Jak włączyć sieć VPN na swoim urządzeniu? Połączenie i skonfigurowanie VPN na Android i innych systemach. W jaki sposób ustawić parametry by zacząć korzystać z VPN? Połącz się z siecią VPN w Windows 10 i w telefonie.

Liczba zagrożeń obecnych w przestrzeni internetowej sukcesywnie wzrasta. Cyberprzestępcy posuwają się do niecnych sztuczek, które mają na celu wzbudzić nasze zainteresowanie. Zwabiona ofiara bardzo często nie jest świadoma tego, że jest oszukiwana. Oprócz oczywistych zagrożeń istnieją także te, które są nieco bardziej podstępne. Sprawa może dotyczyć w zasadzie każdego internauty, bez względu na to, jak aktywnym użytkownikiem sieci jest. Mimo zachowania wszelkich zasad bezpieczeństwa część Twoich danych i tak przenika do cyberprzestrzeni. Dzieje się to chociażby wtedy, gdy odwiedzasz daną stronę internetową. Informacje o Twojej aktywności są zbierane, segregowane i przetwarzane przez podmioty postronne. Zestaw danych może być wykorzystywany do celów informacyjnych i reklamowych. Niestety, tego typu informacje mogą także paść łupem osób, które trudnią się ich wykradaniem.

Nie może zatem dziwić fakt, że coraz większe grono internautów poszukuje sposobów na zabezpieczenie ruchu sieciowego. Jedną z wiodących opcji jest sieć VPN, która zabezpiecza aktywność online. Aby jednak zostać użytkownikiem wirtualnej sieci prywatnej, należy wcześniej taką usługę poprawnie uruchomić i skonfigurować. Mimo, że nie jest to działanie trudne, to dla wielu internautów wciąż stwarza mnóstwo wątpliwości. Jak zatem zacząć korzystać z VPN, aby Twój ruch w Internecie był bardziej anonimowy i stał się zaszyfrowany? Wskazuję Ci, jak poprawnie zainstalować VPN na swoim urządzeniu. Podpowiadam, jak połączyć się z siecią VPN na różnych systemach operacyjnych: Android, iOS czy Windows 10.

Jak poprawnie ustawić sieć VPN? Jakie korzyści daje poprawnie zainstalowana usługa VPN w telefonie czy na komputerze?

Na początku zaznaczę, czym w ogóle jest usługa VPN. To ważne, ponieważ wielu niedoświadczonych użytkowników wrzuca wszystkie wirtualne sieci prywatne do jednego worka. A tak wcale nie jest. Generalnie rzecz biorąc, sieć VPN działa dzięki pośredniczącym serwerom VPN. Łącząc się z jednym z nich wpadasz w tzw. tunel, w którym Twoje dane stają się bezpieczne. Dzieje się to wszystko dzięki technologii tunelowania, która zabezpiecza ruch sieciowy przed wzrokiem podglądaczy w postaci osób trzecich. O ile do niedawna tego typu usługa była zarezerwowana przede wszystkim dla dużych korporacji, które korzystały z wykupionych przez siebie serwerów i infrastruktury, tak dzisiaj jest to opcja szeroko dostępna. Więcej na temat specyfiki działania VPN i poszczególnych zasad rządzących wirtualnym połączeniem wyróżniłem w oddzielnym artykule.

Wracając jednak do sedna – sieć VPN sieci VPN nierówna. Istnieją różni usługodawcy, którzy mają zróżnicowaną ofertę abonamentową. Bez problemu znajdziesz także sieci VPN bez dodatkowych opłat, które cechują się mniejszą funkcjonalnością i są obwarowane treściami reklamowymi. Mówiąc zatem: korzystam z VPN, możesz mieć na myśli różne warianty takiej usługi. Część dostawców usług VPN posiada niezwykle rozbudowaną infrastrukturę, całodobową obsługę klienta i nowoczesne biura firmowe. Inne sieci działają z mniejszym rozmachem i nie zaoferują takich fajerwerków, jak te najbardziej rozchwytywane. Decydując się na włączenie VPN i skonfigurowanie usługi zastanów się, która z opcji będzie dla Ciebie najlepsza. W innych artykułach wskazuję na polecane sieci VPN i skupiam się na opisaniu ich zalet oraz wad.

