Jak skonfigurować i ustawić połączenie VPN na routerze? Jak wybrać usługę VPN z obsługą routerów i ochroną wszystkich urządzeń? Jaki router z obsługą VPN?
Praktycznie każde urządzenie elektroniczne, dzięki któremu możemy swobodnie przeglądać Internet, ma zdolność do łączenia się z siecią VPN. Z wirtualnego tunelu korzystają zarówno smartfony, tablety, jak i komputery osobiste. To jednak nie wszystko. Na rynku możemy dostrzec tzw. routery VPN, które pozwalają na uzyskanie bezpiecznego połączenia sieciowego wielu urządzeniom na raz – i to bez konieczności wnikliwej konfiguracji przez użytkownika. Są to sprzęty już odpowiednio ustawione i dostosowane do wymagań, dzięki którym można w sposób automatyczny połączyć się z Internetem za pośrednictwem łączności chronionej VPN. Okazuje się, że pod hasłem routery VPN można spotkać wiele typów sprzętów o nieco zmiennych parametrach. Wskazuję Ci poniżej, czym dokładnie jest router VPN oraz jakie jego rodzaje są obecnie polecane. Podpowiadam, dlaczego duże firmy nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez przynajmniej jednego routera VPN.
Co to jest router VPN dla sieci Wi-Fi?
Router VPN, na pierwszy rzut oka, nie różni się niczym od innych sprzętów tego typu. W sensie technicznym jest więc narzędziem pozwalającym na wytworzenie bezprzewodowego połączenia dla potrzeb domowych lub firmowych. Dla wielu użytkowników router jest traktowany jako swojego rodzaju przetwornik – przewód internetowy łączy się z routerem, który przetwarza informację i tworzy połączenie Wi-Fi. To zaś pozwala na podłączenie się do sieci wielu różnorodnym urządzeniom w obrębie kilkudziesięciu lub kilkuset metrów kwadratowych. Podstawową różnicą, pomiędzy standardowym routerem, a tym o właściwościach VPN, jest zdolność do szyfrowania połączenia sieciowego. Router VPN posiada wdrożoną konfigurację, dzięki której można łączyć się z serwerami wirtualnej sieci prywatnej. To znakomity sposób na zabezpieczenie całego połączenia wychodzącego, bez konieczności ustawiania VPN na każdym urządzeniu z osobna.
Najprościej wskazując, router VPN to sprzęt, na którym działa VPN. Może on bezpośrednio obsługiwać klienta VPN, czyli specjalną opcję proponowaną ze strony usługodawcy wirtualnej sieci prywatnej. Niektóre sprzęty nie mają takiej możliwości automatycznego łączenia, ale mimo to wciąż określane są routerami dostosowanymi do nawiązywania połączenia prywatnego. Z tą różnicą, że korzystający musi sam ustawić poszczególne parametry, np. uzyskane z witryny online dostawcy VPN. Każdy smartfon lub tablet, który nawiąże łączność Wi-Fi dzięki routerowi VPN, będzie posiadać optymalne zabezpieczenie przed ujawnianiem lokalizacji, adresu IP i innych parametrów połączenia. Z punktu widzenia użytkownika to niezwykle przydatny wynalazek, który zabezpiecza całe połączenie VPN na każdym użytkowanym sprzęcie (oczywiście takim, który w danej chwili jest podłączony z Wi-Fi tego konkretnego routera). Jest to związane z tym, że – przypuśćmy, smartfon – do łączenia się z VPN w takiej sytuacji wykorzystuje dostępny router, przez którego przechodzą (w telegraficznym skrócie) wszystkie dane.
Rodzaje routerów VPN w 3 prostych krokach. Jak ustawić i zainstalować aplikację VPN na routerze?
