VPN dla Safari. Jak pobrać i konfigurować sieć VPN na komputer Mac (MacOS) i przeglądarkę Safari? Darmowe i płatne VPN dla Mac w 2024 – jakie rozszerzenie VPN dla Safari pozwoli zwiększyć prywatność?
Przeglądarka internetowa Safari to program bardzo dobrze znany użytkownikom urządzeń od Apple’a. Jest to oprogramowanie, które umożliwia swobodne przeglądanie treści online z poziomu sprzętu dostosowanego do pracy. Jeśli orientujesz się co nieco w temacie VPN, to z pewnością wiesz, że ogromna część zagrożeń internetowych może przenikać do Twojego systemu przez niezabezpieczoną przeglądarkę. Mimo, iż na co dzień nie zdajemy sobie do końca sprawy z zagrożeń, to znacząca ich część dotyczy właśnie wchodzenia na różnego rodzaju podejrzane strony, ściągania niezweryfikowanych plików internetowych czy udostępniania haseł i loginów – często nieświadomie i przypadkowo. Duża ilość niebezpieczeństw bierze się z niepoprawnie zabezpieczonych przeglądarek sieciowych. Mogą być one pełne błędów i luk, które z powodzeniem wykorzystują cyberprzestępcy do swoich niezgodnych z prawem działań. Wydaje się zatem, że ochrona takiego programu za pośrednictwem dedykowanej nakładki VPN jest jak najbardziej zasadna.
Niestety, mam złą wiadomość. Wydawcy VPN bardzo często traktują przeglądarkę Safari po macoszemu, wobec czego bardzo trudno jest znaleźć usługę specjalnie skrojoną pod możliwości tego programu. O ile w przypadku zabezpieczania Google Chrome, Firefoxa czy Opery mamy znacznie więcej opcji, o tyle w przypadku popularnej przeglądarki dla sprzętów Apple’a jest nieco inaczej. Jako korzystający nie stoisz jednak na straconej pozycji. W poniższym artykule wskażę Ci, które wirtualne sieci prywatne mogą zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z Safari. Podpowiadam, co zrobić, gdy nie możemy znaleźć optymalnego rozszerzenia VPN dla przeglądarki Safari. Wyjaśniam kwestie związane z funkcjonalnością dodatków i wtyczek, które jedynie po części mogą stworzyć barierę dla Twojego ruchu sieciowego. Więcej szczegółów odnajdziesz poniżej.
Zobacz też: Sieć VPN na urządzenia typu Mac. Jaki program VPN na MacBooka wybrać?
Dodatek VPN dla przeglądarek VPN na Macu. Czy warto korzystać z sieci VPN na Safari?
Internet to rozległa przestrzeń pełna pasjonujących treści i nieskrępowanych możliwości. Jest to miejsce, bez którego nasz współczesny świat nie wyglądałby dokładnie tak, jak jest to obecnie. Oprócz niewątpliwych korzyści związanych z użytkowaniem Internetu, możemy także natknąć się na rzeczy, z którymi nigdy nie chcielibyśmy się spotkać. Mowa choćby o złośliwym oprogramowaniu, które może siać spustoszenie na naszych urządzeniach. Mimo, iż systemy operacyjne wydawane przez Apple są uważane za bardzo dobrze chronione, to nigdy nie mamy stuprocentowej gwarancji bezpieczeństwa. Stąd też zauważalna jest popularyzacja usług VPN, które mają mylić tropy i utrudniać życie podmiotom, które chcą wzbogacić się czyimś kosztem.
Ruch internetowy to ciągłe wysyłanie i odbieranie danych. Wchodząc na jakąkolwiek stronę internetową za pośrednictwem przeglądarki Safari (lub innej), stajemy się częścią sieci. Dane, jakie po sobie zostawiamy, są cenną wskazówką dla złych hakerów – mogą oni odkryć nasz adres IP, lokalizację i historię aktywności sieciowej. Aby nie być w centrum uwagi, można próbować zakamuflować swoją obecność online różnymi sposobami. Jednym z nich jest korzystanie z tunelu VPN, czyli łączności ze sprawdzonym i dyskretnym serwerem VPN. Dzięki rozwojowi tej technologii, dziś możesz korzystać także ze specjalnych rozszerzeń na przeglądarki internetowe.
