ExpressVPN – jedna z najlepszych sieci VPN w 2024? ExpressVPN opinie, wrażenia, komentarze. Recenzja usługi wirtualnej sieci prywatnej.
Bezpieczeństwo użytkownika w Internecie nie jest dane raz na zawsze. Wraz z rozwojem nowych technologii, rośnie także liczba potencjalnych zagrożeń czyhających w cyberprzestrzeni. Zabezpieczanie swojego ruchu sieciowego jest istotne nie tylko ze względu na coraz wyższe ryzyko zainfekowania urządzenia złośliwym oprogramowaniem. Liczy się także szeroko pojęta prywatność, która pozwala użytkownikowi ukryć swoją tożsamość, szczególnie przed osobami – delikatnie wskazując – mniej życzliwymi. Usługi wirtualnej sieci prywatnej mogą pomóc nam w zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa.
Jednym z najbardziej prestiżowych i reklamowanych w sieci usługodawców VPN jest ExpressVPN. To bez wątpienia usługa w standardzie premium, która posiada szeroką funkcjonalność użytkową. Jak jednak radzi sobie ona w praktyce, np. z osiąganiem zadowalających wartości transferu przesyłanych danych? Postanowiłem przetestować Express VPN na kilku własnych urządzeniach. Teraz podzielę się wnioskami dotyczącymi poszczególnych aspektów użytkowych.
Jak ExpressVPN działa na popularnych systemach operacyjnych? Jak sprawdzają się serwery ExpressVPN w praktyce? Jakich usług VPN nie uświadczymy w kontekście ExpressVPN? W jakich obszarach inne sieci VPN są od niego gorsze? Czy ExpressVPN to jeden z najszybszych VPN dostępnych obecnie na rynku? Postaram się znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania. Oto recenzja ExpressVPN poruszająca między innymi powyższe kwestie. Zapraszam Cię do zapoznania się z tematem.
Sprawdź aktualne promocje na ExpressVPN 👉
Czym cechuje się sieć VPN pod nazwą ExpressVPN? Serwer sieci ExpressVPN i opis usługi
Główną korzyścią związaną ze stosowaniem wirtualnych sieci prywatnych jest ochrona przed cyber-zagrożeniami. Korzystając z dedykowanego tunelu, Twoje urządzenie staje się mniej podatne na ataki z zewnątrz. Ponadto, VPN jest w stanie zwiększyć komfort użytkowy poprzez odblokowywanie dostępu do wcześniej nieuchwytnych usług. W wielu przypadkach uzyskasz bowiem możliwość m.in. przeglądania zagranicznych treści na portalach typu Netflix czy Amazon Prime Video. Treści, które z różnych powodów mogą być blokowane przez np. państwowe służby.
Jakie aspekty użytkowe sieci VPN są najbardziej pożądane?
Najlepiej, jeśli taka usługa nie wpłynie znacząco na prędkość pobierania i prędkość wysyłania danych – dzięki temu zyskasz pewność, że eksploracja sieci będzie bardzo płynna i maksymalnie komfortowa. Jedną z najszybszych sieci VPN, a przynajmniej tak przedstawioną przez wielu komentatorów, jest ExpressVPN.
To usługa, która zrzesza ponad milion użytkowników w 180 krajach. To imponująca liczba aktywnych kont, biorąc pod uwagę inne, powszechnie użytkowane, sieci VPN o podobnych parametrach. Jaka jest idea działania ExpressVPN oraz jakie korzyści oferowane są dla klientów ExpressVPN? Rozwijam te kwestie poniżej.
ExpressVPN z siedzibą na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych
ExpressVPN to znana sieć VPN, której mottem jest umożliwienie niczym nieskrępowanego dostępu do wolnego Internetu. Wolnego, czyli w pełni otwartego i odpowiednio chronionego przed ewentualnymi zagrożeniami. Jak wskazują sami pomysłodawcy ExpressVPN, wiele podmiotów trzecich wykorzystuje furtki do ograniczania wolności w sieci, na czym cierpią przede wszystkim użytkownicy Internetu. Podmioty takie jak rządy, korporacje czy cyberprzestępcy są w stanie różnymi metodami kontrolować aktywność użytkowników i – w sposób nieograniczony – zbierać na ich temat informacje. A nie powinno być to na rękę zwykłym jednostkom.
Utrata danych może zaważyć nie tylko na komforcie eksploracji sieci, ale także na ogólnie pojętym bezpieczeństwie. Wystarczy, że wyobrazisz sobie sytuację, w której Twoje loginy, hasła czy zawartość profilu na dowolnej stronie trafiają na sprzedaż. Nic przyjemnego, prawda? Kolejnym z celów artykułowanych przez załogę ExpressVPN jest stworzenie przyjaznego, cyfrowego środowiska, w których wszelkie wolności i prawa będą w pełni respektowane. To niezwykle podniosła idea, która wcale nie musi być tak łatwo osiągalna, jak mogłoby się to początkowo wydawać.
Zerknij na to, w jaki sposób kształtowała się dotychczasowa historia sieci ExpressVPN.
ExpressVPN – fakty dotyczące firmy. Jakie informacje są istotne w kontekście ExpressVPN?
