Recenzja NordVPN 2024. Ocena funkcji, bezpieczeństwa i praktyczności sieci VPN. Czy może stanowić najszybszą sieć VPN?

NordVPN to jedna z najpopularniejszych wirtualnych sieci prywatnych na świecie. Z usług firmy mającej swoją siedzibę w Panamie korzysta już przeszło 14 milionów użytkowników. To dużo jak na markę, która buduje swoją pozycję na rynku od około dziesięciu lat. W sieci znajduje się całkiem spora liczba opinii na temat wysokiej funkcjonalności NordVPN. Sprawdzam, czy tego typu domysły nie są „wyssane z palca” – i czy na pewno opisywana marka jest godna zaufania. Sprawdzam funkcjonalność, przejrzystość i cennik usługi korzystając z opcji miesięcznej. Przeprowadzam rzeczywisty test usługi.

W gwoli przypomnienia: VPN to wirtualna sieć prywatna, dzięki której możesz stać się bezpieczniejszym użytkownikiem Internetu. Główną jej zaletą jest fakt ograniczania ingerencji w ruch sieciowy ze strony podmiotów trzecich. Kiedy uruchomisz VPN, wchodzisz w swoisty tunel, który prowadzi Twoje zapytanie tylko sobie znaną drogą. Omijasz tym samym główne arterie, na których odbywają się kontrole – podobnie, jak w prawdziwym ruchu drogowym.

Dzięki temu zyskujesz chroniony dostęp do Internetu i jego zasobów, które z różnych powodów są zablokowane w Twojej lokalizacji wyjściowej. Wszystko bez ryzyka sprowadzania na siebie wzroku wścibskich podglądaczy w postaci pośredników czy dostawców usług internetowych. Więcej na ten temat napisałem w oddzielnym artykule.

Sprawdź aktualne promocje na NordVPN 👉

Początki istnienia NordVPN. Co przyświeca jej twórcom?

NordVPN to firma założona przez grupę przyjaciół, których połączyła wspólna idea. Tak swoje początki opisuje marka na własnej stronie internetowej. Motywacją do opracowania nowej usługi była wszechobecna cenzura w Internecie, która z każdym rokiem się nasilała, zmniejszając komfort przeglądania ogólnodostępnych zasobów.

Twórcy NordVPN postanowili wziąć sprawy we własne ręce i w 2012 roku stworzyli sieć mini-serwerów VPN, z których debiutujący pojawił się w Niemczech. Rok później opracowali oni aplikację VPN na Windowsa. Na koniec 2013 roku NordVPN mogło się pochwalić pozyskaniem pierwszego tysiąca zadowolonych użytkowników.

Tak, w telegraficznym skrócie, wyglądały początki funkcjonowania tej marki VPN. Dziś jest to pełnoprawna usługa VPN, która cechuje się bardzo dużą funkcjonalnością użytkową, o czym świadczy choćby liczba korzystających. NordVPN posiada wiele zaawansowanych rozwiązań, dzięki którym może być określona jako jeden z liderów na rynku VPN. Podmiot systematycznie się rozwija, oferując swoim użytkownikom coraz to nowsze rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa internetowego.

Trzeba przyznać jedno: NordVPN systematycznie trzyma się swojej wizji, którą jest urzeczywistnienie planu funkcjonowania w prawdziwie otwartym Internecie. Czyli takim, który jest pozbawiony narzuconej kontroli z zewnątrz. NordVPN pozwala na zyskanie dostępu do różnych platform streamingowych, dzięki czemu jest bardzo popularnym wyborem osób, które chcą zyskać dostęp do różnorodnych treści online.

NordVPN dla systemu operacyjnego Android, Windows czy macOS. NordVPN. Rodzaje aplikacji NordVPN

Dużą zaletą NordVPN jest możliwość pobrania klienta na różne środowiska systemowe. Warto przy okazji zaznaczyć, że w ramach jednego konta skorzystamy z VPN na maksymalnie sześciu podpiętych urządzeniach. Nie ma zatem problemu, jeśli korzystasz np. ze smartfona z systemem Android, z Macbooka i dodatkowo przeglądamy treści multimedialne w ramach Android TV. Usługa posiada oddzielne oprogramowanie przeznaczone dla środowisk:

  • Windows,
  • MacOS,
  • Linux,
  • Android (w tym Android TV),
  • iOS.

