VPN na Android TV oraz Smart TV – jak pobrać, zainstalować i skonfigurować sieć VPN na telewizorach Smart TV z systemem Android? Najlepszy VPN na Android TV w 2024 roku na urządzenia TV. Oglądaj zagraniczny Netflix dzięki VPN dla Android TV [ExpressVPN, Cyberghost, NordVPN]

Telewizory posiadają już dziś znacznie więcej funkcji, niż urządzenia będące w sprzedaży jeszcze kilkanaście lat temu. Współczesne urządzenia pozwalają na niczym niezakłócone oglądanie treści zamieszczonych na portalach streamingowych. Dzięki nim możesz również komunikować się ze swoimi znajomymi, przesyłać bezprzewodowo obraz ze smartfona czy też korzystać ze specjalnie przygotowanych aplikacji. Telewizory przypominają już zatem bardziej komputery, niż tradycyjne odbiorniki TV znane z czasów naszych rodziców. Wśród najbardziej rozchwytywanych technologii inteligentnych telewizorów można wyróżnić Smart TV oraz Android TV. Ich użytkowanie wiąże się nie tylko z oczywistymi zaletami, ale także pewnymi niebezpieczeństwami. Skoro TV obsługuje sieć internetową, to sprzęt jest narażony na potencjalne zagrożenia w niej obecne. To zaś wywołuje potrzebę wzmożonej ochrony ruchu sieciowego. Jak pokazuje praktyka, można zrobić to całkiem sprawnie dzięki wyposażeniu się w dobry VPN dla telewizorów.

Wirtualna sieć prywatna kojarzy się głównie z torrentowaniem oraz streamingiem komputerowym. Nie warto jednak jej tak szufladkować. Może ona bowiem całkiem skutecznie posłużyć do ochrony połączenia internetowego na telewizorze. W niniejszym artykule wskazuję, dlaczego sieć VPN może się przydać, jeśli na co dzień użytkujemy telewizor z inteligentnym systemem smart. Podpowiadam, w jaki sposób dokonać wyboru optymalnego dostawcy usług VPN. Wyróżniam cechy jakie oferuje VPN dla TV. Wskazuję, krok po kroku, jak zainstalować, skonfigurować i zoptymalizować takie połączenie na swoim odbiorniku telewizyjnym. Zapraszam!

Ochrona z serwerem VPN na telewizory Android TV oraz Smart TV – czy w 2024 roku ma to sens?

Dostęp do treści multimedialnych jeszcze nigdy nie był tak prosty, jak jest to obecnie. Z pewnością posiadasz w domu telewizor z inteligentnymi funkcjami – a jeśli nie, to najprawdopodobniej przy wybieraniu nowego zakupisz właśnie taki egzemplarz. Technologia smart stała się na tyle powszechna, że w zasadzie możemy jedynie szukać ze świecą odbiorników pozbawionych tych funkcji. Mogę wskazać, że zdecydowana część TV w asortymencie sklepów elektronicznych współdziała z jedną z inteligentnych technologii, czyli m.in. Android TV, Smart TV, Fire TV, Apple TV lub innymi. To zaś sprawia, że na telewizorze możemy oglądać ulubione seriale w aplikacjach streamingowych. Nie należy przy tym zapominać o dwóch ważnych aspektach: prywatności i bezpieczeństwie.

Każde urządzenie, które posiada możliwość łączenia się z usługami internetowymi jest potencjalnie zagrożone cyberatakami. Przestępcy sieciowi mogą m.in. wykradać nasze dane, przejmować dostęp do urządzeń i śledzić to, co robimy online. Aby utrudnić ten proceder, warto zapewnić optymalny stan bezpieczeństwa Twojego urządzenia. Możesz tego dokonać dzięki VPN, czyli wirtualnej sieci prywatnej. Wbrew pozorom może taka usługa zostać bardzo szybko i skutecznie zainstalowana na odbiorniku TV. Warunkiem jest posiadanie odpowiedniego typu telewizora. Opcjonalnie możesz także rozszerzyć ochronę VPN na wszystkie urządzenia, które łączą się z siecią domową. Wówczas TV zostanie objęty taką ochroną niejako z automatu. Jak widać, korzystanie z sieci VPN na telewizorze jak najbardziej ma sens. Więcej o całej specyfice działania VPN napisałem w oddzielnym artykule, do którego Cię odsyłam.