ExpressVPN niezwykle szeroko i skrupulatnie opisuje swoje przemiany oraz dokonania na posiadanej stronie internetowej. Możesz tam prześledzić – krok po kroku – wszelkie korekty, które na przestrzeni lat dotyczyły udoskonalania ExpressVPN. Pierwszą istotną kwestią jest sam fakt powołania usługi do życia. Kiedy to się stało? ExpressVPN założono w 2009 roku przez dwójkę przyjaciół – przedsiębiorców zajmujących się technologiami informatycznymi. Jeszcze w tym samym roku uruchomiono gwarancję 30-dniowego zwrotu poniesionych kosztów w razie niezadowolenia użytkowników.
Następnie wprowadzono opcję ręcznych konfiguracji dla systemu Windows oraz Mac, co było świetną informacją dla osób, które chciałyby samodzielnie „pobawić się” w manualne przestawianie parametrów VPN. W kolejnych latach wprowadzono np.:
- całodobową obsługę klienta poprzez czat online;
- wdrożenie nowych aplikacji mobilnych dla różnych środowisk;
- możliwość płacenia Bitcoinami za abonament ExpressVPN;
- różne wersje językowe, w tym oczywiście polską;
- dołączenie do aplikacji wyłącznika awaryjnego (kill-switch);
- uruchomienie wsparcia dla routerów VPN;
- zastosowanie tunelowania dzielonego;
- dodanie rozszerzeń dla popularnych przeglądarek internetowych;
- szereg opcji dodatkowych, polegających m.in. na blokadzie ruchu w ochronie przed tzw. trackingiem i oszustwami;
- nowoczesne serwery o zwiększonej przepustowości, które są w stanie obsługiwać dane 10 GB/s zamiast 1 GB/s,
- protokoły OpenVPN UDP, L2TP IPSec.
Bez wątpienia Express VPN jest siecią VPN o silnie ugruntowanej pozycji na rynku. Jak dotąd obyło się bez poważniejszych incydentów, które mogłyby zaważyć na prestiżu tejże marki. Co istotne, serwery ExpressVPN nie gromadzą danych na dyskach twardych, lecz zapisują informacje korzystając z pamięci tymczasowej. Jakie możliwości ExpressVPN oferuje dla swoich subskrybentów? O tej kwestii piszę poniżej.
Czy ExpressVPN można określić jako najlepszy VPN? Przegląd możliwości, które ExpressVPN odblokowuje
Usługi VPN można podzielić m.in. ze względu na listę udostępnionych możliwości i funkcji przydatnych użytkownikom. W testowanych przeze mnie sieciach prywatnych bywało z tym różnie – niektóre programy były bardziej wypasione, inne zaś posiadały dosyć spore ograniczenia. Jak jest w przypadku ExpressVPN?
Najlepsza usługa VPN powinna być nie tylko szybka, bezpieczna i niezawodna, ale przede wszystkim zgodna z udostępnionym opisem. Gdzie takich informacji najlepiej szukać? Bez wątpienia – zerkając na oficjalną stronę internetową usługi. To właśnie na stronie ExpressVPN można znaleźć skrupulatne opisy poszczególnych możliwości. W tym miejscu znajdziemy technologie zaimplementowane do oprogramowania.
Jakie funkcje ExpressVPN wybijają się na sam przód?
Przede wszystkim ExpressVPN korzysta z imponującej liczby 94 lokalizacji krajowych. Oznacza to nic innego, jak to, że jako korzystający możemy się swobodnie przełączać z jednego punktu do drugiego – zmieniając tym samym posiadany adres IP. Co dalej? ExpressVPN zaznacza, że korzystanie z usługi wirtualnych sieci prywatnych jest możliwe w dowolnym miejscu świata, w tym także w podróży. Oznacza to, że usługa powinna być perfekcyjnie skrojona pod urządzenia mobilne. Czy tak będzie, przekonam się później, dokonując realnego testu.
ExpressVPN, czyli usługa skierowana do szerokiego grona odbiorców
ExpressVPN przykłada bardzo dużą wagę do ochrony poufnych danych, czego wyrazem jest udostępnienie płatności w Bitcoinach. Osoby, które nie posiadają kryptowaluty, będą zobligowane do zapłacenia kartą kredytową (lub innymi metodami online). Jak wskazuje sam wydawca oprogramowania VPN, sieć pozwala na skuteczne zamaskowanie adresu IP bez ryzyka wypłynięcia informacji o naszym połączeniu.
Dużym ułatwieniem jest także szeroka kompatybilność z wieloma urządzeniami – zarówno mobilnymi, jak i stacjonarnymi. ExpressVPN posiada dedykowane aplikacje na PC (komputery stacjonarne), telefony z Androidem czy iOS. Sieć prywatną zainstalujemy także na routerze, telewizorze czy konsoli do gier, choćby takiej jak Nintendo Switch. Dla osób surfujących po zasobach sieci, przydadzą się rozszerzenia VPN m.in. dla przeglądarek Chrome.
Zaawansowane funkcje bezpieczeństwa i prywatności. Wystarczające dla przeciętnego użytkownika?
Oprócz wspomnianych wyżej funkcji podstawowych, Express VPN posiada również szereg ustawień zaawansowanych. Jedną z najciekawszych z nich jest wyłącznik awaryjny Network Lock, który działa w podobny sposób, jak jest to w przypadku kill switch. Nawet krótkotrwała utrata połączenia z Internetem zostanie zauważona przez VPN. Network Lock momentalnie Cię rozłącza, zapobiegając ujawnieniu danych IP.
