Dzięki sieci VPN możesz zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z przeróżnych usług internetowych. Jako użytkownik masz do dyspozycji kilka możliwości na zastosowanie takiej ochrony. Jednym ze sposobów na skorzystanie z VPN jest pobranie klienta, czyli zewnętrznego oprogramowania od dostawcy usług wirtualnej sieci prywatnej. Jeśli jednak zależy Ci na zabezpieczeniu wyłącznie ruchu sieciowego w przeglądarce internetowej, to możesz skorzystać ze specjalnych rozszerzeń. Dużą popularnością cieszą się dodatki przeznaczone do przeglądarki Google Chrome. Są one określane addonami VPN Chrome.

Sprawdziłem szereg rozszerzeń przystosowanych do tej popularnej przeglądarki. Okazuje się, że część addonów nie jest do końca bezpiecznych. Inne zaś pozwalają na skuteczne zabezpieczenie połączenia w obrębie programu Chrome. Wskazuję Ci, na których usługach warto „zawiesić oko” oraz na co zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru. Podpowiadam, dlaczego w niektórych przypadkach taki wybór będzie zasadny, a kiedy lepiej skorzystać z pełnej ochrony dla całego urządzenia. Więcej szczegółów poniżej!

Dodatki VPN Chrome. Czym są addony przeglądarkowe?

Przeglądarki internetowe przestały być już prostymi programami do surfowania po Internecie. Stały się pełnoprawnym oprogramowaniem, dzięki któremu można korzystać z rozbudowanych funkcjonalności dodatkowych. Użytecznym elementem nowoczesnych przeglądarek są rozszerzenia, czyli specjalne dodatki, aplikacje i motywy poszerzające ich możliwości. Dzięki nim można zmienić wygląd okna i dostosować go do własnych upodobań. Za pomocą addonów wgrasz także okienko z pogodą dla Twojej miejscowości czy uzyskasz szybki dostęp do tłumacza Google. Dużym uznaniem cieszą się także dodatki blokujące wyskakujące reklamy.

Kolejnym dowodem na użyteczność addonów jest możliwość zainstalowania ich jako nakładki VPN. Bez problemu zrobisz to w Chrome. Wielu renomowanych dostawców usług wirtualnych sieci prywatnych opracowało specjalne dodatki dla tej przeglądarki. Gdzie zatem wyszukasz VPN Chrome? Zrobisz to dzięki witrynie Chrome Web Store. To specjalny sklep internetowy od Google, który posiada niespełna 200 tysięcy rozszerzeń gotowych do zainstalowania od zaraz. Samych nakładek VPN jest tam kilkaset. Jeśli wciąż zastanawiasz się jak dokładnie działa VPN, to serdecznie zapraszam Cię do zapoznania się z moimi innymi artykułami na ten temat:

VPN w przeglądarce Chrome. Czy to bezpieczne?

Tak jak wspomniałem wcześniej, rozszerzenia dla przeglądarki Chrome są liczone w setkach tysięcy. To sprawia, że ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy każdy addon jest bezpieczny dla Twojego urządzenia. Część aplikacji przeglądarkowych może próbować wyłudzać dane, inne zaś są przepełnione treściami reklamowymi. Podobnie jest w przypadku rozszerzeń typu VPN Chrome. Łatwo natknąć się na dodatek, który nie będzie spełniał swoich funkcji. 

Chrome
Chrome to topowa przeglądarka internetowa. Korzysta z niej większość użytkowników sieci (ok. 66%)

Istnieje całkiem duża dowolność w tworzeniu nazw poszczególnych rozszerzeń, które później trafiają na ogólną listę aplikacji dla Chrome. Cenną pomocą w doborze odpowiedniego addona są opinie użytkowników. Pamiętaj jednak, że nie zawsze są one trafne. Jeśli miałbym wybierać któryś z nich, postawiłbym na te wypuszczane przez znanych usługodawców VPN. Odrzucam zatem wszelkie dodatki, które mają VPN w nazwie – i nic poza tym sobą nie reprezentują. Dlaczego? 

