Recenzja Avast SecureLine VPN 2024. Avast VPN opinie – sprawdzam w praktyce. Co Avast SecureLine VPN oferuje?
Pozostawanie incognito w sieci może być w wielu sytuacjach bardzo przydatne. Jeśli cenisz sobie swoją prywatność i nie chcesz np. udostępniać informacji o Twoich aktywnościach, to z pewnością musisz zainteresować się tematem VPN. Ze względu na to, że konkurencja na rynku wirtualnych sieci prywatnych jest całkiem spora, to postanowiłem sprawdzić na własnej skórze działanie poszczególnych usług. Tym razem biorę na tapet sieć od Avasta, czyli pełnoprawny VPN udostępniony pod nazwą Avast SecureLine VPN.
W mojej recenzji wskażę, jak w praktyce prezentują się funkcjonalności usługi. Uwidocznię wszystkie najistotniejsze cechy za pośrednictwem screenów, które dostrzeżesz poniżej. Zaznaczę swoje przemyślenia, uwagi i wytłumaczę aspekty związane z działaniem poszczególnych funkcji. Zapraszam Cię do zerknięcia poniżej!
Sprawdź aktualne promocje na Avast SecureLine VPN 👉
Czym jest Avast SecureLine VPN?
Avast SecureLine to usługa VPN świadczona przez renomowanego wydawcę programów antywirusowych. Z pewnością część czytelników kojarzy, jak bardzo popularnym oprogramowaniem był właśnie Avast, czyli posiadający identyczną nazwę antywirus. Miał on jedną, niezwykle ważną cechę – był darmowy, wobec czego mógł być stosowany na niespotykaną dotąd skalę. Firma Avast wypuściła na rynek także VPN, który jest tematem niniejszej recenzji. Cóż, w tym przypadku funkcjonalność sieci prywatnej nie jest bezpłatna. Za usługi VPN w tym przypadku będziemy musieli zapłacić – tak jak to bywa w większości wirtualnych sieci prywatnych – w rozliczeniu abonamentowym. Nie ma jednak tragedii, jeśli chodzi o zaproponowany cennik. Kwestiami technicznymi związanymi z zakupem usługi zajmę się nieco niżej.
Warto jeszcze zaznaczyć, że Avast SecureLine VPN działa na kilku środowiskach systemowych. Sieć prywatna posiada dedykowanego klienta dla komputerów Mac, urządzeń mobilnych Android oraz iOS. Oczywiście, oprogramowanie zadziała także na Windowsie. Ale to w zasadzie tyle. Z Avasta VPN nie skorzystamy na Linuxie, ani nie znajdziemy dodatkowej nakładki pozwalającej użytkować go bezpośrednio na mniej znanych systemach. Wydaje się jednak, że zakres narzędzi jest wystarczający. W końcu to użytkownicy Windowsa, Androida i sprzętów Apple’a stanowią największy procent wszystkich korzystających. Można oczywiście dodatkowo skonfigurować router VPN i używać go na wielu różnych platformach. Ja osobiście przetestuję go w dwóch przypadkach: na smartfonie działającym w środowisku Android oraz na komputerze PC z systemem Windows 10.
Avast SecureLine VPN – opinie użytkowników i rankingi
Zanim opiszę moje doświadczenia związane z użytkowaniem Avast SecureLine VPN, chciałbym przedstawić kilka wniosków dotyczących innych recenzji. Doświadczenia korzystających mogą realnie pomóc w określeniu, czy dany produkt spełnia swoje funkcje. W końcu, jako użytkownicy sieci, bardzo często zerkamy na opinie, które są pisane przez innych internautów. Co ciekawe, część wniosków jest przedstawiona bezpośrednio przez firmę Avast na jej stronie www. Wchodząc pod oficjalny link usługi możemy w górnej sekcji zauważyć, iż Avast wstawił widżet Trustpilot, czyli odnośnik do jednej z największych baz recenzji w Internecie. Możemy zobaczyć, że… Avast wcale nie ma tak jednoznacznie dobrych opinii na temat swoich funkcjonalności. Ocena 3,9 na 5,0 nie jest niczym imponującym w tym kontekście. Dodatkowo, jeśli weźmiemy pod lupę poszczególne recenzje, to szybko się okaże, że aż 16% wszystkich ocen stanowią „jedynki”.
