Konkurencja na rynku usług VPN jest obecnie bardzo wysoka. Dla nas, użytkowników, to bardzo dobra wiadomość. Istnieje przynajmniej kilkanaście wiodących sieci prywatnych, dzięki którym można bezpiecznie połączyć się z Internetem i korzystać z wielu usług sieciowych – bez obawy o narażenie się na utratę danych osobowych. Część z nich oferuje atrakcyjne pakiety cenowe, dzięki którym jako użytkownik możesz – bez nadwyrężania swojego budżetu – poznać w pełni właściwości prywatnego połączenia online. Które sieci VPN są obecnie najbardziej opłacalne, biorąc pod uwagę całkowitą cenę za usługę i funkcjonalność, jaką oferują?

W niniejszym materiale biorę na tapet szereg programów do VPN i sprawdzam, w którym przypadku stosunek jakości do ceny jest najbardziej zadowalający. Weryfikuję, czy niska cena VPN idzie w parze z liczbą pożytecznych opcji, które rzeczywiście mają dla korzystającego realne znaczenie. Wskazuję Ci, dlaczego czasami warto wstrzymać się z kupnem, aby wyczekiwać atrakcyjnych promocji. Zapraszam!

Warianty cenowe sieci VPN. Co oferują dostawcy?

Ze wcześniejszych moich artykułów wiesz z pewnością, czym dokładnie jest usługa wirtualnych sieci prywatnych. Jeśli nie, to zachęcam Cię do zapoznania się z ich treścią! Jeszcze kilkanaście lat temu sieci VPN były wykorzystywane wyłącznie przez nieliczne instytucje i podmioty biznesowe. Dostęp do całościowego szyfrowania połączeń dla zwykłych użytkowników był bardzo ograniczony. Na tego typu udogodnienia mogły sobie pozwolić niegdyś jedynie duże korporacje czy firmy międzynarodowe, które chroniły tym samym swoje tajemnice i aktywa.

Dziś, ze względu na postęp technologiczny, usługi VPN są dostępne niemal na wyciągnięcie ręki. W zasadzie każdy z nas, bez względu na to z jakiego urządzenia korzysta, może zapewnić sobie skuteczną ochronę w ramach Virtual Private Network. Warto jednak zadać sobie pytanie: czy każda tania sieć VPN gwarantuje ochronę przed wyciekiem danych, zmianę adresu IP czy zamaskowanie prawdziwej lokalizacji? Odpowiedź jest oczywista: niestety nie każda. W ostatnim czasie, niczym grzyby po deszczu, wyrosły budżetowe (i bardzo często darmowe) usługi VPN zapewniające rzekomo bardzo wysoką funkcjonalność.

Rodzaje VPN: darmowe i płatne

Rzeczywistość jest jednak mniej różowa, niż mogłoby się to wydawać. Część darmowych VPN jest po prostu scamem, czyli szkodliwą treścią próbującą naciągnąć użytkownika na dodatkowe koszty. Rzekoma bezpłatność nie uwzględnia pozyskiwania danych osobowych użytkownika, czy prezentowania nachalnych treści reklamowych. Klient staje się tym samym produktem – brutalnie wskazując – sprzedawanym na internetowym rynku. Stąd też warto uszeregować rodzaje VPN zanim podejmę się próby znalezienia dobrego, pewnego i taniego VPN. Biorąc pod uwagę całą rozpiętość usługodawców, wyróżniam Ci trzy rodzaje jakości usług VPN, z którymi możesz mieć obecnie do czynienia.

