Przeglądarka internetowa, jak sama nazwa wskazuje, służy do eksplorowania różnych stron sieciowych. Dzięki niej możemy w mgnieniu oka sprawdzić to, co znajduje się na poszczególnych stronach internetowych. Wśród najbardziej znanych programów przeglądarkowych można wymienić m.in. Google Chrome, Firefox czy Safari, znane przede wszystkim z urządzeń od Apple’a. Nieco mniejszy udział w rynku posiada Opera. Obecnie używa jej do kilku procent aktywnych internautów, co biorąc pod uwagę ogromną liczbę użytkowników na całym świecie, stanowi mimo wszystko całkiem potężną społeczność.

Jedną z innowacji, dzięki której Opera wyróżnia się spośród innych klientów do przeszukiwania sieci, jest wbudowana nakładka VPN. Obecnie dostępna jest jako bezpłatny dodatek, nawiązując tym samym do popularności darmowych sieci VPN. Korzystający mogą także skusić się na opcję płatną, czyli tzw. Opera VPN Pro. Wyjaśniam, jak działa usługa VPN od Opery i czy wbudowana sieć VPN może działać podobnie, jak oddzielne programy do łączenia się z siecią prywatną.

Czym jest Opera VPN? Darmowa funkcja w przeglądarce Opera

Opera VPN to wbudowany dodatek do popularnej przeglądarki z charakterystycznym czerwonym logiem w kształcie litery O. Zgodnie z założeniami, jest to funkcja, która nie wymaga ręcznej instalacji. Jest gotowa do użycia tuż po zainstalowaniu programu na swoje urządzenie mobilne lub stacjonarne. Co więcej, Opera VPN nie wymaga dokonywania płatności, podawania swoich danych osobowych czy inwestowania w subskrypcję. Dodatek nie wymaga od użytkownika logowania się czy tworzenia jakiegokolwiek profilu.

Wszystko odbywa się z poziomu przeglądarki, przy zachowaniu minimum czynności potrzebnych do uruchomienia tej funkcji. Brzmi idealnie? Niestety, nie do końca. Usługa nie jest bowiem pełnoprawną usługą wirtualnych sieci prywatnych. Pozwala zmieniać lokalizację oraz weryfikować zużycie danych. To niestety zbyt mało, aby w swojej użyteczności porównać ją do pełnoprawnych klientów VPN ściąganych bezpośrednio na komputer czy smartfon.

Czym się różni VPN w Operze od pełnoprawnych sieci VPN? Ochrona całego urządzenia a przeglądarka

VPN to nic innego, jak specjalna funkcja, którą można porównać do prywatnego tunelu. Użytkownik połączony z VPN zostaje przekierowany przez zamkniętą tubę, do której żaden podmiot postronny nie ma dostępu. To zaś sprawia, że nasza prywatność i bezpieczeństwo surfowania po sieci realnie się zwiększają. Aby połączyć się z VPN na swoim sprzęcie, musimy posiadać odpowiednie dane konfiguracyjne. Innym rozwiązaniem jest ściągnięcie klienta, dzięki któremu nawiążemy łączność z wybranymi serwerami VPN. W przypadku Opera VPN cały proces wygląda nieco inaczej. Jest to funkcja wbudowana w przeglądarkę, która może działać tuż po jej uruchomieniu. Od użytkownika będzie zależeć, czy postanowi ją włączyć, czy też będzie preferował użytkowanie przeglądarki bez opcji VPN.

VPN w przeglądarce Opera. Darmowa sieć VPN czy mocno okrojona usługa?

Większość polecanych VPN ma charakter płatny. Aby zacząć korzystać z funkcjonalności, należy opłacić abonament lub wykupić pakiet usług. Jest to związane chociażby z koniecznością utrzymania wielu serwerów VPN, co swoje kosztuje. Usługodawcy nie mogą sobie zatem pozwolić na wyłącznie charytatywne działanie, ponieważ szybko zaczęliby notować potężne straty. Opera przyjęła jednak inną strategię działania. Ten wbudowany VPN nie do końca jest pełnoprawną usługą wirtualnych sieci prywatnych. Opera oferuje co prawda zmianę lokalizacji czy możliwość ukrycia adresu IP – ale w zasadzie nic poza tym. Przeglądarka z wbudowanym VPN nie zapewnia szyfrowania, co jest jedną z podstaw, jeśli mówimy o bezpieczeństwie użytkownika.