Oprócz tego znajdziemy także możliwość korzystania z dzielonego tunelowania VPN, prywatnego adresu DNS na każdym serwerze oraz szyfrowania w standardzie AES-256. Inną, ciekawą opcją jest pionierski protokół Lightway, a więc rozwiązanie specjalnie opracowane przez zespół związany z ExpressVPN. To nic innego jak zaawansowany protokół VPN, który został stworzony po to, aby zwiększać pozytywne odczucia z korzystania z usługi.
Chodzi przede wszystkim o zadowalającą prędkość pobierania, prędkość wysyłania czy zwiększone bezpieczeństwo danych. Z kolei Threat Manager, specjalny blocker od ExpressVPN, niweluje zagrożenia związane z przypadkowym połączeniem się z trackerami. Zabezpieczy także Twój system operacyjny przed wchodzeniem na podejrzane strony online, które mogą być niebezpieczne. Generalnie rzecz biorąc – stajesz się chroniony na wielu płaszczyznach.
Serwery ExpressVPN w Stanach Zjednoczonych czy na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych – jak z tym rzeczywiście jest?
Spotkałem się z opiniami, jakoby sieć miałaby korzystać z serwerów umiejscowionych w USA. To oczywiście prawda, ponieważ w ramach ExpressVPN bez problemu połączymy się z lokalizacjami znajdującymi się w Ameryce Północnej. Kwestie rozmieszczenia punktów dostępowych są niekiedy mylone z miejscem funkcjonowania danej firmy obsługującej VPN. A to nie to samo.
Gdzie zatem siedzibę ma ExpressVPN?
W kontekście ExpressVPN mowa jest nie o Stanach Zjednoczonych, a o Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. To tereny, które nie są „wciągnięte” w międzynarodowe ustalenia dotyczące dzielenia się danymi użytkowników z organami różnych państw. Można zatem wskazać, iż Express VPN chroni dane użytkowników, nie pozwalając na to, aby strony trzecie weszły w ich posiadanie. Zgodnie z zapowiedziami obsługi VPN, które można znaleźć na oficjalnej witrynie online usługi, ExpressVPN nie gromadzi danych, jest w pełni anonimowe, co czyni sieć dobrym wyborem dla osób stawiających na pełną prywatność. Należy jednak pamiętać, że podejmowanie nielegalnych działań może spotkać się z reakcją władz. VPN nie zwalnia z przestrzegania prawa!
ExpressVPN cena i pakiety – co ExpressVPN oferuje?
Aplikację ExpressVPN możemy pobrać np. bezpośrednio z oficjalnej strony internetowej usługi. Zanim jednak to zrobimy, warto rozejrzeć się za poszczególnymi pakietami abonamentowymi. ExpressVPN to usługa wirtualnych sieci prywatnych premium, która do uruchomienia wymaga posiadania aktywnego konta. Co prawda istnieje możliwość zdobycia bezpłatnych, próbnych wersji tejże usługi – ale tego rodzaju promocje mogą być ograniczone czasowo i ilościowo.
Rodzaje abonamentów od ExpressVPN
W moim przypadku, w momencie kiedy zdecydowałem się na przetestowanie sieci VPN, aktywną promocją był pakiet 12 miesięcy + 3 miesiące za darmo. Jeśli interesuje Cię najlepsza propozycja cenowa, warto poszukać zniżek z okazji Black Friday, Cyber Monday i innych świąt. Można wtedy wyrwać całkiem niezłe ceny!Zakup abonamentu odbywa się niezwykle sprawnie – w trzech krokach. Na samym początku trzeba określić, który plan będzie odpowiedni do naszych oczekiwań. Do wyboru masz:
- rozliczenie miesięczne za ok. 13$ za miesiąc korzystania;
- rozliczenie półroczne za ok. 10$ za miesiąc korzystania;
- rozliczenie roczne + 3 miesiące gratis za ok. 6-7$ za miesiąc korzystania.
30-dniowa gwarancja zwrotu – jak działa przy użytkowaniu ExpressVPN?
W każdym planie zyskujesz możliwość 30-dniowej gwarancji zwrotu. Oznacza to, że jeśli usługa nie będzie działała dobrze, albo postanowisz się z nią rozstać z każdego innego powodu, wydane środki zostaną zwrócone na Twoje konto. Aby otrzymać zwrot pieniędzy, najlepiej skontaktować się z obsługą klienta poprzez całodobowy czat.
Jak wygląda kwestia podawania danych osobowych?
W przypadku nabywania abonamentu musisz wstukać swój adres mailowy. Jest to niezbędne do tego, aby usługa mogła być świadczona w odpowiedni sposób. Jak zaręcza ExpressVPN, żadne informacje ani dane nie są udostępniane, a ich użycie jest możliwe tylko wtedy, gdy będzie to konieczne w ramach świadczenia usług. W ostatnim już kroku należy wybrać preferowaną metodę płatności.