Ponadto możemy pobrać specjalne dodatki przeznaczone na najpopularniejsze przeglądarki internetowe. Mowa o rozszerzeniach dla Chrome, Firefox i Edge. Jeśli chcemy zabezpieczyć inne urządzenia, to nie będzie z tym również wielkich trudności. W ramach NordVPN możemy korzystać z sieci prywatnej na sprzętach Xbox, Playstation, Nintendo Switch, Chromebook, Chromecast, Kindle Fire, Raspberry Pi, Firestick czy Oculus Quest. Można zatem wskazać, że wsparcie poszczególnych środowisk jest na zadowalającym poziomie.

Łączenie z serwerami NordVPN na dowolnym urządzeniu

Sieć NordVPN dysponuje rozbudowaną bazą ponad 6200 serwerów zlokalizowanych na całym świecie. Obecnie obsługuje je w 91 krajach na wszystkich zamieszkałych kontynentach. Podwójne szyfrowanie, czyli kierowanie ruchu przez dwa serwery VPN, jest możliwe w dosyć ograniczonej liczbie lokalizacji.

Zrobimy to łącząc się m.in. z serwerami amerykańskimi, brytyjskimi czy szwajcarskimi. Wszystkie dostępne serwery VPN pozwalają natomiast na szyfrowanie ruchu internetowego i zmianę rzeczywistego IP na inny – bardziej anonimowy. Oznacza to, że bez względu na to, z którym się połączymy, staniemy się lepiej zabezpieczeni w sieci. 

Korzystając z aplikacji dedykowanej na dane urządzenie, w bardzo łatwy sposób nawiążemy łączność z najszybszym serwerem. Wystarczy, że użyjemy specjalnego włącznika Quick Connect. Program sam wytypuje, która lokalizacja będzie dla nas najbardziej odpowiednia – jeśli chodzi o przepustowość łącza.

W przypadku chęci ominięcia różnych geoblokad (gdy chcemy obejrzeć np. Netflix w USA) z serwerem połączymy się także manualnie, wybierając odpowiedni z listy. Dzięki użytecznej aplikacji nie tylko natychmiastowo połączymy się z VPN, ale także ustalimy, kiedy nasz sprzęt będzie mógł to robić. Mowa o opcji automatycznego nawiązywania połączenia. Sieć posiada trzy protokoły bezpieczeństwa:

  • NordLynx – cechującym się świetną prędkością połączenia;
  • IKEv2/IPSec – stabilnym i niezakłóconym, szczególnie w przypadku korzystania na smartfonach;
  • Open VPN UDP/TCP – o otwartym kodzie źródłowym, systematycznie rozwijanym i polecanym do streamowania.

Aplikacja NordVPN. Jak pobrać i na jakie urządzenia można zainstalować NordVPN?

Poszczególne aplikacje dystrybuowane przez NordVPN różnią się od siebie funkcjonalnością. Przykładowo, wersja mobilna na Android posiada dodatkowe zabezpieczenie Threat Protection. To specjalna technologia, która chroni użytkownika przed złośliwym oprogramowaniem mogącym przedostać się z sieci na urządzenie. Z kolei wersja na iOS posiada nieco bardziej okrojony interfejs, ale kwestie bezpieczeństwa pozostają na tym samym poziomie. Jeśli masz urządzenie z systemem starszym niż iOS 11.0, to niestety nie będzie ona działać.

Podobnie jest w przypadku klienta pobieranego na urządzenia stacjonarne. Tutaj również mamy do czynienia z nieco zmodyfikowanymi wobec siebie wersjami oprogramowania. Baza programów od NordVPN jest taka sama: łatwość łączenia się z serwerami, przejrzysty interfejs i szybkie działanie aplikacji. W przypadku urządzenia z wgranym systemem Windows 10, możemy przykładowo ustawić automatyczny start programu przy włączaniu urządzenia.

Inną funkcją, która z pewnością przyda się osobom często korzystającym z publicznych sieci Wi-Fi, jest konfiguracja usługi z Internetem bezprzewodowym. Wystarczy raz aktywować taką opcję i za każdym razem, przy łączeniu się z hotspotem, Twoje urządzenie zostanie objęte ochroną VPN. Istnieje oczywiście możliwość zainstalowania NordVPN na inne urządzenia stacjonarne, np. komputery od Apple’a.

