Jak zmienić adres IP przy użyciu VPN? Jak ukryć prawdziwy adres IP? Różne metody modyfikacji IP na inny kraj. Zmiana IP komputera, smartfona i innych urządzeń, używając VPN i innych możliwości.

Każdy samochód, który porusza się po drogach publicznych, powinien posiadać swój numer rejestracyjny. Podobnie jest w przypadku urządzeń łączących się z siecią internetową. Nawiązując połączenie online jest nam przypisywany konkretny numer protokołu internetowego, którym posługujemy się przeglądając poszczególne strony w sieci. Działa on nieco inaczej, niż typowy numer rejestracyjny pojazdu. Może być on bowiem zmienny, a czasami nawet kilka urządzeń może posiadać ten sam identyfikator. Sprawia on, że nie jesteśmy w sieci anonimowi – ale wręcz przeciwnie – można stosunkowo łatwo zidentyfikować to, co robimy online. Dostęp do tego typu danych mogą mieć m.in. określone służby państwowe, które prowadzą działania śledcze. Niestety, historia naszej aktywności może trafić także w niepowołane ręce. Pisząc w skrócie: w posiadanie osób, które chcą wzbogacić się naszym kosztem.

Jak zatem zmienić adres IP, aby pozostać nieuchwytnym w Internecie? Dlaczego warto to robić nie tylko ze względu na anonimowość, ale także użyteczność? Jedną z podstawowych możliwości jest skorzystanie z programu VPN, dzięki któremu w łatwy sposób zmienimy swoje IP na takie, które nie będzie w żadnym razie z nami powiązane. Istnieją także inne, mniej lub bardziej skuteczne metody. Wskazuję je poniżej!

Czym jest adres IP i dlaczego występują jego różne rodzaje? Czy warto zmienić adres IP?

Adres IP stanowi swoistą przepustkę, dzięki której możesz zaznaczać swoją aktywność na poszczególnych stronach internetowych. W sensie technicznym znów mogę posłużyć się porównaniem całej tej sytuacji do ruchu samochodowego. W wielu dużych miastach europejskich został wprowadzony zakaz wjazdu samochodów z napędem Diesla do ścisłego centrum. Niektóre pojazdy mają zaś specjalne, zielone tablice rejestracyjne, które pozwalają na parkowanie w miejscach przeznaczonych do ładowania elektrycznego. Jeszcze w niektórych strefach nie można poruszać się autami o zbyt dużej masie własnej. Część z tych zakazów może być egzekwowana poprzez sczytywanie numerów tablic rejestracyjnych pojazdów i weryfikowaniu informacji w bazie. Podobnie działa IP, które pozwala (lub nie pozwala) Ci na wchodzenie na poszczególne strony internetowe. Część usług internetowych, np. w krajach o totalitarnym ustroju politycznym, blokuje możliwość logowania się na popularne media społecznościowe czy serwisy informacyjne. Nie trzeba jednak sięgać aż tak daleko – niekiedy wystarczy wyjechać poza granicę UE, aby część stron internetowych po prostu przestała być dla Ciebie dostępna. To wina IP, a w zasadzie blokowania dostępu Twojego urządzenia – ze względu na to, że identyfikuje się ono takim a nie innym adresem protokołu internetowego.

Adres IP, w zależności od tego, co oferuje Twój dostawca, może się systematycznie zmieniać lub pozostawać bez zmian. W pierwszym przypadku mówimy o dynamicznym adresie IP, zaś w drugim: o statycznym. IP komputera (lub smartfona, laptopa itd.) jest Twoim identyfikatorem w sieci. Jeśli więc zniesiemy to przypisanie i zmienimy adres IP, to nasze połączenie stanie się bardziej anonimowe. Ukrycie IP zwiększa nasze bezpieczeństwo i niweluje ryzyko, które jest związane z różnymi ofertami marketingowymi. Przykład? Coraz częściej niektóre programy, śledząc nasze IP, potrafią ustalić, czego ostatnio szukaliśmy w sieci. Zostajemy przez to niejako „wyprofilowani”, a dana firma może nam zaproponować reklamę dopasowaną do naszych preferencji. Wówczas możemy zyskać wrażenie, że „ktoś nas śledzi”. Aby tego uniknąć, warto taki adres zamaskować. Poniżej przedstawiam, jak tego w łatwy sposób dokonać. Jednym ze szczególnie polecanych sposobów jest zainstalowanie odpowiedniego klienta VPN. Na naszym portalu znajdziesz artykuły, które opisują poszczególne funkcjonalności takich aplikacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się o nich więcej, to koniecznie zapoznaj się z treścią poprzednich wpisów.

