Jedną z przeszkód pokonywanych przez sieci VPN są bariery lokalizacyjne. Odpowiednia usługa pozwoli Ci korzystać z usług i aplikacji bez względu na miejsce aktualnego pobytu. Bez problemu znajdziemy VPN, dzięki któremu nawiążemy łączność z polskim, albo jakimkolwiek innym IP. W tym artykule wskazuję Ci, do czego może się przydać VPN Polska. Wyróżniam zalety i możliwości, jakie niesie za sobą taką funkcjonalność. Szczegóły poniżej!
Jedną z podstawowych zalet stosowania VPN na swoim komputerze czy smartfonie jest zdolność do zmieniania lokalizacji. Różni usługodawcy wirtualnych sieci prywatnych posiadają bazy serwerów rozsiane po całym świecie. To dzięki temu całe przedsięwzięcie jest w stanie skutecznie zadziałać, maskując informacje o naszym rzeczywistym miejscu przebywania. Dla strony, z którą się połączymy, nie będzie możliwe wykrycie, że cokolwiek „majstrowaliśmy” przy zmianie lokalizacji. Jaki jest tego efekt?
Przede wszystkim taki, że uzyskujemy dostęp do zasobów określonej witryny, bez żadnych narzuconych ograniczeń lokalizacyjnych. Przypuśćmy, że jakaś strona nie życzy sobie, aby obywatele sąsiadującego kraju korzystali z jej możliwości. Administrator nakłada blokady i sprawia, że po wykryciu ruchu z obcego państwa jest on ograniczany i blokowany. Dzięki temu z danych usług sieciowych może korzystać wyłącznie wybrane grono internautów. Po co jednak istnieją takie blokady?
Dlaczego niektóre usługi są blokowane? VPN dla polskich użytkowników
Poszczególne witryny sieciowe mogą być limitowane z różnych względów. Wśród nich można wymienić aspekty bezpieczeństwa, cenzury czy płynnego działania systemów. Abstrahując od rzeczywistych powodów, faktem jest, że na część stron internetowych nie da się po prostu wejść i z nich korzystać. Po wejściu na taką witrynę online naszym oczom ukazuje się komunikat, np. o treści:
- Ten produkt nie jest dostępny w Twoim kraju.
- Ten materiał nie jest możliwy do wyświetlenia.
- Film nie jest dostępny w Twojej lokalizacji.
Oznacza to, że strona internetowa wykryła adres IP, który nie ma uprawnień do korzystania z określonego rodzaju usług. Przykładem takiej sytuacji może być próba oglądania polskiej telewizji, np. przebywając poza granicami Europy. Dostęp do takich treści jest limitowany – co jest namacalnym wręcz przykładem blokady regionalnej. Podobnie jest, jeśli chodzi o odtwarzanie niektórych filmików na serwisie YouTube. Możemy się przykro rozczarować, kiedy zamiast materiału wideo pojawi się nam komunikat o braku dostępności usługi w kraju przebywania. Aby omijać tego typu przeszkody, przyda nam się usługa VPN Polska.
Zmiana adresu na polski. VPN – czy opłaca się to robić?
O ile oczywiście chcemy, aby nasz adres IP został zamaskowany jako polski. Czy jest sens korzystać z polskiego VPN podczas przebywania w Polsce? I tak, i nie. W takiej sytuacji nasz adres sieciowy nie zostanie jakościowo zmieniony. Owszem, ciąg liczb w IP się zmieni, ale wciąż będziemy figurować jako polski użytkownik. Wyjątkiem od reguły może być sytuacja, w której chcemy zmienić w sposób wirtualny miejsce przebywania w obrębie Polski. VPN w takim przypadku pozwoli nam na uzyskanie adresu IP np. dla Warszawy, podczas gdy realnie przebywamy w Krakowie.
Mimo wszystko to dobry sposób na to, aby zapewnić wysoki poziom anonimowości podczas surfowania po sieci. Nawet, jeśli skorzystamy z polskiego VPN, to i tak nasz adres IP zostanie zmodyfikowany. Zabezpieczamy się w ten sposób przed pozostawieniem śladu naszej aktywności w sieci. Dzięki nowemu adresowi mylimy tropy i sprawiamy, że nasze dane użytkownika są o wiele bardziej chronione, niż podczas zwykłego surfowania po zasobach internetowych. Korzyści związane z korzystaniem z polskiego VPN są znacznie szersze. Więcej o tym piszę poniżej.
