VPN do torrentów i P2P w 2024 roku. Jak darmowo pobierać torrenty za pomocą wirtualnej sieci prywatnej? Ranking VPN do torrentowania – czy darmowy VPN jest wystarczająco dobry dla plików torrent? Anonimowy VPN dla torrentów – 2024

Torrenty mimo upływu lat wciąż są bardzo popularne. To bardzo szybki sposób na ściąganie ulubionych seriali, gier i utworów muzycznych. Nie ma jednak nic za darmo. Takie działanie wiąże się z konkretnym ryzykiem, jakie na siebie sprowadzasz. Korzystanie z torrentów może być bowiem potraktowane przez uprawnione służby państwowe jako piractwo, co ma konkretne uwarunkowania prawne i jest zagrożone karą. Samo pobieranie plików osadzonych na różnych portalach torrentowych nie jest nielegalne. Ewentualne nieprzyjemności prawne mogą dotyczyć jedynie korzystania z takich danych, które podlegają prawom autorskim. Nie zawsze jednak będziemy mieć pewność, czy dany album muzyczny został objęty przepisami, czy też został udostępniony darmowo do powszechnego odsłuchu. Aby nie narazić się na ryzyko przykrych konsekwencji, warto zabezpieczyć swój ruch sieciowy na czas ściągania plików typu torrent. Warto jednak pamiętać o tym, że użytkownik nie może wykorzystywać VPN do nielegalnych celów.

Z pomocą przychodzi sieć VPN, dzięki której ukryjesz swój adres IP i zamaskujesz prawdziwą tożsamość. W poniższym materiale wskazuję, w jaki sposób wirtualna sieć prywatna ułatwia Ci pobieranie torrentów. Przedstawiam cechy najlepszych sieci VPN pod kątem ściągania torrentów. Wyróżniam także ewentualne niebezpieczeństwa, które mogą wiązać się z nielegalnym pobieraniem bibliotek online. Więcej szczegółów poniżej.

Darmowa usługa torrent – kwestia praw autorskich. Czy potrzebujesz VPN do bezpiecznego pobierania torrentów?

Pobieranie torrentów wiąże się z pewnym ryzykiem. Wystarczy wejść na jedną z popularnych witryn udostępniających takie pliki. Bardzo często już na samym starcie spotkasz się z komunikatem, który wskazuje na zagrożenia związane ze ściąganiem nielegalnych danych na swój komputer. Na początku warto jednak zaznaczyć, czego te niebezpieczeństwa mogą konkretnie dotyczyć. Pobierając torrent wykorzystujesz tzw. P2P. Technologia P2P, czyli peer-to-peer, polega na jednoczesnym pobieraniu i udostępnianiu bibliotek. Oznacza to, że jeśli zdecydujesz się pobrać jakieś dane w formie torrentu, to domyślnie będziesz równocześnie udostępniać taki plik innym użytkownikom. Jeśli sytuacja dotyczy dóbr chronionych prawem autorskim, to masz podwójny problem. O ile pobieranie torrentów jest legalne (generalnie), o tyle wysyłanie chronionych danych już nie. Możesz zatem zostać posądzony o piractwo, co nie będzie zbyt miłym doświadczeniem. W skrajnych przypadkach możesz zostać odwiedzony przez funkcjonariuszy, którzy dzięki informacjom gromadzonym m.in. przez dostawcę Internetu, będą mieli pełen obraz danej sytuacji.

Transfer danych chronionych przez prawo jest zagrożony konsekwencjami prawnymi. Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości UE z 2021 roku, takie działanie może wiązać się z wizytą windykatora w drzwiach Twojego mieszkania. Zapuka on po to, aby ściągnąć należności za złamanie praw dotyczących własności intelektualnej. Jak to jednak możliwe, aby niepozorny torrent mógł dostarczyć aż tylu istotnych danych odpowiednim służbom? Sęk tkwi w możliwości gromadzenia i rejestrowania adresów IP użytkowników. Wracając raz jeszcze do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE, takie działanie jest jak najbardziej dopuszczalne. Mówiąc wprost – odpowiednie instytucje mogą dokładnie sprawdzić, czy nie pobierasz nielegalnych torrentów. Zaletą sieci VPN jest to, że jako użytkownik możesz ukryć tego typu dane, które bezpośrednio łączą się z Twoją tożsamością.

