Norton VPN – opinie i testy 2024. Funkcje Norton Secure VPN – recenzja wirtualnej sieci prywatnej od NortonLifeLock. Warto?

Wiele popularnych sieci VPN nie jest kojarzona bezpośrednio z usługami antywirusowymi. Po programie wirtualnej sieci prywatnej oczekujemy przede wszystkim dobrej jakości szyfrowania, maskowania adresu IP i chronienia tożsamości online. Rzadziej skupiamy swoją uwagę na kwestiach zapobiegania różnego rodzaju wirusom internetowym. Jest jednak marka, której nazwa jednoznacznie przywodzi na myśl sprawdzone usługi antywirusowe. Mowa o Nortonie, który od wielu lat dostarcza rozwiązania z zakresu przeciwdziałania złośliwemu oprogramowaniu (zobacz recenzję i opinie o Norton 360 Deluxe). Od pewnego czasu przedsiębiorstwo NortonLifeLock udostępnia również dedykowane narzędzie do nawiązywania połączenia w ramach wirtualnej sieci prywatnej.

Tym programem jest Norton Secure VPN, czyli rozwiązanie od renomowanego i obecnego już od 1990 roku na rynku wydawcy. Usługa bezpieczniejszego Internetu ma na celu ochronę prywatnych informacji i danych wrażliwych, w tym haseł, numerów rachunków i kart kredytowych i innych informacji, takich jak dane rachunków bankowych. W poniższym artykule wskazuję, czym charakteryzuje się usługa VPN od Norton. Podpowiadam, jakie funkcje i możliwości daje Norton Secure VPN. Testuję prędkości, jakość serwerów i możliwość łączenia się z poszczególnymi stronami internetowymi. Zapraszam do lektury.

Sprawdź aktualne promocje na Norton VPN 👉

Norton Secure VPN – czym jest i jak działa?

Norton Secure VPN to sieć VPN, która pomaga w ochronie internetowej prywatności użytkownika. Wirtualna sieć prywatna pozwala na zamaskowanie prawdziwego adresu IP – tak, aby poszczególnym stronom wyświetlała się zmieniona wartość. Norton VPN jest przydatny z dwóch podstawowych względów: pozwala właśnie na zamaskowanie adresu IP, a także pomaga zabezpieczyć internetową aktywność korzystającego. Dzieje się to dzięki technologii szyfrowania danych powiązanych. Możliwości te są zapewnione dzięki nowoczesnym mechanizmom, które są jednocześnie funkcjami VPN. O poszczególnych cechach Norton Secure VPN piszę nieco niżej. Wcześniej jednak chciałbym zaznaczyć, w jakich sytuacjach usługodawca VPN zaleca korzystanie z jego produktu. Jaki poziom bezpieczeństwa jesteś w stanie osiągnąć za pomocą sieci VPN?

Podczas przeglądania Internetu trafiasz na różne strony, które zapisują dane o Twojej aktywności. To niezbędny proces, który pozwala na profilowanie Twojej osoby i śledzenia parametrów wyszukiwania. Można zatem stwierdzić, że poszczególne usługi internetowe chcą wiedzieć o Tobie coraz więcej. Dzięki temu mogą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji, a tym samym zwiększać zyski innym podmiotom współpracującym. Niebezpieczeństwo utraty danych w takiej sytuacji nie jest specjalnie duże. Inaczej sprawa wygląda w przypadku korzystania z sieci bezprzewodowych Wi-Fi, szczególnie o charakterze publicznym. Cyberprzestępcy chętnie wykorzystują taką furtkę do tego, aby uzyskać dostęp do danych użytkownika. Z tego względu usługi wirtualnych sieci prywatnych są szczególnie polecane w momencie łączenia się z niezabezpieczonymi sieciami publicznymi. Można zatem stwierdzić, że Norton Secure VPN działa dwufalowo: szyfrując i kodując dane użytkownika.

Prywatność i bezpieczeństwo. Przegląd funkcji Norton Secure VPN. Czy Norton 360 ma VPN?