VPN dla komputerów Mac – czy działa tak samo, jak addon do Safari?
Na początku warto rozgraniczyć dwie kwestie: VPN to jedno, a dodatek VPN dla przeglądarki to drugie. Addon działa bardziej jako nakładka zmieniająca IP, dzięki której połączysz się z zewnętrznym serwerem. Ustalisz co prawda swoją nową lokalizację (dzięki czemu np. zyskasz dostęp do zablokowanych treści), ale nie uchronisz się przed ewentualnym wyciekiem Twojej aktywności. Rozszerzenia przeglądarkowe warto zatem traktować bardziej jako zapoznanie się z możliwościami VPN, a nie zaś sposobem na stuprocentowe bezpieczeństwo połączenia internetowego. Nakładka może także pełnić rolę narzędzia do sterowania całą usługą VPN, o ile jest ona zainstalowana na Twoim urządzeniu.
Dodatek do tzw. browserów (aplikacji służących do otwierania stron internetowych) bywa określany addonem. Jest to swojego rodzaju rozszerzenie, które instaluje się bezpośrednio w obrębie przeglądarki. Używanie takiego dodatku pozwala na maskowanie swojej aktywności w sieci. Jesteś wówczas w stanie dezaktywować skrypty śledzące i irytujące reklamy. Zyskujesz także możliwość zmieniania swojej lokalizacji, ukrywania IP i pobierania plików z różnych miejsc w sieci.
Większość przeglądarek posiada możliwość zainstalowania addonów VPN. Wybór jest naprawdę spory – nie jest to jednak reguła. Niestety, w przypadku Safari masz bardzo ograniczone pole manewru. Nikła część usługodawców VPN posiada dodatki specjalnie skrojone pod tą przeglądarkę. Co więcej, większość z nich nie można nawet nazwać pełnoprawnym VPN. Są to bardziej nakładki serwerów proxy, które nie zapewniają wysokiej jakości szyfrowania danych, jak jest to w przypadku pełnoprawnych usług VPN. Czy zatem warto uzyskać rozszerzenie VPN dla Safari, czy lepiej wybrać inną opcję? To zależy. Musisz wziąć pod uwagę to, w jaki sposób najczęściej łączysz się z Internetem.
Oprogramowanie VPN dla Safari – czy działa tak samo jak pełnoprawna usługa wirtualnych sieci prywatnych?
Będąc użytkownikiem Maca masz kilka sposobów na skorzystanie z połączenia z siecią VPN. Podstawową możliwością jest pobranie dedykowanego klienta, czyli zewnętrznego programu do obsługi wirtualnej sieci prywatnej. Stoisz wówczas przed dwiema opcjami do wyboru: płatnymi oraz darmowymi. Aplikacje VPN dla urządzeń Apple’a takich jak MacBook, Mac Mini i innych pozwalają na zaszyfrowanie całego ruchu sieciowego w ramach korzystania ze sprzętu. Jeśli nie chcesz zabezpieczać się na całej szerokości, to możesz wybrać pewien kompromis. Jest nim wspomniana już wcześniej nakładka na przeglądarkę. Jeśli używasz Safari, to masz jednak spory problem. Do Twojej dyspozycji pozostanie w zasadzie jeden addon od usługodawcy premium VPN, który w dodatku nie jest dostosowany do najnowszej wersji Safari.
Tak poza tym, to dysponujesz jeszcze opcją wybrania bezpłatnego VPN. Darmowa sieć VPN, także w formie addonów, ma jednak sporo ograniczeń. Nie jest m.in. w stanie zapewnić w pełni szyfrowanego połączenia VPN. Ma także kiepski wybór serwerów i posiada mały wachlarz funkcjonalności, np. z powodu częstych ograniczeń przepustowości. Z tych względów odradzałbym używania VPN bez zakupienia opcji abonamentowej.
