Jak zabezpieczyć iPhone? Praktyczny poradnik pokazujący, na co zwrócić uwagę i co ustawić.
Oprogramowanie iPhone’a znacznie różni się od tego dostępnego na komputerach lub laptopach, nawet jeśli zostały one wyprodukowane przez Apple. I choć znane ze swojej skuteczności pod względem bezpieczeństwa, to nie jest odporne na wszystkie działania hakerów i złodziei. Ochrona swojego urządzenia jest niezwykle ważna, gdyż nawet jeden błąd może sprawić, że niepowołane osoby otrzymają dostęp do wszystkich Twoich informacji. Jak temu zapobiec?
Użyj Touch ID lub Face ID
Jeśli Twoje urządzenie obsługuje skaner linii papilarnych Touch ID firmy Apple (iPhone 7, iPhone 6 i 6S, SE i 5S, a także oba modele iPad Pro, iPad Air 2 i iPad mini 3 i 4), powinieneś go używać. To samo dotyczy Face ID na iPhonie X. Skanowanie odcisku palca lub twarzy w celu odblokowania urządzenia jest znacznie silniejsze niż cztero- lub sześcioznakowe hasło, które można bardzo szybko rozszyfrować. FaceID i Touch ID to świetne dodatkowe zabezpieczenie, które jest również wygodne dla nas. W ten sposób szybko odblokujemy urządzenie bez wprowadzania kodu czy PIN. Jeśli ktoś inny będzie próbował tych metod urządzenie i tak poprosi o hasła.
Ważne! Musisz pamiętać o tym, że zabezpieczenia biometryczne nadal posiadają wady i nie są w 100% niezawodne. Połączenie wszystkich możliwych sposób na odblokowanie ekranu daje najbardziej wymierne efekty.
Ustaw hasło na swoim iPhonie
Jeśli Twój iPhone zostanie skradziony, to jedynym sposobem, by uchronić się przed wyciekiem danych, jest ustawienie silnego hasła, które sprawi złodziejom kłopot i uniemożliwi natychmiastowe skorzystanie z Twoich aplikacji. Ta bezpłatna funkcja iCloud wykorzystuje wbudowany GPS telefonu, aby wskazać jego lokalizację na mapie, dzięki czemu może śledzić położenie swojego urządzenia. To doskonałe narzędzie do odnajdywania zagubionych smartfonów.
Aby włączyć funkcję Znajdź mój iPhone:
- Otwórz Ustawienia
- Kliknij w nazwę swoje konta na górze wyświetlacza
- Wybierz iCloud
- Przewiń w dół i kliknij opcję Znajdź mój iPhone.
Kontroluj swoje ustawienia prywatności
Kontrolowanie bezpieczeństwa Twoich prywatnych danych jest tak samo ważne jak fizyczna ochrona Twojego urządzenia. W dzisiejszych czasach istnieje więcej zagrożeń niż kiedykolwiek w odniesieniu do kradzieży informacji – potrafią to nawet niepozorne aplikacje, które instalujesz w swoim telefonie. Szczególnie dotyczy to programów, które zostały odrzucone w App Store. Jeśli chcesz, aby Twój iPhone był jak najbardziej bezpieczny, trzymaj się z daleka od podejrzanych aplikacji, które można ściągnąć jedynie poprzez strony.
Regularnie aktualizuj iOS
Wielu użytkowników iPhone’a może być sceptycznie nastawionych do tej porady, jednak warto z niej skorzystać. Aktualizacja urządzeń z systemem iOS do najnowszego oprogramowania jest najlepszym sposobem, aby upewnić się, że są one chronione przed hakerami. Apple cały czas poprawia funkcje bezpieczeństwa i usuwa wszelkie niedostrzegane wcześniej słabe punkty, które mogą umożliwić dostęp hakerów. Firma nie ukrywa, że do wykrywania mankamentów zatrudnia najlepszych ekspertów, którzy specjalizują się w łamaniu kodów.