Usługi VPN od Norton proponowane są w dwóch wariantach. Pierwszym z nich jest samodzielna opcja Norton Secure VPN, którą można wykupić niezależnie od programów antywirusowych. Druga opcja to skorzystanie z pakietu antywirusa i wirtualnej sieci prywatnej, czyli Norton 360 Deluxe. W skład zestawu wchodzi zarówno Norton Antywirus, jak i Norton Secure VPN. Usługodawca proponuje także inne, mniej popularne pakiety premium. Dwa wspomniane wyżej są najpopularniejszą opcją do wyboru. W zależności od potrzeb, użytkownik może wybrać subskrypcję Norton Secure VPN dla jednego, pięciu lub dziesięciu urządzeń. Cena rocznej opłaty będzie w kolejnych przypadkach oczywiście wyższa. W przypadku zestawu Norton 360 Deluxe użytkownik od razu otrzymuje możliwość korzystania z sieci VPN i programu antywirusowego na maksymalnie pięciu sprzętach.

Jakie możliwości posiada Norton Secure VPN w ramach subskrypcji? VPN oferuje anonimowe przeglądanie zasobów sieciowych, bez konieczności udostępniania informacji stronom trzecim. Oprócz tego, Norton posiada sprawny wyłącznik awaryjny, który odetnie dostęp do sieci w razie przerwania bezpiecznego połączenia. Kolejną funkcją jest dzielone tunelowanie, które pozwala na zabezpieczenie danych poufnych bez utraty dostępu do usług lokalnych. Zarówno ta funkcja, jak i poprzednia (kill switch) dostępna jest tylko w wersjach udostępnionych na platformy Androida i Windowsa. Oprócz powyższych funkcjonalności, Norton Secure VPN pozwala także na:

 • automatyczne wykrywanie niezabezpieczonych stron www;
 • nieprzerwane działanie, także w podróży zagranicznej;
 • maskowanie adresów IP, dzięki czemu możesz uzyskać dostęp do różnych lokalizacji;
 • korzystanie bez obaw o prywatność ze względu na politykę braku tworzenia logów;
 • zabezpieczenie połączenia publicznych sieci Wi-Fi i bezpieczne korzystanie z sieci bezprzewodowych;
 • uzyskanie dostępu do treści i aplikacji, które nie są dostępne w niektórych lokalizacjach.

Norton Secure VPN – plan, obsługiwane platformy

Norton Secure VPN to jedna z sieci VPN, która szczególnie dobrze współpracuje na systemie operacyjnym Android oraz na komputerze PC z Windowsem. Korzystający z iOS czy użytkujący VPN na systemie macOS mają do dyspozycji nieco zawężoną funkcjonalność programu. Jak możesz przeczytać na oficjalnej stronie Norton VPN, część funkcjonalności oferuje dostęp jedynie dla wybranych urządzeń. Jeśli korzystasz ze sprzętów Apple’a, to musisz liczyć się z okrojeniem funkcji VPN. Klient Norton Secure VPN zadziała na czterech platformach systemowych:

 1. Windows,
 2. iOS,
 3. Android,
 4. macOS.

Nie jest to zatem żaden spektakularny wynik, ponieważ niektóre sieci VPN oferują m.in. rozbudowane dodatki i możliwość zadziałania także na mniej popularnych systemach operacyjnych. Jednym z minusów usługi jest z pewnością brak wsparcia dla wyłącznika awaryjnego na urządzeniu przenośnym lub stacjonarnym od Apple’a. Z pewnością nie zachęci to fanów urządzeń z logiem nadgryzionego jabłka do skorzystania z możliwości VPN od Norton. Oczywiście, także i ci korzystający mogą liczyć na zabezpieczenie danych osobistych, anonimizację ruchu czy większą swobodę w Internecie. Cena za subskrypcje nie różni się, bez względu na użytkowany system operacyjny.

Polityka zwrotu pieniędzy i zakup abonamentu – jakie opcje udostępniono dla użytkowników?

