączeniu VPN Twoje połączenie natychmiastowo wraca do stanu sprzed użytkowania usługi. Mogę więc stwierdzić, że obsługa programu nie przysporzy Ci większych trudności. Można także zobaczyć status naszego połączenia zerkając na rozwijaną listę pod flagą państwa.

Szyfrowanie klasy wojskowej sprawia, że aktywność w sieci jest skutecznie chroniona. Widnieje tam również opcja włączenia Kill Switch (automatyczny wyłącznik). Domyślnie ta funkcja jest dezaktywowana. Nie ma jednak większej trudności z jej włączeniem. Wystarczy przesunąć suwak w aktywną pozycję. To wszystko – teraz możesz surfować po publicznych sieciach z jeszcze większą pewnością! Szereg zabezpieczeń jest także możliwy do dodania bezpośrednio w panelu konta Surfshark.

Aby do niego przejść, należy zalogować się na swój profil korzystając z oficjalnej strony usługodawcy. Znajdziesz tam informacje o tym, w jaki sposób aktywować uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

Surfshark VPN – dodatkowe możliwości, które są w pakiecie abonamentowym

Natrętne reklamy, które obserwujesz podczas eksplorowania sieci, potrafią być bardzo irytujące. Niekiedy, tuż po kliknięciu na baner, przenosi on Cię na niezweryfikowane i niebezpieczne strony internetowe. Surfshark udostępnia nakładkę do przeglądarek, która zapewnia jeszcze większą radość z połączenia VPN.

Blokowanie reklam w przeglądarce

Najciekawszą funkcjonalnością addona jest możliwość blokowania reklam. Dodatek można pobrać w menu rozszerzeń przeglądarki Chrome od Google’a, ale także i Microsoft Edge oraz Mozilla Firefox. Za pośrednictwem VPN w przeglądarce ograniczysz ryzyko pobierania złośliwego oprogramowania, które może być ściągane poprzez wchodzenie na niezweryfikowane strony online.

Sprawdziłem działanie dodatku na mniej oczywistej przeglądarce, czyli Microsoft Edge. Zainstalowanie nakładki zajęło mi 5 sekund. Jej konfiguracja jest automatyczna. Funkcja zadziała, jeśli oczywiście mamy włączonego klienta VPN. Jak działa blokada reklam w praktyce? Moje odczucia są dosyć pozytywne. Reklamy na popularnych serwisach informacyjnych całkowicie zniknęły. Nie udało się jednak ograniczyć ich wyświetlania w przypadku niektórych serwisów streamingowych.

Surfshark oferuje dedykowaną aplikację mobilną. Jak działa w przypadku urządzenia Android?

Sposoby na nawiązywanie połączeń VPN w Surfsharku są bardzo duże. Oprogramowanie jest dososowane do pracy na wielu systemach (także mobilnych, tj. Android iOS) i przeglądarkach internetowych.

Skupię się jednak na funkcjonowaniu Surfsharka w środowisku „androidowskim”. Klient mobilny dostępny jest bezpośrednio w sklepie Google Play. Stamtąd też powinien być ściągnięty – to dosyć zaufane źródło. Pamiętaj jednak, aby sprawdzić dokładnie, czy pobierasz oryginalną aplikację. Ta od Surfsharka VPN jest oznaczona charakterystycznym logo.

Próba połączenia na smartfonie z Surfshark VPN

Jej wiarygodność sprawdzisz także zerkając na opinię, liczbę pobrań oraz komentarze użytkowników. Po pobraniu apki jest ona od ręki gotowa do użycia. Po wejściu do jej menu należy się zalogować (adresy e mail są takie same, jakie ustaliłeś podczas rejestracji na stronie Surfsharka). Tak prezentuje się interfejs tuż po nawiązaniu połączenia z dowolnym serwerem. Ja tym razem wybrałem lokalizację osadzoną w Austrii.

Aplikacja Surfshark
Wygoda użytkowa jest podobna bez względu na system.