VPN Polska – kiedy warto połączyć się z wirtualną siecią prywatną?
VPN daje sporo korzyści, związanych m.in. z podniesieniem poziomu bezpieczeństwa i anonimowości w sieci. Wiemy też, że najlepsi usługodawcy VPN posiadają szeroką sieć serwerów, rozsianych po całym świecie. Oznacza to, że zaledwie kilkoma kliknięciami połączymy się z dowolnie wybranym serwerem, o ile oczywiście nie jest on przeciążony i pozwala na swobodne eksplorowanie Internetu. Kiedy jednak połączenie się z polskim VPN będzie najbardziej zasadne? Już tłumaczę. Na przykład wtedy, gdy chcemy obejrzeć coś na polskim serwisie streamingowym, a w danej chwili nie jesteśmy w Polsce. Jeśli więc:
- jesteśmy na wyjeździe wakacyjnym;
- stale mieszkamy poza granicami kraju;
- chwilowo wyjechaliśmy z Polski;
- mieszkamy nieopodal granicy, przez co czasami łączymy się z obcymi nadajnikami;
to zdecydowanie warto przemyśleć korzystanie z tej funkcji. Dzięki niej będziemy korzystać z sieci na takich samych zasadach, jak byłoby to podczas przebywania w Polsce. Może się bowiem okazać, że podczas wakacji – w szczególności poza Europą – dostęp do niektórych usług sieciowych będzie zablokowany. Władze rządowe poszczególnych państw mogą ograniczać, np. ze względów politycznych, ruch sieciowy. Przebywając w krajach o obcej kulturze, możemy mieć problem z wejściem na strony bukmacherskie czy inne, przeznaczone dla osób pełnoletnich. Reasumując: polski VPN pozwoli nam cieszyć się brakiem cenzury i możliwością korzystania z różnych polskich stron internetowych.
Kiedy warto połączyć się z wirtualną siecią prywatną W POLSCE?
Mogę wyróżnić jeszcze jeden przypadek, w którym polskie VPN będzie niezwykle przydatne, nawet jeśli jesteśmy… w Polsce. Generalnie rzecz biorąc, Internet stał się przestrzenią naszego codziennego życia. Spędzamy w sieci wiele godzin i wykonujemy czynności, które do niedawna były zarezerwowane wyłącznie do życia realnego. W sieci komunikujemy się ze sobą, planujemy podróże, robimy zakupy, sprawdzamy stan konta i szukamy pracy. Każda informacja, którą wyszukujemy w Internecie, zostawia po sobie ślad. Każdego dnia takich śladów pozostawiamy niezwykle dużo. Zebrane w całość mogą stanowić atrakcyjny łup dla cyberprzestępcy. Wystarczy sobie wyobrazić, ile faktów można wyczytać, posiadając dane o naszej aktywności online.
Oszust internetowy jest w stanie poznać nasze upodobania, preferencje i przyzwyczajenia. Tym samym pozna nasze słabe strony i być może wpadnie na to, w jakich sytuacjach jesteśmy najbardziej nieostrożni. Polski VPN pozwoli zamaskować Twoją aktywność, ale jednocześnie udostępni Ci pełną funkcjonalność połączenia sieciowego. Zmienimy swój adres IP, a dzięki technologiom szyfrowania i tunelowania uzyskamy bezpieczeństwo. Oprócz tego uzyskasz szereg innych korzyści. Wyróżniam je szczegółowo w artykule dostępnym na naszej stronie: Co to jest VPN?
Jakie VPN do łączenia się z polskimi serwerami?
Usługodawcy VPN posiadają własne bazy serwerów. Ich liczba zależy oczywiście od wielkości firmy, jakości usługi i renomy. Sieci VPN, które są najbardziej rozpoznawalne, zazwyczaj posiadają bardzo dużą liczbę serwerów rozsianych na całym świecie. Niewielkie firmy VPN posiadają zwykle kilka takich punktów dostępowych, podobnie zresztą jak darmowe usługi VPN. Jeśli chcesz skorzystać z usługi, która nie jest ograniczona limitami – to najlepszym wyjściem będzie wykupienie płatnego abonamentu od jednej z topowych usług VPN. Tym samym uzyskasz możliwość korzystania z wygodnego klienta, czyli połączysz się z polskim (lub zagranicznym) serwerem VPN za pomocą dosłownie kilku kliknięć.