Czy warto przywiązywać uwagę do tego typu opinii? To zależy. Okazuje się bowiem, że recenzje dotyczą wszystkich usług Avasta, nie tylko VPN. Mimo tego, że baner został umieszczony na podstronie dedykowanej dla usługi VPN – kliknięcie na niego przekieruje nas do ogólnej oceny Avasta. Dla wielu osób może być to zatem mylące, szczególnie jeśli nie przeczyta się poszczególnych opinii internautów. Niewiele jest tam danych dotyczących faktycznego działania VPN. Można zatem stwierdzić, że to antywirus jest cały czas popularniejszą usługą Avasta. Przynajmniej jest częściej oceniany przez korzystających. Na jakie aspekty najczęściej zwracali uwagę dotychczasowi oceniający? Przede wszystkim, użytkownicy doceniali:
- intuicyjny interfejs i dobre wrażenia z korzystania;
- dobry kontakt z obsługą klienta;
- świetne działanie funkcji AntiTrack;
- możliwość darmowego, dwumiesięcznego przetestowania usługi;
- możliwość całościowego zadbania o bezpieczeństwo (Avast Antivirus + Avast SecureLine VPN).
Avast SecureLine VPN – przegląd możliwości sieci VPN
Usługa Avast SecureLine VPN przedstawiana jest jako propozycja dla osób chcących zwiększyć swoją wolność online. Zgodnie z założeniami, VPN ma chronić przed atakami cyberprzestępców, którzy bardzo często podpinają się pod publiczne sieci Wi-Fi w celu wykradania danych. Avast SecureLine VPN ma za zadanie ograniczać taką niszczącą aktywność. To usługa, która zabezpiecza urządzenie i blokuje skrypty śledzące na poszczególnych stronach www. Kolejną korzyścią wynikającą z użytkowania klienta jest możliwość uzyskania dostępu do treści zablokowanych ze względu na lokalizację. VPN ma znosić te bariery i umożliwiać Ci swobodny dostęp do zasobów, które z różnych powodów są niedostępne w Twoim kraju przebywania. Idea przyświecająca działaniu Avast SecureLine VPN składa się z czterech filarów.
- Uzyskanie prywatności.
- Bezpieczniejsza komunikacja.
- Łatwy dostęp do różnych treści.
- Eksploracja sieci bez opóźnień.
Avast SecureLine VPN to sieć VPN, która działa w oparciu na technologii open source. Dzięki temu każdy użytkownik może mieć realny wkład w to, jak w przyszłości będzie prezentować się usługa. Otwarty kod źródłowy dotyczy systemów Windows i Android. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie Avasta, usługa VPN jest także zatwierdzona przez Apple’a w kontekście zapewniania skutecznej zgodności i wydajności dla użytkownika. Avast SecureLine VPN należy do programów, które pozwalają łączyć się z wirtualną siecią prywatną za pośrednictwem jednego kliknięcia. To najbardziej praktyczna funkcja dla osób, które nie chcą bawić się w dodatkowe ustawianie poszczególnych zawiłości technicznych. Jak podkreślają twórcy, sieć VPN chroni bariera składająca się z szyfrów o bankowej jakości. Ponadto Avast ma chronić przed wyciekami DNS oraz zapewniać gwarancję braku rejestracji danych dotyczących przeglądanych stron internetowych.
Aplikacja Avast SecureLine VPN – jak pobrać i zainstalować krok po kroku?
Jak zabrać się za instalację klienta wirtualnej sieci prywatnej od Avast? Nie powinno to sprawić Ci większych problemów, ponieważ cały proces jest maksymalnie uproszczony i bardzo intuicyjny. Avast SecureLine VPN oferuje kilka rodzajów klientów przystosowanych do poszczególnych, obsługiwanych systemów operacyjnych. Na pierwszy ogień idzie zatem system Windows, dla którego oprogramowanie pobiera się bezpośrednio ze strony internetowej Avasta. Należy jednak pamiętać, że warunkiem do skorzystania z funkcjonalności sieci VPN jest wybranie opcji abonamentowej. Jak, krok po kroku, pobrać klienta Avast SecureLine VPN na Windows? Przede wszystkim skorzystaj z oficjalnego odnośnika do usługi. Następnie wybierz opcję abonamentową i opłać odpowiedni pakiet, bądź wypróbuj usługę za darmo, klikając na rubrykę „TESTUJ…”.
