Czy AVG Internet Security to rzeczywiście tak dobry program antywirusowy, jak twierdzą producenci? Sprawdź recenzję, testy i opinię redakcji 2024.

Czy AVG Internet Security to rzeczywiście tak dobry program antywirusowy jak twierdzą producenci? Owszem, przemawia za nim ponad 30 lat doświadczenia i wiele nagród jednak niektóre firmy korzystają z uzyskanej niegdyś renomy i sprzedają produkty słabej jakości. Sprawdziłem, jak jest w przypadku tego antywirusa.

Ten wariant oprogramowania AVG to popularny wybór dla osób, które nie chcą płacić za najdroższy plan (AVG Ultimate), a z drugiej strony interesuje ich wyższy poziom ochrony niż bezpłatny AntiVirus Free.

Sprawdź aktualne promocje na AVG 👉

Strona WWW AVG
AVG Internet Security to program antywirusowy do użytku domowego. Jego właścicielem jest znana na rynku cyberbezpieczeństwa czeska firma Avast 

TL;DR: program AVG Internet Security

Jeżeli brakuje Ci czasu na czytanie całej recenzji, to spójrz na poniższe podsumowanie. Zebrałem w nim najważniejsze cech AVG Internet Security:

  1. Program antywirusowy AVG przeznaczony jest dla komputerów stacjonarnych Windows/Mac (wersja na 1 urządzenie) oraz na komputery, smartfony/tablety z systemem Android i systemem iOS (w wersji na 10 urządzeń).
  2. To przykład bardzo skutecznego oprogramowania antywirusowego, które w niektórych niezależnych testach ma nawet 100 proc. skuteczność w powstrzymywaniu wszelkiego rodzaju ataków złośliwego oprogramowania, wirusów i robaków komputerowych.
  3. AVG antivirus oferuje znakomite zabezpieczenia przed atakami hakerów-przestępców, oprogramowania szpiegującego (spyware), oprogramowania szantażującego (ransomware), a także solidny skaner, osłonę poczty e-mail czy też kilka przydatnych funkcji (m.in. ochronę kamery internetowej, Toolbar Remover, niszczarkę danych, osłonę przed fałszywymi stronami).
  4. Program nie wpływa na wydajność komputera, tylko w znikomym stopniu spowalnia pracę komputera.
  5. Internet Security to program wymagający płatnej subskrypcji, ale przetestujesz go za darmo przez 30 dni (bez podawania danych karty kredytowej).
  6. AVG antivirus nie ma wielu narzędzi oferowanych przez konkurencję za darmo lub w tańszych planach (m.in. sieci VPN czy też aplikacji, które przyspieszają działanie systemu i uniemożliwiają gromadzenie danych przez sieci reklamowe).
  7. Nie ma dostępnej pomocy technicznej w języku polskim.

Sprawdź aktualne promocje na AVG 👉

Program AVG Internet Security – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

AVG Internet Security to sztandarowy produkt czeskiego producenta. Możesz go zainstalować na jednym lub wielu urządzeniach (do 10 w ramach jednej licencji).

Pamiętaj, że wykupując dostęp do AVG Internet Security dla wielu urządzeń otrzymasz dodatkowo aplikację AVG AntiVirus PRO dla systemu Android, AVG Internet Security na Mac i AVG Mobile Security dla systemu iOS.

Aplikacja AVG na telefon
Aplikację na telefon pobierzesz z poziomu menu AVG Internet Security

AVG Internet Security – tańszy plan premium

W Internet Security znajdziesz wszystkie funkcje z AVG AntiVirus Free oraz dodatkowe funkcje premium.