Aby zaktualizować iPhone’a:
- Otwórz Ustawienia
- Wybierz Ogólne
- Wybierz Aktualizacja oprogramowania. Jeśli aktualizacja systemu iOS jest dostępna, postępuj zgodnie z instrukcjami
Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe
Po włączeniu uwierzytelniania dwuetapowego musisz użyć zaufanego urządzenia, aby zalogować się na nowy sprzęt. Może być to Twój starszy telefon lub tablet. Ta funkcja spisuje się świetnie, ponieważ za każdym razem, gdy ktoś spróbuje zalogować się na Twoje konto Apple, dostaniesz powiadomienie i będziesz mieć możliwość zatwierdzenia lub odrzucenia próby. Ta funkcja wymaga systemu iOS 9 lub nowszego i jest domyślnie włączona od iOS 11.
Aby włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe:
- Otwórz Ustawienia
- Kliknij w nazwę swoje konta na górze wyświetlacza
- Wybierz opcję Hasło i zabezpieczenia
- Kliknij Uwierzytelnianie dwuetapowe
- Postępuj według instrukcji
Włącz możliwość zdalnego wyłączenia i czyszczenia
Możesz włączyć funkcję, dzięki której będziesz w stanie „wyczyścić” urządzenie po dziesięciu błędnych próbach podania kodu lub innego sposobu odblokowania ekranu. Jest to niezwykle przydatne, kiedy wybierasz w miejsca, w których ryzyko kradzieży telefonu jest zwiększone, np. na festiwalu lub podczas pobytu na plaży. Jednak ma to sens tylko wtedy, kiedy masz włączone automatyczne tworzenie kopii zapasowych na iCloud i korzystasz z Znajdź mój iPhone.
Regularnie zmieniaj swoje hasło do konta Apple ID
Twój Apple ID jest niesamowicie ważny dla ogólnego bezpieczeństwa Twojego iPhone’a. To dzięki niemu produkty Apple cieszą się tak ogromną popularnością – umożliwia bowiem bezproblemowe połączenie wszystkich urządzeń i synchronizowanie danych. Regularne zmienianie hasła do identyfikatora Apple ID jest najlepszym sposobem, aby nikt nie miał do niego dostępu bez Twojej zgody. Warto to robić przynajmniej dwa razy do roku. Jeśli masz włączone uwierzytelnianie dwuskładnikowe, możesz zmienić hasło do konta Apple ID bezpośrednio na swoim urządzeniu. Aby to zrobić:
- Otwórz ustawienia.
- Kliknij w swoją nazwę
- Wybierz opcję Hasło i zabezpieczenia
- Wybierz Zmień hasło
Stosuj się do powszechnych zasad bezpieczeństwa w sieci
Nawet jeśli Twoje oprogramowanie będzie chronione w każdy możliwy sposób, to jednak przez swoje działanie sam możesz narazić się na ryzyko utraty danych. Dobrą zasadą jest otwieranie tylko linków i wiadomości ze źródeł, którym ufasz. Oznacza to, że jeśli przeglądasz sieć, otwieraj linki tylko wtedy, gdy wiesz, dokąd Cię zaprowadzą. Jeśli wiadomość w mailu lub Messengerze jest dziwna, prosi o coś, zawiera losowy link lub inny podejrzany tekst, po prostu ją usuń.
Ważne! Uważaj też na hakerów i oszustów udających takie firmy, jak PayPal i Apple. Bardzo łatwo podrobić grafiki i adresy w taki sposób, by wszystko wyglądało na prawdziwe. Na takie strony wchodź tylko poprzez wpisanie adresu w przeglądarkę.
Co jeszcze możesz zrobić?
- Nie korzystaj z publicznych sieci Wi-Fi – spora część z nich jest cały czas monitorowana przez hakerów.
- Nie używaj niezaufanych sieci ładowania – pobranie informacji jest w ten sposób niezwykle łatwe.