Część rozszerzeń działa tylko jak nakładka proxy, nie zapewniając pełni anonimowości w sieci, a jedynie maskując adres IP użytkownika. Warto również posiłkować się niezależnymi audytami, dzięki którym dowiadujemy się, że część addonów VPN Chrome to dodatki, które nie gwarantują żadnego szyfrowania danych. Co ciekawe, mogą działać zupełnie odwrotnie do zamierzonego celu: gromadząc dane użytkowników i przekazując je zewnętrznym podmiotom. Należy zatem zachować możliwie najwyższą ostrożność przy wybieraniu tego typu dodatków.

Jak działa VPN dla Chrome – możliwości dla korzystających

Rozszerzenia dla przeglądarki Chrome są liczone w setkach tysięcy. To sprawia, że ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy aby na pewno każdy addon jest bezpieczny dla Twojego urządzenia. Część aplikacji przeglądarkowych może próbować wyłudzać dane, inne zaś są przepełnione treściami reklamowymi. Podobnie jest w przypadku rozszerzeń typu VPN Chrome. Łatwo natknąć się na dodatek, który nie będzie spełniał swoich podstawowych funkcji. Cenną pomocą w doborze odpowiedniego addona są opinie użytkowników. Pamiętaj jednak, że nie zawsze są one trafne.

Generalnie rzecz biorąc, dodatek w formie VPN dla Chrome będzie posiadał dwie główne funkcje. Można dzięki niemu sterować zewnętrzną aplikacją, pobraną na dane urządzenie – wszystko z jednego, wygodnego miejsca. Z drugiej zaś strony addon zabezpieczy ruch sieciowy, zwiększy poziom bezpieczeństwa i umożliwi np. blokowanie WebRTC, dzięki czemu zadbamy o swoją prywatność. Poszczególne dodatki VPN Chrome mają także inne, indywidualne funkcjonalności. Ogólnie można jednak zaliczyć je do dwóch grup:

  1. VPN Chrome może działać jako panel do sterowania ogólną usługą VPN, zainstalowaną na danym komputerze czy smartfonie. Chroni tym samym całe połączenie, a nie tylko to, które wychodzi z przeglądarki.
  2. VPN Chrome może zabezpieczać tylko i wyłącznie naszą aktywność w sieci, którą podejmujemy dzięki przeglądarce online. W momencie wyłączenia programu do eksploracji Internetu, nasze zabezpieczenia zostaną tymczasowo wyłączone – do czasu ponownego uruchomienia przeglądarki.

Czy Chrome ma swoje VPN?

Musisz wiedzieć, że przeglądarka Chrome sama w sobie nie zabezpiecza połączenia internetowego w należyty sposób. Niektóre dane o Twojej aktywności mogą wpaść w ręce cyberprzestępców, którzy zrobią z nich nikczemny użytek. Co więcej, Chrome nie ma wbudowanego VPN. Oznacza to, że jeśli chcesz zabezpieczyć połączenie przez przeglądarkę, to warto wyposażyć się w specjalny dodatek pobierany z Google Web Store (lub bezpośrednio ze strony sprawdzonego wydawcy oprogramowania VPN). Przykładowo, jeden ze znanych usługodawców VPN proponuje specjalny addon dla Chrome, który zwiększa użyteczność pobranego oprogramowania VPN na urządzenie. Dzięki nakładce na przeglądarkę uzyskasz możliwość m.in. pozorowania lokalizacji, co pozwoli Ci na dostęp do różnych usług, np. filmów na zagranicznych portalach streamingowych. 