Po pobraniu pliku na urządzenie możesz przejść do jego instalacji. Uruchom instalator i poczekaj, aż włączy się okienko. Warto zapoznać się ze wszystkimi warunkami umowy licencyjnej użytkownika oraz polityką prywatności firmy Avast. Jeśli nie masz nic przeciwko, to możesz kliknąć zielony przycisk z napisem ZAINSTALUJ TERAZ. Muszę od razu przyznać, że proces instalacji jest bardzo szybki i nie sprawia żadnych problemów. Po kilku chwilach aplikacja jest gotowa do działania. Powinna się sama włączyć i wyświetlić prosty panel, dzięki któremu możesz uruchomić sieć VPN. Aby zacząć korzystać z Avast SecureLine VPN należy kliknąć czerwony przycisk WYŁ. Usługa wyświetli Ci kolejne okienko.
W tym momencie zostaniesz przekierowany do okna zawierania subskrypcji. To niezbędny krok do tego, aby zacząć korzystać z VPN Avasta. Dostawca VPN oferuje dwie możliwości, z których możesz na samym początku skorzystać. Pierwszą z nich jest możliwość wybrania darmowego okresu próbnego. Avast oferuje – jako jedna z nielicznych firm na rynku – aż 60 dni bezpłatnego działania usługi. Możesz także przejść do drugiej opcji, czyli KUP TERAZ. W 2024 roku za pełny miesiąc korzystania trzeba zapłacić od kilku do kilkunastu złotych.
Ja postanowiłem przetestować Avasta na zasadzie wykupienia płatnego dostępu. Avast SecureLine VPN posiada dwumiesięczny okres testowy, po którym następuje automatyczna aktywacja subskrypcji. Wiąże się to jednak z koniecznością podania danych swojej karty płatniczej. Pamiętaj, że w momencie wybierania opcji bezpłatnej, Avast nie naliczy Ci żadnej opłaty. Mimo wszystko warto się zastanowić, czy podawanie danych karty kredytowej jest do końca racjonalnym wyborem. Ja osobiście nie chciałbym, aby tego typu informacje znalazły się w bazie firmy świadczącej funkcje VPN. Stąd też wybrałem płatny dostęp, z którego mogę zrezygnować w ciągu 30 dni. Jeśli usługa mi się nie spodoba, wówczas aktywuję gwarancję zwrotu pieniędzy – a wydane środki trafią z powrotem na moje konto (niekoniecznie bankowe, ponieważ można płacić m.in. używając do tego celu konto PayPal). Mimo wszystko wolałbym, aby dane użytkowników pozostały naszą tajemnicą. Istnieje także możliwość skorzystania na próbę z Avast SecureLine przez 7 dni. To może być jednak zbyt krótko, aby w pełni ocenić potencjał usługi VPN.
Korzystanie z Avast SecureLine VPN – jak wygląda?
Do korzystania z Avast SecureLine VPN przydaje się własne konto użytkownika. Dzięki niemu możesz zarządzać swoimi subskrypcjami, sprawdzić historię zamówień i korzystać z różnorodnych opcji ochrony prywatności online. Na swoim koncie Avast możesz także śledzić swój telefon komórkowy. Na czym polega ta funkcjonalność? Po zainstalowaniu aplikacji Avast Mobile Security, a następnie aktywowaniu opcji Anti-Theft, twój smartfon będzie automatycznie wysyłał lokalizację do Twojego konta. Wystarczy wrócić do swojego konta Avast w dowolnym momencie, aby zobaczyć gdzie aktualnie znajduje się smartfon. To oczywiście tylko wycinek możliwości związanych z użytkowaniem funkcji Avasta. Skupię się jednak na najistotniejszych parametrach, które są interesujące dla osób zainteresowanych taką usługą.
Przede wszystkim aplikacja na komputer jest bardzo czytelna i prosta w obsłudze. Po wciśnięciu przycisku włączenia, połączenie staje się aktywne po kilku sekundach. Avast z miejsca maskuje adres IP łącząc Cię z dowolnym serwerem z wybieranej listy. Otrzymasz także komunikat, że Twoja prywatność online jest chroniona. Jak wygląda włączona usługa Avast SecureLine VPN na PC? Zerknij na poniższy zrzut ekranu.