Rodzaje płatności ExpressVPN
Klasycznie już, podobnie jak w przypadku innych sieci VPN w standardzie premium, możesz zapłacić: kartą kredytową, PayPalem, Bitcoinem lub wykorzystać inne metody typu Paymentwall. Od pewnego czasu można za ich pomocą zapłacić BLIK-iem. Jeśli zechcesz zrezygnować z usługi, musisz dokonać ręcznego usunięcia subskrypcji, np. poprzez nadanie wiadomości e-mail. Wyjątek stanowi płatność Bitcoinem lub Paymentwallem. Wówczas subskrypcja nie odnowi się, póki nie zapłacisz raz jeszcze.
Podpięcie karty – czy zawsze jest konieczne dla Express VPN?
Podpięcie karty nie dla każdego będzie aspektem, który wpływa na większe poczucie bezpieczeństwa. Nie ma w tym przypadku jednak wielkiego zaskoczenia – renomowane marki VPN chcą utrzymać klientów jak najdłużej, a wprowadzenie jednorazowych płatności bez abonamentu nie jest zbyt często praktykowaną metodą na sprzedaż tego rodzaju usług. Dzięki metodom Paymentwall możemy jednak ograniczyć taką konieczność.
Sieć VPN od ExpressVPN – darmowy trial na 7 dni w aplikacji mobilnej
Oprócz 30-dniowej gwarancji zwrotu kosztów, ExpressVPN proponuje inne ciekawe rozwiązanie dla użytkowników mobilnych. Chodzi o tygodniową wersję trial, za którą nie trzeba płacić, jeśli zrezygnujemy z niej w ciągu tygodnia. Warto zaznaczyć sobie w kalendarzu datę, aby nie zdziwić się, że płatność jednak została ściągnięta z Twojego konta. Podobnie, jak w przypadku darmowej wersji próbnej na komputer, także dla mobilnej usługi będziesz musiał wybrać jeden z kilku dostępnych systemów płatności. W przypadku Androida będzie to np.:
- karta kredytowa
- karta debetowa
- płatności u operatora,
- Paysafecard,
- PayPal,
- kod Google Play.
Analogicznie do Androida sprawa wygląda w przypadku korzystania z systemu iOS. Po pobraniu aplikacji z AppStore, możesz skorzystać z darmowej wersji tygodniowej. Warunek jest jednak podobny – wskażesz sposób płatności, zanim przejdziesz do pełnej funkcjonalności apki. Nie musisz podawać dokładnych danych płatniczych, jeśli skorzystasz np. z kodu podarunkowego dla Google Play.
Technologia TrustedServer automatycznie wymazuje dane z serwerów – czy to najlepszy dodatek, jaki może mieć serwer ExpressVPN?
Wymieniłem już wcześniej poszczególne funkcje ExpressVPN, ale warto raz jeszcze wrócić do jednej z nich. Jest nią opcja TrustedServer, na której w sposób szczególny warto zawiesić oko. To technologia właściwa dla usługi ExpressVPN, która w sposób efektowny „podnosi poprzeczkę” wszelkim niebezpieczeństwom mogącym wykorzystywać luki w serwerze.
TrustedServer sprawia, że poszczególne serwery VPN działają wyłącznie w pamięci RAM. Co to tak właściwie oznacza? Dane przeglądania są usuwane po każdym ponownym uruchomieniu serwera, będąc przechowywane jedynie w pamięci tymczasowej. ExpressVPN nie gromadzi informacji np. na twardych dyskach, dzięki czemu znacząco zmniejsza się wizja potencjalnego ich wycieku.
Technologia TrustedServer pozwala na zastosowanie ciekawego zabiegu, związanego z funkcjonowaniem serwerów. Uruchomienie serwera powoduje, iż całe oprogramowanie jest raz jeszcze instalowane na tego rodzaju punkcie dostępowym. To tak, jakbyś przy każdym włączeniu komputera instalował system operacyjny od nowa. No dobrze, ale po co w ogóle taka funkcja – czy nie jest to opcja wdrożona nieco na pokaz?
Nie do końca – dzięki temu obsługa ExpressVPN ma dokładną wiedzę na temat działania danego serwera. Minimalizuje to również ryzyko wykorzystania luk w zabezpieczeniach, czy też zainstalowania przez cyberprzestępców niebezpiecznego oprogramowania typu backdoor.
ExpressVPN opinie – jak eksperci i użytkownicy oceniają usługę sieci VPN?
Zdaję sobie sprawę z tego, iż wiele osób przed skorzystaniem z danej sieci VPN, zaczyna eksplorować Internet pod kątem ewentualnych opinii na temat usługi. Muszę jednak przestrzec wszystkich tych, którzy traktują tego rodzaju recenzje jako wyrocznię. Należy brać pewną poprawkę na temat tego, jaki ślad w sieci zostawiają po sobie internauci. Nie wszystkie z nich są rzetelne. Jak opinie są powiązane z siecią ExpressVPN?
ExpressVPN opinie pozytywne. Jakie są zalety sieci VPN?
Podobnie, jak w przypadku poprzednich recenzji, odwiedziłem renomowany portal Trustpilot, który gromadzi oceny różnych usług online. Na jakie aspekty zwracają uwagę osoby, które rzeczywiście przetestowały VPN? Pozytywne ExpressVPN opinie doceniają przede wszystkim:
- zadowalającą szybkość pobierania;
- doskonałe prędkości w kontekście przeglądania Internetu;
- stabilne połączenie i dobrą jakość serwerów;
- możliwość włączenia się do sieci TOR;
- możliwość użycia dedykowanej aplikacji na wielu środowiskach;
- szeroką funkcjonalność VPN, wyłącznik awaryjny, ochronę przed wyciekami danych.
