Jak zadbać o bezpieczeństwo bloga? Poradnik bezpieczeństwa i prywatności dla blogerów.

O naruszeniu bezpieczeństwa w sieci można usłyszeć każdego dnia. Pobierane są poufne informacje, strony internetowe znikają, a konta bankowe pustoszeją. Możesz myśleć, że nie masz się czym martwić, ale niezałatana luka w ochronie Twojego komputera, błąd w serwerze firmy hostingowej, a nawet niewłaściwe użytkowanie WordPressa może poważnie zaszkodzić Twojemu biznesowi i reputacji. Dowiedz się, jak się przed tym ochronić.

W jaki sposób blogowanie może zagrozić Twojej prywatności i bezpieczeństwu?

Chociaż każdy, kto robi zakupy w internecie lub korzysta z mediów społecznościowych, podejmuje pewne ryzyko, blogowanie tworzy dodatkowe luki, o których powinieneś wiedzieć. Co złego może Cię spotkać?

1. Utrata treści

Chociaż może Ci się wydawać, że Twój blog jest mało prawdopodobnym celem hakerów, ale weź pod uwagę następujące typowe motywacje dla atakujących:

  • haktywizm – jeśli piszesz o czymś kontrowersyjnym (np. religia, polityka),
  • wandalizm – Twoja strona może zostać usunięta lub zmieniona tylko dla zabawy,
  • wymuszenie – niektórzy atakujący zawieszają działanie bloga i obiecują przywrócić go za wysoką cenę,
  • konkurencja – gdy Twoja strona wyróżnia się na tle pozostałych, innym osobom z branży usunięcie jej może się opłacać.

2. Utrata finansów

Hakerzy, którzy uzyskają dostęp do Twoich danych osobowych za pośrednictwem bloga, mogą wykorzystać je, aby mieć wgląd do kont bankowych. Wystarczająca ilość informacji na temat Twojej tożsamości powoli im także np. wziąć kredyt na Twoje nazwisko.

3. Utrata reputacji

Ktoś w Twoim imieniu może umieścić na blogu obraźliwe, wulgarne treści, które nadszarpną Twoją reputację nie tylko wśród czytelników, ale również w miejscu pracy. Niekiedy może to wykraczać poza „śmieszną treść”, a stanowić wykroczenie prawne. Jeśli na Twoim blogu pojawi się ordynarnie rasistowski tekst, to bardzo prawdopodobne jest, że zainteresują się nim odpowiednie służby.

4. Naruszenie prywatności i bezpieczeństwa osobistego

Zapewne prowadząc bloga nie zastanawiałeś się nad tym, że kiedykolwiek może on spowodować zagrożenie w życiu realnym. Cyberprzemoc nie dotyczy tylko dzieci lub nastolatków, często sięgają po nią również dorośli. Nękanie nie jest żartem i może mieć poważne skutki emocjonalne i psychiczne dla ofiary.

Musisz pamiętać o tym, że niektóre niestabilne osoby mogą oburzać się nawet wtedy, gdy Twoje posty mają całkowicie neutralny charakter. W USA coraz częściej dochodzi do tego, że „stały hejter” nie poprzestaje na wyzwiskach, ale decyduje się odszukać miejsce zamieszania blogera i nachodzi go i prześladuje. I chociaż pewnie teraz ciężko Ci w to uwierzyć, bo 99% czytelników Twojego bloga wydaje się sympatycznymi ludźmi, to niestety nie możesz mieć pewności, że któryś z nich nagle nie okaże się Twoim największym wrogiem.

W jaki sposób Twoje dane mogą wpaść w niepowołane ręce?

Twoja domena

Jeśli zarejestrowałeś osobną domenę na swoje dane (częsty zabieg wykorzystywany przez blogerów, by nie wyglądać jak grafomański nowicjusz), to Twoje imię i nazwisko, adres, e-mail i numer telefonu są publicznie wymienione w rejestrze domen. Dotyczy to jedynie domen poza .pl, ponieważ w naszym kraju dla domen prywatnych dane WHOIS są domyślnie ukryte.

Powielanie haseł

W zależności od oprogramowania, z którego korzystasz na swojej stronie oraz od tego, jak bezpieczne są Twoje hasła, hakerzy mogą potencjalnie użyć ich, aby uzyskać dostęp do Twojego profilu na innych witrynach, w tym poczty e-mail lub kont bankowych.

