AtlasVPN: opinie, recenzja 2023, testy i komentarze – jak działa ta wirtualna sieć prywatna? Spostrzeżenia i przegląd funkcji Atlas VPN.
W jednym z poprzednich artykułów wskazałem różnice, jakie występują między płatnymi i bezpłatnymi sieciami VPN. Czy istnieją jednak jakieś punkty wspólne, które mogłyby wskazywać na podobieństwa między nimi? W końcu darmowe VPN-y nie kojarzą się najlepiej – wskazuje się, że są mniej wydajne, nie posiadają aż tak wielu funkcji zabezpieczających i mają nałożone limity transferu. Nie oznacza to jednak, że darmowych VPN trzeba się bezwzględnie bać i unikać ich za wszelką cenę. Niektóre sieci VPN, za które nie jest pobierana opłata, mogą również posiadać ciekawe funkcjonalności. Dowodem na to może być usługa AtlasVPN, która dostępna jest w dwóch konfiguracjach – płatnej i darmowej.
Dzięki takiemu rozwiązaniu jako użytkownik możesz sprawdzić bez żadnych zobowiązań, czyli usługa wirtualnych sieci prywatnych jest dla Ciebie odpowiednia. Strategia marki AtlasVPN jest prosta – zachęcić użytkownika darmowym programem tak, aby w przyszłości chciał skorzystać także z płatnego abonamentu, który oferuje znacznie więcej. Postanowiłem przetestować usługę AtlasVPN i sprawdzić, jaki zakres opcji oferuje wersja bez płacenia. Skonfrontowałem także, czy wariant abonamentowy jest warty swojej ceny. Co istotne, przeprowadziłem test prędkości serwerów AtlasVPN, co pozwoliło mi dowiedzieć się, jakie transfery jestem w stanie osiągnąć. Zaciekawiony wynikami? Koniecznie zapoznaj się z treścią poniższego artykułu, w którym recenzuję Atlas VPN.
Sprawdź aktualne promocje na AtlasVPN 👉
Kto jest właścicielem Atlas VPN? Czym jest ta sieć VPN?
Atlas VPN to stosunkowo nowa usługa internetowa, która została stworzona niedawno, bo w 2019 roku. Z czasem udostępniono użytkownikom możliwość korzystania nie tylko z bezpłatnej wersji VPN, ale także i pakietów płatnych. VPN Atlas z dumą określa siebie jako freemium VPN, co oznacza, że jest darmową usługę wirtualnych sieci prywatnych o podwyższonym standardzie. Marka została połączona w 2021 roku z firmą Nord Security, znaną m.in. z udostępnienia sieci NordVPN.
AtlasVPN z powodzeniem funkcjonuje do dziś zrzeszając ponad 6 milionów użytkowników. Mottem marki jest chęć budowania bezpiecznego środowiska cyfrowego dla każdego użytkownika Internetu. W tym celu AtlasVPN stara się zachować pełną przejrzystość funkcjonowania. Na oficjalnej witrynie internetowej możesz bowiem znaleźć informacje dotyczące zespołu wraz z danymi osobowymi oraz pełnionymi funkcjami w przedsiębiorstwie.
Miejsce siedziby Atlas VPN
Usługa ma siedzibę w Stanach Zjednoczonych, co nie jest szczególnie korzystną wiadomością dla osób ceniących nieograniczoną anonimowość w sferze online. USA należy do państw sygnatariuszy tzw. Sojuszu Pięciorga Oczu, co zaś oznacza, że w prawnie uzasadnionych sytuacjach niektóre dane wywiadowcze mogą być udostępniane uprawnionym służbom. Duża część innych sieci VPN zwraca uwagę na ten problem i lokuje swoje siedziby z dala od jurysdykcji państw respektujących te zasady.
Wszystkie informacje dotyczące zakresu funkcjonowania usługi są rzeczowo podawane przez zespół AtlasVPN na ich stronie internetowej. To duży plus, ponieważ potencjalny użytkownik może zapoznać się z tego rodzaju informacjami. Firma jest transparentna, działa przejrzyście, przez co może wzbudzać zaufanie wśród korzystających. Czy funkcje sieci AtlasVPN są podobne do tych oferowanych przez innych dostawców usług VPN? Sprawdzam to poniżej.
Prywatne i bezpieczne przeglądanie sieci przy pomocy VPN – jak Atlas VPN chroni prywatność?