To, co z pewnością mi się nie podoba, to komunikat widoczny w dolnej części okienka. Avast informuje nas, że wykryto możliwe próby śledzenia aktywności. Po kliknięciu przycisku Rozwiąż zostajemy przekierowani do panelu zakupu dodatkowej usługi Anti-Track. Szkoda, że tego typu usługa nie wchodzi w cenę pakietu VPN.
Serwer VPN w Avast SecureLine VPN – co mamy do wyboru?
Avast SecureLine VPN korzysta z szerokiej bazy serwerów, dzięki czemu możemy połączyć się z wieloma, zróżnicowanymi lokalizacjami. Zarówno w wersji próbnej, jak i płatnej funkcjonalności wyglądają tak samo. Po aktywowaniu bezpiecznego połączenia Virtual Private Network zostaniesz połączony automatycznie z najbliższym serwerem VPN. W moim przypadku jest to Warszawa. Wybór punktów jest szeroki – do dyspozycji użytkownika pozostawiono serwery afrykańskie, obu Ameryk, azjatyckie, bliskowschodnie czy europejskie. Łącznie jest ich kilkadziesiąt. Co więcej, w dolnej części menu znajdują się dedykowane serwery, dzięki którym można:
- korzystać z torrentów,
- uruchomić przesyłanie strumieniowe (przydatne w oglądaniu platform streamingowych).
Jak wskazuje Avast, dostępne w tej sekcji serwery zostały zoptymalizowane pod kątem tychże funkcjonalności. Na samych serwerach VPN warto zawiesić oko – niektóre lokalizacje posiadają kilka serwerów w jednym miejscu. Przykładowo, wybierając USA mamy do dyspozycji aż 16 różnych połączeń. Jeśli ciekawi Cię temat Avast SecureLine, to koniecznie spójrz na wygląd menu, w którym znajdują się poszczególne lokalizacje serwerów.
Test prędkości Avast SecureLine VPN. Ile mb s osiągnąłem z najszybszym serwerem Avast VPN?
Przetestowałem prędkości Avast SecureLine VPN na kilku różnych serwerach. Na początku jednak określę, jakie parametry posiada moje zwykłe, niechronione połączenie. Pomiary wykonałem za pomocą narzędzia speedtest.net. Udało mi się osiągnąć prędkość pobierania 474 Mbps oraz prędkość wysyłania na poziomie 52 Mbps. To moja wartość bazowa, czyli taka, z jaką zazwyczaj przeglądam Internet. Jak wyglądały statystyki, gdy próbowałem wykonać test po nawiązaniu połączenia z zagranicznymi serwerami? Na początku wybrałem swoją lokalizację jako Czechy.
Później skorzystałem z możliwości serwera brazylijskiego.
Na końcu wybrałem jedną z najdalszych lokalizacji, czyli Malezję.
Jak widać, połączenia Avast SecureLine różniły się wydajnością w zależności od lokalizacji serwera. Największa prędkość połączenia była w Czechach, z kolei połączenie VPN z Malezją było stosunkowo najwolniejsze. Zmniejszenie przepustowości sieci jest dosyć widoczne, ale wciąż pozwala to na bardzo wygodne i szybkie przeglądanie sieci. Strony internetowe wczytują się płynnie, a Avast SecureLine VPN skutecznie zmienia lokalizację oraz adresy IP i pozwala na eksplorowanie zasobów także lokalnego Internetu. Po wpisaniu różnych fraz w Google po kilku chwilach otrzymywałem regionalne rekordy wyszukiwań.
Na pierwszy rzut widać, że szybkość połączenia po wybraniu dalekich lokalizacji spada kilkukrotnie. Wiele zależy oczywiście od prędkości bazowej oferowanej przez Twojego dostawcę. Jeśli chcesz podłączyć się do egzotycznych serwerów, to zazwyczaj będziesz musiał liczyć się ze spadkami mb s. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę fakt, że inni dostawcy VPN oferują znacznie szerszy wybór serwerów.