Jak pobrać, zainstalować i skonfigurować VPN dla Mac? Komputer Mac i połączenie VPN wyłącznie dla przeglądarki
Aby zacząć korzystanie z rozszerzeń udostępnionych na Safari, musisz najpierw otworzyć okno przeglądarki. Skorzystaj z panelu opcji, aby wejść w rozwijane menu. Pozwoli Ci to na wybranie jednej z dostępnych opcji. Wśród nich bez problemu znajdziesz pole określone jako Rozszerzenia Safari. Po wejściu w to narzędzie możesz swobodnie przeglądać addony udostępnione dla przeglądarki. Aby pobrać jedno z nich, np. nakładkę VPN, wystarczy kliknąć na baner Pobierz. Zostaniesz przekierowany do kolejnego okienka z płatnością. Jeśli rozszerzenie jest darmowe, to zostanie ono automatycznie pobrane do programu. Nakładką możesz sterować za pomocą przycisku, który pojawi się w pasku przeglądarki. Opcjonalnie możesz także wejść do rozszerzeń z poziomu menu. Zobaczysz tam, które z nich są aktywowane, a które nie.
Drugą z możliwości ściągnięcia VPN na Safari jest odwiedzenie oficjalnej witryny dostawcy VPN. Jeśli dana firma udostępnia narzędzie dostosowane do programu Safari – znajdziesz odpowiednią adnotację na stronie internetowej. Mimo, iż zakres funkcjonalności oferowanych przez dostawców VPN sukcesywnie się powiększa – to nie mam dla Ciebie dobrej wiadomości. Obecnie (w 2022 roku) tylko jedna topowa firma VPN posiada dedykowany addon dla tej przeglądarki. Jest w dodatku wygaszany i może nie zadziałać na Twoim sprzęcie. To znak, że być może lepiej zastanowić się nad pobraniem pełnego klienta VPN, zamiast szukać jedynie rozszerzenia dla Safari.
Przegląd VPN dla Safari. Zabezpieczenie ruchu sieciowego Mac w 2024 – rozszerzenie od ExpressVPN
Jedyną w pełni zweryfikowaną usługą oferującą dedykowaną nakładkę proxy VPN dla Safari jest ExpressVPN. Mam jednak złą wiadomość. Jakiś czas temu na stronie wydawcy pojawiła się informacja, że to rozszerzenie nie będzie już wspierane. Możesz więc co prawda pobrać je na swoją przeglądarkę, ale nie będziesz w stanie korzystać z jej pełnego spektrum możliwości. Na najnowszej wersji Safari taki dodatek po prostu nie zadziała. Na witrynie ExpressVPN znajdziemy informacje, która wskazuje na to, że nakładka VPN nie jest jeszcze kompatybilna z nową wersją Safari. Jednocześnie wydawca sugeruje, aby przesiąść się na inną przeglądarkę, dla których addony są jak najbardziej dostępne – np. Chrome lub Firefox.
Czy to oznacza, że Safari nie będzie już więcej wspierane? Tego nie wiadomo. Wszystko wskazuje na to, że ekipa ExpressVPN cały czas pracuje nad nową wersją rozszerzenia Safari. Jest jednak pewien pozytyw – rozszerzenie przeglądarki nie jest konieczne do tego, aby usługa VPN mogła działać. Tak naprawdę to tylko mały dodatek, dzięki któremu można sterować wirtualną siecią prywatną z poziomu przeglądarki. Jeśli nie przeszkadza Ci to, że nie będziesz mógł korzystać z tego typu addonu – to najlepiej skorzystać z pełnoprawnego klienta VPN.
Samodzielna konfiguracja i wpisywanie ustawień sieci VPN do Safari. Jak ustawić protokół, DNS i inne?
Niestety, inni usługodawcy VPN nie posiadają dedykowanych nakładek dla Safari. To jednak nie problem – możesz bowiem skonfigurować taką funkcjonalność samodzielnie, bez korzystania z zewnętrznego dodatku. Jeśli przeraża Cię fakt grzebania w ustawieniach przeglądarki, to mam dla Ciebie rozwiązanie. Sprawdź oddzielny artykuł, który poświęciłem najlepszym wirtualnym sieciom prywatnym dostępnym na systemy iOS. Znajdziesz tam pełnoprawne VPN bez ograniczeń, które automatycznie – bez konieczności manualnej konfiguracji – obejmą płaszczem ochronnym Twoje połączenie online. Jeśli zaś chcesz spróbować wpisać ustawienia samemu, to koniecznie zapoznaj się z poniższą instrukcją. Wskazuję, jak ustawić proxy HTTP, czasami określane jako proxy VPN, dla przeglądarki Safari.