AtlasVPN prowadzi restrykcyjną politykę braku logów, o czym informuje swoich czytelników w regulaminie korzystania oraz polityce prywatności. Jak wskazuje zespół marki, AtlasVPN przechowuje jedynie minimalną ilość informacji potrzebną do sprawnego działania sieci VPN. Mowa m.in. o danych zrealizowanych płatności czy adresach e-mail, które są niezbędne do tego, aby nawiązać kontakt z obsługą. Ostatnia aktualizacja polityki prywatności miała miejsce na początku 2023 roku.
W podsumowaniu zapisów regulaminowych znajduje się adnotacja, która streszcza cały dokument. Jak mogłem przeczytać, AtlasVPN to sieć bez dzienników, która nie monitoruje, nie gromadzi, ani nie rejestruje informacji o aplikacjach, stronach, usługach odwiedzanych przez użytkownika. Co istotne, do uruchomienia usługi nie trzeba podawać żadnych danych osobowych ani haseł. Wystarczy sam adres e-mail, na który otrzymamy wiadomość aktywacyjną.
Aby korzystać z VPN Atlas, nie musisz podawać danych wrażliwych
Co istotne, w przypadku korzystania z wersji free VPN nie musisz podawać danych płatności. Oznacza to, że jedyną informacją przekazywaną zespołowi AtlasVPN jest Twój adres e-mail. Inną ciekawą funkcją dotyczącą bezpieczeństwa jest monitor naruszenia danych. To specjalne narzędzie, które pozwala przeczesywać zasoby internetowe w poszukiwaniu wycieków danych. AtlasVPN może dzięki temu przesłać Ci informacje, jeśli wykryje, że np. Twój adres e-mail mógł wyciec do sieci w wyniku ataku cyberprzestępców.
Dodatkową technologią zabezpieczającą są serwery SafeSwap, które pozwalają połączyć się z zasobami sieciowymi z kilku adresów IP jednocześnie. Brzmi dziwnie? Być może, ale z pewnością jest to coś, co wyróżnia obecnie AtlasVPN. Dzięki funkcji SafeSwap ruch sieciowy z Twojego urządzenia jest kierowany przez specjalną pulę adresów. Wraz z eksplorowaniem sieci następuje nieustanna rotacja tychże adresów. Oznacza to, że Twoje poczynania w sieci są jeszcze trudniejsze do rozszyfrowania przez osoby trzecie.
Co Atlas VPN oferuje swoim użytkownikom? Główne cechy usługi VPN
Oprócz wspomnianych wcześniej funkcji SafeSwap oraz monitoringu wycieków, AtlasVPN zapewnia ochronę przed cyberzagrozeniami w czasie rzeczywistym. Uruchomiony program może blokować podejrzane i zawirusowane strony, zapobiegając zagrożeniom związanym m.in. z phishingiem czy oprogramowaniem malware. Co więcej, w ramach AtlasVPN działa:
- Protokół typu WireGuard. Jeden z najbezpieczniejszych protokołów VPN stosowanych obecnie przez większość prestiżowych wirtualnych sieci prywatnych.
- Funkcja SafeBrowse. Opcja, która niweluje ryzyko funkcjonowania niebezpiecznych skryptów śledzących, które nieustannie mogłyby zbierać o Tobie informacje.
- Split Tunneling. Dzielone tunelowanie, a zatem możliwość dostosowania funkcjonowania VPN dokładnie tam, gdzie Tobie na tym zależy.
- Usługa MultiHop+. Ciekawa możliwość, która pozwala na włączenie rotacyjnych lokalizacji VPN. MultiHop+ rotuje serwerami podczas przeglądania i „przeskakuje” pomiędzy nimi. Zwiększa to Twoją anonimowość.
Inne funkcje zabezpieczające ruch internetowy dzięki Atlas VPN
AtlasVPN umożliwia również swobodę przeglądania Internetu dzięki nowoczesnym zabezpieczeniom. Obecnie usługa korzysta z funkcji ChaCha20 oraz szyfrowania o klasie wojskowej AES-256. To jak najbardziej wystarczająca ochrona, która jest w zasadzie nie do złamania dostępnymi technikami wykorzystywanymi przez cyberoszustów. Co więcej, sieć VPN wykorzystuje znane protokoły IPSec/IKEv2 oraz wspomniany wyżej WireGuard.