Aplikacje NordVPN są czytelne i łatwe w użytkowaniu, nawet jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z VPN. Twórcy postawili na uproszczenie interfejsu (kosztem uwidocznienia bardziej zaawansowanych opcji), dzięki czemu wszystko prezentuje się płynnie i bardzo przystępnie. Minusem jest z pewnością różna liczba funkcji, jeśli chodzi o poszczególne wersje.

Użytkownik mógłby się spodziewać, że ściągając taką samą „apkę” na iPhone i np. na Samsunga, uzyska dokładnie takie same opcje. Niestety tak nie jest. NordVPN posiada także szereg nakładek przeglądarkowych. Możesz z nich skorzystać, jeśli korzystasz z przeglądarek Chrome, Firefox czy Edge.

Zakup NordVPN – jakie mamy możliwości odnośnie wybrania pakietów?

Bardzo dużym plusem NordVPN jest możliwość wybrania usługi nieodnawialnej. Nie musisz zatem podawać danych swojej karty kredytowej, z której co miesiąc będą ściągane należności. Oczywiście, taka opcja również jest dostępna – ale ja postanowiłem skorzystać z nieodnawialnego typu usługi VPN. Ba, nie musisz się nawet rejestrować! Wszystko odbywa się bardzo szybko i wygodnie, a płatność BLIK-iem (którą wybrałem) jest także dużą zaletą użytkową. Warto podkreślić, że inne wiodące sieci VPN premium nie zawsze mają tak szeroki wybór płatności. Oprócz BLIK-a czy podpięcia karty kredytowej, NordVPN nabędziesz również za pomocą: Google Pay, Przelewy24, PayPal lub kryptowalut. Możesz zrobić to w zasadzie incognito, korzystając np. z przelewu wykonanego przy pomocy portalu pośredniczącego. Oczywiście, w każdym z tych trybów płatności istnieje możliwość ubiegania się o zwrot pieniędzy. Jeśli z jakichś względów NordVPN wypadnie słabo, to możesz go odinstalować i zwrócić się o tzw. refund. Pieniądze powinny wrócić na Twoje konto w ciągu kilku dni roboczych.

Interfejs aplikacji NordVPN – jakie wrażenia?

Postanowiłem przetestować NordVPN na dwóch urządzeniach: komputerze z Windowsem oraz na smartfonie z systemem operacyjnym Android. Pierwsze pozytywne zaskoczenie spotkało mnie podczas procesu instalacyjnego. Był on przejrzysty i przebiegał bardzo szybko, ale nie to zwróciło moją uwagę. Na samym końcu NordVPN zaproponował mi dodatkową instalację oprogramowania NordPass. Jest to program przeznaczony do zarządzania hasłami. Co ważne, dodatek jest darmowy i nie narzuca się jego instalacji. Możemy zaznaczyć ptaszek, aby zaakceptować jego pobranie. Oczywiście, wcale nie musimy tego robić. Następnie możemy zacząć konfigurację klienta. Przebiega ona w dwóch krokach. W pierwszym możemy wybrać, czy np. włącznik kill switch ma być domyślnie aktywowany, albo czy aplikacja ma włączać się razem ze startem systemu operacyjnego. W drugim kroku możemy opcjonalnie pobrać dodatki i zapoznać się z ich charakterystyką. Po zaakceptowaniu ustawień uwidacznia nam się główne menu.

Po lewej stronie okienka NordVPN widać cztery ikonki, puste pole i kolejne 3 ikonki. Domyślnie widzimy zawartość pierwszej, która pozwala nam na operowanie najważniejszymi funkcjami VPN. Kolejne dotyczą:

  • funkcji Threat Protection, która chroni przed zagrożeniami online przez całą dobę;
  • funkcji Meshnet, pozwalającej na łączenie bezprzewodowych urządzeń i zapewnianie im szyfrowanego połączenia;
  • funkcji Dak Web monitor, która poinformuje nas, jeśli nasze dane wrażliwe dostaną się w niepowołane ręce (i np. trafią do Internetu);
  • możliwości kontaktu z obsługą techniczną;
  • funkcji Security Score, w której możemy modyfikować parametry sieci VPN;
  • panelu ustawień, co pozwala nam na ustawienie preferencji, zarządzenie połączeniami czy uruchomienie dzielonego tunelowania.