Jak zmienić IP na inny kraj używając VPN? Automatyczna zmiana adresu IP bez długiej konfiguracji

Jedną z najprostszych możliwości jest edycja adresu IP przy użyciu sieci VPN. Usługi Virtual Private Network pozwalają nie tylko zmienić adres IP za pomocą dedykowanego programu instalowanego na komputerze. Posiadają także szereg innych możliwości, m.in. związanych z zaszyfrowaniem ruchu sieciowego. Bardziej rozbudowane usługi umożliwiają łączenie się z tysiącami różnych serwerów VPN na całym świecie. Dzięki temu będziesz mógł zmienić lokalizację komputera bez specjalistycznej wiedzy dotyczącej używania internetowych bramek proxy. Przykładowo, NordVPN lub Express VPN umożliwia zastąpienie Twojego adresu IP innym, zlokalizowanym nawet na innym kontynencie. Obsługa tego typu aplikacji jest stosunkowo prosta i nie powinna przysporzyć wielu trudności – nawet, jeśli stykasz się z tym zagadnieniem po raz pierwszy. Co należy zrobić, aby wirtualna sieć prywatna przekierowała Twoje połączenie przez serwer pośredniczący (zmieniający IP)? 

  1. Wybierz odpowiednią usługę VPN. Polecam wybrać renomowany, bezpieczny i godny zaufania VPN, który nie gromadzi informacji o użytkowniku i zapewnia wojskową jakość szyfrowania danych.
  2. Zdecyduj, z którego planu abonamentowego chcesz korzystać. Usługi VPN za darmo są często okraszone reklamami i skryptami śledzącymi, dlatego ich użytkowanie nie jest generalnie rekomendowane. Darmowy VPN może także udostępniać informacje o Tobie podmiotom trzecim!
  3. Sprawdź, czy dana usługa będzie działać na Twoim urządzeniu. Niektórzy usługodawcy nie posiadają dedykowanych aplikacji dla mniej popularnych systemów operacyjnych. Jeśli masz Windowsa lub Maca, to nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem najbardziej korzystnej opcji.
  4. Pobierz oprogramowanie i zainstaluj je na swoim sprzęcie. Zrobisz to ściągając klienta ze strony usługodawcy. Następnie uruchom program i wybierz (najczęściej w opcjach zaawansowanych), z którym serwerem chcesz się połączyć. Możesz skorzystać także z opcji szybkiego połączenia – wówczas program sam zdecyduje, z którym serwerem nawiążesz łączność.
  5. Korzystaj z nowego IP przez VPN. Serwer pośredniczący zmieni Twój identyfikator, dzięki czemu staniesz się bardziej anonimowy w Internecie. Pamiętaj, że zmiana Twojego IP na IP usługodawcy nie zwalnia Cię z obowiązku przestrzegania prawa. Wszystkie działania, które stoją w konflikcie z prawem mogą zostać zgłoszone.

Specyfika zmiany IP przez sieci VPN. Zmiana lokalizacji a dostawca VPN. Kiedy warto zmienić IP za pomocą tych sposobów?