Mogę wskazać, iż „na papierze” poszczególne opcje AtlasVPN wyglądają naprawdę obiecująco. Dzięki usłudze możesz zmienić swój adres IP, a także korzystać z sieci bez ryzyka nagłego rozłączenia się VPN i ujawnienia rzeczywistego IP.
Służy to tego funkcja Network Kill Switch, uruchamiająca się w momencie stwierdzenia braku stabilności łącza. Same serwery VPN są zlokalizowane w prawie 50 krajach, a punktów dostępowych jest ponad 1000. Dotyczy to oczywiście wersji płatnej. Wariant darmowy ma okrojoną liczbę serwerów gotowych do użycia.
Dwie wersje usługi wirtualnych sieci prywatnych: płatna i bezpłatna
Zdecydowana większość sieci VPN w standardzie premium umożliwia korzystanie z usługi po wcześniejszym wykupieniu abonamentu. Darmowe warianty testowe są obecnie rzadkością, dlatego usłudze AtlasVPN należy się w tym miejscu bardzo duży plus. Dzięki takiej polityce firmy masz zatem możliwość skorzystania z połączenia VPN bez podawania danych karty kredytowej, czy też realizowania płatności z góry. Bez ukrytych kosztów.
Wersja bezpłatna AtlasVPN
Oczywiście, funkcje free VPN są nieco bardziej ograniczone, z uwagi m.in. na nie tak dużą liczbę serwerów. Są to zaledwie… trzy lokalizacje. Darmowa wersja VPN ma w dodatku limity danych – 5 gigabajtów na miesiąc. Czy to mało? Jeśli masz zamiar korzystać z VPN codziennie, albo co drugi dzień – będzie to zdecydowanie niewystarczający limit.Według dostępnych danych, bezpłatna usługa AtlasVPN może pozwalać na odblokowanie Netflix, a dostęp do innych platform streamingowych stoi pod znakiem zapytania.
Aktualnych odpowiedzi warto szukać u źródła, czyli u supportu Atlas VPN
Jeśli ciekawi Cię ta kwestia, to zespół techniczny udziela wszelkich aktualnych odpowiedzi na ten temat. Jak wiadomo, wejście do HBO Max, Netflix czy Amazon Prime Video za pośrednictwem wirtualnej sieci prywatnej może w krótkim czasie podlegać nowym blokadom i ograniczeniom. Bezpłatni użytkownicy mają możliwość kontaktu mailowego z obsługą (całodobowy czat obsługuje korzystających z wariantu premium). Mimo swoich ograniczeń wersja free prezentuje się bardzo obiecująco. W jej ramach możesz podłączyć nielimitowaną liczbę urządzeń, a także zagwarantować sobie respektowanie polityki braku logów – zupełnie tak, jak w wariancie płatnym.
Wersja płatna AtlasVPN
Abonenci sieci VPN mają do dyspozycji całodobowy chat online, co umożliwia łatwy kontakt z działem technicznym Atlas VPN. Warto wspomnieć, że ich obsługa klienta działa całkiem sprawnie, odpowiadając na ewentualne pytania w krótkim czasie.
Wybierając wersję premium masz zapewnioną nieograniczoną przepustowość, brak ograniczeń prędkości i szybkie korzystanie z torrentów. Kolejną kwestią są reklamy, które w wersji bezpłatnej zapewniają finansowanie usługi. Dla wielu korzystających może być to dosyć irytujące doświadczenie, które w wielu miejscach wyświetla treści o charakterze marketingowym. Użytkownicy płatni nie mają tego problemu.
Cennik abonamentu od AtlasVPN – przegląd cen
Jak prezentuje się obecnie cena Atlas VPN? W porównaniu z konkurencją jest ona całkiem atrakcyjna. To m.in. zasługa tego, iż Atlas VPN jest nie tak dużą marką, ale jednak podpiętą pod rynkowego giganta. Dzięki temu właściciele sieci mogą zaoferować nieco niższe ceny i sprawdzać, jak na taką propozycję reagują odbiorcy. Plany abonamentowe oferowane są w trzech konfiguracjach:
- na jeden miesiąc – za ok. 12 dolarów miesięcznie
- na rok – za ok. 4 dolary miesięcznie
- na trzy lata – za ok. 2 dolary miesięcznie z dodatkową promocją trzech darmowych miesięcy.
Nie ma większych zaskoczeń, jeśli chodzi o proces finalizacji zakupu. Sposób płatności przypomina w tym kontekście inne usługi typu premium VPN. Za abonament należy zapłacić z góry wybierając jeden z dostępnych sposobów płacenia.