Jak skonfigurować i włączyć VPN w systemie Windows 10 i 11? 

Połączenie VPN można nawiązywać na szereg sposobów. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą skusić się na opcję ręcznego ustawiania parametrów. Przykładowo, w systemie Windows 10 i 11, dokonasz konfiguracji manualnej w następujący sposób:

  • wejdź w ustawienia komputera, czyli kliknij ikonkę Windowsa w lewym dolnym rogu ekranu, wpisz Ustawienia i przejdź dalej;
  • odszukaj zakładki VPN – znajduje się ona w panelu Sieć i Internet;
  • następnie Dodaj połączenie VPN – dzięki temu ustawisz swój profil VPN;
  • wpisz poszczególne dane, otrzymane np. od Twojego pracodawcy – czyli nazwę dostawcy, opis połączenia, adres serwera, nazwę użytkownika i hasło;
  • zapisz ustawienia i aktywuj połączenie VPN przesuwając pasek na pozycje włączone.

Konfiguracji VPN w Windows 10/11 możesz dokonać w ten sposób, jeśli posiadasz już zestaw gotowych ustawień VPN. Ten sposób na włączenie wirtualnej sieci praktykowany jest głównie w przedsiębiorstwach i korporacjach, które korzystają z wewnętrznych sieci typu intranet. Dla zwykłego użytkownika PC-ta lepszym sposobem będzie konfiguracja automatyczna – przez dedykowanego klienta od usługodawcy VPN. Aby go pobrać, należy wejść na stronę internetową wydawcy oprogramowania, a następnie ściągnąć instalator. Wymagane będzie również założenie swojego konta, o ile oczywiście postanowiłeś korzystać z płatnej wersji VPN. Oprogramowanie instaluje się dokładnie tak, jak inne programy czy gry komputerowe. Proces konfiguracji jest równie prosty – uruchom program (najlepiej jako administrator, klikając prawy przycisk myszy na ikonie i wybierając odpowiednie pole), wpisz dane do logowania i zacznij korzystać z sieci. Połączenie z siecią VPN powinno nastąpić automatycznie.

Zobacz: VPN na komputer z systemem Windows 10 i 11. Konfiguracja VPN: jak ustawić serwer VPN w Windows 10/11?

Manualne włączenie VPN na komputerach macOS

Podobnie jak w przypadku systemów Microsoftu, także w środowisku macOS można dokonać ręcznej konfiguracji usługi VPN. Obsługa techniczna Apple’a przygotowała intuicyjny poradnik, który pozwoli przygotować połączenie z wirtualną siecią w pięciu prostych krokach:

  1. Uruchom Maca i otwórz menu Apple’a oznaczone ikonką nadgryzionego jabłka.
  2. Przejdź do pola Preferencje systemowe i wybierz opcję Sieć.
  3. Odszukaj w panelu widocznym po lewej stronie ekranu opcję VPN.
  4. Wybierz odpowiednią konfigurację (a jeśli jej nie posiadasz, to stwórz nową).
  5. Nawiąż połączenie VPN, klikając w przycisk potwierdzający.

Jeśli łączysz się z VPN po raz pierwszy, musisz takie połączenie dodatkowo skonfigurować. W polu ustawień konfiguracyjnych nanieś dane dotyczące nazwy usługi, pożądanego protokołu (np. L2Tp, IPSec lub IKEv2), wpisz nazwę serwera i dane dotyczące konta VPN. W opcjach uwierzytelniających nanieś dane otrzymane od administratora sieci VPN. To wymagany krok, bez którego nie da się nawiązać łączności z taką siecią. Niekiedy administrator przekaże także dodatkowe dane, które należy wstukać w panelu ustawień zaawansowanych. Mowa o ustawieniach TCP/IP, informacjach o serwerze proxy czy opcjach sesji. Po uzupełnieniu poszczególnych rubryk należy zatwierdzić naniesione dane poprzez kliknięcie w przyciski Zastosuj oraz OK.