Ochrona przed ransomware w AVG
Dobra ochrona przed ransomware to jedna z mocnych stron AVG

AVG zawiera przede wszystkim mocny silnik antywirusowy, który znajdziesz w każdym wariancie programu:

  • blokuje wirusy i złośliwe oprogramowanie ransomware, spyware, adware i inne:
    • skanuje komputer (do wyboru jest również dokładne skanowanie, skanowanie plików lub folderów, skanowanie podczas uruchamiania systemu, skanowanie USB/DVD oraz skanowanie wydajności),
    • alarmuje po zaobserwowaniu podejrzanej aktywności na komputerze,
    • zabezpiecza przed ransomware – przestępcy tworzą programy, które szyfrują cenne dla użytkownika pliki, a następnie żądają okupu za zwrot dostępu. Funkcja AVG automatycznie zabezpiecza ważne pliki (np. zdjęcia i dokumenty) przed modyfikacją, usunięciem lub zaszyfrowaniem.
  • chroni pocztę e-mail – skanuje przychodzące i wychodzące wiadomości w poszukiwaniu wirusów i innych szkodników, obejmuje programy do zarządzania pocztą (np. Microsoft Outlook) oraz popularne internetowe serwisy e-mail,
  • powstrzymuje zagrożenia, zanim przedostaną się do sieci domowej (zapora ogniowa (firewall), 
  • otrzymasz aktualizacje zabezpieczeń w czasie rzeczywistym (cały czas uzupełniana baza wirusów) oraz ochronę przed phishingiem (aplikacja blokuje niebezpieczne linki i strony www, które służą do zainfekowania systemu Windows destrukcyjnym oprogramowaniem lub do wykradania numerów kart kredytowych.

Skaner AVG antivirus – inteligentne skanowanie

Inteligentne skanowanie umożliwia kompleksowe prześwietlenie komputera PC. Skaner wykryje malware, potencjalnie szkodliwe rozszerzenia przeglądarki czy też problemy z wydajnością urządzenia.

Inteligentne skanowanie rozpoczyna się natychmiast po pierwszym uruchomieniu Internet Security. Możesz je również włączyć w dowolnym momencie, klikając opcję „Uruchom Inteligentne skanowanie” na ekranie głównym programu.

W ramach Inteligentnego skanowania użyjesz trybów:

  • dokładne skanowanie – dyski i pamięć są sprawdzane pod kątem złośliwego oprogramowania,
  • skanowanie plików lub folderów – wybierasz plik/folder, który chcesz sprawdzić,
  • skanowanie przy uruchomieniu systemu – znajdziesz i usuniesz szkodniki, które trudno wykryć po uruchomieniu komputera,
  • skanowanie USB/DVD i innych dysków wymiennych podłączonych do komputera,
  • skanowanie wydajności pod kątem możliwości usunięcia problemów, które wpływają na szybkość pracy komputera. Po tym, jak zobaczysz wyniki możesz rozwiązać problemy (usunąć zbędne pliki lub uszkodzone elementy rejestru czy też uśpić niepotrzebne aplikacje) jednak musisz wykupić dodatkową usługę premium (AVG TuneUp).

AVG Internet Security – opcje dodatkowe

Dostępne dla tego planu rozwiązania AVG premium obejmują m.in. funkcję Password Protection, osłonę przed fałszywymi stronami, osłonę poufnych danych, niszczarkę danych oraz ochronę kamery internetowej.

To funkcje, za które dodatkowo płacisz, więc spójrzmy na nie z bliska.

Password Protection

Password Protection blokuje szkodliwe aplikacje, które chcą poznać, zmienić lub usunąć Twoje hasła zapisane w przeglądarkach Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge i AVG Secure Browser. Funkcję możesz łatwo włączyć w menu (opcja Ataki hakerów).

Osłona przed fałszywymi stronami

To tarcza przed atakami z użyciem DNS (czyli systemu nazw domen). Malware przekierowują użytkownika z adresu autentycznej strony na fałszywe strony internetowe. Jeżeli na takiej witrynie podasz swoje dane – np. hasła do konta bankowego – to trafią one w ręce przestępców.

Osłona daje szyfrowane połączenie między przeglądarką internetową a serwerem DNS firmy AVG.