Można do celu posłużyć się kartą kredytową, Google Pay, PayPal’em, kryptowalutami lub serwisem Klarna. AtlasVPN dostępny jest także u zweryfikowanych partnerów firmy, co pozwala na dokonanie transakcji bez podawania danych płatniczych. Na stronie zakupowej nie zauważyłem możliwości płatnością w formie BLIK. Jak wygląda proces nabywania usługi? Jest on maksymalnie uproszczony.
Polega na wybraniu metody płatności, wpisaniu adresu email i potwierdzeniu zgodności wprowadzonych danych. To wszystko – usługa staje się od razu dostępna do użytku. Wystarczy ją pobrać ze strony Atlas VPN dla wybranego systemu operacyjnego. Pamiętaj również, że Atlas VPN oferuje także zwrot pieniędzy w razie niezadowolenia. Jest to klasyczny, 30-dniowy charge back, czyli możliwość uzyskania pełnego zwrotu poniesionych kosztów za zakupiony abonament.
Na jakich platformach Atlas VPN działa – Windows MacOS Android iOS i inne
Atlas VPN udostępnia siedem dedykowanych aplikacji przeznaczonych dla różnych systemów operacyjnych. Z usługi skorzystasz zarówno na komputerze osobistym, telewizorze smart, jak i smartfonie. Jak wygląda pełne zestawienie obsługiwanych systemów? Atlas VPN ma aplikacje dla:
- Windowsa,
- macOS,
- Linuxa,
- Androida,
- iOS,
- Android TV,
- Fire TV Stick.
Brak restrykcji dotyczących maksymalnej liczby podpiętych urządzeń sprawia, że mogę używać Atlas VPN na wszystkich tego typu platformach. Sama aplikacja ma prosty wygląd – bez znaczenia czy wybieramy wersję dla Androida, Windowsa czy przeznaczoną dla innego systemu operacyjnego. Muszę jednocześnie zaznaczyć, że Atlas VPN w wersji darmowej również pozwala na instalowanie wszystkich tych wariantów na swoich sprzętach, bez ograniczeń dotyczących poszczególnych użytkowników. Atlas VPN nie posiada oddzielnych dodatków do przeglądarek. Bez problemu jednak obejmiemy nasz cały (lub częściowy) ruch internetowy korzystając z jednej aplikacji VPN.
Opinie i recenzje Atlas VPN. Jak postrzegają usługę użytkownicy?
Zanim uruchomiłem aplikację skrojoną pod Windowsa, rzuciłem okiem na komentarze i opinie pozostawione w sieci przez dotychczasowych użytkowników. Podobnie, jak w przypadku moich wcześniejszych recenzji, także i w tej sytuacji skorzystałem z portalu TrustPilot, który gromadzi oceny, komentarze i recenzje korzystających na całym świecie. Na jakie zalety i wady zwracają uwagę internauci?
Opinie o Atlas VPN z serwisu TrustPilot
Atlas VPN posiada w tej chwili 313 recenzji – znacznie mniej, niż popularne sieci VPN. Nie może to jednak dziwić – Atlas jest usługą mniej znaną i mało reklamowaną. Zdecydowana większość opinii na temat funkcjonowania sieci VPN jest pozytywna. 71% korzystających wystawiło najwyższą notę, zaś najgorsza opinia została nadana przez 17% internautów. Kilkanaście procent użytkowników oceniło Atlas VPN na dwie, trzy lub cztery gwiazdki (w pięciostopniowej skali).
Szyfrowanie, bezpieczne dane i szybki support od Atlas – jeśli szukasz tych zalet wśród dostępnych VPN, to tutaj będziesz zadowolony
Pozytywne recenzje w Internecie wskazują przede wszystkim na zadowalający poziom obsługi klienta, łatwość użytkową i niską cenę usługi. Zdecydowana większość pozytywnych recenzji skupia się wokół tematu szybkiego rozwiązywania problemów – Atlas VPN w tym obszarze jest jednym z najskuteczniejszych graczy na rynku. Recenzenci podkreślają, że Atlas VPN posiada użyteczny wyłącznik kill switch, dobrą prędkość wysyłania, współpracę z wieloma środowiskami, w tym z systemem Android.