Zobacz: Sieć VPN na urządzenia typu Mac. Jaki program VPN na MacBooka wybrać?

Jak skonfigurować VPN na smartfonie z Androidem?

Podobnie jak na komputerach stacjonarnych, tak i na różnych urządzeniach mobilnych możesz korzystać z programów do obsługi VPN. W zależności od posiadanego systemu aplikację pobierzesz ze sklepu Google Play bądź App Store. Niekiedy będziesz musiał wykonać konfigurację przez ustawienia telefonu – jednym ze sposobów jest po prostu zapisanie parametrów łączności, które udostępnia usługodawca. Później, wchodząc w menu ustawień i odszukując sekcji VPN, możesz utworzyć nowy profil VPN i wpisać w poszczególne pola: nazwę protokołu (np. IPSec, PPTP), dane logowania i inne parametry. Zwykle jednak aplikacja mobilna połączy Cię z siecią automatycznie – za pomocą jednego kliknięcia, tuż po otworzeniu programu.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skonfigurować połączenie ręcznie. Jest to jednak bardziej żmudny proces i wymaga tworzenia nowego profilu VPN w ustawieniach. Poniżej przestawiam, jak tego dokonać w telefonach z Androidem:

  1. Włącz smartfona i przejdź do panelu ustawień.
  2. Wyszukaj w górnej rubryce frazę VPN lub przejdź do sekcji Połączeń internetowych (w różnych modelach telefonów opcja może nazywać się inaczej).
  3. Odszukaj usługę VPN i wejdź w nią.
  4. Wejdź do sekcji Dodaj VPN – ujrzysz poszczególne pola, które należy uzupełnić w informacje.
  5. Nadaj nazwę, typ protokołu, rodzaj szyfrowania, dane użytkownika i informacje dodatkowe, które otrzymasz od administratora sieci VPN.
  6. Potwierdź włączenie VPN przesuwając suwak lub klikając w pole akceptujące jej uruchomienie.

Ręczne włączenie VPN na iPhone lub iPadzie (iOS)

  1. Przejdź do ustawień – włączysz je ikonką widoczną na głównym ekranie.
  2. Wybierz ustawienia ogólne, a następnie zaznacz pole VPN.
  3. Wybierz odpowiedni profil VPN, a jeśli go nie masz, to dokonaj konfiguracji.
  4. Przy zakładaniu nowego profilu VPN kliknij Dodaj konfigurację VPN i wybierz rodzaj protokołu (IKEv2, IPSec lub L2TP).
  5. Zatwierdź wybór i uzupełnij poszczególne pola, tj. nazwę identyfikatora, hasło, adres serwera i inne.
  6. Wpisz nazwę użytkownika oraz hasło potwierdzające dostęp, a następnie potwierdź wszystkie dane wybierając ikonkę Gotowe.

Zobacz: Połączenie VPN na iPhone oraz iPad. Jak pobrać aplikację i skonfigurować sieć dla Apple’a? Jak ustawić VPN na urządzeniach iOS?

Jak jeszcze możesz konfigurować usługę? Ciekawym pomysłem jest router VPN, dzięki któremu ustanowisz zabezpieczone połączenie dla wszystkich urządzeń łączących się z nim. Większość usługodawców VPN posiada oddzielne poradniki, które wskazują jak dokładnie dokonać ustawiania poszczególnych parametrów w routerze. Dzięki temu wszystkie sprzęty, które np. łączą się w ramach sieci domowej Wi-Fi lub sieci firmowej, będą funkcjonowały w ramach Virtual Private Network.