Router VPN to narzędzie, które jest przydatne zarówno w kontekście domowego, jak i firmowego użytkowania. Ciężko sobie wyobrazić współczesne, nowoczesne przedsiębiorstwa lub korporacje, które nie korzystają z zalet tej użytecznej technologii. Komputery i inne urządzenia z ochroną VPN stają się mniej podatne na ataki cybernetyczne. To zaś pozwala ochronić żywotne interesy firmy, tajemnice przedsiębiorstwa czy tajne projekty. Co ważne, w tego typu firmach nie stosuje się zwykle pojedynczych klientów VPN instalowanych bezpośrednio na urządzenia, ale właśnie użytkuje się ogólny router VPN, który zapewnia swoistą ochronę obszarową. Funkcja chronienia kilkudziesięciu, a nawet kilkuset urządzeń w sąsiedztwie jest niezwykle wygodna dla celów przedsiębiorstwa. Nie oznacza to jednak, że router VPN dla Twojego domu jest jakąkolwiek przesadą czy fanaberią – wręcz przeciwnie, może być z powodzeniem wykorzystywany indywidualnie lub rodzinnie. Korzyści z użytkowania oprogramowania VPN na routerze są zdecydowanie większe, niż objęcie ochroną VPN jednego sprzętu. Warto jednak na moment wrócić do rodzajów narzędzi zapewniających ochronę tworzonej sieci Wi-Fi. Generalnie rzecz biorąc, wyróżniamy trzy główne kategorie routerów:
- standardowe, bez wbudowanej funkcji VPN;
- bezpieczne, pozwalające na ręczne łączenie się z VPN;
- bezpieczne, posiadające już zainstalowane oprogramowanie VPN.
VPN na routerze to rozwiązanie, które kompleksowo chroni wiele urządzeń w jednej chwili. Nie ma zatem konieczności konfigurowania połączenia na poszczególnych sprzętach (instalowania aplikacji VPN). To optymalne wyjście, szczególnie wtedy, gdy chcesz chronić swoje smartfony, komputery czy tablety w warunkach domowych przez całą dobę. Jak jednak pobrać i ustawić usługę VPN na swoim routerze? Jeśli wybierzesz narzędzie z wbudowaną siecią VPN, nie musisz w zasadzie nic robić. Router sam odnajdzie protokoły VPN i zabezpieczy połączenie na wielu urządzeniach jednocześnie, i to tuż po poprawnym podłączeniu sprzętu. Jeśli chcesz się dowiedzieć, które routery mają takie właściwości, koniecznie odwiedź portal Flashrouters (partner NordVPN), by sprawdzić kompatybilność dostępnych produktów.
Jak połączyć, obsługiwać i skonfigurować VPN do domu na routerze?
Informacje dotyczące tego, czy dany router obsługuje VPN, są zapisane w specyfikacji technicznej produktu. Wiele dostępnych sprzętów pozwala dokonać konfiguracji VPN. Chodzi przede wszystkim o to, aby było wiadomo, że router obsługuje protokoły szyfrowania. W razie problemów z odnalezieniem tego typu informacji warto zwrócić się z tym kłopotem bezpośrednio do producenta. W gąszczu wielu tysięcy produktów nie trudno o pomyłkę – w szczególności, że niektóre rodzaje routerów różnią się od siebie jedynie jedną cyferką w tytule. Jeśli nie jesteśmy zaawansowanymi użytkownikami, warto od razu sięgnąć po sprzęt kompatybilny, z wbudowanym oprogramowaniem VPN. Z tego typu właściwością wiążą się bowiem dodatkowe problemy. Oczywiście na routerze można zainstalować manualnie VPN, ale ręczne wprowadzanie ustawień jest dosyć trudne i wymaga zaawansowanych umiejętności – i to nawet jeśli mamy zamiar skonfigurować połączenie w ramach niewielkiej sieci domowej. Warto zatem, jeszcze przed chęcią robienia zakupów, wytypować kilka odpowiednich sprzętów.
Sama obsługa routera, szczególnie tego ze zautomatyzowanymi parametrami, jest bardzo prosta. Odpowiednie sprzęty posiadają swoje dedykowane aplikacje, dzięki czemu proces instalacji jest stosunkowo łatwy. Po wyciągnięciu sprzętu z pudełka należy go włączyć i podążać za wskazówkami producenta. W instrukcji będzie określone, w którym momencie należy wpisać dane logowania, wybrać porty i kliknąć w poszczególne opcje dostępne w interfejsie. VPN pozwala objąć swoim zasięgiem wszelkie urządzenia dookoła i sprawnie zabezpieczyć połączenie. Musisz pamiętać jednak o jednej małej wadzie tego rozwiązania. Ruch sieciowy jest chroniony dopiero w momencie przechodzenia informacji przez router. Oznacza to, że potencjalny cyberprzestępca może skutecznie wykradać dane w momencie przekazywania ich z urządzenia do routera. Jest to mało prawdopodobna sytuacja, ale jak najbardziej możliwa – dlatego bywa określana jako jedną z największych wad routerów VPN. Aby jednak tak się stało, zły haker musiałby się znaleźć dostatecznie blisko Twojego miejsca pracy lub mieszkania, aby faktycznie mógł przejmować te dane.