Musisz jednak uważać: nie każda usługa VPN będzie posiadała polskie serwery. W kontekście omawianego tematu, taka sytuacja nie będzie dla nas korzystna. Warto zatem zorientować się, które z nich mają taką funkcjonalność. Usług VPN posiadających wydajne, szybkie polskie serwery jest przynajmniej kilka. Poniżej zamieszczam przykładowe pięć usług. Przejdź do poszczególnych materiałów, aby dowiedzieć się więcej na ten temat. Po kliknięciu w odnośnik dowiesz się, m.in. jaką liczbą serwerów dysponuje konkretna usługa VPN.
- NordVPN,
- Surfshark VPN,
- Cyberghost,
- ExpressVPN,
- PureVPN.
Ogólnie rzecz biorąc, im więcej aktywnych serwerów posiada dana usługa, tym większe prawdopodobieństwo, że trafisz na optymalnie działający. Może się jednak zdarzyć, że mimo dostępności szeregu polskich adresów jakość połączenia nie będzie zadowalająca. Podczas wybierania optymalnego VPN weźmy pod uwagę zakres aktywności podejmowanych przez nas online. Jeśli szukamy polskiego VPN do oglądania filmów czy programów telewizyjnych (np. z państwowych stron streamingowych), to wówczas potrzebujemy znacznie bardziej wydajnego połączenia, niż mielibyśmy jedynie surfować po sieci.
Polski VPN – czy jest legalny?
Nie istnieją w polskim prawie żadne przepisy, które ograniczałyby możliwość korzystania z sieci VPN. Oznacza to, że korzystanie z polskiego VPN jest w pełni legalne, o ile nasza aktywność nie wykracza poza przewidziane ramy prawne. Jeśli posłużymy się VPN, anonimizując swój ruch w sieci, do działań niezgodnych z prawem – wówczas VPN nie sprawi, że staniemy się bezkarni. Warto jednak sytuację w Polsce porównać do tej, z którą mamy do czynienia w innych państwach.
W Rosji, Chinach czy Iranie dostęp do wielu usług online jest mocno ograniczony. Powszechne jest tam cenzurowanie treści dostępnych online. Poszczególne kraje sankcjonują także możliwość korzystania z połączenia VPN omijającego państwowe blokady. Może się zatem okazać, że podczas wycieczki do Chin nie będziemy w stanie nawiązać łączności z polskim VPN. Nawet jeśli nam się to uda, to ryzykujemy sporymi karami, a nawet wizją pozbawienia wolności. Taka aktywność, jeśli zostanie wykryta przez autorytarne władze, może zostać potraktowana jako próba ominięcia cenzury.
Co konkretnie da Ci korzystanie z wirtualnej sieci prywatnej na polskim serwerze?
W teorii wszystko wydaje się jasne: wybierasz VPN z polskimi serwerami, ściągasz oprogramowanie usługodawcy, instalujesz je i podłączasz się do wirtualnej sieci prywatnej. Co dalej? Jakie korzyści daje posiadanie takiej łączności? Przede wszystkim możesz korzystać z polskich serwisów, takich jak TVP Stream, Player, Canal+ Polska, Polsat Box Go czy TVP VOD bez ryzyka, że wideo zostanie zablokowane ze względu na zagraniczną lokalizację. Obejrzysz ulubione seriale czy transmisje sportowe live.
Posłuchasz także muzyki, korzystając z polskich stron, czy przeczytasz artykuły w gazetach internetowych, które mogłyby być niedostępne w innym kraju. Sprawdzisz także inne polskie witryny, do których dostęp np. w Egipcie, Turcji czy Kazachstanie może być w jakikolwiek sposób limitowany. Obejrzysz także polską wersję Netflixa czy HBO Max. Przy braku VPN uzyskasz wyłącznie dostęp do streamingu właściwego dla danego kraju. Oznacza to, że będąc np. w USA obejrzysz jedynie amerykańskiego Netflixa. VPN znosi to ograniczenie.
VPN Polska. Podsumowanie
Dzięki polskim serwerom VPN wejdziesz na polskie strony, które są zablokowane w innych rejonach świata. Uzyskasz tym samym dostęp do szeregu usług multimedialnych, np. serwisów streamingowych. VPN zwiększy Twoje bezpieczeństwo dzięki specjalnym technologiom szyfrowania. Będąc w Polsce, uzyskasz lepszą jakość połączenia i zmniejszysz pingi – dzięki zredukowaniu odległości od zagranicznych punktów dostępowych. Jednym słowem: warto.