  1. Całkowicie darmowe wirtualne sieci prywatne. Są pełne reklam i wyskakujących treści o charakterze marketingowym. Mogą zbierać dane użytkownika i zapisywać logi o Twojej aktywności. Co więcej, niektóre z nich odsprzedają informacje firmom trzecim. Darmowość takich sieci jest zatem pozorna – tak naprawdę płacimy swoim czasem i danymi osobowymi. Bardzo często ich nazwy zmieniają się po kilku tygodniach lub miesiącach od wydania oprogramowania. Wiąże się to z negatywnymi opiniami na temat usług, które twórcy chcą skrzętnie zakamuflować.
  2. Bezpłatne aplikacje do obsługi VPN, które mają niewielką funkcjonalność. Mogą być to programy, które tylko z nazwy przypominają VPN. W rzeczywistości stanowią bramki serwerów proxy, przez które użytkownik może zmieniać swoje IP i lokalizację. Nie zapewniają one jednak pełnego szyfrowania danych, a co za tym idzie, ich użyteczność w kontekście ochrony danych jest znikoma. Niektóre darmowe VPN, wydawane przez zweryfikowane firmy, mogą mieć z kolei okrojoną funkcjonalność. Pozwalają na łączenie się z zaledwie kilkoma serwerami, a prędkość połączenia zwykle odbiega od norm. Oglądanie filmów czy granie w gry na VPN z tej listy jest mocno problematyczna.
  3. Usługi premium, czyli wysokiej jakości VPN wymagające od użytkownika płatności za subskrypcję. Nie wliczam do tego grona podejrzanych aplikacji, które wymuszają od użytkowników płatności, a które mają niewiele do zaoferowania. Generalnie rzecz biorąc, tego typu sieci VPN mogą kosztować mniej lub więcej – ich wspólną cechą jest jednak to, że nie działają charytatywnie. Utrzymanie serwerów, konserwacja infrastruktury, obsługi technicznej wymaga sporych nakładów finansowych. Stąd też warto wiedzieć, że dobra sieć VPN nigdy nie będzie bezpłatna. Najbardziej polecane usługi VPN, które wyróżniam w dalszej części tekstu, zapewniają zadowalający poziom bezpieczeństwa. Jeśli wykupisz abonament, to prawie zawsze otrzymujesz kilkudziesięciodniową gwarancję zwrotu pieniędzy.

Czy warto wybierać tanią sieć VPN? Czym cechuje się najlepszy tani VPN 2022?

Czy warto korzystać z VPN o charakterze budżetowym? Oczywiście, że tak! Dobry VPN wcale nie musi być drogi. Zresztą pojęcie wysokiej ceny jest względne. Dla jednego użytkownika kilkanaście dolarów miesięcznie będzie to barierą nie do przejścia, inny zaś ucieszy się z atrakcyjnej dla niego ceny. Warto zatem, podczas wybierania VPN, wziąć pod uwagę najlepszy stosunek ceny do jakości. Jeśli dzięki VPN będziesz mógł przeglądać dowolne treści w Internecie, oglądać filmy, prowadzić streaming, grać w gry i ściągać torrenty – to można powiedzieć, że w sensie technicznym jest to znakomita sieć prywatna. Ważna jest również Twoja prywatność i anonimowość, czyli ochrona aktywności online w czasie rzeczywistym. Dobry VPN chroni urządzenie dzięki skutecznej technologii tunelowania. Odpowiednia usługa musi spełniać oba te walory: techniczne i bezpieczeństwa. Nie ma zatem co płacić za VPN, które zbiera logi użytkownika, limituje transfer danych czy dysponuje niewielką liczbą serwerów.

Przegląd tanich dostawców VPN: NordVPN, Cyberghost, Surfshark VPN i inne pakiety w obniżonej cenie

Wiesz już, że osobiście nie polecam korzystania z całkowicie darmowych sieci VPN. Znacznie lepiej zapłacić choćby kilka centów dziennie za pewną usługę, niż narażać się na niebezpieczeństwo związane z potencjalną utratą danych. Kluczem do zrozumienia problemu jest fakt, że dla bezpłatnych VPN jesteśmy towarem – choć brzmi to dosadnie, taka jest niestety prawda. Postanowiłem zatem dokonać przeglądu poszczególnych, zweryfikowanych usługodawców VPN, działających nie tylko na polskim, ale i na światowym rynku. Poniższe VPN posiadają plany abonamentowe, zatem każda pozycja z poniższej listy jest płatna. Sprawdzam najtańsze pakiety i weryfikuję, czy rzeczywiście możesz kupić tani VPN, który jest funkcjonalny i bezpieczny.