Na jakie parametry routera warto zwrócić uwagę? Przykłady urządzeń: router TP-Link, router ASUS i inne
Jaki kupić dobry router VPN? Przede wszystkim wybierz sprzęt dostosowany do Twoich potrzeb. Jeśli mieszkasz w niewielkim domu, to nie ma sensu inwestowania w potężne jednostki obsługujące wielokondygnacyjne budowle. Z kolei, w kontekście prowadzenia dużego przedsiębiorstwa, warto postawić na sprzęt ultra-wydajny, pozwalający na obszerny zasięg sygnału bez problemu obejmujący całą sieć komputerów zlokalizowanych na danym piętrze. Co ważne, wielu usługodawców VPN, z serwerami których będziesz się łączyć, nie limituje sprzętów podłączonych do routera. Nawet, jeśli sieć VPN ma ograniczenia, np. 5 urządzeń, to router będzie liczyć się jako jedno z nich. Bez problemu podepniesz zatem do sieci nieograniczoną liczbę swoich urządzeń. Oczywiście, zbyt duże obciążenie będzie spowalniać połączenie, dlatego trzeba do tej kwestii podchodzić z rozwagą. Jakie parametry są ważne, jeśli chodzi o przyjazny w użytkowaniu router VPN?
- Częstotliwość pasma. Zwykle używa się 2,4 GHz, choć coraz częściej można dostrzec sprzęty obsługujące także pasmo 5 GHz. To rozwiązanie dla osób, które chcą postawić na maksymalną przepustowość kosztem zasięgu.
- Obsługiwane standardy. Chodzi o standardy połączenia zdalnego, a najczęściej wykorzystywanym jest 802.11ac. Z kolei udogodnienie MU-MINO zwiększy przepustowość – co jest ważne wtedy, gdy do routera jest podłączonych wiele urządzeń.
- Prostota użytkowania. Chodzi bowiem o to, aby korzystanie z routera była możliwie proste i nie przysparzało Tobie zbyt wielu trudności. Zwróć uwagę na to, czy sprzęt posiada już zainstalowane oprogramowanie VPN – sprawdzisz to m.in. w dokumentacji.
Jakie zatem sprzęty są obecnie warte polecenia? Możesz wybrać te, które są polecane bezpośrednio przez dostawcę usług VPN, np. Express VPN, NordVPN czy Surfshark VPN. Warto to zrobić, jeśli chcesz wykluczyć sytuację, w której zakupiony router nie będzie prawidłowo działać. Jakie sprzęty są najbardziej chodliwe na rynku?
- TP-Link TL-R600VPN,
- TP-Link TL-MR6400 LTE,
- ASUS RT-AC1300G Plus V2,
- ASUS RT-AC5300,
- InvizBox 2 VPN Router,
- GLiNet GL-MT300N-V2 Mini Smart Router Mango,
- NetDuma R1.
Router VPN – często zadawane pytania i odpowiedzi
Jak zainstalować VPN na routerze?
Sprawdź w ustawieniach routera, czy sprzęt posiada możliwość ręcznej konfiguracji sieci. Jeśli nie masz dostępu do tego panelu, będziesz potrzebować programu DD-WRT. Polecam jednak wybranie routera, który ma już wbudowaną sieć VPN, bez konieczności wnikliwego wpisywania ustawień.
Jak działa router VPN?
Zasada działania jest taka sama, jak w przypadku VPN na innych urządzeniach. Z tą różnicą, że połączenie staje się ochraniane całościowo – w zasadzie 24 godziny na dobę. Router pozwala zaszyfrować ruch sieciowy na wszystkich sprzętach do niego podłączonych – a nasze dane stają się automatycznie chronione.
Czy połączenie routera za pomocą sieci VPN jest przydatne?
Tak, jeśli chcesz ustrzec się przed wzrokiem nieuprawnionych podglądaczy. VPN umożliwia zmianę wirtualnej lokalizacji, prywatne pobieranie torrentów i szereg innych usług dodatkowych. Technicznie nie ma różnicy, czy korzystasz z VPN na routerze, czy na smartfonie lub komputerze. Jednakże użytkowanie routera może być dla wielu osób znacznie prostsze i wygodniejsze.