Zalety stosowania sieci VPN dla Android TV i innych inteligentnych telewizorów

Czy warto zabezpieczać się za pośrednictwem VPN? Wiele osób mogłoby wyjść z założenia, że przecież telewizor nie jest w żaden sposób zagrożony. To częsty błąd. Odbiornik może zostać zainfekowany w podobny sposób, jak smartfon czy laptop. To jednak nie jedyna funkcja instalowania VPN na swoim telewizorze. Dzięki takiej nakładce możesz korzystać z treści w Internecie, które nie są dostępne w Twojej fizycznej lokalizacji. Serwer VPN pozwala przekierować ruch sieciowy, przez co zmienia się Twój VPN. Poszczególne usługi internetowe, np. Netflix, będą przekonane, że faktycznie znajdujesz się w nowym miejscu. To znakomity sposób na uzyskanie pełnego dostępu do filmów i seriali, które z różnych powodów zostały zablokowane w Polsce. Albo do takich, które po prostu nie są dystrybuowane na rodzimy rynek.

Reasumując, podstawową funkcją VPN jest ochrona urządzenia – bezpieczeństwo jest wzmacniane dzięki technologii tunelowania i zmianie adresu IP. Drugą konsekwencją użytkowania wirtualnych sieci prywatnych jest możliwość oglądania treści dostępnych w innych krajach. To spore ułatwienie dla każdego użytkownika, który ma zamiar korzystać z Internetu w TV. Skoro już wiesz, że dobra sieć VPN na telewizor z systemem Smart może przynieść wiele dobrego, to teraz skupię się na cechach takiego połączenia. Co sprawia, że jedna usługa VPN jest lepsza od drugiej? Która z nich pozwoli płynnie streamować, a przy tym skutecznie szyfrować połączenie? Więcej o tej kwestii piszę nieco niżej.

Najlepszy VPN na Android TV w 2024 roku – jak wybrać i na co zwrócić uwagę?

VPN dla systemu Android nie musi być ściśle dopasowaną aplikacją instalowaną na telewizorze. Niekiedy bowiem nie będziemy mieć takiej możliwości, np. jeśli nasz telewizor korzysta z innej technologii smart. W przypadku posiadania telewizora z Androidem mamy jednak większe pole manewru. Możemy bowiem ściągnąć taką apkę bezpośrednio na odbiornik, bez konieczności przechodzenia długotrwałego procesu konfiguracyjnego. Telewizor zabezpieczony VPN będzie Ci służył przede wszystkim do oglądania materiałów wideo i korzystania z aplikacji internetowych. Warto, aby wirtualna sieć prywatna gwarantowała wysoką szybkość połączenia bez ryzyka jej pogorszenia. Istotne również, aby aplikacja posiadała serwery zoptymalizowane pod kątem bezpieczeństwa i prywatności w Internecie. Chodzi przede wszystkim o to, aby wydawca zastosował technologię wysokojakościowego tunelowania oraz ochrony przed wyciekami DNS. Oprócz tego zwróć uwagę na to, czy wybierana sieć VPN:

 • jest kompatybilna z różnymi serwisami streamingowymi (Netflix, Amazon Fire, BBC);
 • jest zgodna z wersją Twojego telewizora (np. Android 5.0);
 • oferuje profesjonalny serwis online w razie problemów z działaniem;
 • nie ogranicza buforowania przy dużej ilości danych;
 • nie zbiera informacji o Twojej aktywności online;
 • ma silne zabezpieczenia technologiczne, np. szyfrowanie AES 256;
 • posiada gwarancję zwrotu pieniędzy, np. w ciągu 30 dni od zakupu abonamentu.

Jak pobrać, zainstalować i skonfigurować aplikację z usługą VPN na TV?

Oprogramowanie VPN może z powodzeniem działać na wielu środowiskach systemowych. Oznacza to, że możesz zastosować wirtualne połączenie na wielu różnych platformach – smartfonowych i komputerowych. Podobnie jak telefony, tak i niektóre telewizory bazują na znanym systemie Android. W przypadku odbiorników TV producenci stosują odmianę tego oprogramowania o zastrzeżonej nazwie Android TV. Oznacza to, że taki sprzęt będzie posiadać dostęp do sklepu Google Play, czyli popularnej bazy z aplikacjami. Otworzysz ją pilotem – przechodząc następnie do ustawień. To jeden z najłatwiejszych sposobów na wyszukanie sprawdzonych aplikacji VPN. Musisz jednak uważać. Mimo tego, iż obsługa Androida dba o bezpieczeństwo oprogramowania, to niekiedy w sklepie z aplikacjami mogą pojawić się różnego rodzaju imitacje VPN. Mogą być one pełne treści reklamowych i nakładek zwalniających pracę całego systemu.