NordVPN

NordVPN to jedna z najbardziej znanych sieci VPN. Posiada kilka ciekawych innowacji, m.in. funkcję Threat Protection, która zapobiega śledzeniu Cię w sieci. NordVPN posiada trzy warianty abonamentowe: Complete, Plus oraz Standard. Każdy z nich jest dostępny w trzech planach czasowych: 2-letnim, rocznym oraz miesięcznym. Biorąc pod uwagę wszystkie konfiguracje, najbardziej opłacalnym wyjściem jest skorzystanie z pakietu Standard w opcji dwuletniej. Płacimy wówczas zaledwie kilkanaście złotych miesięcznie, czyli kilkadziesiąt groszy dziennie. Pakiet Standard obejmuje pełną ochronę VPN, zabezpieczenie przed złośliwym oprogramowaniem, blokowanie reklam i skryptów śledzących. Nie obejmuje niestety skanera naruszania ochrony danych czy wieloplatformowej aplikacji do zarządzania hasłami. Te udogodnienia są dostępne w droższych pakietach.

Zobacz: Recenzja NordVPN: Opinie i test

Sprawdź aktualne promocje na NordVPN 👉

SurfsharkVPN

To kolejny usługodawca Virtual Private Network, który zdobywa wiele pozytywnych opinii wśród eksperckich portali technologicznych. Najciekawszą funkcją Surfshark jest możliwość zabezpieczenia dowolnej liczby urządzeń – sieć nie nakłada pod tym względem limitów. Oprócz tego jako użytkownik zyskujesz funkcjonalność w postaci blockera reklam, technologii Bypasser i możliwości uzyskania niezależnego audytu. Jak większość usług typu premium, Surfshark także posiada gwarancję zwrotu pieniędzy w ciągu 30 dni od zakupu. Opcja jest dostępna w trzech wariantach czasowych: na miesiąc, na rok i na 2 lata. Najtańszy pakiet kosztuje kilkanaście złotych miesięcznie.

Zobacz: Recenzja Surfshark VPN: Opinie i test

Sprawdź aktualne promocje na Surfshark 👉

Avast SecureLine VPN

Dostawca VPN przedstawia swoje usługi jako bardzo bezpieczne i wyjątkowo tanie. Avast posiada szyfrowanie klasy bankowej i umożliwia darmowe wypróbowanie usługi – bez podawania danych karty kredytowej. Serwis opiniodawczy Trustpilot ocenia funkcjonalność usługi na 4 w 5-stopniowej skali. Usługa dostępna jest w trzech wariantach czasowych: na rok, na 2 lata i na 3 lata. Najbardziej korzystnym wyjściem jest wybór tego ostatniego pakietu. Płacisz wówczas ok. 10 złotych za miesiąc, co wysuwa Avast SecureLine VPN na jedną z czołowych pozycji wśród tanich prywatnych sieci. W ramach korzystania z usługi można korzystać z VPN nawet na 10 urządzeniach. Istnieje także możliwość całkowicie darmowego przetestowania usługi przez tydzień.