Z tego też powodu nazwa zapożyczona przez Operę, jakoby usługa była rzeczywistym VPN, jest często poddawana pod wątpliwość. Eksperci wskazują, że to narzędzie nie powinno być określane mianem wirtualnej sieci, ponieważ w rzeczywistości działa jedynie jako wbudowany serwer proxy. Co to tak naprawdę oznacza? Opera VPN:

 • nie zaszyfruje Twoich danych osobowych;
 • ukryje Twój adres IP, ale bez zamaskowania Twojej tożsamości;
 • nie sprawi, że Twój ruch sieciowy stanie się w pełni anonimowy.

Jak włączyć usługę Opera VPN? Nowy VPN w przeglądarce

Jako użytkownik przeglądarki Opera możesz włączyć tę funkcję w zaledwie kilku prostych krokach. Na samym początku, jeśli jeszcze nie posiadasz tego programu, pobierz Operę na swój sprzęt. Istnieją jej wersje zarówno na mobilne systemy Android, iOS, macOS, jak i na Windows – w związku z czym nie będziesz miał trudności ze ściągnięciem odpowiedniego klienta przeglądarkowego. Bezpłatny VPN uruchomisz poprzez skorzystanie z paska bocznego tuż po otworzeniu Opery. Następnie:

 1. znajdź i kliknij ikonę ustawień;
 2. na następnej karcie uruchom opcję zaawansowane;
 3. przejdź do panelu bezpieczeństwo i prywatność;
 4. zejdź niżej za pomocą suwaka lub kółka myszki i odnajdź moduł VPN;
 5. uruchom funkcjonalność przesuwając kulkę na pozycję w prawo.

Po uruchomieniu funkcji przy pasku adresu pojawi się charakterystyczny znaczek VPN. Sygnalizuje on aktywację sieci prywatnej. Możesz także włączyć VPN w Operze za pośrednictwem tzw. łatwej konfiguracji. Opcja dostępna jest w prawym górnym rogu ekranu. Po odnalezieniu funkcji VPN należy kliknąć: Włącz w ustawieniach i postępować podobnie, jak w poprzednim sposobie konfiguracji. Tak jak wspomniałem wcześniej, dzięki Operze możesz przeglądać sieć na różnego rodzaju systemach operacyjnych. Jeśli masz komputer lub laptop, to program ściągniesz z oficjalnej strony wydawcy. W przypadku Androida, możesz łatwo pobierać aplikacje za pośrednictwem Google Play.

Jakie możliwości posiada użytkownik, który chce poznać funkcje Opera VPN?

Opera to pierwsza przeglądarka z wbudowaną funkcjonalnością VPN. Dzięki funkcji określanej VPN-em w Operze możesz zmienić swoją lokalizację (ukryć fizyczną lokalizację użytkownika). Warto jednocześnie zaznaczyć, że liczba lokalizacji i serwerów w Operze jest mocno ograniczona. Jako korzystający możesz obecnie wybrać tylko kilka opcji:

 • optymalną lokalizację,
 • Amerykę,
 • Azję,
 • Europę.