Rzut oka na lokalizacje. Znów otrzymujemy ten sam zestaw serwerów, jak jest to w przypadku programu na komputer stacjonarny lub laptopa. Pozostałe możliwości również nie odbiegają od tych, z którymi miałem do czynienia w przypadku wspomnianej wersji oprogramowania. Tutaj duży plus dla Surfsharka za konsekwencję i dobre dopasowanie funkcji bez względu na środowisko systemowe.

Aplikacja Surfshark VPN w Google Play posiada dosyć przeciętne opinie. W 2023 roku posiada średnią 3.9/5.0 przy 61 tys. opinii. Apkę mobilną pobrało przeszło 10 milionów użytkowników, co jest bardzo dobrym wynikiem. Korzystający zwracają uwagę na szybkie działanie zarówno samego programu, jak i sieci VPN. Wśród potencjalnych trudności wyróżnia się brak możliwości zrezygnowania z usługi bez wcześniejszego kontaktu z obsługą Surfshark.

Podobnie jest, jeśli chodzi o kwestię podpięcia karty. W panelu użytkownika nie da się jej odznaczyć. Z pewnością nie jest to do końca korzystne dla osób, które mają tendencję do zapominania o wykupionych subskrypcjach. Tak z kolei prezentuje się widok wyboru serwerów w apce mobilnej:

Lista serwerów w aplikacji Sutfshark
Lista serwerów gotowych do nawiązywania łączności. Możesz pomijać VPN, które Cię nie interesują.

Prędkości połączenia Surfshark VPN – niższy ping, zmienione adresy IP i inne. Jaką moc Surshark oferuje użytkownikom?

To chyba najbardziej elektryzująca kwestia, jaka jest związana z usługami wirtualnych sieci prywatnych. Wysoka szybkość połączenia i jak najmniejsze straty w tym zakresie są cechami najlepszych sieci VPN. Czy Surfshark może być określony jako właśnie najlepszy VPN, albo przynajmniej jeden z czołowych?

Postanowiłem sprawdzić to w praktyce. Podobnie jak w przypadku poprzednich recenzji (zapraszam serdecznie do zapoznania się z opisami innych VPN) przedstawię na początku moją realną szybkość połączenia Internetowego. Następnie wybiorę trzy lokalizację, z którymi nawiąże łączność w programie Surfshark VPN.

Porównanie połączenia VPN: Polska, Niemcy, Grecja i Australia

Porównam poszczególne prędkości – sprawdzając, czy w przypadku mojego dostawcy usług internetowych występują duże rozbieżności. Jeśli będą niekorzystne to znak, że serwery nie są maksymalnie wydajne. Udało mi się osiągnąć prędkość pobierania 475 Mbps i prędkość wysyłania na pułapie 52 Mbps. Następnie połączyłem się z pierwszą lokalizacją. Były nią Niemcy.

Surfshark Speedtest 1
Niemcy to jedna z najbliższych zagranicznych lokalizacji, z którą się mogłem połączyć w programie Surfshark.

W dalszej kolejności wybrałem nieco bardziej oddaloną Grecję.

Speedtest 2 w Surfshark
Greckie serwery, mimo że nieco oddalone, to również bardzo płynnie funkcjonowały.

Na koniec wybrałem kraj znajdujący się blisko antypodów, czyli Australię.

Speedtest nr 3 dla Surfshark
Australia to zaskoczenie. Mimo ogromnej odległości od Polski prędkości pozostawały zadowalające.

Wnioski? Bardzo obiecujące. Prędkości pobierania plików były bardzo wysokie i nieznacznie różniły się od tego, co może zaoferować mi połączenie bez VPN. W przypadku Australii widoczny był skok opóźnienia, ale to w zasadzie nic dziwnego. Nie stwierdzę, że nie mogłem uzyskać dostępu do poszczególnych stron. Wręcz przeciwnie. Wszystko grało dobrze.

Adres IP został poprawnie zmieniony, a strony www ładowały się w zadowalającym tempie. Przy połączeniu z najszybszym dostępnym serwerem prędkość była niemalże równa mojej domyślnej przepustowości. Mogę zatem stwierdzić, że połączenie internetowe VPN od firmy Surfshark jest szybkie.

Dochodzi także do skuteczniej zmiany lokalizacji GPS, dzięki czemu m.in. w Google widziałem regionalne wyniki wyszukiwań. Czyli takie, które pasowały do mojej podmienionej lokalizacji.