Kolejną zaletą Atlas VPN jest to,, że można testować w pełni bezpłatną usługę VPN bez zbyt wielu ograniczeń – a w razie zadowolenia – przejść na pakiet płatny abonamentowy. Nie ma w tym obszarze ryzyka, iż Atlas VPN zacznie nagle udostępniać nasze dane czy utrudniać korzystanie z Internetu. Brak skryptów śledzenia, szyfrowanie na poziomie wojskowym – to kolejne opcje, które pozwalają na bezpieczne korzystanie z sieci.
Potencjalne problemy z Atlas VPN – na jakie minusy usługi narzekają korzystający?
W następnej kolejności rzuciłem okiem na mniej przychylne opinie. Nie jest ich zbyt dużo, choć z pewnością pojawiają się takie sceptyczne głosy. Jak już napisałem wyżej, 17% wszystkich recenzji jest negatywna. Zniesmaczeni korzystający zwracali m.in. uwagę na zrywanie połączenia z serwerami VPN, niezbyt intuicyjnym procesem wnioskowania o zwrot pieniędzy czy problemami z łącznością z wybranymi punktami dostępowymi.
Część użytkowników zwróciła także uwagę na… nienajlepszy support. To o tyle zastanawiające, iż większość pozytywnych opinii dotyczy właśnie tej sfery. Warto więc brać poprawkę na opinie, które nie zawsze w pełni oddają realny obraz użytkowy. Postanowiłem się nimi nie sugerować, dlatego sprawdziłem działanie Atlas VPN na własnym przykładzie.
Instalacja VPN od Atlas – wygląd aplikacji, użyteczność, konfiguracja
Przyszedł czas na przetestowanie aplikacji od Atlas VPN. Ściągnięcie programu jest bardzo łatwe – bez problemu odnajdziesz zakładkę „darmowy VPN” na oficjalnej witrynie wirtualnej sieci prywatnej. Dostęp do poszczególnych wersji aplikacji jest równie prosty – wystarczy przejść na dół strony i wybrać nazwę konkretnego środowiska systemowego. Z kolei użytkownicy Androida oraz iOS odnajdą apki w bibliotekach z aplikacjami.
Instalacja oprogramowania zajmuje kilka chwil. Po pierwszym włączeniu się okna programu Atlas VPN zostaniesz poproszony o podanie adresu e-mail lub zalogowanie się na istniejące konto. Podanie tej informacji to wymóg, którego nie da się ominąć. Na Twoją pocztę przyjdzie wtedy link aktywacyjny, który włączy usługę. Po pozytywnym potwierdzeniu tej informacji ujrzysz komunikat w oknie przeglądarki:
Oznacza to, że Atlas VPN może zacząć działać. Interfejs aplikacji jest nieco bardziej złożony, niż w wielu innych usługach typu VPN. Plusem jest możliwość korzystania z polskojęzycznej wersji, przez co usługa może trafić do większej liczby potencjalnych użytkowników.
Mimo wielu ikonek, zakładek i od razu widocznej listy serwerów menu główne jest dosyć uporządkowane. Sekcja po lewej stronie obejmuje siedem informacji:
- stronę główną,
- asystenta,
- panel polecania,
- ustawienia,
- zmianę planu,
- informacje zwrotne,
- wsparcie.
W centralnym polu widzimy zaś listę serwerów, przycisk szybkiego uruchamiania i liczbę GB pozostałych do końca limitu. Pewnym utrudnieniem jest fakt, iż widzimy całe zestawienie punktów dostępowych – ze zdecydowaną większością z nich nie będziemy mogli się połączyć. Jeśli wybierzemy np. serwer z Wielkiej Brytanii czy Polski, aplikacja momentalnie przekieruje nas na stronę zakupu abonamentu.
Darmowy program VPN Atlas pozwala na połączenie się z trzema lokalizacjami: jedną w Holandii i dwiema w Stanach Zjednoczonych. Z przyjemnością przetestuję te trzy kierunki, co pozwoli mi stwierdzić, czy prędkości Atlas VPN są zadowalające. Niżej zamieszczam screena, który pokazuje część wyglądu głównego okna aplikacji VPN Atlas (z listą serwerów).
Czas na test. Prędkość pobierania i wysyłania przez AtlasVPN na PC w systemem Windows
Najbardziej ekscytującym etapem testów usługi VPN jest sprawdzanie prędkości transferu. Przegląd Atlas VPN nie mógłby zakończyć się bez sprawdzenia przepustowości łączy przy aktywowanej sieci prywatnej.