Założenia NordVPN. Recenzja i opis funkcji pobieranie torrentów i dzielone tunelowanie

Działanie NordVPN opiera się na sześciu filarach:

  1. ochronie online (aby złośliwe oprogramowanie nie wyrządziło spustoszenia),
  2. maskowaniu adresu IP (ochronę prywatności poprzez unikalny adres IP),
  3. szybkim działaniu VPN (szybkość pobierania i wysyłania danych),
  4. globalnym zasięgu (znoszenie blokad regionalnych),
  5. możliwości podłączenia wielu urządzeń (np. w ramach sieci LAN),
  6. braku polityki śledzenia (odwiedzane strony są Twoją tajemnicą).

Usługa pozwala na uzyskanie szyfrowania najwyższej generacji. Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że NordVPN korzysta z technologii AES, czyli Advanced Encryption Standard z kluczami 256-bitowymi. To standard zalecany przez rządowe agencje bezpieczeństwa, np. w kontekście przechowywania dokumentów oznaczonych klauzulą ściśle tajne.

Złamanie zabezpieczeń AES jest niezwykle karkołomne i wymaga: nieprawdopodobnie dużych mocy obliczeniowych i bardzo długiego czasu łamania szyfru. Jest w zasadzie niemożliwe, aby jakikolwiek cyberprzestępca uporał się z tym zabezpieczeniem. Na stronie NordVPN można znaleźć także dostępne funkcjonalności usługi. Mowa m.in. o dostępnym przełączniku kill switch (wyłącznik awaryjny) czy możliwości pobierania plików typu torrent. Co więcej, NordVPN posiada:

  • dedykowane serwery IP;
  • funkcję pozwalającą na blokowanie złośliwego oprogramowania;
  • opcję double VPN (podwójne szyfrowanie, które zabezpiecza ruch internetowy);
  • adresy IP w różnych stronach świata, m.in. w Ameryce Południowej, Australii czy w Stanach Zjednoczonych.

Łączenie się z serwerami VPN w ramach sieci NordVPN – czy jest intuicyjne?

Na pierwszy rzut oka interfejs NordVPN wydaje się nieco skomplikowany. Nie mamy tutaj gotowej listy serwerów widocznej po jednej ze stron. Jest za to mapka z zaznaczonymi miejscowościami. Głównie są to stolice państw, choć np. w przypadku Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji czy USA mamy do wyboru więcej punktów. Okazuje się, że korzystanie jest bardzo łatwe – wystarczy kliknąć na daną miejscowość, aby połączyć się z serwerem danego Państwa. Opcjonalnie możemy wykorzystać rozwijaną listę. Jest ona schowana po prawej stronie, tuż obok ikonek z flagami państw. Znajdziemy tam szereg lokalizacji: przez Albanię, Cypr, Kolumbię aż po Chile.

Funkcje NordVPN – bezpieczeństwo adresów IP oraz danych trafiających do dostawców VPN

Niezwykle ważną cechą każdego VPN jest wysoki poziom prywatności. Usługa, która zbiera logi (w skrócie: zarejestrowane ruchy użytkownika) nawet do własnych celów, musi być przez nas traktowana z lekkim przymrużeniem oka. Jak wygląda bezpieczeństwo korzystania z NordVPN? Mimo swojej nordyckiej nazwy, jest to firma wskazująca miejsce swojej działalności jako Panama.

Wątpliwości użytkowników wzbudzał do niedawna fakt, że pośrednikiem w sprzedaży usług był podmiot amerykański, czyli CloudVPN. Generalnie rzecz biorąc, usługi VPN posiadające siedzibę w USA mogą być kontrolowane przez federalne służby. NordVPN zdementowało jednak doniesienia, które wskazywałyby, że ich firma działa w powiązaniu z amerykańskim prawem. To dobra wiadomość.

Należy pamiętać, że NordVPN nie przechowuje danych użytkowników, nie zbiera również informacji o podejmowanych działaniach przez użytkowników i trzyma się kurczowo wytyczonej polityki prywatności. Przynajmniej tak wskazuje motto tejże sieci VPN.