Surfshark VPN do streamingu. Czy zadziała na Android TV albo na Apple TV?

Surfshark VPN odblokowuje szereg serwisów wideo, dzięki czemu możesz oglądać treści udostępnione przez zagranicznych wydawców. Jak można przeczytać na stronie poradnikowej Surfshark, sam klient VPN nie wystarcza, aby móc oglądać filmy bez zalogowania się.

Oznacza to, że i tak musisz posiadać odpowiednią subskrypcję np. Amazon Prime Video czy urządzenie obsługujące Amazon Fire TV. Warto zaznaczyć, że Surfshark VPN zabrania korzystania z VPN do celów niezgodnych z prawem. Oznacza to, że pobieranie plików chronionych prawami autorskimi z sieci torrent (i nie tylko) jest karane.

Gwarancja zwrotu na stronie Surfshark. Czy VPN Surfshark oferuje zrozumiały system zwrócenia pieniędzy?

Na każdym etapie transakcji jesteśmy informowani o przysługującym nas prawie gwarancji zwrotu. Zgodnie z zapisami zasad subskrypcji, użytkownik może w dowolnym momencie zrezygnować z usług VPN. Należy jednak pamiętać, że Surfshark umożliwia takie działanie osobom, które zrobią to w ciągu do 30 dni od momentu dokonania zakupu.

Jeśli przegapimy ten moment, to nasza subskrypcja będzie cały czas trwać. Tak jak wspomniałem wyżej, w panelu użytkownika mamy dosyć ograniczone pole do możliwości zarządzania wykupionym pakietem. Możemy co prawda podejrzeć faktury i przedłużyć jej czas trwania – ale nie znajdziemy tam guzika zwrotu.

Musimy więc samodzielnie skontaktować się z obsługą VPN. Surfshark posiada możliwość edytowania ustawień płatności. Niestety, nie da się skorzystać z opcji usuń kartę. Jest to dosyć zastanawiące. Część osób może stwierdzić, że to niepotrzebne utrudnienie.

Podsumowanie, odczucia i wnioski. Jakim VPN jest Surfshark?

Surfshark to jedna z wiodących wirtualnych sieci prywatnych na świecie. Wiodących, ponieważ jej popularność jest niezwykle szeroka. Korzystają z niej miliony użytkowników na całym świecie. Każdego dnia przybywają kolejni, a część użytkowników rezygnuje z usług.

Mimo wszystko Surfshark może pochwalić się bilansem dodatnim, jeśli chodzi o liczbę rejestracji. To zaś plasuje VPN w czołówce światowej, jeśli chodzi o usługi typu premium. Sprawdziłem działanie VPN Surfshark na własnej skórze. Jakie mam wnioski? VPN posiada ciekawe funkcje, które można rozbudować o dodatkowe pakiety, np. Surfshark Alert. Wirtualna sieć prywatna może zostać doczepiona do przeglądarki, co pozwala na sprawne przeglądanie treści i korzystanie z funkcji blokowania reklam. Surfshark dokonuje sprawnego maskowania adresu IP.

Możemy mieć pewność, że adresy IP podane przy konkretnych lokalizacjach rzeczywiście działają. Surfshark zadziała zarówno na Apple TV, jak i na telewizorach z systemem Android. Dużym plusem jest przejrzysta i lekka aplikacja mobilna (Android iOS), która nie odbiega swoją funkcjonalnością od klienta na komputery.

Bardzo pozytywnym zaskoczeniem były prędkości połączenia, jakie zapewnia Surfshark. Widać, że serwery mają dobrą przepustowość i nie są spowolnione. Nie sprawdziłem, czy Surfshark jest w stanie likwidować złośliwe oprogramowanie. Zwykła subskrypcja VPN nie daje takich możliwości. Rozbudowane opcje dostępne są dopiero w Surfshark One. Część osób może próbować ściągać pliki z sieci Torrent, czy korzystać z Amazon Prime Video. Należy jednak wiedzieć, że pobieranie nielegalnych treści jest surowo wzbronione.

Sprawdź aktualne promocje na Surfshark 👉