Avast SecureLine – co zaskoczyło mnie pozytywnie? Funkcja kill switch i protokół VPN
Użytkowanie aplikacji na komputer jest proste i intuicyjne. Nawet jeśli będzie to Twoja pierwsza konfrontacja z VPN, to z pewnością nie będziesz zagubiony. W menu ustawień znajduje się tylko kilka zakładek z konkretnie opisanymi funkcjonalnościami. Dużym plusem Avast SecureLine VPN jest możliwość aktywowania tzw. kill switch. To nic innego, jak wbudowany wyłącznik awaryjny na wypadek utraty łączności z zabezpieczonym połączeniem. Automatycznie odcina sygnał z niezabezpieczoną siecią, jeśli wykryje nieoczekiwane zerwanie VPN. To przydatna funkcja w przypadku częstego korzystania z VPN, ponieważ podczas aktywności online może dochodzić do różnych problemów.
Inną ciekawą opcją jest wykorzystanie protokołu OpenVPN, który jest uważany za jeden z najbezpieczniejszych w swoim rodzaju. Do naszej dyspozycji pozostaje także protokół WireGuard oraz Mimic. Domyślnie Avast włącza opcję automatyczną, która jest zalecanym rozwiązaniem. Wówczas Avast SecureLine VPN samodzielnie wybierze najszybszy obecnie protokół, dzięki czemu połączenie internetowe powinno być relatywnie najefektywniejsze.
W menu ustawień można pobawić się także innymi opcjami. Przykładowo, bez problemu możemy zostać potencjalnymi testerami nowych funkcji VPN. Klasycznie też ustawimy automatyczną łączność z VPN, jeśli chcemy aby urządzenie było zabezpieczone już od momentu załadowania systemu. Avast SecureLine oferuje także możliwość parowania urządzeń. To prosty sposób na szybkie uruchomienie usługi np. na smartfonie z systemem Android czy iOS. Obok podstawowych wariantów ustawień znajduje się także funkcja dla zaawansowanych użytkowników. Jest to tzw. tryb inteligentnej sieci VPN. Pozwala on na włączanie i wyłączanie VPN na podstawie ustanowionych wcześniej reguł. Możesz np. dodawać określone strony do wyjątków, co jest przydatne, jeśli dana witryna ma zablokowaną możliwość przeglądania jej po wykryciu VPN.
Testowanie usług VPN na smartfonie. Jak Avast SecureLine VPN radzi sobie w środowisku mobilnym?
Aplikacja mobilna Avast SecureLine VPN dla urządzeń z systemem Android dostępna jest z poziomu Google Play. Program pobrało już ponad 10 milionów użytkowników, a recenzje dotyczące apki są w ogromnej mierze pozytywne. Na 170 tysięcy opinii Avastowi udało się osiągnąć zadowalającą ocenę 4,5 gwiazdki w pięciostopniowej skali. Sam program jest dosyć lekki – waży kilkadziesiąt megabajtów, zatem nie będzie znacząco obciążał dostępnego miejsca na smartfonie.
Parowanie urządzeń przebiega bardzo szybko i wystarczy wpisanie kodu aktywacyjnego. Znajduje się on m.in. na Twoim koncie użytkownika na profilu Avast. Możesz także uruchomić VPN na komórce poprzez wpisanie kodu dostępnego w interfejsie programu zainstalowanego na komputerze. Użytkowanie VPN na urządzeniu mobilnym jest wygodne i ekspresowe. Nie zanotowałem żadnych problemów z zacinaniem się połączenia. Mogę stwierdzić, że aplikacja jest odpowiednio przystosowana do pracy w takim środowisku. Tuż po zakończeniu instalacji można od razu łączyć się z poszczególnymi serwerami. Prezentują się one tak samo, jak te dostępne na inne systemy operacyjne.
Jakie są wątpliwości związane z korzystaniem z Avast SecureLine VPN?
Znalazłem informacje, jakoby Avast miał niekoniecznie pozytywną przeszłość, jeśli chodzi o zbieranie informacji o użytkownikach. Czy Avast SecureLine VPN przechowuje logi połączeń? Zapewnienia Avast VPN są jednoznaczne – firma prowadzi politykę braku logów, przez co informacje o użytkownikach powinny być bezpieczne. Mimo wszystko Avast nakłada pewne ograniczenia co do możliwości rezygnacji z subskrypcji. Jak można przeczytać na stronie, firma nie anuluje subskrypcji, ani nie przyzna zwrotu pieniędzy za „zakup VPN wykorzystanego do przesłania lub pobrania łącznie ponad 10 GB danych albo wykorzystanego do połączenia z naszą siecią VPN albo inną usługą komunikacyjną ponad 100 razy„. Oznacza to, że informacje o tych danych muszą być gdzieś zbierane.