Wątpliwości dotyczące sieci? ExpressVPN opinie negatywne, które zostały przedstawione przez internautów
Warto zaznaczyć, że na ponad 18000 opinii wystawionych za pośrednictwem portalu Trustpilot, ExpressVPN posiada 85% maksymalnych not wynoszących 5/5. Jedynie 5% osób oceniło usługę na ocenę 1 lub 2 w pięciostopniowej skali. Ewentualne wątpliwości, na które zwracają uwagę internauci, to dość wysoka cena usługi. Część osób miało również problem ze sprawnym i szybkim usunięciem auto-odnawiania się subskrypcji.
Najlepiej, jeśli w przypadku chęci anulowania zobowiązania skontaktujemy się po prostu z obsługą klienta, np. za pośrednictwem całodobowego czatu dostępnego na stronie. Na uwagę zasługuje fakt, iż przytłaczająca ilość opinii jest pozytywna. Jeśli chodzi o negatywy, to najczęściej nie nawiązują one do niezadowalającej prędkości pobierania plików. Skupiają się na innych kwestiach.
Korzystanie z VPN – przegląd możliwości. Łączenie się z serwerem ExpressVPN dla pobierania plików
ExpressVPN jest jednym z liderów w obrębie sieci VPN, jeśli chodzi o liczbę obsługiwanych platform. Dzięki szerokim funkcjonalnościom wirtualnej sieci prywatnej, jesteś w stanie korzystać z dedykowanych klientów, nawet jeśli eksploatujesz mniej popularne systemy operacyjne.
Co istotne, jedna subskrypcja abonamentowa pozwala na podpięcie do 5 urządzeń. Dzięki temu możesz korzystać z usług VPN na telewizorze, routerze, telefonie, komputerze, tablecie – a także w innych, wybranych przez Ciebie konfiguracjach. ExpressVPN zadziała na:
- urządzeniach z systemem Windows,
- komputerach z systemem Mac,
- środowisku systemowym Linux,
- urządzeniach mobilnych z Androidem,
- urządzeniach mobilnych z iOS,
- telewizorach Samsung Smart TV i innych,
- przeglądarkach internetowych Chrome.
Aplikacje od ExpressVPN
Dla wszystkich tych środowisk ExpressVPN przygotował dedykowane aplikacje lub rozszerzenia, które można pobrać bezpośrednio z bibliotek właściwych dla tego rodzaju urządzeń. Przykładowo, dla Androida będzie to Google Play, dla FireTV – Amazon, a dla Chrome – Chrome Web Store. Należy zaznaczyć, że nie są to wszystkie obsługiwane systemy. ExpressVPN oferuje także wsparcie dla nowych systemów, a pełna lista udogodnień jest systematycznie aktualizowana. Można się zatem spodziewać, iż w przypadku wzrostu popularności nowej platformy, także i dla niej ExpressVPN przygotuje dedykowaną aplikację.
Kilka dodatkowych informacji o Express VPN – charakterystyka połączenia VPN
Usługodawca przygotował listę pięciu najistotniejszych funkcjonalności, które wiążą się z użytkowaniem ExpressVPN. Pierwszą z nich jest standardowa usługa VPN, która pozwala na ukrycie rzeczywistego adresu IP. Twoje połączenie, po nawiązaniu łączności z serwerem VPN, zmienia adres protokołu internetowego. Oznacza to, że dla innych użytkowników sieci stajesz się bardziej anonimowy.
Po drugie, Express VPN pomaga chronić dane poufne. Mowa o danych bankowości internetowej, haseł do kont i wielu innych informacjach codziennie wstukiwanych w klawiaturę. Ma to szczególnie duże znaczenie, jeśli często łączysz się z Internetem za pośrednictwem bezprzewodowej sieci Wi-Fi. Publiczne hotspoty mogą nie być w żaden sposób chronione przed cyber-zagrożeniami, dlatego wirtualna sieć prywatna staje się pierwszą linią obrony.
Jako kolejną możliwość ExpressVPN przedstawia się możliwość dostępu do dowolnej, popularnej usługi streamingowej. W trakcie poszukiwania informacji, natknąłem się jednak na opinie, które nie wyrażają tego poglądu. VPN odblokowuje akces do treści, które są niedostępne w kraju zamieszkania. To także szansa na bardziej anonimowe pobieranie torrentów (pamiętaj, aby pobierać tylko te legalne), albo korzystania z sieci TOR. Jako jedna z niewielu sieci VPN posada własną witrynę w zasobach TOR.
Piątą, najważniejszą zaletą Express VPN jest zmiana geolokalizacji, dzięki której można uzyskać atrakcyjne zniżki na produkty zamawiane za pośrednictwem sieci. Przykładowo, popularna sieć hotelowa może oferować zmienne warunki cenowe, w zależności od tego, z jakiego kraju pochodzi klient. Po nawiązaniu łączności z jednym ze specjalnych serwerów VPN – zyskujesz „nową tożsamość”. Dzięki temu wszelkie usługi internetowe są przekonane, że ruch sieciowy rzeczywiście pochodzi z danego kraju.