Zobacz: Recenzja Avast SecureLine VPN: Opinie i test

Sprawdź aktualne promocje na Avast SecureLine VPN 👉

HolaVPN

To mniej znany wydawca VPN, który nie jest do końca polecany ze względu na zastosowaną strategię dzielenia połączenia. Jest to tak naprawdę P2P VPN, czyli w najprostszym skrócie bezpłatna usługa, w której każdy użytkownik dzieli swoje połączenie z innymi korzystającymi. Hola w wersji darmowej nie dysponuje własnymi serwerami. Ruch odbywa się dzięki temu, iż poszczególni użytkownicy korzystają z usługi. Można to porównać do sieci torrent, w której każda osoba ściągająca plik jest jednocześnie podmiotem udostępniającym dane. Usługodawca dysponuje także pakietami płatnymi. Jeśli nie zniechęca Cię fakt dosyć dziwnej strategii funkcjonowania tego VPN, to śpieszę z wyjaśnieniem – Hola w wersji premium działa całkowicie jak pełnoprawna usługa VPN. Posiada protokoły OpenVPN, IKEv2, WireGuard, SOCKS, ma szyfrowanie AES 256 bitów i dysponuje szeroką bazą serwerów VPN. Cena pakietów zaczyna się od kilkunastu złotych miesięcznie.

Norton Secure VPN

To jedna z najtańszych usług VPN dostępnych obecnie na rynku. Dostępna jest w jednym pakiecie na rok. Cena wynosi zaledwie kilka złotych miesięcznie przez 12 okresów rozliczeniowych. Wadą takiego rozwiązania jest konieczność zapłacenia wyższej stawki w kolejnym roku użytkowania. Wówczas cena rośnie dwukrotnie, przez co subskrypcja staje się mniej opłacalna. Norton Secure VPN posiada wyłącznik awaryjny, dzielone tunelowanie i stosuje politykę nietworzenia dzienników – dbając o prywatność i bezpieczeństwo korzystającego. Większość funkcji dostępnych jest jednak wyłącznie na urządzenia pracujące w środowisku systemowym Windows lub Android, wobec czego użytkownicy Apple’a muszą obejść się smakiem.

Cyberghost

VPN oferuje, zgodnie z zapewnieniami wydawcy, bezkonkurencyjną anonimowość za zaledwie kilkanaście złotych miesięcznie. Co istotne, Cyberghost posiada rozszerzoną gwarancję zwrotu pieniędzy. Wynosi ona aż 45 dni, co nie jest standardem w kontekście tanich VPN w formacie premium. Sieć prowadzi politykę zero logów. Obsługuje praktycznie wszystkie urządzenia, które mają zdolność do łączenia się z siecią internetową. Zabezpiecza cyfrowy ślad i gwarantuje bardzo mocne szyfrowanie o wojskowym standardzie. Cyberghost dysponuje również rozbudowanym wsparciem konsumenta dostępnym przez 24 godziny na dobę.

ExpressVPN

ExpressVPN to jedna z najbezpieczniejszych i najbardziej polecanych usług typu VPN premium. Pozwala zapewnić silną ochronę danych na każdym sprzęcie. Działa w zasadzie na całym świecie, znosząc limity lokalizacyjne. Doceniana jest za ekspresową łączność i zadowalającą prędkość serwerów. Bez problemu obejrzysz zagraniczne produkcje na Netflix czy zapewnisz połączenie VPN w grach wideo. ExpressVPN ma przeważająco dobre opinie w sieci – trudno się do czegokolwiek przyczepić. No właśnie, może poza ceną. Mimo, iż posiada różne pakiety cenowe, to jest ona średnio kilkukrotnie droższa, niż sieci konkurencyjne. W najtańszym pakiecie zapłacisz jednak kilkadziesiąt złotych miesięcznie – co może być już sporym wydatkiem.

PureVPN

To wirtualna sieć, dzięki której można przeglądać zasoby sieciowe z pełną anonimowością i zadowalającą swobodą. PureVPN znosi ograniczenia geograficzne, cenzurę i zanonimizuje ruch użytkownika VPN. Obsługuje ponad 20 typów urządzeń, ma wysokie zabezpieczenia szyfrujące i gwarantuje dzielone przekierowanie. Jest usługą stosunkowo tanią, szczególnie w dwuletnim pakiecie subskrypcyjnym. Cena to zaledwie kilka złotych miesięcznie. Jeśli skorzystasz z krótszych okresów, np. planu miesięcznego, zapłacisz ponad 5 razy więcej. Warto zatem wybrać dłuższy abonament – co jednak wiąże się z koniecznością poniesienia wyższej opłaty na samym początku.