Na tym wachlarz możliwości się w zasadzie kończy. Nie możesz na przykład ustawić swojego serwera, ponieważ VPN w Operze łączy Cię w sposób automatyczny z tym przez siebie wybranym. Może to, w przypadku dużego zainteresowania usługą, rodzić problem z płynnością przeglądania Internetu. Co to oznacza? Ze względu na aspekty techniczne, połączenie internetowe może przez VPN zdecydowanie zwolnić. Są jednak wyraźne plusy użytkowe tego rozszerzenia. Zdecydowanymi korzyściami związanymi z Opera VPN są: łatwość użycia, możliwość zainstalowania na różnych urządzeniach i darmowość VPN-a. Nie uświadczymy tutaj wdrożonych algorytmów szyfrowania czy opcji wybrania jednego z np. 3000 prywatnych serwerów. Funkcje są mocno ograniczone, ale nowa usługa pozwala zrozumieć ideę działania VPN i może sprawić, że użytkownik w przyszłości zainteresuje się pełnoprawnymi usługami VPN.

Wirtualna sieć prywatna od Opery, w połączeniu z wieloma ciekawymi opcjami przeglądarki, daje całkiem zadowalający efekt użytkowy. Możesz przykładowo oglądać seriale i filmy na zagranicznym Netflixie, zupełnie tak, jakbyś korzystał z zewnętrznego klienta od pełnoprawnego dostawcy VPN. Co prawda prędkość połączenia może niekiedy zwalniać, a lista dostępnych regionów jest bardzo ograniczona, ale generalnie nie jest źle. Niemalże każda recenzja dostępna w sieci zwraca uwagę na problemy z obsługą torrentów – możesz mieć kłopot z ich pobieraniem. Opera posiada także specjalne tryby oszczędzania danych i blokowania reklam. Sprawia to, że eksplorowanie sieci staje się znacznie przyjemniejsze.

VPN Pro w przeglądarce Opera. Co to za opcja i dlaczego jest płatna?

Opera ma wbudowaną opcję VPN, a w zasadzie połączenie proxy, które posiada wiele cech zbliżonych do VPN. Należy jednak pamiętać, że usługa nie obsługuje protokołów ochronnych, przez co można stwierdzić, iż cechuje się ona niskim poziomem bezpieczeństwa. A przynajmniej niższym niż inne, pełnoprawne usługi sieci prywatnych. Co prawda Opera VPN ukrywa fizyczną lokalizację użytkownika, ale robi to tak, że mimo wszystko Twój dostawca usług internetowych może rozpoznać konkretny ruch sieciowy. Bardziej zaawansowaną alternatywą, która wyszła również spod skrzydeł Opery, jest usługa VPN Pro. Czym się cechuje ta usługa?

Przede wszystkim dzięki niej zabezpieczasz całe swoje urządzenie, a nie tylko ruch w obrębie przeglądarki sieciowej. Opera VPN Pro pozwala na łączenie się z serwerami, których obecnie jest już kilka tysięcy. Jeden abonent usługi pozwala na uruchomienie usługi aż dla 6 oddzielnych sprzętów, dzięki czemu można chronić nie tylko swoje telefony czy komputery, ale również te należące do członków rodziny. Usługa została zrecenzowana przez duże portale technologiczne, które wskazują na zaskakująco niską cenę subskrypcji i łatwość w korzystaniu – bez konieczności pobierania zbędnego oprogramowania. Najdroższy pakiet kosztuje w przeliczeniu ok. 26,99 złotych. Najtańszy zaś można nabyć za niespełna dwa dolary.

Prywatność w Operze 2022. Czy warto korzystać z darmowego VPN?

Usługi VPN pozwalają zwiększyć anonimowość i bezpieczeństwo w sieci. W sensie technicznym, usługa VPN od Opery nie jest do końca pełnoprawną siecią prywatną. Nie posiada bowiem zaawansowanych protokołów szyfrujących i nie zabezpiecza całego urządzenia – a jedynie to, co dzieje się w otwartej przeglądarce. Ukrywanie lokalizacji jest pozorne, ponieważ ze względu na brak zabezpieczeń, Twój dostawca usług internetowych i tak może posiąść wiedzę na temat aktywności użytkownika. Opera VPN należy zatem traktować z pewną ostrożnością. Mimo wszystko warto ją przetestować – stanowi niezłe wprowadzenie w świat VPN i pozwala na całkiem swobodne eksplorowanie sieci ze zmienioną lokalizacją.