Stąd też warto od razu sięgnąć po usługę, która została wcześniej przetestowana i ma odpowiednią renomę na rynku. Mamy wówczas pewność, że dane oprogramowanie od wiarygodnego dostawcy jest zoptymalizowane pod kątem działania na Android TV. To jednak nie wszystko. Istnieje jeszcze inny sposób na to, aby cieszyć się z uruchomienia VPN na telewizorze z Androidem lub Smart TV. Jeśli posiadasz telewizor z funkcją smart, ale bez Androida, to możesz wykorzystać router VPN. Twoje połączenie stanie się lepiej chronione, a Ty skorzystasz ze wszystkich możliwości VPN na telewizorze. Przyjmijmy jednak, że korzystasz z telewizora z systemem Android. Jak zainstalować VPN etap po etapie?

 • Sprawdź, czy usługa VPN posiada możliwość współpracy z systemem Android TV. Większość sprawdzonych sieci jak najbardziej gwarantuje takie działanie.
 • Wybierz odpowiednią usługę VPN i wykup pakiet abonamentowy. Dzięki temu uzyskasz dostęp do pełnych możliwości wirtualnej sieci prywatnej.
 • Ustal i zapamiętaj swój login i hasło, który przyda się w dalszym etapie instalacji VPN na telewizorze. Następne co musisz zrobić, to uruchomienie odbiornika TV.
 • Upewnij się, że telewizor jest podłączony do sieci. Następnie wybierz ikonkę sklepu Google Play – klikając jeden z przycisków na pilocie, bądź korzystając z panelu ustawień.
 • Wyszukaj ze sklepu Play aplikację wpisując w polu wyszukiwania jej nazwę. Następnie wystarczy pobrać aplikację i poczekać, aż zostanie zainstalowana na Twoim urządzeniu.
 • Zdarza się, że niektóre sieci VPN nie posiadają aplikacji w sklepie Google Play. Wówczas należy pobrać plik APK ze strony usługodawcy i podążać za wskazówkami, które znajdują się w danym poradniku.
 • Po zainstalowaniu aplikacji otwórz jej okno zaznaczając odpowiednią ikonkę na ekranie TV. Zaloguj się za pomocą swoich danych i poczekaj, aż interfejs programu zostanie w pełni uruchomiony.
 • Zapoznaj się z warunkami licencyjnymi i zgodami, następnie zaakceptuj poszczególne wyskakujące okienka. Usługa VPN powinna w tej chwili zacząć działać. Jeśli tak się stanie, to otrzymasz odpowiedni komunikat na wyświetlaczu.
 • Korzystaj z możliwości VPN wybierając odpowiednie serwery (np. USA, Holandia, Brazylia) i uzyskaj dostęp do swoich ulubionych programów w zagranicznej wersji. Możesz także pozostawić ustawienia domyślne, a wówczas aplikacja sama skonfiguruje połączenie.

Przegląd najlepszych sieci VPN na Android TV – dostawcy Cyberghost, NordVPN, ExpressVPN, Surfshark VPN, PrivateVPN

Szukasz konkretnej, sprawdzonej usługi VPN? Poniżej przedstawiam krótkie zestawienie 5 najpopularniejszych wirtualnych sieci prywatnych, które posiadają oprogramowanie dedykowane dla Androida. Jednocześnie chciałbym przestrzec przed korzystaniem z darmowych sieci VPN. To temat, na którym łatwo się naciąć. O ile w wąskiej ilości przypadków mogą one spełniać pewne funkcje, to w kontekście streamowania na telewizorze są w zasadzie bezużyteczne. Darmowe usługi VPN posiadają ograniczoną bazę serwerów. Recenzje napisane przez naszych ekspertów wskazują jasno, że bezpłatne usługi nie dają rady w przypadku przetwarzania treści wideo. Możesz zatem zapomnieć o płynnym dostępie do wysokojakościowych treści. Dochodzi bowiem do dławienia połączenia, co skutkuje częstymi spowolnieniami ładowania materiałów wideo. Jakie więc masz do dyspozycji VPN na rynku?