Ciężko nie odnieść wrażenia, że całe funkcjonowanie NordVPN nie jest oparte na wskazywaniu – praktycznie na każdym kroku – bardzo dużego bezpieczeństwa korzystających. Marka wiele by straciła w oczach klientów, gdyby nie trzymała się tych założeń. Niezależne audyty nie wykazały żadnych rażących uchybień od tej normy. Bez żadnych ogródek mogę wskazać, że NordVPN jest jak najbardziej usługą wpisującą się w ramy premium VPN.

Recenzja NordVPN: cennik za subskrypcję NordVPN. Czy to opłacalny VPN na rynku?

To, co wiele osób interesuje w bardzo dużym stopniu: cennik! NordVPN nie wypada źle w porównaniu z innymi usługami VPN premium. Oczywiście korzystanie z VPN jest płatne. Masz do wyboru trzy flagowe opcje:

  • kompletną,
  • plus,
  • standardową.

W każdym z wariantów otrzymasz 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy. Oznacza to, że możesz w ciągu tego okresu zrezygnować z usługi, jeśli Ci się z jakiegoś powodu nie spodoba.

Cennik bywa zmienny, dlatego nie ma sensu przedstawiać tutaj dokładnych wartości poszczególnych taryf abonamentowych. W promocyjnych wariantach nie zapłacisz jednak więcej, niż kilkadziesiąt groszy dziennie. To całkiem uczciwa opcja za dobrą usługę VPN.

Jednocześnie muszę wskazać, że wersja standardowa jest niestety bardzo okrojona. Nie posiada blokad śledzenia i nie pozwala na blokowanie reklam za pomocą jednego kliknięcia. Nie skorzystasz także ze skanera naruszania ochrony danych. Różnice w cenie nie są duże, dlatego od razu warto skupić swoją uwagę na planach: Plus oraz Complete.

Jeśli więc chcesz ciąć koszty, to musisz liczyć się z większymi ograniczeniami funkcji. Polecam jednak, by zainwestować w bardziej rozbudowany pakiet. Zabezpieczysz tym samym swój ruch przed dostawcą usług internetowych, a także szeregiem innych „podglądaczy”. To absolutny must-have, jeśli wolisz trzymać od siebie z dala niebezpieczne strony internetowe.

Prędkości osiągane przez NordVPN. Jaka jest jakość serwerów VPN w sieci NordVPN?

Przeprowadziłem test prędkości usługi bazując na trzech losowo wybranych lokacjach. Jedna europejska, druga amerykańska i trzecia azjatycka. na początku sprawdziłem, jaką mój Internet posiada prędkość tuż przed testami. Brak weryfikacji mógłby wpłynąć na rzetelność wyników. Łącząc się z Warszawy wykręciłem następujące wyniki: ok. 474 Mbps pobierania i 52,5 Mbps przy zachowaniu pingu w granicach 16.

Następnie przełączyłem się na serwer niemiecki i skorzystałem z wyszukiwarki Google. Strony ładują się bez zarzutu, a dostęp do Internetu jest płynny. W teście prędkości wygląda to w sposób następujący.

Prędkość pobierania jest znakomita, spadki występują jednak w przypadku drugiej wartości, czyli wysyłania danych. Na kolejny serwer wybrałem ten zlokalizowany w Stanach Zjednoczonych. Jak prezentują się wyniki?

Próba była wykonywana bez nanoszenia jakichkolwiek zmian do ustawień połączenia VPN. Dopiero korekta protokołu – z automatycznego na ręczny – przyniosła poprawę prędkości wysyłania danych. Osiągnąłem ponad 20 Mbps, dzięki czemu połączenie było znacznie lepsze. Warto zatem dostosowywać ustawienia i modyfikować je tak, aby uzyskać optymalną łączność. Należy wziąć także pod uwagę fakt, że testy te ma ją mocno subiektywny charakter i mogą zależeć m.in. od prędkości „sieci matki” w momencie nawiązywania łączności przez VPN oraz wielu innych czynników niezależnych. Na sam koniec przetestowałem także serwer południowokoreański.

Zastosowałem protokół NordLynx i prędkości przesyłu znów skoczyły do góry. W przypadku bardzo egzotycznych serwerów, jak ten w Seulu, ogólna prędkość dosyć się zmniejsza. Jest to jednak właściwość, którą można przypisać do większości funkcjonujących sieci VPN.