Nie do końca jestem zadowolony z tego, że w niektórych wariantach zakupu trzeba podawać dane karty (choć można także korzystać z innych opcji płatności z góry). Oczywiście, można ten problem ominąć i skorzystać z 7-dniowego darmowego pakietu bez konieczności wpisywania tego, co mają na sobie nadrukowane karty kredytowe. Nie zawsze jednak będzie to najbardziej wygodne wyjście. Avast SecureLine VPN oferuje jedynie kilka serwerów przeznaczonych do strumieniowania oraz torrentowania. Dla użytkowników chętnie korzystających z tego typu rozwiązań może być to niewystarczająca liczba. Nie znalazłem także opcji związanych z możliwością blokowania reklam.
Avast SecureLine VPN – jakie są plusy korzystania z usług VPN oferowanych przez Avast?
Oprócz podstawowych możliwości klienta VPN, sieć VPN Avast udostępnia rozszerzenie przeglądarki Google Chrome oraz Mozilla Firefox. Addon zadziała wtedy, gdy na urządzeniu jest już zainstalowany pełnoprawny program VPN. Może być to pomocny gadżet, ale zazwyczaj sam klient (plik instalacyjny) jest całkowicie wystarczającą opcją. Avast SecureLine VPN posiada wiele pomocnych udogodnień. Avast SecureLine VPN pozytywnie przechodzi testy szczelności, dzięki czemu chroni przed nieoczekiwanym wyciekiem DNS.
Co ciekawe, jest to usługa, którą można skonfigurować także na telewizorach z systemem Android TV. Maksymalna szybkość, z jaką można surfować przy pomocy Avast SecureLine VPN to 2GB/s. Usługodawca VPN nie narzuca limitów, jeśli chodzi o wykorzystanie danych. W jednej opcji subskrypcyjnej podłączymy do 10 niezależnych od siebie urządzeń. Pozwala to w generalny sposób objąć parasolem ochronnym w zasadzie wszystkie użytkowane na co dzień sprzęty. 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy istnieje i rzeczywiście działa. Aby z niej skorzystać należy:
- zalogować się do usługi Avast na głównej witrynie Avast Secureline;
- przejść do historii zamówień na swoim koncie Avast;
- wybrać opcję Poproś o zwrot kosztów klikając przycisk przy danej subskrypcji;
- wypełnić wniosek, do którego zostaniesz przekierowany w dalszej kolejności;
- oczekiwać na zwrot kosztów, który nadejdzie do ok. 7 dni roboczych (jeśli płacisz kartą) lub 14 dni roboczych (w przypadku wykupienia usługi innymi metodami płatniczymi).
Osoby szukające idealnego VPN do streamowania mogą być nieco zawiedzione w związku z małym wyborem serwerów dedykowanych. Plusem Avast SecureLine jest jednak to, że korzysta z własnych serwerów, zaś lokalizacja firmy nie jest związana z żadnym państwem tzw. czternaściorga oczu.
Podsumowanie recenzji o Avast SecureLine VPN – wnioski
Moje doświadczenia związane z użytkowaniem Avast SecureLine VPN są w głównej mierze pozytywne. Obsługa klienta firmy Avast jest na wysokim poziomie, a szereg zabezpieczeń takich jak kill switch czy obsługa szyfrowania AES jest jak najbardziej czynnikiem działającym na plus. Co prawda, brakuje kilku ważnych opcji, za które trzeba dodatkowo płacić – np. za ochronę antywirusową czy system Anti-Track. Mogę zatem stwierdzić, iż jest to pełnoprawna usługa VPN w typie premium, która ma jednak kilka znaczących ograniczeń. Przy łączeniu się z niektórymi popularnymi portalami streamingowymi może pojawiać się komunikat dotyczący wykrycia VPN. Cennik jest przejrzysty i dosyć przystępny, jeśli porównywać go z tym, co mają do zaproponowania pozostali dostawcy VPN.