P2P
Blue P2P (Peer to Peer) button on keyboard close-up

Czy korzystanie ze strony z torrentami i pobieranie torrentów jest legalne? VPN do torrentowania, które ukrywa adres IP

Nie każdy torrent to spiracony plik. Jeśli chcesz dotrzeć do darmowych zasobów internetowych, to również możesz robić to za pośrednictwem portali torrentowych. Choć taka baza wypełniona jest wieloma różnymi, nielegalnymi treściami, to znacząca część danych nie posiada wiążących praw autorskich. Może tak być np. w przypadku niektórych gier komputerowych, które z czasem zostały udostępnione przez twórców w nieodpłatnej wersji. Część albumów muzycznych (tych, którym prawa autorskie już wygasły), również może być bez żadnych obaw pobierana na Twoje urządzenie. Podobnie jest w przypadku książek, poradników, plików multimedialnych oraz wielu innych zasobów, co do których nie ustanowiono zakazów udostępniania plików. Czy zatem musisz chronić się za pomocą serwera VPN, jeśli nie masz zamiaru pobierać nielegalnych plików P2P z sieci torrent? Jak najbardziej, ponieważ VPN chroni Twoją anonimowość i pozwala szyfrować połączenie sieciowe w trybie online. Korzyści z użytkowania VPN-ów do torrentów na tym się jednak nie kończą.

Jeśli korzystasz z torrentów bez ochrony VPN, to musisz wiedzieć, że wszystkie dane o Twojej aktywności mogą być gromadzone przez podmioty trzecie. To zaś generuje ryzyko utraty tych danych, co może zostać skrzętnie wykorzystane przez cyberprzestępców. Z kolei wybranie usługi VPN pozwoli niejako skorzystać z „nakładki zabezpieczającej”, która przekieruje Twój ruch na niezależne serwery usługodawcy. Pobierając torrenta będziesz to robić „legitymując się” danymi określonego serwera VPN, nie zaś przypisanymi na stałe do Twojego łącza internetowego. Dostawcy VPN dodają do swoich usług także szereg innych, wartościowych nakładek zwiększających bezpieczeństwo użytkownika. Wszystko po to, aby dostawca sieci oraz poszczególne podmioty przetwarzające dane internetowy nie miały rozeznania, co dokładnie robisz w sieci. A jeśli cenisz swoją prywatność i pełną anonimowość, to nie ma co się wahać.

Jak pobierać torrenty za pomocą VPN? Zadbaj o prywatność usług internetowych

VPN do torrentingu to najczęściej program, który pobierzesz bezpośrednio na swoje urządzenie. Zwykle jest to niewielkie oprogramowanie, które zajmuje maksymalnie kilkaset megabajtów wolnego miejsca na dysku. Dostawcy VPN udostępniają wiele typów aplikacji skrojonych pod konkretne potrzeby systemowe. Z tego też względu – bez najmniejszego problemu – pobierzesz torrenty zarówno na komputerze z zainstalowanym Windowsem, jak i na urządzeniu działającym w ramach macOS. Pobieranie torrentów zabezpieczonych połączeniem VPN nie jest szczególnie trudne. Wystarczy przejść na swoją ulubioną stronę internetową (portal do wyszukiwania torrentów), na której znajdują się umieszczone pozycje. Do ich pobierania przydaje się klient sieci torrent (np. uTorrent), którego musisz posiadać na swoim sprzęcie. Następnie trzeba uruchomić VPN oraz korzystać z poszczególnych torrentów tak jak zawsze. Opcjonalnie można skonfigurować program do torrentowania, wpisując w opcjach dane serwera VPN, z którym usługa ma się łączyć. W takim wypadku zaszyfrowany zostanie wyłącznie ruch sieciowy w ramach ściągania torrentów. Co więc daje ta niepozorna nakładka bezpieczeństwa, jaką jest VPN do torrentingu? Całkiem sporo. Więcej piszę o tym temacie nieco niżej.

Sieć VPN a ściąganie plików torrent. Jakie cechy powinien mieć dobry VPN dla torrentów?

