Poznaj W10Privacy – narzędzie do zadbania o bezpieczeństwo i prywatność w systemie Microsoft Windows.

Windows 10 przez jednych uważany jest za najlepszy system, jaki kiedykolwiek powstał, natomiast jest też spora grupa osób, która szczerze nienawidzi tego systemu operacyjnego. Wśród najważniejszych powodów wymieniają to, że firma bez zgody użytkowników zbiera przeróżne dane. Microsoft rzadko wspomina o ochronie prywatności i niechętnie publikuje informacje o gromadzonych danych w ramach systemu Windows 10. Nie dziwi więc fakt, że dla niektórych może być to bardzo niepokojące. Jeśli też boisz się o swoje dane, sięgnij po W10Privacy.

Jakie informacje zbiera Microsoft?

Niekiedy na blogu firmowym tej wielkiej korporacji można natknąć się na posty, w których publikowane są pełne listy danych diagnostycznych zebranych na poziomie podstawowym od użytkowników systemu Windows 10. Są to zazwyczaj mało interesujące informacje, takie jak liczba wejść do systemu.

Dane, jakie są zbierane, a jednocześnie niechętnie publikowane, dotyczą praktycznie każdego aspektu spędzania czasu na PC, tablecie czy laptopie. Dotyczą np. godzin największej aktywności, liczby generowanych plików, najczęściej włączanych aplikacji, szukanych informacji w wyszukiwarkach, reagowania na reklamy itd.

Czy to jednak oznacza, że firma może bezkarnie śledzić każdy ruch osób pracujących z Windowsem? Na szczęście nie, gdyż jako monopolista nie mogą przekraczać reguł zachowania prywatności. Świadczy o tym chociażby fakt, że udostępniono użytkownikom prostą kontrolkę, którą mogą przełączyć, by ograniczyć liczbę wysyłanych danych. I choć miało być lepiej, to już tutaj pojawia się pierwszy zgrzyt. Dlaczego można tylko ograniczyć, a nie całkowicie wyłączyć zbieranie informacji przez Microsoft?

Wszystkie te niepokojące niuanse zmusiły władze do dokładniejszego zapoznania się z praktykami Microsoftu w systemie Windows 10. Unia Europejska ogłosiła, że korporacja łamie prawa obywateli i musi wprowadzić stałe zmiany w systemie. Fundacja Electronic Frontier Foundation oskarżyła Microsoft o niedanie wyboru użytkownikom dotyczących ich prywatności. Podobne skargi spływają od rzeczników praw konsumenckich z całego świata. Jak na razie działania te nie przynoszą większych zmian.

W10Privacy – dlaczego warto mu się przyjrzeć?

W systemie Windows 10 istnieje wiele ustawień prywatności, jednak dotarcie do nich i odpowiednie skonfigurowanie wydaje się zupełnie nieintuicyjne i skomplikowane. Nic więc dziwnego, że coraz więcej użytkowników szuka zewnętrznych sposób na ochronę swoich prywatnych danych. Tu z pomocą przychodzi W10Privacy – program, który jest jednym z najbardziej wszechstronnych rozwiązań.

W10Privacy ma najwięcej ustawień związanych z ochroną prywatności wśród wszystkich podobnych aplikacji. W większości z nich brakuje takich funkcji, jak:

  • przywracanie systemu,
  • tworzenie kopii zapasowych,
  • importowanie i eksportowanie ustawień,
  • zabezpieczenie plików hasłem,
  • informowanie o próbach naruszenia prywatności,
  • alarmowanie o nieprawidłowościach w działaniu sieci.

Te i inne opcje są dostępne w W10Privacy, przez co program na pierwszy rzut oka może niesłusznie wydawać się zbyt rozbudowanym. Wystarczy jednak chwila, by móc całkowicie uniemożliwić systemowi Windows 10 przesyłanie jakichkolwiek informacji z komputera na serwery firmy Microsoft za pośrednictwem niemal wszystkich znanych kanałów.

Jeśli martwisz się o swoją prywatność i nie chcesz, aby Microsoft uzyskiwał dostęp do niektórych Twoich danych osobowych lub plików, a następnie wykorzystywał je, to W10Privacy może być właśnie tym, czego potrzebujesz.

UWAGA! Microsoft nie zaleca używania narzędzi takich jak W10Privacy w systemie Windows 10. Twierdzą, że może to wpłynąć na wydajność i stabilność oprogramowania lub spowodować nieprawidłowe działanie niektórych funkcji systemowych.

Jak ustawić W10Privacy – poradnik krok po kroku

Krok 1. Instalacja

W10Privacy nie musi być instalowany, gdyż składa się z pojedynczego pliku wykonywalnego. Powinien być zapisany w folderze, w którym program ma dostęp do zapisu i modyfikacji. Najnowszą wersję programu pobierzesz z www.winprivacy.de

Krok 2. Opanowanie zasad działania

Na początku będziesz mógł wpłynąć na opcje w zakładce Prywatność. W zależności od aktualnych ustawień w systemie znaczniki wyboru znajdują się przed różnymi pozycjami menu. Jeśli jedna z opcji nie jest zaznaczona, oznacza to oczywiście, że nie jest aktywowana w systemie.

Krok 3. Korzystanie z głównego okna

Jeśli ma zostać ustawiona opcja, najpierw należy przełączyć lub usunąć znacznik wyboru. Aby aktywować opcję za pomocą programu, konieczne jest kliknięcie przycisku Zatwierdź zmienione ustawienia.

UWAGA! Opcje poprzedzone wykrzyknikiem wymagają uprawnień administracyjnych, w przeciwnym razie nie będzie można ich zmienić. Pamiętaj więc o tym, aby włączać W10Privacy jako administrator.

Niekiedy pojawia się błąd, kiedy to po odpaleniu programu jako administrator nadal można napotkać komunikat, w którym jest napisane, że potrzebne są dodatkowe uprawnienia. Jeśli jesteś pewien, że działasz jako administrator, to w takim przypadku możesz to zignorować, gdyż zmiany ustawień nadal się zapiszą.

Podczas aktualizacji opcji W10Privacy tworzy plik w folderze, w którym znajduje się program. Wprowadzone zmiany (a także tylko ich próby) są w nim udokumentowane. Będziesz mógł więc zobaczyć, czy ktoś bez uprawień administratora nie zamierzał przełączyć ustawień.

Krok 4. Wybór najważniejszych opcji

W10Privacy oferuje ponad kilkadziesiąt ustawień, z których część ma jeszcze szczegółowe sekcje. Dzięki temu na pewno znajdziesz opcje ochrony danych, których szukasz. Do tych najbardziej popularnych należą:

  • wyłączenie publikowania szczegółowych informacji o lokalizacji urządzenia,
  • wyłączenie filtru SmartScreen,
  • uniemożliwienie programom korzystanie z Twoich danych do wyświetlania reklam pod kątem korzystania z różnych aplikacji,
  • zablokowanie innym programom narzędziowym dostępu do np. kalendarza, wiadomości, informacji o koncie,
  • wyłączenie rozpoznawania mowy,
  • wyłączenie opcji wyświetlania hasła,
  • uniemożliwienie z korzystania z kamery na ekranie ładowania,
  • blokowanie adresów IP znanych serwerów telemetrycznych firmy Microsoft za pośrednictwem pliku HOSTS lub reguł zapory sieciowej,
  • wyłączenie zapisywania haseł lub formularzy w przeglądarce,
  • blokowanie plików cookie,
  • określenie jednej ścieżki do tworzenia kopii zapasowych.