Pozwoli Ci to prześledzić korzystanie z darmowej wersji Atlas VPN w każdej możliwej konfiguracji – w końcu dokładna liczba dostępnych serwerów to 3. Zanim jednak zacząłem sprawdzać prędkości, zajrzałem jeszcze na moment do menu ustawień aplikacji.
Chciałem zobaczyć, czy rzeczywiście ta wersja Atlas VPN oferuje m.in. split tunneling (dzielony tunel VPN), wojskowe szyfrowanie czy protokół WireGuard. I rzeczywiście – poszczególne opcje są widoczne w interfejsie ustawień. Możemy dostosować parametry usługi VPN aktywując włącznik awaryjny, wybierając protokół WireGuard, IPSec/IKEv2 lub automatyczny (OpenVPN trzeba konfigurować oddzielnie).
Z kolei szybkie łączenie serwerów, automatyczne łączenie po uruchomieniu aplikacji – to dodatki przeznaczone dla użytkowników premium.
Jak działa AtlasVPN na Androidzie – test
Atlas VPN oferuje trzy lokalizacje, zatem jako pierwszą wybrałem holenderską. Punkt dostępowy w Amsterdamie jest najbliżej Polski (wśród wszystkich bezpłatnych serwerów), dlatego kliknięcie ikonki szybkiego połączenia z pewnością zwiąże Cię właśnie z tym punktem. Tak prezentują się parametry mojego połączenia bez korzystania z VPN. Wyniki testu będą konfrontowane z tymi wartościami.
Prędkość pobierania wyniosła ok. 463 Mb/s, zaś wysyłania ok. 52 Mb/s. Następnie połączyłem się z VPN. Nawiązywanie łączności trwało dosłownie chwile – VPN Atlas w tym kontekście poradził sobie bardzo dobrze. Dalej: wykonałem test prędkości sieci. Czy byłem zaskoczony?
Zdecydowanie tak, ponieważ Atlas VPN osiągnął wartości podobne do tego, co oferują płatne sieci VPN. 405 Mb/s downloadu przy niespełna 50 Mb/s uploadu to bardzo dobry wynik. Niewielkie opóźnienia są kolejną zaletą, która pozwala nie tylko na płynne korzystanie z Internetu, ale i praktykowanie gamingu w Internecie.
Ciężko stwierdzić, czy rzeczywiście Atlas VPN ma wszystkie serwery zoptymalizowane, czy też trafiłem na dobry moment niskiego zapotrzebowania na połączenie wśród internautów. W dalszej kolejności nawiązałem połączenie z drugim punktem dostępowym. Jak wypadł test transferu?
Kalifornijski serwer również odznaczał się dobrymi prędkościami. 350 Mb/s w kontekście pobierania i 45 Mb/s w wysyłaniu to parametry, których nie powstydziłaby się żadna sieć premium VPN. Wysokie opóźnienia nie są w tym przypadku niczym dziwnym – w końcu łączysz się z punktem, który znajduje się w innej części świata.
Co istotne, sieć rzeczywiście połączyła mnie z Los Angeles, a nie z lokalizacją zastępczą. Teraz czas na sprawdzenie, czy Atlas VPN jest również tak szybki w Nowym Jorku.
Nie zostałem połączony bezpośrednio z Nowym Jorkiem, ale z miastem McPherson znajdującym się w Kansas. Wynik testu nie był już tak spektakularny, jak w pierwszym i drugim przypadku. Niecałe 80 Mb/s downloadu i ok. 47 Mb/s pozwala jednak na dosyć sprytne użytkowanie przeglądarki.
Spostrzeżenia dotyczące testu – uzyskane dane, serwery Atlas VPN i limit transferu
Kilkugodzinne korzystanie z Atlas VPN było całkiem przyjemne – połączyłem się z każdym dostępnym serwerem. Nie miałem problemów związanych ze zrywaniem się połączenia – kill switch nie miał prawa nawet zadziałać.
Łatwo dostępne treści online były bez problemu wyświetlane po krótkiej chwili oczekiwania. Podobnie, jak treści video na niektórych serwisach z multimediami. Byłem pozytywnie zaskoczony – w końcu rzadko zdarza się, aby bezpłatna usługa VPN nawiązywała swoją funkcjonalnością do płatnych alternatyw.