Twoje posty na blogu

Niewłaściwa osoba może czytać między wierszami i wyłapywać z Twoich wpisów na blogu, to kim jesteś, gdzie mieszkasz lub gdzie pracujesz i wykorzystywać te informacje przeciwko Tobie.

Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo – świadome blogowanie

Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym Twoje dane będą bezpieczne. Co powinieneś zrobić?

1. Zainwestuj w prywatność domeny

Podczas rejestracji domeny najbezpieczniej jest korzystać z opcji prywatności. Większość rejestratorów internetowych oferuje taką usługę za niewielką roczną opłatą. Dzięki temu zamiast całego arsenału wiedzy na Twój temat w wyszukiwarce domen pojawią się dane dostawcy. Dotyczy to jedynie domen poza .pl.

2. Ogranicz udostępnianie numeru telefonu

Jako bloger możesz przekazywać swój numer telefonu różnym usługom, aplikacjom lub nawet klientom, z którymi masz do czynienia. Zamiast korzystać w takich sytuacjach z prywatnego numeru, zaproponuj rozmowy przez Skype lub Messengera.

3. Twórz kopie zapasowe swojej witryny

Kopie zapasowe są jak opłacanie ubezpieczenia – nie lubisz tego robić, denerwują Cię, ale w kryzysowej sytuacji dziękujesz sobie, że się za to zabrałeś. Chronią one nie tylko przed hakowaniem, ale także przed niefortunnym wciśnięciem „usuń całość” zamiast „opublikuj”. Do tworzenia kopii zapasowej WordPressa możesz wykorzystać jedną z wtyczek lub usług dodatkowych dostępnych na różne przeglądarki.

4. Używaj unikatowych, bezpiecznych haseł dla każdej witryny

Jeśli haker uzyska dostęp do Twojego hasła WordPress, czy będzie miał wtedy dostęp do innych kont? Zachowaj bezpieczeństwo dzięki unikalnym, bezpiecznym hasłom dla każdego konta. Pomocna jest usługa menedżera haseł, taka jak KeePass lub inne. Sprawdź, jak powinno wyglądać hasło, które jest trudne do rozszyfrowania, gdyż niekiedy te z pozoru najbardziej zawiłe (a co za tym idzie trudne do zapamiętania i odzyskania) wcale nie muszą być skuteczne.

I choć zabrzmi to strasznie i uciążliwie, to pamiętaj o tym, aby co pewien czas zmienić wszystkie hasła na najważniejszych stronach, z których często korzystasz. Unikaj też używania takiego samego lub podobnego hasła na podrzędnych witrynach lub w aplikacjach, do których już nigdy nie zajrzysz.

5. Kontroluj wtyczki WordPressa

WordPress ma włączoną automatyczną aktualizację dla ważnych wersji podstawowych, która obejmuje również zabezpieczenia. Nie dotyczy to jednak luk w obsłudze wtyczek i motywów, a bardzo często to właśnie one stanowią furtkę dla hakerów. Powinieneś wybierać wtyczki, które mają pokaźną bazę użytkowników i są na bieżąco aktualizowane. Nigdy nie pobieraj ich z niepewnych źródeł lub z bezpośrednich linków z forum – korzystaj tylko z renomowanych witryn, takich jak własne repozytorium WordPressa.

Zmniejsza to ryzyko wprowadzenia złośliwego oprogramowania na swoim blogu. Usuń wszystkie wtyczki, których nie używasz już od pewnego czasu. Stanowią one tylko kolejny sposób na pojawienie się dodatkowych dziur w ochronie.

6. Uważaj, o czym piszesz

Zachowaj ostrożność, udostępniając dane identyfikacyjne w swoich wpisach na blogu, w tym swój harmonogram, lokalizację, nazwiska lub szczegóły dotyczące rodziny i znajomych. Dzieląc się historiami, rozważ nieco fuzję szczegółów – naginanie faktów dla celów bezpieczeństwa będzie zrozumiałe dla Twoich czytelników.

7. Uważaj, komu przydzielasz role i uprawnienia

Wiele systemów, w tym WordPress, pozwala na przydzielanie ról i uprawnień do strony różnym użytkownikom. Możesz zrobić kogoś administratorem, moderatorem lub redaktorem. Uważaj na to, komu dajesz uprawnienia do Twojej strony.

8. Dodaj pytanie zabezpieczające

Dodając dodatkowe pytanie zabezpieczające, uchronisz swoją stronę przed nieautoryzowanym dostępem.