Osłona poufnych danych

Aplikacja skanuje i chroni poufne dokumenty przed nieautoryzowanym dostępem oraz destrukcyjnym oprogramowaniem. Możesz zdecydować, kto będzie miał dostęp do danych. Funkcja umożliwia przeskanowanie komputera pod kątem wrażliwych dokumentów.

Niszczarka danych

Zwykłe skasowanie pliku, umieszczenie go w koszu, a potem jego opróżnienie nie gwarantuje trwałego usunięcia danych. Specjalistyczne programy potrafią je przywrócić. Niszczarka danych umożliwi Ci nieodwracalne usunięcie plików, a nawet całych dysków.

Standardowe narzędzie usuwają tylko odniesienia do danych z systemu plików. Niszczarka danych wielokrotnie nadpisuje pliki danymi pozbawionymi znaczenia, a później je kasuje.

Ochrona kamery internetowej

Dzięki tej funkcji niezaufane/złośliwe aplikacje nie będą miały dostępu do kamery internetowej na komputerze lub laptopie. Zdjęć i filmów nie zrobią również niepowołane osoby, które zdobędą dostęp do Twojego urządzenia.

Tryb cichy (wcześniej zwany trybem gry) 

Mniej ważne powiadomienia są wyciszone, kiedy używasz aplikacji w trybie pełnoekranowym, np. grając lub oglądając filmy. Wyciszone są powiadomienia systemu Windows, programu AVG i innych programów,

AVG Online Security

To rozszerzenie przeglądarki, której celem jest ochrona prywatności podczas korzystania z sieci. Sprawdzisz jakie systemy śledzące używane są na stronach, które odwiedzasz i będzie mógł je zablokować.

Czym się różni program antywirusowy AVG Internet Security od AVG Antivirus Free?

Antivirus w wersji bezpłatnej to darmowe narzędzie do ochrony komputera lub smartfonu. Zawiera podstawowe funkcje, czyli program chroniący przez wszelkiego rodzaju złośliwym oprogramowaniem (ransomware, spyware, adware), robakami i wirusami komputerowymi i innymi szkodnikami, które możesz znaleźć w sieci.

Darmowy antywirus AVG to solidne podstawowe zabezpieczenie również przed groźnymi linkami i załącznikami w mejlach.

Internet Security jest natomiast płatny i oprócz modułu antywirusowego ma dodatkowe funkcje, to:

  • ulepszona zapora chroniąca sieć domową,
  • ochrona kamery internetowej przed dostępem niepowołanych osób,
  • ochrona transakcji internetowych.

AVG Antivirus Free jest zawsze darmowy i możesz go użyć na jednym komputerze/smartfonie. Za Internet Security zapłacisz, wybierając licencję na jeden komputer lub 10 różnych urządzeń.

Czym różni się AVG Internet Security od AVG Ultimate?

Internet Security to antywirus dla rodzin i do użytku prywatnego. Jest też częścią składową programu premium czyli AVG Ultimate.

Ultimate to pakiet, który ma dodatkowo VPN oraz aplikacje do poprawy wydajności komputera i ochrony prywatności.

Te narzędzia możesz kupić oddzielnie, ale w AVG Ultimate są tańsze.

AVG Internet Security przetestujesz za darmo przez 30 dni, w Ultimate nie ma takiej możliwości.

AVG Ultimate
AVG Ultimate jest najdroższym pakietem, choć z dodatkowych funkcji zawiera tylko VPN i narzędzie do poprawy wydajności i ochrony prywatności

Jak widzisz AVG Internet Security to jeden z trzech antywirusów dla użytkowników domowych. Czym różni się od swoich kuzynów najlepiej porównasz zaglądając do poniższej tabelki:

AVG Internet SecurityAVG Antivirus FreeAVG Ultimate
cena119 zł – 1 urządz. (229 zł odnowienie),
140 zł – 10 urządz. (259 zł odnowienie)
bezpłatnie259 zł/ – 10 urządz.,
389 zł – odnowienie
na ile urządzeń1 – 10110
obsługiwany system1 urządz. – Windows, Mac
10 urządz. – Windows, Mac, Android, iOS
Windows, Mac, Android, iOSWindows, Mac, Android, iOS
możliwość darmowego testowaniatak, przez 30 dninie
antywirustaktaktak
ochrona przed ransomware (oprogramowaniem szantażującym)taktaktak
ocena bezpieczeństwa sieci Wi-Fitaknietak
ochrona przed fałszywymi i wyłudzającymi dane stronami www (phishingiem)taknietak
AVG TuneUP – optymalizacja działania systemunienietak
AVG Secure VPNnienietak
AVG AntiTrack – ochrona przed śledzeniem online przez reklamodawcównienietak

Program antywirusowy AVG Internet Security – oferta, zasady i czy warto skorzystać

AVG Internet Security – cena subskrypcji

Cena AVG Internet Security zależy od wersji subskrypcji, którą wybierzesz. Możesz wykupić licencję na jedną urządzenie lub na 10 dowolnych urządzeń:

  • 1 komputer PC lub Mac/pierwszy rok – 119 zł (odnowienie 229 zł),
  • 10 urządzeń (urządzenia mobilne, komputery PC, komputery Mac, urządzenia mobilne z Android i iOS) – 140 zł/pierwszy rok i 259 zł za odnowienie planu.
AVG - cennik w koszyku
Za AVG antivirus zapłacisz kartą kredytową, PayPal lub przelewem bankowym

Zwrot kosztów za AVG Internet Security

Jeżeli nie jesteś zadowolony z zakupu programu, to możesz z niego zrezygnować bez podania przyczyn. AVG zwróci pieniądze, jeżeli skontaktujesz się z nią w ciągu 30 dni od daty zakupu.

Formularz zwrotu kosztów AVG
Wniosek o zwrot kosztów złożysz za pośrednictwem Konta AVG (połączonym z adresem e-mail podanym podczas zakupu subskrypcji) lub przez formularz

30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy dotyczy subskrypcji produktów kupionych online przede wszystkim z oficjalnej strony internetowej firmy AVG (nie obejmuje m.in. kupna w sklepie detalicznym).

AVG Internet Security – testy jakości

Czasem bardzo trudno samodzielnie ocenić czy antywirus jest dobry czy ma tylko dobry marketing. Z pomocą przychodzą niezależne laboratoria, które dokładnie sprawdzają programy antywirusowe.

Eksperci oceniają skuteczność ochrony przed złośliwym oprogramowaniem, wpływ na wydajność systemu (czy AV nie spowalnia pracy urządzenia) oraz liczbę fałszywych alarmów, które podważają wiarygodność programu.

Sprawdziłem, jak w testach wypadł antywirus AVG. Zauważ, że eksperci przyjrzeli się bezpłatnej wersji programu, ale jest ona również elementem Internet Security.

Wyniki czasem się różnią, bo każde laboratorium ma autorski sposób badania programów. Porównanie różnych badań daje pełniejszy obraz jakości antywirusa.

Wyniki AVG Internet Security w AV-Comparatives

W teście na ochronę przed złośliwym oprogramowaniem AVG uzyskał rewelacyjne wyniki – program jest wśród czterech antywirusów, które powstrzymały wszystkie szkodniki.

Fałszywe alarmy w testach AVG
AVG jest skutecznym programem antywirusowym, a jednocześnie nie myli malware z „dobrymi” aplikacjami. Czeski antywirus miał tylko kilka fałszywych alarmów.

Podsumowując, eksperci AV-Comparatives przyznali AVG najwyższą nagrodę Advanced+.

Skuteczność AVG - test
AVG Internet Security jest wśród 4 antywirusów, które miały najwyższą skuteczność w ochronie przed destrukcyjnym oprogramowaniem

Również w ubiegłym roku AVG zasłużył na oklaski i nagrodę za wybitny produkt.