AtlasVPN

To jeden z niewielu dostawców tanich VPN, który posiada aż 3-letnią opcję subskrypcji. W takim wariancie cała usługa jest stosunkowo opłacalna – to zaledwie kilka złotych za miesiąc korzystania. Wybierając krótsze okresy zobowiązań, np. miesięczny, zapłacisz kilkadziesiąt złotych. Różnica jest zatem spora. Więcej o funkcjonalnościach AtlasVPN napisałem w oddzielnej recenzji dostępnej na naszej stronie. Zapraszam!

IPVanish

IPVanish to ostatni VPN na tej liście. Niektórzy dostawcy VPN, w tym również IPVanish, udostępniają również programy antywirusowe i ochronę urządzeń przez zagrożeniami sieciowymi w czasie rzeczywistym. Jeśli wybierzesz pakiet roczny, to zyskasz właśnie taką ochronę. Czy jest to potrzebne? To zależy. Jeśli posiadasz dobrego antywirusa, to nie ma potrzeby korzystać z jeszcze dodatkowej ochrony. Takie sprzężenie może być nawet niekorzystne, przez co nasze urządzenie będzie mniej wydajne. IPVanish posiada trzy plany taryfowe, w tym najkorzystniejszą opcją jest wariant roczny. Zapłacisz wówczas kilkanaście złotych miesięcznie.

Jak znaleźć najtańszy VPN na rynku i kiedy szukać promocji?

Największy wpływ na końcową cenę VPN ma długość abonamentu. W praktycznie każdym przypadku jesteś w stanie dużo zaoszczędzić, jeśli tylko wybierzesz długoterminowy pakiet. Następuje tutaj prosta korelacja: tani VPN równa się długi abonament. W najbardziej optymistycznym wariancie możesz zaoszczędzić nawet 80%. To dużo, biorąc pod uwagę fakt, że tym samym kilka (albo kilkanaście) miesięcy dostaniesz tak jakby w gratisie. Kiedy warto zastanowić się nad zainwestowaniem w VPN? Kup VPN wtedy, gdy poszczególni usługodawcy tymczasowo obniżają ceny. Przede wszystkim wypatruj promocji w okresach świątecznych. Sieci VPN oferują wówczas atrakcyjne zniżki na swoje usługi. Inną okazją jest np. Black Friday. Historia pokazała, że w czasie trwania czarnego piątku cena niektórych usług potrafi spaść o kilkadziesiąt procent! Atrakcyjne ceny pojawiają się także na wszelkiego rodzaju rocznice.

Tani VPN – czy warto? Porównanie jakości VPN i dostępne usługi

Jak wybrać tani VPN dla siebie? Sprawa jest dosyć oczywista: nie występuje znacząca różnica funkcjonalna pomiędzy usługami ekonomicznymi i usługami premium. Drogie VPN nie różni się niczym od taniego – poza drobnymi wyjątkami. Najczęściej są to te same sieci VPN, które oferują po prostu inną długość trwania abonamentu, dlatego ich cena jest od siebie różna. Nie jest tak jednak w każdym przypadku. Przykładowo, w sieciach takich jak NordVPN czy Hola uzyskamy większą ilość udogodnień, jeśli wybierzemy bardziej rozbudowane pakiety. Mimo wszystko większość dostawców VPN oferuje taki sam zakres opcji, bez względu na cenę pakietu czy długość jego trwania. Zanim wybierzesz tani VPN, sprawdź czy nie stracisz części funkcjonalności przy wybieraniu bardziej ekonomicznego wariantu.