Czy proces rejestracji i instalacji sieci VPN jest wygodny?
Zdecydowanie tak, ponieważ wszystko się dzieje niejako automatycznie. W przeciwieństwie do innych usług VPN, w przypadku Express VPN nie mamy podanego wprost panelu rejestracji na stronie www. Rejestracją jest zatem samo wykupienie usługi – wówczas tworzone jest konto użytkownika, dla którego otrzymasz hasło. Wygenerowany ciąg znaków najlepiej zmienić na coś łatwiejszego do zapamiętania. Po sfinalizowaniu transakcji za abonament, możesz przejść do pobierania instalatora. Oczywiście, możesz zrobić to także wcześniej, ale i tak będziesz zobligowany do wstukania kodu aktywacyjnego. Zgodnie z obecną polityką ExpressVPN, jeden abonament pozwala na pięciokrotne użycie kodu.Oznacza to, że możesz nawiązać jednoczesne połączenia z VPN w ramach pięciu urządzeń.
Testy serwerów ExpressVPN – jak wygląda łączenie się z siecią ExpressVPN?
Przyszedł czas na przetestowanie usługi sieci VPN. W pierwszym przypadku zdecydowałem się uruchomić Express VPN na komputerze osobistym z systemem operacyjnym Windows. Po zainstalowaniu programu i krótkiej chwili wczytywania, w nowym oknie od ExpressVPN pojawiła się informacja dotycząca konieczności wprowadzenia kodu aktywacyjnego. Otrzymasz go po wykupieniu abonamentu i zalogowaniu się do swojego pulpitu ExpressVPN. Fragment komunikatu wygląda następująco.
Po wstukaniu odpowiedniego kodu, rozpocznie się szybka konfiguracja usługi. ExpressVPN zapyta Cię, czy chcesz uruchomić samodzielne włączanie się aplikacji podczas startu systemu. Kolejnym zapytaniem będzie kwestia przekazywania raportów technicznych, związanych z użytkowaniem usługi. W obu przypadkach możesz odmówić lub zaakceptować zgody. Po przejściu przez ten krótki etap konfiguracyjny, na ekranie pojawi się główne okno ExpressVPN. Wygląda ono w ten sposób.
To, na co można zwrócić uwagę, to niezwykle uproszczony interfejs aplikacji. Możemy zaledwie jednym kliknięciem wybrać najszybszy serwer VPN, który znajduje się w niedalekiej odległości. Aby przejść do pełnego wyboru serwerów ExpressVPN i przetestować prędkość pobierania lub wysyłania – należy kliknąć symbol trzech kropek widocznych przy nazwie „Inteligentna lokalizacja”. Następnie otworzy się menu boczne, w którym ujrzymy dwie zakładki:
- zalecane – czyli lista proponowanych serwerów ExpressVPN, które powinny mieć zawsze zadowalającą szybkość połączenia;
- wszystkie lokalizacje – zestawienie kilkuset zróżnicowanych punktów dostępowych, często bardzo egzotycznych.
Opcje konfiguracyjne również na pierwszy rzut oka nie są widoczne. Znajdziesz je dopiero po kliknięciu na znacznik, który został umieszczony w lewym górnym rogu okienka. Po naciśnięciu ikonki z symbolem trzech kresek, otworzy się pełne menu. Wśród poszczególnych opcji ustawień znajdziesz m.in. lokalizacje sieci VPN, opcje zaawansowane, konta, skrótów, przeglądarki i protokołów (np. automatyczny, Lightway UDP – TCP, OpenVPN UDP – TCP), pomoc techniczną, funkcję przedłużenia abonamentu, możliwość szybkiego wylogowania się z konta.
Testuję prędkość wysyłania i pobierania plików z ExpressVPN. Sprawdzam to na serwerach firmy w trzech wybranych lokalizacjach
Tradycyjnie, tak jak przy okazji innych recenzji, tak i w przypadku ExpressVPN przetestuję usługę poprzez łączenie się z trzema lokalizacjami. Sprawdziłem, czy rzeczywiście jest to tak dobry VPN, jak wskazują na to recenzje i opinie internautów. Na początku wykonałem standardowy test łącza bez wykorzystania VPN. Oto rezultat.
Jak możesz zauważyć, najbliższą lokalizacją, z jaką nawiązałem połączenie, był Poznań. Prędkość przesyłania danych wyniosła nieco ponad 52 Mb s, z kolei wysyłania ok. 444 Mb s. Następnie uruchomiłem usługę ExpressVPN i połączyłem się z serwerem za wschodnią granicą, a dokładnie z punktem dostępowym umieszczonym w Norymberdze. Poniżej zamieszczam efekt testu.
ExpressVPN poradził sobie nadspodziewanie dobrze. Spadki prędkości były w zasadzie niezauważalne. Na uwagę zasługiwał także fakt bardzo dobrego pingu, który pozwalał m.in. na swobodną rozgrywkę w grach wieloosobowych online. Streaming czy torrentowanie, przy zachowaniu takich wartości, jest w pełni płynny. Oczywiście, był on wyższy, niż przy użytkowaniu sieci niezabezpieczonej VPN. Wszystko jednak mieściło się w ogólnie przyjętych normach swobodnego surfowania po sieci. Następnym testem było połączenie się z nieco dalszą lokalizacją – tym razem wybrałem USA. Usługa ExpressVPN wybrała New Jersey jako punkt o najszybszym działaniu. Jak wypadł w teście?