Norton Secure VPN można nabyć w dwóch formach: wykupując abonament na stronie usługodawcy lub korzystając z produktów licencjonowanych partnerów. W pierwszym przypadku należy przejść na witrynę online Norton i znaleźć interesujący Cię plan. Usługa subskrypcyjna odnawia się co rok. W najkorzystniejszym wariancie cenowym zapłacimy 49.99 złotych za pełne 12 miesięcy zamiast 199 zł (cena standardowa). Jeśli chodzi o wartość cenową, to uwzględniając aktualną promocję Norton Secure VPN jest jedną z najtańszych wirtualnych sieci prywatnych na rynku. Istnieje również możliwość bezpłatnego wypróbowania funkcjonalności od Norton. Jeśli nie chcesz dalej korzystać z VPN, to wówczas możesz zrezygnować z usługi i anulować subskrypcję. Usługodawca umożliwia również uzyskanie pełnego zwrotu w ciągu 60 dni (jeśli zakupisz roczny pakiet).

Ja postanowiłem skorzystać z opcji wykupienia usługi bezpośrednio na stronie Norton. Za kilkadziesiąt złotych otrzymałem pełny pakiet Norton 360 na pół roku. Tym samym korzystam zarówno z programu antywirusowego, jak i klienta Norton VPN. Proces nabywania abonamentu jest raczej bezproblemowy dla użytkowników. W trakcie wybierania planu Norton prosi nas o numer karty kredytowej/płatniczej. Ewentualnie możemy zapłacić przez PayPal lub za pomocą kryptowalut.

Czy Norton VPN jest bezpieczny? Co daje Norton VPN – serwery, funkcje ochrony i inne

Strona Norton VPN nie przekazuje zbyt wielu informacji na temat wydajności oraz liczby uruchomionych serwerów. Otrzymujemy jedynie lakoniczną informację, iż serwery Nortona są szybkie i pozwalają zmieniać wirtualną lokalizację. Kolejną ich funkcją jest możliwość automatycznego wyboru regionu. Są to serwery dynamiczne, które dostosowują swoją wydajność do liczby użytkowników. Co to oznacza? Dokładnie nie wiadomo. Można jednak sądzić, że w przypadku większego zainteresowania usługą, wydajność poszczególnych punktów zostaje zwiększana. Nieco niżej przeczytasz więcej informacji na temat prędkości połączeń. Przetestowałem usługę i sprawdziłem, jak działa na urządzeniach przenośnych z Androidem oraz na komputerze osobistym z Windows. Zanim przejdę do testów – jeszcze kilka słów o bezpieczeństwo użytkowym.

Norton VPN nie cieszy się najlepszą renomą, jeśli chodzi o recenzje niektórych ekspertów internetowych. Wytykają oni usłudze m.in. niejasną politykę prywatności. Kolejnym minusem przytaczanym przez recenzentów jest konieczność podawania swoich danych płatniczych, zamiast możliwości wykonania jednorazowego zakupu usługi. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie Norton, firma prowadzi politykę niegromadzenia dzienników. Oznacza to, że poszczególne dane przeglądania nie są archiwizowane w systemach informatyczne. Jeśli chodzi o dzielenie się danymi osobowymi użytkowników z innymi podmiotami, to w globalnym oświadczeniu prywatności zostały określone sposoby gromadzenia, wykorzystywania czy przetwarzania informacji użytkowników. Przykładowo, Norton nie sprzedaje Twoich danych osobowych ani ujawnia poufnych danych osobowych do celów innych, niż określone w kalifornijskiej ustawie o ochronie prywatności konsumentów. Co to oznacza? W niektórych przypadkach Norton może być zobligowany do udostępnienia danych osobowych użytkowników. Jak wskazują zapisy regulaminowe, Żadne dane osobowe nie zostaną ujawnione, z wyjątkiem odpowiedzi na:

 • wezwania czy nakazy sądowe,
 • żądania udostępnienia w ramach procesów sądowych,
 • żądania mające na celu przeciwdziałanie oszustwom online.

W określonych przypadkach firma może ujawnić np. dane użytkownika właściwym organom państwowym. Niestety, firma Norton może także przekazywać dane osobowe stronom trzecim w celu analizy danych. Według zapisów Global Privacy Statement, pozwala to zrozumieć skuteczność zastosowanych kampanii marketingowych. Jak można czytać dalej: „W przypadku wyświetlania reklam opartych na zainteresowaniach w witrynie innej niż nasza, nie śledzimy innych działań użytkowników. Jeśli klikniesz w nasze reklamy, poznamy domenę, z której przyszedłeś”. Pełna treść globalnego oświadczenia prywatności od Norton LifeLock znajduje się na ich stronie.