- Wykup jedną z subskrypcji płatnego VPN i przejdź do swojego profilu na stronie usługodawcy.
- Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy, to możesz odszukać w sieci darmowe serwery VPN – byłbym jednak ostrożny w korzystaniu z nich.
- Po wejściu na swoje konto odszukaj zakładkę serwery.
- Przejdź do sekcji protokołów zabezpieczeń.
- Przykładowo, jeśli korzystasz z NordVPN, to kliknij na opcję Wybierz protokół zabezpieczeń.
- Przejdź do kolejnej rubryki, tym razem określonej jako serwer proxy HTTP.
- Znajdziesz tam informacje o nazwie hosta i numerze portu.
- Otwórz Safari i wejdź do ustawień, a następnie kliknij Preferencje i Zaawansowane.
- Wejdź do opcji Zmień ustawienia (tuż obok proxy).
- Wypełnij poszczególne pola używając informacji pozyskanych ze strony usługodawcy VPN.
- Wypełnij pole Secure Web Proxy Server i inne – opcjonalnie także wpisz hasło i nazwę użytkownika (taką, jaką posiadasz u swojego usługodawcy VPN).
- Zaakceptuj ustawienia klikając na prostokąt OK i zacznij korzystać z serwera proxy VPN w Safari.
Jak wybrać najlepszą sieci VPN dla przeglądarki Safari – sieć serwerów, kompatybilność, szyfrowanie, zwrot pieniędzy. VPN w systemie MacOS
Ze względu na to, że w zasadzie trudno odszukać wartościowe addony VPN na Safari, skłaniałbym się ku korzystaniu z klienta VPN. Do dyspozycji masz szeroką gamę dostawców usług VPN. Przykładowo, CyberGhost oferuje imponującą sieć serwerów z bardzo wysokimi prędkościami połączenia. Inne VPN, takie jak m.in. Surfshark, posiadają kill switch i masę użytecznych funkcji zwiększających bezpieczeństwo Twoich danych. Jeszcze inne, czyli np. ExpressVPN, ma specjalnego klienta dostosowanego do systemu MacOS. Pisząc wprost – jest w czym wybierać. Zachęcam do zapoznania się recenzjami napisanymi przez naszych ekspertów na temat poszczególnych usług VPN. Poniżej zamieszczam odnośniki:
- NordVPN,
- Surfshark VPN,
- Avast VPN,
- Hola VPN,
- VPN Norton,
- Cyberghost,
- ExpressVPN,
- PureVPN,
- AtlasVPN,
- IPVanish.
Często zadawane pytania – VPN dla Mac i Safari. Połączenie z VPN na Safari
Jak bezpieczniej korzystać z usług internetowych na Safari?
Warto rozważyć ochronę sieci za pośrednictwem usługi VPN. Jak już wiesz, dostępność nakładek przeglądarkowych jest mocno ograniczony. Warto zatem skorzystać z programu do VPN w formie ściągalnego klienta.
Czy darmowe VPN są w stanie przeciwdziałać zagrożeniom sieciowym podczas korzystania z Safari?
Odradzam wybór bezpłatnych sieci VPN. Są one bardzo często pozbawione najważniejszych funkcji ochronnych. Znacznie lepiej zapłacić kilkadziesiąt groszy dziennie i cieszyć się z pełnej gamy możliwości, jaką daje VPN.
Jakie są najlepsze nakładki VPN na Safari?
Jedyną, którą znalazłem jest ta od ExpressVPN. Niestety, jest ona od pewnego czasu niedostępna. Pozostaje Ci korzystać z innych możliwości, m.in. związanych z zabezpieczeniem całego ruchu sieciowego na urządzeniu.