Czy należy używać VPN przez cały czas? Jak wyłączyć VPN na urządzeniach z Androidem czy na Windows 10 i 11?

Wiesz już, że VPN pozwala zadbać o Twoją prywatność i bezpieczeństwo online. Dzięki połączeniu szyfrowanemu zyskujesz także dostęp do opcji, które nie są aktywne dla pozostałych użytkowników sieci. O co dokładnie chodzi? Między innymi o możliwość zmiany Twojej lokalizacji na taką, którą sobie do woli wybierzesz. Tym samym możesz logować się do usług, które nie są dostępne w Twoim kraju zamieszkiwania. Połączenie VPN posiada zdolność do zmieniania geolokalizacji, co jest niewykrywalne przez algorytmy przeglądarki internetowej. Oznacza to, że możesz połączyć się z usługami internetowymi takimi jak Netflix, HBO Max, Amazon – zupełnie tak, jakbyś przebywał w innym kraju. Po co w ogóle to robić? Choćby dlatego, by uzyskać profity w postaci dostępu do zablokowanych materiałów wideo, czy też tańszych ofert zakupu poszczególnych produktów online.

Niestety, działanie sieci VPN na komputerze czy telefonie nie zawsze jest wskazane. Niektóre sieci VPN mogą być blokowane przez np. aplikacje bankowe i różne strony internetowe. Oznacza to, że po prostu nie wejdziesz na daną witrynę online, jeśli wykryje ona aktywny VPN w systemie, z którego aktualnie korzystasz. Choć takie sytuacje zdarzają się rzadko, to warto wiedzieć, w jaki sposób wyłączyć taką usługę. Zrobisz to na kilka sposobów. Jeśli korzystasz z VPN za pomocą klienta pobranego od usługodawcy, to wystarczy taką aplikację uruchomić i przestawić w głównym menu na tryb nieaktywny. Zawsze możesz także apkę odinstalować, jeśli nie będzie Ci ona już potrzebna. W razie nieoczekiwanych problemów warto również usunąć przeglądarkę, z której korzystasz i zainstalować ją ponownie. Generalnie ujmując, wyłączenie aplikacji VPN nie powinno sprawić Ci problemów. Jeśli zaś chcesz dezaktywować ją tymczasowo, po prostu wyłącz ją poprzez interfejs programu lub przejdź do ustawień systemowych swojego sprzętu i odznacz funkcję VPN. W takiej sytuacji VPN przestanie działać do momentu ponownego włączenia.

  1. Stały VPN to dobry pomysł, jeśli nie korzystasz z usług, które mogą nie być aktywne przy chronionym połączeniu.
  2. VPN ukrywa Twój adres IP, przez co dostawcy usług internetowych nie mogą podglądać Twojej szczegółowej aktywności.
  3. Niekiedy antywirus (program antywirusowy) może blokować funkcję programu co sprawi, że VPN nie działa – jeśli masz taki problem, po prostu dodaj go do wyjątków.

Zainstalowany VPN pozwala chronić swoją prywatność i szyfrować dane użytkownika krótkie podsumowanie

Instalacja i konfiguracja VPN zajmuje zwykle nie więcej, niż kilkanaście minut. Warto, zanim zabierzemy się za ustawianie parametrów, dokonać rejestracji u konkretnego dostawcy i zdecydować się już na konkretny pakiet abonamentowy. Niektóre sieci VPN pozwalają korzystać z jednego konta na wielu urządzeniach, co jest sporą oszczędnością w dłuższej perspektywie czasowej. 

VPN umożliwia zmianę swojej lokalizacji. Zabezpiecza przed podglądaniem z zewnątrz. Jest to możliwe ze względu na to, że dobry VPN wykorzystuje skomplikowane protokoły bezpieczeństwa, których złamanie jest po prostu trudne. Jeśli zatem chcesz zwiększyć swoje bezpieczeństwo danych i chronić dostępu do swoich tajemnic, to warto przemyśleć włączenie usługi VPN na swoim sprzęcie.