Oczywiście wszystko to dotyczy danych płatnika czy anonimowych danych dot. zachowań na stronie, które nie są powiązane w żaden sposób z danymi o aktywności internetowej, które nie są nigdzie logowane. Moim zdaniem – nie ma się więc w praktyce czego obawiać.

Dlaczego warto używać programu Norton Secure VPN? Opinie użytkowników na całym świecie

Opinie internautów użytkujących sieć VPN od Norton są w dużej mierze pozytywne. Korzystający zwracają uwagę na przejrzysty i łatwy w obsłudze interfejs i szybkość działania VPN. Kolejną zaletą jest szybkie połączenie, które uruchamia funkcjonalność sieci VPN w zasadzie od ręki. Norton Secure VPN posiada również narzędzie, które przydaje się do ograniczania obecności treści reklamowych na odwiedzanych podstronach. Usługodawca przewidział również konieczność wdrożenia ochrony przed wyciekiem DNS. Wraz z tunelowaniem dzielonym i wyłącznikiem awaryjnym, Norton VPN stanowi konkurencyjną alternatywę dla innych wirtualnych sieci prywatnych. Posiada:

 • bardzo konkurencyjną cenę względem podobnych usług;
 • kompatybilność z protokołem OpenVPN;
 • włącznik do automatycznego łączenia się z VPN;
 • możliwość ustalenia, czy sieć VPN ma się automatycznie łączyć z sieciami Wi-Fi.

Użytkownicy smartfonów z systemem Android pobrali program Norton Secure VPN: Wi-Fi Proxy 10 milionów razy i wystawili więcej, niż ćwierć miliona opinii. Średnia ocena aplikacji wynosi 4,4 w pięciostopniowej skali. Można zatem stwierdzić, iż apka jest generalnie dobrze odbierana przez społeczność. Użytkownikom podoba się to, że serwery od Norton działają bardzo dobrze, a bezpieczeństwo nie jest w żaden sposób naruszane. Doceniana jest także bankowa siła szyfrowania i możliwość nawiązania wysoce bezpiecznego połączenia z Internetem. Wśród minusów wyróżnia się m.in. czasowe rozłączanie VPN przy korzystaniu z serwera zabezpieczonego kill-switch’em. Inni użytkownicy zwracają także uwagę na niewielką liczbę serwerów, z jaką można się połączyć. Obecnie punktów dostępu jest ok. 30 w kilkudziesięciu krajach. Znalazłem również sprzeczne informacje dotyczące tego, że Norton nie obsługuje torrentów. Z kolei na oficjalnej stronie Norton Secure VPN można przeczytać, że program pozwalana wygodne korzystanie z torrentów bez narażania danych.

Zainstalowałem sieć VPN od Norton na systemie Windows. Jak wygląda proces konfiguracji?

Proces instalacji nie powinien sprawić Ci żadnych trudności, nawet jeśli nie jesteś zbyt doświadczonym użytkownikiem komputera. Ja dedykowanego klienta pobrałem na wersję systemu operacyjnego Windows 10. Wystarczy wejść na stronę sieci VPN Norton i wykupić określony rodzaj abonamentu. Można także skorzystać z bezpłatnej wersji próbnej, po wcześniejszym wskazaniu metody płatności. Instalacja programu Norton na Windows jest banalnie prosta – wystarczy pobrać instalator i go uruchomić. Po kilkunastu sekundach instalacji program jest gotowy do połączenia się z siecią VPN. Poniżej zamieszczam zrzut ekranu, który wskaże Ci, jak wygląda interfejs zainstalowanego programu Norton 360, w skład którego wchodzi również funkcjonalność Norton Secure VPN.

Funkcje - Norton VPN
W menu widoczne są poszczególne funkcjonalności, w tym Secure VPN uruchamiany jednym kliknięciem.