Znów, zaskakująco dobrze! Download na poziomie ok. 380 Mb/s i upload wynoszący niespełna 50 Mb/s to imponujące rezultaty. Druga wartość była nawet wyższa, niż podczas łączności z niemieckim serwerem. Pingi wyraźnie wzrosły, ale to nic zaskakującego – w końcu połączyłem się z punktem zlokalizowanym w bardzo dużej odległości od Polski. Podobnie, jak w przypadku pierwszej próby, adres IP został zmieniony na amerykański. Mogłem surfować po Internecie zupełnie tak, jakbym znajdował się w Stanach. Na koniec postanowiłem dać ExpressVPN prawdziwe wyzwanie. Chciałem nawiązać łączność z serwerem w Tajlandii. Czego doświadczyłem?
Tym razem ExpressVPN nie poinformował mnie dokładnie, z jaką miejscowością będę się łączył. Uzyskałem jedynie potwierdzenie, że moim punktem dostępowym jest kraj Tajlandia. Jak się okazało podczas testu, moją lokalizacją był Pathum Thani, czyli prowincja znajdująca się nieopodal Bangkoku. Jeśli chodzi o prędkości, to jeśli nie jest to najlepszy VPN, to przynajmniej jeden z topowych. Tajska lokalizacja nie była znaczącą przeszkodą ku osiągnięciu zadowalających rezultatów downloadu i uploadu. Opóźnienie (ping) urósł co prawda do dosyć dużych wartości – co może skutecznie utrudniać rozgrywkę online czy szybkość wchodzenia na różne strony internetowe.
Dzielone tunelowanie od Express VPN – dlaczego nie działa na każdej platformie?
Jedną z najbardziej pożądanych funkcji VPN jest dzielone tunelowanie. Pozwala ono wyznaczyć konkretne aplikacje, które będą korzystały z tunelu VPN. Oznacza to, że np. przeglądarka internetowa będzie zawsze łączyła się przez VPN, podczas gdy dowolna gra online nie będzie korzystała z tego typu łącza. W ExpressVPN masz nieco ograniczone pole manewru. Jak można przeczytać w bazie wiedzy ExpressVPN, funkcja dzielonego tunelowania nie jest dostępna w systemie macOS 11 i nowszych. Możesz z kolei skorzystać z niej w innych aplikacjach. W przypadku Windowsa zrobisz to w następujący sposób:
- Otwórz okno ExpressVPN.
- Przejdź do panelu opcji klikając znacznik w postaci trzech kresek.
- Wybierz zakładkę Ogólne i zerknij na podgrupę „dzielone tunelowanie”.
- Zaznacz opcję o nazwie „Zarządzaj połączeniem dla poszczególnych aplikacji”.
- Przycisk Ustawienia zostanie odblokowany – kliknij na niego.
- Wybierz jedną z możliwości dotyczącą tunelowania.
- Przeciągnij aplikacje, które zgodnie z wybraną opcją, mają podlegać (lub nie) tunelowaniu.
ExpressVPN na urządzeniu mobilnym. Jak działa i w jaki sposób się prezentuje? ExpressVPN opinie
Drugi etap podjętego przeze mnie testowania usługi ExpressVPN to zainstalowanie aplikacji mobilnej na smartfona. Skorzystałem z Google Play, aby pobrać oprogramowanie na telefon z systemem Android. Zanim przejdę do omówienia interfejsu programu, skupię się na opiniach i recenzjach opublikowanych przez użytkowników mobilnych. ExpressVPN można bezproblemowo odnaleźć w katalogu aplikacji – program rozpoznamy dzięki swojej nazwie oraz charakterystycznym logo.
Do tej pory mobilną wersję ExpressVPN dla Androida pobrano ponad 50 milionów razy. Wystawiono przeszło 300 tysięcy opinii, co dało z kolei średnią na poziomie 3,8/5.0, jeżeli chodzi o ocenę usługi. Warto zaznaczyć, że Express VPN sukcesywnie aktualizuje swoje oprogramowanie. W momencie testowania, ostatni update danych miał miejsce kilkanaście dni wstecz. Tak jak wspomniałem wcześniej, dla użytkowników mobilnych ExpressVPN przygotował darmową wersję próbną na 7 dni. Nie skorzystasz z niej w przypadku pobierania usługi na komputerze czy laptopie.
Mój wybór związany z ExpressVPN
Ja jednak posiadam abonament, który pozwala mi na jednoczesne połączenia wielu sprzętów w ramach wirtualnej sieci prywatnej, wobec czego nie skorzystałem z tej promocji. Opinie wystawiane przez użytkowników są skrajnie różne. Rozstrzał dotyczący pozytywnych i negatywnych osądów jest dosyć duży. Entuzjaści zwracają uwagę na to, iż ExpressVPN zapewnia całkowitą kontrolę nad połączeniem (ukrywanie danych przed dostawcą usług internetowych), a także posiada szereg użytecznych funkcji, m.in. Network Lock (autorski wyłącznik awaryjny, czyli kill switch).
Oceny negatywne – co przeszkadza użytkownikom ExpressVPN?