VPN ma za zadanie wprowadzić Twój ruch sieciowy w tunel – tak, aby nikt z zewnątrz nie miał dostępu do tego, co aktualnie robisz. Utrudnia to życie nie tylko złym hakerom, ale także dostawcom usług internetowych, którzy nie muszą przecież zawsze wiedzieć, co tak naprawdę robisz. Można zatem stwierdzić, że VPN pozwala Ci na wygodną zmianę IP – wtedy, kiedy tego chcesz. Jeśli wolisz wrócić do starego identyfikatora (przypisanego przez dostawcę Internetu), to wystarczy dezaktywować taki program. Dobrą sieć VPN wybierzesz m.in. spoglądając na parametry prędkości połączenia czy dostępność serwerów oferowaną przez usługodawcę. Dzięki VPN zabezpieczysz się m.in. w kontekście użytkowania publicznego adresu IP, czyli kiedy łączysz się z ogólnodostępną siecią Wi-Fi. Ze względu na łatwość przełamywania tego typu barier, cyberprzestępcy bardzo często atakują urządzenia łączące się z publicznymi sieciami bezprzewodowymi. To kolejny argument za tym, aby zmienić swój adres IP – nie tylko podczas przebywania w domu, ale także gdy przemieszczasz się po miejscach ogólnodostępnych.

Zmiana IP komputera za pomocą serwera proxy. Jak zmienić swoje IP bez korzystania z VPN, czyli np. poprzez przeglądarkę?

Adres IP komputera może zostać modyfikowany także na inne sposoby. Jeśli chcesz zdobyć nowy adres IP bez instalowania dodatkowego oprogramowania w stylu VPN do zmiany IP, możesz skorzystać z dedykowanych bramek proxy dostępnych online. Jak tego dokonać? Wystarczy, że otworzysz przeglądarkę i wpiszesz w wyszukiwarce odpowiednią frazę. Z własnego doświadczenia wiem, że darmowe bramki proxy działają nieefektywnie i w zasadzie nie pozwalają na swobodne przeglądanie tego, co znajduje się w zasobach Internetu. Szczególnie, jeśli chodzi o materiały wideo. W tym przypadku VPN do zmiany IP wydaje się być opcją bezkonkurencyjną. Istnieją także oddzielne programy komputerowe (program do zmiany IP), które służą wyłącznie do zmiany IP i nie zapewniają żadnego typu szyfrowania. Są trudniejsze w konfiguracji niż dobry VPN i również musisz je pobrać na swój sprzęt. 

Sposobów na zmianę IP na zagraniczne (lub inny polski adres IP) jest jeszcze kilka. Prawdziwy adres IP możesz ukryć manualnie szperając w ustawieniach przeglądarki lub routera. To działanie polecane jest jednak wyłącznie zaawansowanym użytkownikom. Błędne wpisanie danych może poskutkować brakiem Internetu, przez co będzie trzeba zresetować ustawienia routera. Warto także doczytać, czy ręczne konfigurowanie routera i zmienianie identyfikatorów jest dopuszczalne przez Twojego dostawcę usług sieciowych. Możesz także pokusić się o manualne zrestartowanie routera. Ten sposób zadziała, jeśli IP Twojego sprzętu jest zmienny.

Dodatkowe korzyści ze zmiany IP. Dzięki temu możesz wirtualnie zmienić lokalizację

Chcesz zmienić adres IP z VPN? Połączenie z siecią wirtualną pozwoli Ci uzyskać najpłynniejszy dostęp do witryn, które z różnych względów nie działają w Twojej fizycznej lokalizacji. Dzięki temu możesz oglądać np. zagraniczny Netflix bez wyjeżdżania z kraju i odwrotnie – uzyskasz dostęp do polskiego Netflixa przebywając na wakacjach poza granicami kraju. Zmiana adresu IP umożliwia także ukrycie Twojej aktywności. Twój ruch nie będzie przypisany do Ciebie, przez co anonimowość w sieci stanie się dostępna na wyciągnięcie ręki. Mimo, że sposobów na zmianę adresu IP jest przynajmniej kilka, to rekomenduję VPN do ukrycia tego typu informacji. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na to, że VPN zmienia adres IP kompleksowo, zabezpieczając połączenie poprzez specjalistyczne szyfrowanie danych. Ponadto, dostawcy usług VPN prześcigają się w kontekście nowoczesnych udogodnień dedykowanych wyłącznie płatnym użytkownikom oprogramowania. Koniecznie sprawdź, który program do zmiany IP komputera wypada najlepiej w moich recenzjach.