Funkcje połączenia z siecią nie są przesadnie rozbudowane. Może być to jednak zaletą dla osób, które nie chcą angażować się w długotrwałe konfigurowanie ustawień. Uruchamiając aplikację (czy to na komputer, czy na smartfona) w zasadzie wszystko jest już gotowe. Korzystający nie ma zbyt wielkiego pola do manewru. Możesz ustalić lokalizację serwera, sprawdzić bieżący i prawdziwy adres IP czy dokonać korekty niektórych ustawień. Nie ma ich zbyt wiele. Większość opcji jest ukrytych, zatem funkcje nietrudno dopasować idealnie do swoich potrzeb. VPN oferuje możliwość dokonania pięciu korekt w ustawieniach. Dotyczą one:

 • automatycznego łączenia,
 • auto VPN,
 • wyłącznika awaryjnego,
 • blokowania śledzenia przez reklamy,
 • tunelu dzielonego.

Jak wybrać serwer znajdujący się w interfejsie?

Ważnym punktem każdej recenzji sieci VPN jest test szybkości. Zanim przejdę do sprawdzania przepustowości, wskażę na kilka możliwości udostępnianych przez sieć VPN od Norton. Aby przejść do wyboru poszczególnych serwerów, należy otworzyć aplikację i kliknąć na przycisk strzałki rozwijającej listę. Ujrzysz następujący widok:

Norton Secure VPN
Okno zarządzania usługą Norton Secure VPN. Do wyboru: region VPN, ustawienia i więcej informacji.

Po wciśnięciu Region VPN ukaże się kolejne okienko. Zobaczysz tam informacje dotyczące aktualnego regionu, statusu połączenia z siecią VPN, widoczności lokalizacji oraz to, jaki masz aktualnie adres IP. Poniżej możesz ustawić jedną z dwóch opcji: automatyczny wybór regionu lub ręczne nawiązanie połączenia. W pierwszym przypadku Norton VPN sam zdecyduje, z jakim serwerem nawiąże łączność. Druga możliwość daje Ci szansę wyboru spośród 29 krajów, w tym z Polski, Wielkiej Brytanii, Turcji, Singapuru czy Nowej Zelandii. Zauważyłem, że okienko jest bardzo małe, co mi osobiście utrudniało przejrzenie całej listy dostępnych lokalizacji. Po chwili przewijania listy można dotrzeć do punktów umiejscowionych na samym dole.

Norton Secure VPN – test. Pobieranie i ściąganie (Speed Test)

Testy szybkości połączenia jest istotny ze względu na to, iż wiele mówi o jakości serwera. Oczywiście, trzeba brać jednocześnie pod uwagę, że testy mają charakter indywidualny. Wyniki mogą różnić się w zależności od wielu czynników, w tym także tych niezależnych od usług VPN. Postanowiłem nawiązać połączenie z siecią VPN i sprawdzić to, jak prezentuje się szybkość pobierania i wysyłania danych. Najpierw dokonałem standardowego sprawdzenia prędkości bez połączenia z wirtualną siecią prywatną. Oto wyniki.

Norton VPN - speedtest bez VPN
Test prędkości połączenia internetowego bez VPN

Prędkość pobierania to ok. 473 Mbps, zaś wysyłania 52,5 Mbps. Korzystając z sieci od Norton możesz połączyć się z rzecz jasna z dowolnego miejsca, także przy użyciu Wi-Fi. Ja jednak sprawdziłem szybkość korzystając z łączności przewodowej. W kolejnym kroku połączyłem się z trzema wybranymi serwerami Norton Secure VPN. Pierwszym z nich był serwer naszego zachodniego sąsiada – czyli niemiecki. Tak prezentują się wyniki.

Norton VPN Sppedtest 2
Spadki jakości połączenia były niewielkie – na uwagę zasługuje korzystny, niski ping.

Serwer niemiecki z Frankfurtu oferuje bardzo korzystne prędkości, które pozwalają na wygodne surfowanie po sieci Internet. Widoczna jest także zmiana adresów IP, czyli rzeczywiście otrzymujemy niemiecki adres protokołu internetowego. Pobieranie i wysyłanie danych jest szybkie i nie ma szczególnych opóźnień. Strony wczytują się szybko, a wyniki wyszukiwań w Google rzeczywiście odpowiadają rekordom właściwym dla Niemiec. Następnie połączyłem się z serwerem amerykańskim.

Norton VPN Speedtest 3
Z racji dalekiej odległości Internet był wolniejszy, ale wciąż można było swobodnie przeglądać sieć.