Aplikacje mobilne NordVPN. Jak prezentuje się NordVPN na Androida?

Aplikacja Nord VPN na Androida posiada ponad 50 milionów pobrań. Co więcej, aż 650 tysięcy użytkowników postanowiło podzielić się spostrzeżeniami na temat jej działania. Trzeba przyznać, że apka cieszy się bardzo dobrą opinią. Ma ocenę wynoszącą 4,3 na 5,0 – co przy tak dużej liczbie ocen jest wynikiem bardzo dobry. Jakie są moje wrażenia z użytkowania apki? Bardzo pozytywne. Jest lekka, przejrzysta i prosta. Wygląda jeszcze lepiej i mniej skomplikowanie, niż program komputerowy.

Obsługuje się ją intuicyjnie, wykorzystując możliwość przybliżania mapy za pomocą dotknięć wyświetlacza. Na dole widzimy cztery ikonki, które są podobne do tych, jakie można zauważyć w przypadku wersji na Windowsa.

Ma bardzo proste menu logowania. Wystarczy podać adres mailowy oraz potwierdzić go np. logując się w przeglądarce. Jest to za razem bezpieczne i wygodne rozwiązanie. Nie wymaga wpisywania haseł bezpośrednio w interfejsie aplikacji. Użytkowanie NordVPN za pośrednictwem smartfona uważam za dobre. Nie uświadczyłem większych problemów z prędkością, nawet jeśli łączyłem się z serwerami umieszczonymi w Stanach Zjednoczonych.

NordVPN opinie. Czy warto korzystać? Możesz liczyć na szybkie połączenie

NordVPN otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in. od międzynarodowej firmy Forbes za najlepszą sieć VPN w 2021 roku. O usługach NordVPN pisano m.in. w BBC, Wired czy BuzzFeed, a więc w ogólnoświatowych mediach. Marketingowo to absolutny top, podobnie jeśli chodzi o ogólną renomę marki.

Część użytkowników zgłaszała swoje niezadowolenie ze względu na dość ofensywną politykę reklamową firmy. Reklamy NordVPN pojawiały się niemalże wszędzie, kusząc użytkowników dużymi zniżkami i zachwalając, choćby przez influencerów, o ogromnych korzyściach związanych ze skorzystaniem z takiej usługi.

Korzystający z NordVPN wskazują także na ciekawe funkcjonalności dodatkowe, m.in. menedżer haseł NordPass, który może zostać wykupiony w oddzielnym pakiecie. Jeśli chodzi o prędkość połączenia, to są one zadowalające – szczególnie jeśli łączymy się z serwerami VPN położonymi w miarę blisko. Im dalej, tym zazwyczaj gorzej.

Jeśli wybierzemy punkt położony np. w Azji, to wydajność połączenia może znacząco spaść. W ramach NordVPN bez problemu użyjesz z wielu serwisów streamingowych, pobierzesz torrenty na swój komputer i skorzystasz z całodobowej obsługi klienta. Jest ona dostępna w formie czatu na żywo, a więc w razie trudności bez problemu skontaktujesz się z pracownikiem firmy. W moim przypadku zauważyłem także mniejsze prędkości wysyłania, które znacznie poprawiły się po ręcznym doborze protokołu VPN.

Nord VPN a serwery Onion over VPN. Czy NordVPN nadaje się do użytkowania razem z Tor?

Razem z NordVPN można zabezpieczyć swoją prywatność poprzez wykorzystanie przeglądarki Tor. NordVPN jako jedna z kilku wirtualnych sieci prywatnych znakomicie współpracuje z tą technologią. Co istotne, korzystanie z takiej opcji nie wymaga specjalnych działań konfiguracyjnych. Wszystko się dzieje w zasadzie za pośrednictwem jednego kliknięcia. Więcej o współpracy Tor+VPN napisałem w oddzielnym artykule, do którego Cię odsyłam.

Podsumowanie recenzji – szczególnie przydatne wnioski. Najczęściej zadawane pytania nt. znanego VPN na rynku

Reasumując: recenzja NordVPN wypada pozytywnie. To usługa, która ma zadowalające parametry użytkowe. Dzięki niej bez problemu skorzystasz z Netflixa i innych portali streamingowych. Jeśli chcesz zaoszczędzić, warto sprawdzać cenę poszczególnych planów w specjalne okazje: w urodziny NordVPN, Black Friday lub w ramach świątecznych czy okresowych promocji.