W sześciu testach zdobył nagrodę Advanced+, a w jednym Advanced Award. „Otrzymał również wspólną złotą nagrodę za zaawansowaną ochronę przed zagrożeniami . Posiada przyjazny interfejs i dobre opcje konfiguracji” – ocenili specjaliści.

Antywirus AVG jest również w grupie programów, które w minimalnym stopniu korzystają z zasobów chronionego systemu.

Wydajność w testach laboratoryjnych
Antywirus AVG zajął 9 miejsce wśród AV, które w najmniejszym stopniu pogarszają wydajność komputera, m.in. spowalniając przeglądanie strony, otwieranie aplikacji czy też pobieranie plików (ostatnie miejsce z nagrodą Advanced+)

Wyniki AVG Internet Security w AV Test

AVG nie znalazł się wśród laureatów w podsumowaniu poprzedniego roku tego laboratorium, ale miał solidne wyniki. Ostatnie – badania z – potwierdziły, że Internet Security to bardzo dobry program antywirusowy, który zasłużył na tytuł „Top produkt”.

Skuteczność AVG AV TEST
Program wykazał się 100 proc. blokadą złośliwego oprogramowania (średnia dla branży to 99,7 proc.)

AVG radził sobie znakomicie nie tylko ze znanymi wirusami. Program powstrzymał również najgroźniejsze złośliwe oprogramowanie typu 0-day, czyli jeszcze niesklasyfikowane.

Wpływ AVG na wydajność
Program antywirusowy równie dobrze sprawował się pod względem wydajności (nie spowalniał komputera) i nie zgłaszał fałszywych alarmów
Nagrody AVG
AVG Internet Security od lat jest wśród programów antywirusowych z najlepszymi wynikami w laboratorium AV-Test

Program antywirusowy AVG Internet Security recenzja – podsumowanie

Jak wypada ostatecznie ocena oprogramowania antywirusowego od AVG? Zebrałem zalety i wady programu oraz jego cechy, które mogą być dla Ciebie minusem lub elementem obojętnym.

Zalety AVG Internet Security:

  • to program z mocnym silnikiem antywirusowym i dodatkowymi opcjami, które zapewniają wyższy poziom ochrony niż darmowy AVG
  • dokładnie skanuje system pod kątem wirusów i innych szkodników (masz do wyboru różne tryby skanowania),
  • AVG Internet Security działa na system operacyjny Windows, Mac, Android i iOS,
  • jest łatwy w obsłudze i ma przejrzyste menu,
  • wśród dodatkowych funkcji jest ochrona kamery internetowej, bezpieczna przeglądarka, ochrona wiadomości e mail,
  • program antywirusowy zainstalujesz nawet na 10 urządzeniach,
  • możesz przez 30 dni bezpłatnie testować antywirus AVG – bez podawania danych karty kredytowej,
  • masz 30 dniową gwarancję zwrotu pieniędzy,
  • program jest dostępny w polskiej wersji językowej (dla systemu Windows i Android),

Wady AVG Internet Security:

  • program antywirusowy nie oferuje rozbudowanego pakietu dodatkowych aplikacji, w przeciwieństwie do płatnych programów konkurencji, nie ma np. kontroli rodzicielskiej czy też menedżera haseł,
  • ma więcej funkcji niż w darmowej wersji AVG, ale mniej niż w najwyższej wersji premium AVG Ultimate,
  • dla komputerów Mac dostępna jest angielska wersja językowa.
Pomoc AVG
Pomoc techniczna nie jest dostępna w języku polskim, możesz skorzystać z bazy wiedzy online na stronie AVG lub wysłać opis problemu przy użyciu formularza (nie ma opcji czatu)

AVG Internet Security – to zależy:

  • pierwszy rok subskrypcji jest w promocyjnej cenie, natomiast za odnowienie planu zapłacisz więcej,
  • brak sieci VPN (dostępna jest tylko w najdroższym pakiecie AVG Ultimate),
  • w przeszłości właściciel AVG handlowała prywatnymi danymi o zachowaniu użytkowników antywirusów (skończył z tym po ujawnieniu tej praktyki przez dziennikarzy).