Aplikacja Chrome
Jako korzystający z Chrome możesz zwiększać swój poziom bezpieczeństwa w przestrzeni internetowej

Jeśli będzie to tylko możliwe, VPN Chrome przekieruje Cię na bezpieczniejszą wersję odwiedzanej witryny. Mowa o tych stronach, które rozpoczynają się od https, a nie od http. Osobiście proponuję korzystać z rozwiązań, które uzupełniają już pobrane oprogramowanie VPN. Zwykły, niezweryfikowany addon może nie być w pełni skutecznym narzędziem szyfrującym połączenie. Jeśli chcesz uzyskać pełnię ochrony, w tym także dla przeglądarki internetowej Chrome, zainwestuj w:

  • płatny program VPN, który pobierzesz na swój smartfon, tablet czy komputer;
  • następnie ściągnij oprogramowanie na urządzenie i je zainstaluj;
  • skonfiguruj je zgodnie ze wskazówkami usługodawcy;
  • pobierz dodatek VPN Chrome od tego samego wydawcy, dzięki czemu zwiększysz poziom bezpieczeństwa przeglądarki.

Przegląd najlepszych rozszerzeń VPN Chrome

Najczęściej ocenianym addonem VPN Chrome jest rozszerzenie dostępne pod nazwą Hola VPN. Zgodnie z opiniami ekspertów, m.in. Avast, to jedna z najłatwiejszych do konfiguracji usług przeglądarkowych dostępnych w Chrome. Rozszerzenie nie posiada jednak przełącznika kill switch, który odcinałby dostęp, np. w momencie utraty bezpiecznego połączenia. Co prawda nie stwierdzono, aby usługa zbierała dane użytkownika, ale korzystanie z niej może nie być do końca zadowalające. Chodzi przede wszystkim o to, że działa ona na zasadach peer-to-peer. To sieć społecznościowa, która nie posiada oddzielnych serwerów. W jej ramach skorzystasz z przekierowań ruchu dzięki temu, że inni użytkownicy również z niej korzystają.

Smartfon z logo Chrome
Warto zachować ostrożność przeglądając sklep Chrome. Nie każde VPN będzie godne uwagi

Chodzi mniej więcej o to, że inni korzystający mogą maskować się pod adresami IP pozostałych użytkowników. To nie do końca racjonalny wybór ponieważ przekazujesz cząstkę prywatności innym osobom. Możesz korzystać także z innych, w pełni bezpłatnych usług, firmujących się jako VPN Chrome. Mowa o Touch VPN, Brisk VPN czy VPN Free. Stawiałbym jednak na sieci, które mają już pewną renomę i są wiarygodne pod kątem swojej polityki prywatności. Poniżej wyróżniam zestaw programów VPN, które posiadają także dedykowane addony dla Chrome. W większości są to, niestety, płatne opcje.

Więcej o poszczególnych opcjach VPN Chrome przeczytasz po kliknięciu na nazwę danej usługi. Dowiesz się również, czym cechują się poszczególne opcje oraz jak wygląda ich specyfikacja użytkowa.

VPN Chrome – podsumowanie usług dla znanej przeglądarki

Przeglądarka Chrome to jeden z najczęściej pobieranych programów do surfowania po sieci. Jest ona programem, który umożliwia ściąganie addonów, czyli użytecznych nakładek. Część z nich pozwala na nawiązanie połączenia VPN, dzięki czemu zwiększysz bezpieczeństwo swoich danych i „sfabrykujesz” posiadany adres IP. Bezpłatne addony dla Chome mają okrojoną funkcjonalność i zwykle nie są w stanie zaszyfrować połączenia w optymalny sposób. Aby uzyskać pełny komfort bezpieczeństwa, warto wyposażyć się w oddzielne oprogramowanie – a dodatek dla Chrome traktować jako uzupełnienie podstawowej ochrony.

Większość polecanych nakładek jest płatnych. Nie oznacza to jednak, że nie możesz wypróbować ich przez określony okres testowy. Wielu renomowanych usługodawców VPN umożliwia korzystanie z takich funkcji – nieodpłatnie – przez pewien czas.