Niestety, kiedy zerknąłem w menu główne aplikacji, zauważyłem pasek z dostępnym limitem. W ciągu kilku, dosyć intensywnych, godzin użytkowania zużyłem połowę dostępnego limitu. Nie ma zatem szans, aby przez cały miesiąc korzystać bez przerwy z tej usługi.
Darmowy Atlas VPN jest dobry do przetestowania, ponieważ daje szansę użytkownikom na zapoznanie się z programem. Jeśli jednak chcesz wydajnie korzystać z serwisów streamingowych, oglądać filmy i przeglądać zagraniczne strony – bez wątpienia przyda Ci się usługa abonamentowa.
Funkcje, ceny, możliwości – najczęściej zadawane pytania o Atlas VPN
Czy Atlas VPN kryje przed sobą jakieś tajemnice? Jeśli tak, to mam nadzieję, że poniżej je rozjaśniam. Wyodrębniłem pięć najczęściej powtarzających się pytań dotyczących usługi Atlas VPN. Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Czy usługa przesyłania strumieniowego działa razem z Atlas VPN?
Dane dostępne w Internecie wskazują, że Atlas VPN jest w stanie odblokować przesyłanie strumieniowe. Należy jednak pamiętać, że serwisy streamingowe, takie jak Netflix, bardzo często zmieniają swoje zabezpieczenia blokując ruch z wykrytego VPN.
Dla jakich systemów operacyjnych przeznaczony jest Atlas VPN?
Atlas VPN posiada aplikacje dla: Windowsa, macOS, Linuxa, Androida, iOS, Android TV, Fire TV Stick. Dla każdej z tych wersji Atlas VPN może działać jako usługa bezpłatna lub płatna.
Jak działają serwery Atlas VPN na Windows?
Według moich spostrzeżeń – nie ma się do czego przyczepić. Nawet w wersji free pozwalają one na uzyskanie zadowalających wartości downloadu i uploadu.
Jak uzyskać dodatkową ochronę w ramach Atlas VPN?
Jedną z możliwości jest przejście na płatny pakiet, który oferuje większe prędkości, szeroką listę dostępnych serwerów oraz liczne dodatki funkcjonalne, które zwiększają bezpieczeństwo surfowania po Internecie.
Jakie dane zbiera Atlas VPN?
Polityka prywatności firmy jasno wskazuje, że nie są gromadzone informacje dotyczące profilowania użytkowników lub inne dane mogące stać się produktem na sprzedaż. Atlas VPN musi jednak przetwarzać minimalną ilość informacji, aby móc świadczyć usługę. Mowa m.in. o adresach e-mail i danych dotyczących płatności.
Jak wygląda aplikacja Atlas VPN na smartfona Android?
Apkę możesz ściągnąć z bibliotek Google Play lub App Store. Znajdziesz ją także na stronie internetowej Atlas VPN. W chwili, w której pisałem tę recenzję, program dla Andoida został pobrany ponad 5 milionów razy.
Aplikacja posiada przeszło 100 tysięcy opinii, a średnia ocena plasuje się na poziomie 4,3/5,0. Logowanie do apki mobilnej wygląda niemalże identycznie, jak w przypadku programu dedykowanego dla Windows.
Trzeba wpisać swój e-mail oraz kod potwierdzenia, który przyjdzie na adres skrzynki. Tak z kolei prezentuje się jedna z zakładek (ustawienia).
Podsumowanie przeglądu Atlas VPN – o czym warto wiedzieć?
Atlas VPN to usługa dostępna w dwóch wariantach: bezpłatnym i abonamentowym. Pierwsza opcja jest okrojona ze względu na małą liczbę dostępnych serwerów, limitowany transfer i brak wielu funkcji dodatkowych. Korzystanie z wersji płatnej pozwala na większą swobodę użytkową – nie trzeba się choćby martwić o wyczerpanie zasobów transferu. Mimo tego, iż za podstawową wersję Atlas VPN nie trzeba płacić, to wyniki testów były całkiem niezłe.
Pozwala to sądzić, że wartości osiągane w przypadku serwerów premium będą równie dobre, o ile nie lepsze. Atlas VPN obsługuje wiele platform, korzystanie z aplikacji jest wygodne, a pozytywny obraz recenzji dopełnia możliwość szybkiego kontaktu z serwisem usługi. Jeśli chcesz skorzystać z VPN, ale nie chcesz kupować abonamentu, to przetestowanie wersji bezpłatnej pomoże Ci zrozumieć zasadę działania wirtualnych sieci prywatnych.