VPN to krok w stronę zwiększonego bezpieczeństwa i prywatności, która staje się skuteczniej chroniona. VPN to dobre wyjście nie tylko wtedy, gdy pobierasz torrenty. Zalety wirtualnej sieci prywatnej wykraczają daleko poza tę sferę. Dzięki sprawdzonemu oprogramowaniu VPN zyskujesz możliwość zniesienia limitu prędkości pobierania. Szybkość i przepustowość łącza stają się bardziej zadowalające, a Ty zyskujesz możliwość przeglądania wielu różnych zasobów internetowych – wcześniej niedostępnych dla Twojej lokalizacji. Niektóre sieci VPN posiadają także dodatkowe funkcjonalności, takie jak kill switch. To swojego rodzaju bezpiecznik, który momentalnie odcina sieć, gdy bezpieczne połączenie z VPN zostanie zerwane. Odpowiednia usługa VPN prowadzi politykę braku logów dotyczących aktywności (log to informacja o tym, jakie działania wykonujesz w Internecie) i dba o to, aby eksploracja Internetu przebiegała bezpiecznie i anonimowo. Reasumując, warto zwrócić uwagę na to, by sieć VPN do torrentów posiadała:

  • ekspresowo działające serwery,
  • optymalną ochronę użytkownika,
  • całkowity brak limitów przepustowości.

Bezpłatna bramka proxy a darmowa sieć VPN. Czy warto korzystać z darmowej usługi VPN zamiast profesjonalnego, torrentowego VPN?

Czy bezpłatne VPN może skutecznie zabezpieczyć Cię przed wścibskim wzrokiem podglądaczy? To zależy. Jeśli chodzi o tzw. usługi udające VPN, czyli np. proxy, to zdecydowanie nie. Bramka proxy nie posiada żadnych dodatkowych zabezpieczeń, w związku z czym nie szyfruje Twojej aktywności w Internecie. Jeśli chcesz korzystać z sieci P2P (czyli pobrać plik torrent) w bezpieczny sposób, to z pewnością musisz celować w bardziej zaawansowane rozwiązania. W przypadku wielu płatnych VPNów do torrentów zyskujemy pewność co do rzeczywistej jakości zabezpieczeń. Są one bardzo często potwierdzone certyfikatami, które widoczne są na oficjalnych stronach usługodawców. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych rodzajów VPN (i firm tworzących takie usługi) to koniecznie sprawdź recenzje napisane przez naszych ekspertów na niniejszej stronie internetowej. Wyróżniamy w nich wiele renomowanych VPN i opisujemy ich cechy w przystępny dla czytelnika sposób.

W przypadku korzystania z darmowego VPN nasze połączenia z siecią nie są dostatecznie szybkie. Chodzi przede wszystkim o to, że uniemożliwiają one swobodny i ekspresowy transfer danych. W skrócie: bezpłatne VPN nie pozwoli przesyłać danych z taką prędkością, jak jest to w przypadku płatnych alternatyw. To dość duża wada, która sprawia, że nie wykorzystujemy możliwości swojego łącza. Ograniczenia darmowych usług VPN są szczególnie widoczne, jeśli spojrzymy na liczbę i jakość dostępnych serwerów. Często jest ich zaledwie kilka – tym samym są przepełnione i nie zapewniają zadowalającej prędkości pobierania danych na komputer.

Najlepszy VPN do torrentów 2024. Jaki VPN do pobierania torrentów P2P wybrać? Ranking

Która usługa VPN pozwala na niczym nieskrępowane pobieranie torrentów? Okazuje się, że część wirtualnych sieci prywatnych jest w stanie bezproblemowo pracować w towarzystwie najbardziej polecanych programów do ściągania torrentów, takich jak uTorrent, Vuze, Deluge czy BitTorrent. Poniżej prezentuję listę najbardziej polecanych usługodawców VPN. Część klientów posiada specjalne narzędzie, które pozwala korzystać z P2P wewnątrz oprogramowania. Inne zaś szyfrują cały ruch sieciowy – bez znaczenia, czy w danej chwili pobieramy plik typu torrent.