AVG antivirus i sprzedaż danych użytkowników

Właściciel AVG, czyli firma Avast stała się w 2019 roku negatywnym bohaterem jednej z największych afer w świecie antywirusów. Okazało się, że rozszerzenie Avast Online Security szpiegowało swoich użytkowników. Zbierało dane o ich zachowaniu w sieci, a potem tworzyło masowe paczki danych i sprzedawało je – za pośrednictwem spółki Jumpshot – trzecim podmiotom, np. sieciom reklamowym i wielkim koncernom.

Zanonimizowane, jak twierdzi Avast, dane dotyczyły m.in. adresów URL odwiedzanych stron oraz wyszukań w Google, Google Maps i YouTube.

Co więcej, ofiarą tych praktyk padali użytkownicy wersji premium antywirusa, a nie tylko darmowych rozwiązań, gdzie za korzystanie z programu płaci się swoimi danymi. Nie trzeba było też celowo instalować Avast Online Security – rozszerzenie stanowiło integralną część przeglądarki Avast Secure Browser automatycznie otwieranej podczas korzystania z „trybu bankowego”. Analogiczne rozwiązanie używano w AVG Secure Browser i wbudowanym rozszerzeniem AVG Online Security.

Odkrycie dziennikarzy podważyło zaufanie wielu osób do Avast. Firma biła się w piersi, obiecała zaprzestanie zbierania danych i w 2020 roku zamknęła Jumpshot.

Czy te informacje powinny mieć wpływ na Twoją decyzję o wyborze antywirusa AVG? Wydaje się, że obecnie czeska firma poważniej podchodzi do ochrony prywatności swoich klientów. Część użytkowników nie chce dać jej drugiej szansy, inni nie przykładają wagi do tej kwestii. Decyzja o instalacji antywirusa AVG pozostaje indywidualnym wyborem.

Sprawdź aktualne promocje na AVG 👉

Antywirus AVG Internet Security – często zadawane pytania (FAQ)

Czy AVG Internet Security jest darmowy?

AVG Internet Security to płatny program antywirusowy jednak możesz go testować darmowo przez 30 dni. W tym okresie korzystasz ze wszystkich funkcji antywirusa.

Czy AVG Internet Security jest dobry?

Tak, to dobry antywirus. Świadczą o tym testy przeprowadzane przez niezależne laboratoria. Np. eksperci z AV-Test zauważyli, że Internet Security miał 100 proc. skuteczność w blokowaniu ataków malware, a średnia dla wszystkich badanych programów wynosiła 99,7 proc.

Ile kosztuje AVG Internet Security?

Koszt AVG Internet Security zależy od liczby komputerów, na które chcesz wykupić licencję. Pierwszy rok ochrony na komputer PC kosztuje 119 zł (odnowienie licencji 229 zł), a na 10 dowolnych urządzeń 140 zł (259 zł za odnowienie subskrypcji). Antywirusa od AVG możesz też testować za darmo przez 30 dni.

Kto jest producentem AVG Internet Security?

Producentem AVG Internet Security jest czeska firma Avast Software. Przejęła AVG w 2016 roku od AVG Technologies.

Jakie są wymagania systemowe, żeby korzystać z AVG Internet Security?

Oto warunki techniczne, które musi spełnić Twoje urządzenie, aby zainstalować program AVG Internet Security:

Windows 11, 10, 8, 7,
MacOS 10.10 (Mavericks) lub nowszy,
Android 6.0 (Marshmallow, API 23) lub nowszy,
iOS w wersji 10.0 lub nowszej

Twoje urządzenie musi być połączone z Internetem, żeby zainstalować AVG Internet Security, a potem go aktualizować.

Sprawdź aktualne promocje na AVG 👉