Sprawdź aktualne promocje na NordVPN 👉

Bardzo często można dorwać duże zniżki. Sieć nie zbiera danych o użytkowniku, także w momencie zakupu. Wystarczy sam e-mail i dokonanie płatności. Aby zwiększyć swoją anonimowość, możesz nabyć abonament stacjonarnie – płacąc gotówką. Obecnie jest to dostępne w placówkach Best Buy czy Target – a więc, niestety, niedostępnych w Polsce. Co więcej, w ramach abonamentu NordVPN udostępniana jest gwarancja zwrotu pieniędzy. Możesz zrezygnować z usługi w ciągu kilkunastu dni i zwrócić się do obsługi firmy o przelanie wydanych środków. Sam abonament wykupisz wieloma metodami online, w tym bardziej egzotycznych np. za pomocą Amazon Pay.

Skąd pobrać NordVPN?

Lista dedykowanych klientów VPN dostępna jest na oficjalnej stronie internetowej aplikacji NordVPN. Możesz stamtąd pobrać aplikacje dostosowane do pracy na Twoim systemie operacyjnym.

Jakie są najlepsze dodatkowe funkcje NordVPN?

NordVPN posiada m.in. wyłącznik kill switch, możliwość łączności Onion over VPN, opcje pozwalające na blokowanie złośliwego oprogramowania czy sprawdzone i trudne do przełamania protokoły IKEv2 IPSec. Sieć pozwala na wybór serwera VPN w różnych lokalizacjach na całym świecie, a lista dostępnych możliwości jest naprawdę spora.

Czy NordVPN oferuje program na urządzenia mobilne z systemem Andorid?

Tak, NordVPN oferuje dedykowane aplikacje dla różnych mobilnych systemów, w tym Android. Jeśli posiadasz smartfon pracujący w tym środowisku, możesz wejść na Google Play w celu pobrania klienta.

Jak kształtują się ceny pakietów NordVPN w porównaniu do innych sieci VPN?

NordVPN oferuje konkurencyjne ceny swoich usług. Na tle innych dostawców VPN wypada całkiem dobrze, wpisując się w rozsądny pułap cenowy dla usług premium VPN. Aby zobaczyć aktualne stawki abonamentowe, wejdź na oficjalną stronę NordVPN.

NordVPN – wnioski. Podsumowanie recenzji

NordVPN to jedna z najbardziej znanych usług VPN dostępnych na całym świecie. Jej największą zaletą jest dbanie o to, aby użytkownik nie czuł się w żadnym momencie osaczony. Nie uświadczymy w przypadku NordVPN żadnych natarczywych działań marketingowych. Nawet dodatkowe funkcjonalności, z którym możemy skorzystać, są jedynie wspomniane przez program, np. na końcu instalacji. W aplikacji nie ma zbyt wielu obszarów, w których zobaczymy dodatkowo płatne opcje. Można zatem stwierdzić, że w cenie abonamentu lub jednorazowego pakietu miesięcznego otrzymujemy kompletny produkt.

Aplikacje mobilne również działają poprawnie. Ja sprawdziłem tę, która jest przeznaczona na telefony z Androidem. W testach prędkości NordVPN wyszedł dobrze, choć miałem początkowe problemy z prędkością wysyłania danych. Wyniki udało się poprawić zmieniając sposób szyfrowania połączenia. Być może trzeba było zmienić jeszcze inne parametry, jednak nie chciałem już bardziej ingerować w ustawienia apki. Kill Switch działa poprawnie, podobnie jak wysokojakościowe protokoły IKEv2 IPSec. Adresy IP są skutecznie zmieniane, dzięki czemu można rzeczywiście „ukryć się” pod płaszczykiem innego kraju.

Na końcu chciałbym zwrócić uwagę na proces zwrotu pieniędzy za zakup usługi. Jest on bardzo prosty – a NordVPN przypomina nam w wielu miejscach, że możemy z niego skorzystać. Wystarczy wysłać maila do obsługi klienta. Po kilku dniach pieniądze wrócą na nasze konto. Być może jeszcze kiedyś wrócę do NordVPN!

Sprawdź aktualne promocje na NordVPN 👉