  1. NordVPN. NordVPN to usługa, która wymaga dodatkowej konfiguracji. Użytkownik musi m.in. samodzielnie włączyć kill switch, a także wytypować odpowiednie serwery, które nadają się do torrentowania. Jeśli nie przeraża Cię konieczność ręcznej konfiguracji, to z NordVPN warto skorzystać. Jest to znakomita sieć prywatna, która ma rozbudowaną bazę serwerów i posiada dobrą opiekę ze strony obsługi technicznej. Aby jednak uzyskać 100% jakość torrentowania, należy skonfigurować kilenta torrent z NordVPN. Zajmuje to nie więcej, niż kilka minut. Dla osób, które szukają maksymalizacji swojej wygody polecam skorzystanie z „gotowców”, czyli aplikacji od razu ustawionych do pracy. Zobacz: Recenzja NordVPN: Opinie i test
  2. Surfshark. Usługa VPN, która działa zarówno poprzez konfigurację w programach typu BitTorrent, jak i w ramach własnej aplikacji. Surfshark nie archiwizuje logów, a mini-pliki używane do celów debugowania usuwane są po 15 minutach. Sieć pozwala na maskowanie IP, znakomite szyfrowanie danych i zapewnia ochronę przed wyciekiem DNS. Aby rozpocząć torrentowanie z Surfshark wystarczy wykupić pakiet abonamentowy, zainstalować apkę i można od razu zacząć działać. Zobacz: Recenzja Surfshark VPN: Opinie i test
  3. CyberGhost. Pozwala ukryć i chronić rzeczywisty adres IP przypisany do konkretnego połączenia sieciowego. Firma zaznacza, iż nie gromadzi logów użytkowników. Dzięki usłudze można pobierać dane z portali typu Pirate Bay, 1337x czy RARBG. CyberGhost współpracuje ze wszystkimi wiodącymi systemami operacyjnymi, włączając w to Windowsa, Maca, iOS, Androida oraz Linuxa. Usługa korzysta z technologii hermetycznego zapobiegania wyciekom. To istotna funkcja, która niweluje ryzyko związane z ujawnieniem Twojej aktywności związanej z torrentami – Twojemu dostawcy usług internetowych. Gdy korzystasz z Cyberghost VPN, wszystkie żądania DNS są kierowane przez serwery DNS, podczas gdy żądania IPv6 są blokowane. W skrócie – to prosta i bezpieczna technologia gotowa do użycia od zaraz.
  4. ProtonVPN. Określana jako jedna z najlepszych sieci VPN do torrentowania. Zapobiega ograniczaniu przez dostawcę Internetu usług torrentowych, takich jak m.in. BitTorrent. To właśnie z tym programem do ściągania plików współpracuje najlepiej. Tak jak każda pełnoprawna usługa VPN pozwala na ukrywanie adresu IP – w tym także osobom, którym udostępniane są pliki w ramach P2P. ProtonVPN posiada zoptymalizowane serwery P2P, gwarantuje zadowalające prędkości pobierania i nie posiada żadnych ograniczeń przepustowości. Korzysta z technologii dzielonego tunelowania oraz wyłącznika kill switch. Jeśli nie chcesz kierować całego ruchu przez zaszyfrowany tunel VPN, możesz użyć dzielonego tunelowania, aby kierować swoją aktywność torrentową tylko przez VPN.
  5. ExpressVPN. To uniwersalny program VPN, który posiada najlepsze w swojej klasie szyfrowanie, automatyczny wyłącznik awaryjny i ochronę przed wyciekiem DNS. Jak każda renomowana sieć VPN, także i ExpressVPN oferuje kilkudziesięciodniową gwarancję zwrotu pieniędzy bez podawania przyczyny ze strony użytkownika. Jest to oprogramowanie łatwe w użytkowaniu i bezproblemowe w działaniu. Obsługuje ponad 3000 serwerów zlokalizowanych w niemal 100 krajach. Co istotne, ExpressVPN posiada całodobowy czat na żywo z obsługą techniczną.

Jak wybrać VPN do torrenta? Podsumowanie artykułu

Zabezpieczanie swojej tożsamości w przypadku korzystania z torrentów jest bardzo ważne. Współdziałanie w ramach peer-to-peer sprawia, że część danych jest wysyłanych z Twojego urządzenia. Są one niejako podpisane Twoimi identyfikatorami, wobec czego mogą zostać w każdej chwili przejęte przez osoby trzecie. Aby zapobiec takiej sytuacji można np. ochronić się za pomocą połączenia VPN. Warto podkreślić, że wirtualna sieć prywatna nie zwalnia Cię z konieczności przestrzegania prawa. Nielegalne pobieranie plików objętych prawami autorskimi może sprowadzić na Ciebie pewne nieprzyjemności. Mowa m.in. o możliwości zainteresowania się Twoją aktywnością przez służby, które walczą z przestępczością dotyczącą własności intelektualnej. VPN będzie zatem dobrą ochroną, jeśli chcesz ściągać w pełni legalne programy oraz filmy, za które nikt nie wymaga dodatkowej opłaty.