Zostałem połączony z serwerem w Columbus, Ohio. Taki serwer jest w stanie odblokować Netflix USA, co jest dobrą wiadomością dla osób lubiących przeglądać treści na popularnych serwisach streamingowych. Z racji dużej odległości od Stanów, połączenie znacząco zwolniło (mniej więcej o połowę). Wciąż jednak pozwala to na płynne przeglądanie treści online. Jako ostatnią lokalizację wybrałem Nową Zelandię, czyli punkt znajdujący się blisko antypodów.

Norton VPN Speedtest 4
Serwer w Auckland to jeden z najbardziej oddalonych od Polski punktów.

Mimo dość dużych opóźnień udało mi się nawiązać połączenie z serwerem nowozelandzkim. To dowód na to, że dzięki Norton VPN można łączyć się z serwerami na całym świecie. Spadki przepustowości były w tym przypadku duże, co mogłoby wpłynąć na możliwość oglądania filmików w wysokiej rozdzielczości. Wciąż jednak surfowanie po sieci nie sprawia większych problemów.

Bezpieczeństwo w Internecie – czy VPN na komputery Windows jest realną odpowiedzią na zagrożenia?

W systemie Windows mogą występować różne luki bezpieczeństwa, szczególnie jeśli korzystamy ze starszych i już częściowo niewspieranych wersji. Rodzi to potrzebę skorzystania z oprogramowania zabezpieczającego, np. w postaci sprawdzonej usługi VPN. Warto jednak pamiętać, że nie istnieje jedno uniwersalne narzędzie, które zawsze będzie niezawodne. Nowe zagrożenia, które co jakiś czas pojawiają się w Internecie, mogą mieć zdolność do omijania zabezpieczeń. Warto zatem zachować czujność – bez względu na to, czy korzystasz z Norton Secure VPN, czy też surfujesz po Internecie bez dodatkowych nakładek.

Najczęściej zadawane pytania o konto Secure VPN

Jakie serwery oferuje Norton Secure VPN?

Wybór nie jest zbyt duży, ale jakość serwerów jest jak najbardziej zadowalająca. Możesz połączyć się z wieloma lokalizacjami, np. w Wielkiej Brytanii, USA czy Nowej Zelandii.

Jakie funkcjonalności posiada wirtualna sieć prywatna do Nortona?

VPN ma wszystkie pożądane funkcje, które są przypisywane sieciom w formacie premium. Posiada zabezpieczenie przeciw wyciekowi DNS, obsługuje protokół OpenVPN i odblokowuje szereg popularnych stron internetowych z blokadami regionalnymi.

Jak zainstalować oprogramowanie?

Wystarczy ściągnąć je z oficjalnej strony usługodawcy. W przypadku korzystania z urządzeń mobilnych, odpowiednie aplikacje znajdują się w Google Play (Android) lub App Store (iOS).

Proces rezygnacji z Norton Secure VPN

Rezygnacja ze subskrypcji polega na zaznaczeniu odpowiedniej opcji w ustawieniach konta. Wystarczy zalogować się na swój profil Norton, a następnie przejść do ustawień klikając na ikonkę człowieka w prawym górnym rogu ekranu. W dalszej kolejności przechodzimy do pola moje subskrypcje, a następnie zaznaczamy funkcję dezaktywacji odnawiania subskrypcji. Możemy także usunąć nasze dane rozliczeniowe, klikając na czwartą zakładkę i usuwając numer karty płatniczej. Dodatkowo mamy możliwość usunięcia wszystkich informacji o koncie. Jest ona dostępna w opcjach prywatności po kliknięciu na żółty przycisk „usuń moje dane”.

Norton Secure VPN – podsumowanie recenzji i końcowe wnioski

Norton Secure VPN to narzędzie przygotowane przez firmę NortonLifeLock. Jest to pełnoprawna funkcja VPN, która pozwala na nawiązanie szyfrowanego, tunelowanego i chronionego połączenia online. Na tle konkurencji Norton wygląda dobrze pod względem jakości do ceny. Nie ma jednak zbyt wielkiego wyboru, jeśli chodzi o liczbę serwerów. Do podstawowego użytku będzie to narzędzie całkiem dobre, które cieszy się przeważająco pozytywnymi opiniami korzystających.

Sprawdź aktualne promocje na Norton VPN 👉