NordVPN

Usługa premium VPN, dzięki której usługi internetowe stają się lepiej zabezpieczone przed niechcianymi reklamami i złośliwym oprogramowaniem. Nord VPN oferuje maksymalną przepustowość i błyskawiczną integrację z Android TV. Aplikacja NordVPN dostępna jest z poziomu sklepu Play oraz specjalnie dla urządzeń Google TV. W przypadku chęci korzystania z tego VPN na innych odbiornikach smart, wystarczy zainstalować VPN na domowym routerze. Bez problemu współpracuje również z przystawkami (rozszerzającymi funkcje) telewizora, czyli np. Google Chrome Cast.

Zobacz: Recenzja NordVPN: Opinie i test

Sprawdź aktualne promocje na NordVPN 👉

Surfshark VPN

Surfshark działa na wszystkich wiodących typach inteligentnych telewizorów. Bez problemu aktywujesz połączenie VPN na Apple TV, Fire TV czy na omawianym Androidzie. Podobnie jak inne wiodące sieci VPN, także i Surfshark daje gwarancję zwrotu pieniędzy w ciągu 30 dni. To zabezpieczenie na wypadek niezadowolenia klienta. Sieć nie spowalnia prędkości łącza, jednocześnie chroniąc ruch internetowy przed ingerencją ze strony obcych podmiotów. Posiada tysiące serwerów zlokalizowanych w różnych częściach świata.

Zobacz: Recenzja Surfshark VPN: Opinie i test

Sprawdź aktualne promocje na Surfshark 👉

Cyberghost VPN

Usługa w pełni kompatybilna z telewizorami Android TV. Cechuje się brakiem limitów przepustowości i rozszerzoną gwarancją zwrotu pieniędzy (45 dni). CyberGhost posiada dedykowaną apkę dostępną z poziomu Google Play. Jak podkreśla wydawca, serwery VPN są zoptymalizowane pod kątem wyświetlania treści ultra HD. Co więcej, specjalna opcja Smart DNS rozszerza funkcjonalność sieci o inne środowiska. Mowa o możliwości łączenia się z Tizenem od Samsunga, Roku TV czy Apple TV. Bez problemu sieć zadziała także na routerze dostosowanym do łączenia z VPN.

ExpressVPN

Wiodąca usługa VPN działająca zarówno z Android TV, jak i z Android TV Box. Oznacza to, że jest skrojona do działania bezpośrednio na telewizorze, jak i na urządzeniach przeznaczonych do streamingu. Pozwala na łatwe zmienianie lokalizacji i posiada wysoce intuicyjny sposób konfigurowania. Posiada rozszerzoną bazę serwerów w 94 krajach świata. Dzięki ExpressVPN można bezproblemowo oglądać treści zamieszczone na Netflixie, Disney Plus, HBO Max i wielu innych globalnych platformach streamingowych.

Private VPN

To nieco mniej znana usługa typu VPN, która nie posiada polskiej wersji językowej. Współdziała z różnymi środowiskami systemowymi, m.in. także z Android. Private VPN pozwala na zabezpieczenie połączenia, odblokowanie dostępu do zagranicznych treści z geoblokadami oraz na uzyskanie niezawodnego szyfrowania danych. Posiada możliwość wykupienia pakietu na krócej, niż rok – co jest dużym plusem w porównaniu do innych sieci konkurencyjnych. Dysponuje bazą serwerów w 63 państwach. Jedno konto na Private VPN pozwala na zabezpieczenie do 10 sprzętów jednocześnie.

VPN dla Smart TV i streaming – często zadawane pytania w kontekście aplikacji VPN na telewizor 2024

Czy warto zabezpieczać telewizor z Androidem za pomocą VPN?

Według mnie tak, choć najbardziej widoczną zaletą jest fakt, że VPN odblokowuje treści z blokadami geograficznymi. Możesz zatem bezpiecznie przeglądać streamy zagraniczne.

Czy darmowe VPN ma tyle samo opcji co płatna usługa?

Zdecydowanie nie. Pełna funkcjonalność praktycznie każdej sieci VPN jest dostępna jedynie dla użytkowników, którzy wykupili abonament.

Jak uruchomić VPN na Android TV lub Smart TV?

Włącz telewizor, ściągnij aplikację ze sklepu Google Play (lub innego dostępnego) i zaloguj się na swoje konto.