Negatywne osądy dotyczące apki zwracają uwagę na to, że z wersji próbnej nie da się skorzystać bez podawania danych płatniczych. Nie jest to zatem bezpłatna wersja trial bez zobowiązań, ponieważ tak czy inaczej musimy określić, w jaki sposób zapłacimy za usługę (nawet, jeśli w ciągu tygodnia z niej zrezygnujemy). Użytkownicy zwracają uwagę na nie do końca zadowalające działanie serwisów streamingowych. Według niektórych opinii Netflix miał działać w jednej lokalizacji, a w innej nie.
Ze względu na to, iż dostęp do portali ze streamingiem jest systematycznie utrudniany, nie podjąłem się testowania tej funkcjonalności. Dlaczego? Mogłoby się okazać, że za kilka dni moje spostrzeżenia nie są w ogóle trafne. Kolejna kwestia to cena usługi – jest drogo, a przynajmniej tak opiniuje spora część internautów. To prawda, cena usług jest dosyć wysoka, ale można ją skutecznie zredukować – wybierając m.in. długotrwały pakiet. W dwuletnim rozrachunku miesięczna płatność będzie podobna, jak jest to w przypadku innych sieci VPN. Reasumując, aplikacja mobilna ExpressVPN jest oceniana dosyć pozytywnie. Zdecydowanym plusem jest fakt, iż obsługa VPN systematycznie dokonuje jej aktualizacji.
Włączam ExpressVPN na telefonie. Jak się prezentuje?
Po zainstalowaniu i przeskanowaniu apki pod kątem ewentualnych zagrożeń, jest ona w pełni gotowa do działania. Włączając ją masz do dyspozycji dwie opcje:
- Rozpocznij darmową wersję próbną.
- Zaloguj się.
Ze względu na to, że posiadam już konto, wybrałem drugi przycisk. Po podaniu adresu e-mail oraz przypisanego (lub później zmienionego) hasła pojawi się komunikat dotyczący konfiguracji.
Po zaakceptowaniu wymaganych zgód, można w końcu rozpocząć korzystanie z aplikacji. Co ciekawe, interfejs menu wygląda niezwykle podobnie, jak było to w przypadku wersji dla Windowsa. Panel ustawień, lista dostępnych serwerów, opcje dodatkowe – wszystko to wygląda praktycznie tak, jak w innych wersjach.
Szeroki wybór punktów dostępowych, możliwość aktywowania tunelowania dzielonego, a także opcja TrustedServer – te udogodnienia, i szereg innych, są dostępne w wersji mobilnej ExpressVPN. Korzystając z interfejsu ustawień, możesz również zajrzeć do specjalnych narzędzi przygotowanych dla użytkowników VPN. Ciekawą opcją jest m.in. możliwość wygenerowania silnego hasła, a także sprawdzenie szczelności DNS przed wyciekami danych. Nie znalazłem jednak przypisanych funkcji dla blokowania reklam.
VPN z siedzibą na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Recenzja 2024 – bez ryzyka, ale czy warto? Podsumowanie
ExpressVPN ma siedzibę na sprzyjających prywatności Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Bez wątpienia jest to jedna z najszerzej rozpoznawalnych usług typu VPN premium na rynku. Znajduje się w gronie liderów, jeśli chodzi o całkowitą liczbę aktywnych użytkowników. Recenzje na portalu Trustpilot wskazują na to, że jest sieć VPN szeroko komentowana i oceniana w ostatnich latach. Jakie są moje wnioski końcowe dotyczące użytkowania ExpressVPN? Przedstawiam je niżej.
Przede wszystkim muszę podkreślić, że ExpressVPN imponuje pod względem prędkości pobierania i wysyłania danych. Spadki jakości transferu były niewielkie, nawet jeśli łączyłem się z najodleglejszymi serwerami względem lokalizacji macierzystej. Jest to jedna z najszybszych sieci, jakie do tej pory testowałem. Aplikacja na smartona oraz PC odznacza się bardzo dużą prostotą pod kątem designu. Jest jednocześnie intuicyjna i szybka w obsłudze. Bez problemu można dostać się do opcji, w których przełączymy typ protokołu VPN, czy też uruchomimy funkcjonalność dzielonego tunelowania.
Jednym z rozczarowań jest z kolei stosunkowo wysoka cena i brak możliwości przetestowania usługi bez wcześniejszego oznaczania formy płatności. Być może sporo osób, zadowolonych z dużej przepustowości serwerów, zdecydowałoby się zostać z ExpressVPN na dłużej. Teraz z kolei część potencjalnych klientów rezygnuje na etapie finalizacji abonamentu.
Kolejna kwestia to możliwość zabezpieczenia do pięciu urządzeń w ramach jednego abonamentu. Dla mnie jest to liczba wystarczająca – ale zdaję sobie sprawę z tego, iż wiele osób korzysta z wielu sprzętów: domowego routera, PC, TV, smartfona, firmowego laptopa, tableta. To zaś sprawia, że jeden abonament jest dopasowany do przeciętnych potrzeb jednego użytkownika. Raczej należy zapomnieć o tym, iż skutecznie podzielimy się pełnym dostępem ze wszystkimi domownikami. Czy mógłbym polecić ExpressVPN? Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw, jestem na tak.