6 rzeczy, o które trzeba zadbać, aby bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej. Sprawdź!

Bankowość internetowa jest niezwykle wygodną oraz bezproblemową formą przeprowadzania transakcji. Może być tak samo niezawodna, jak jej tradycyjny odpowiednik. Aby jednak tak się stało trzeba spełnić kilka wymogów i zdawać sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń. Ich unikanie nie jest trudne, a może ochronić Cię przed poważnymi stratami. Jak zatem bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej?

1. Regularnie zmieniaj swoje hasło

Najlepszą rzeczą, jaką konsumenci mogą zrobić, aby się chronić, jest zmiana hasła co 2-3 miesiące. Przy tworzeniu kodu zawsze używaj kombinacji wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych. Wyrazy są zbyt łatwe do odgadnięcia, szczególnie jeśli są powiązane z Twoją osobą, takie jak np. panieńskie nazwisko matki, ulica, na której mieszkasz lub imię Twojego zwierzaka.

2. Nie korzystaj z bankowości internetowej na publicznych komputerach lub sieciach Wi-Fi

Za każdym razem, gdy korzystasz z publicznego Wi-Fi, musisz założyć, że ktoś może uzyskać dostęp do historii przeglądarki i do haseł, jakie zostały użyte. Jeśli więc robisz cokolwiek, co wymaga zalogowania, takie jak bankowość on-line lub czytanie e-maili, narażasz się na ryzyko. Obowiązuje to nawet wtedy, gdy masz skonfigurowaną pocztę elektroniczną lub inne chronione hasłem witryny w ten sposób, aby automatycznie uzupełniały one pola loginu i hasła – nie trzeba bowiem fizycznie wpisywać tych informacji, by były one widoczne dla hakerów.

3. Regularnie sprawdzaj wyciągi z konta bankowego

Sprawdzaj wyciąg z konta każdego miesiąca. Mimo że banki mają wysokie kwalifikacje w zakresie rozpoznawania nadużyć finansowych, w szczególności w przypadku kart kredytowych, mogą nie zawsze być w stanie wyłapać każdą wątpliwą transakcję, szczególnie wtedy, gdy ktoś nie wypłaci od razu wszystkich Twoich pieniędzy. Zwracaj więc uwagę na najdrobniejsze kwoty, co do których możesz mieć wątpliwości.

4. Używaj licencjonowanego oprogramowania antywirusowego

Nawet użytkownicy komputerów o najbezpieczniejszym oprogramowaniu muszą zainwestować w dobre aplikacje antywirusowe. Często sprawdzaj też dostępność ich aktualizacji. Ustaw komputer tak, aby informował Cię o nich automatycznie, ale kwestie pobierania i instalacji pozostawił Tobie. Ręczne pobieranie zapewnia najlepszą ochronę przed złośliwym oprogramowaniem i wirusami.

Jako minimum upewnij się, że masz włączoną zaporę i że oprogramowanie antywirusowe działa cały czas – nie ustawiaj żadnych przerw, nawet jeśli czasami program zaczyna Cię irytować. Zapewni to ochronę przed trojanami, keyloggerami i innymi formami złośliwego software’u, które mogłyby zostać wykorzystane do uzyskania dostępu do danych finansowych.

5. Wpisuj adres URL banku za każdym razem

Nigdy nie klikaj adresu URL w wiadomości e-mail, nawet jeśli wygląda na to, że pochodzi z zaufanego źródła. E-mail i link mogą wyglądać bardzo niepozornie, ale niekiedy mogą one przenosić do niezabezpieczonej strony, łudząco podobnej do tej Twojego banku. To niezwykle prosta sztuczka, która nie wymaga od złodziei praktycznie żadnego zaangażowania – wystarczy, że skopują oryginalne grafiki i treść maili, by już móc rozsyłać zainfekowane listy. Zawsze więc wpisuj adres URL na swoim komputerze jeśli chcesz się zalogować do bankowości internetowej lub dodaj do zakładek faktyczną, uwierzytelnioną stronę banku.

Ważne! Pamiętaj też o połączeniach telefonicznych, które rzekomo pochodzą z Twojego banku. Podczas gdy instytucja finansowa może wymagać od Ciebie odpowiedzi na pytanie bezpieczeństwa, nigdy nie powinna prosić o podanie hasła czy numeru PIN – mogą żądać ujawnienia pewnych liter lub cyfr, ale nigdy nie o całości.

6. Zastosuj dwuetapowe uwierzytelnienie

Jeśli możesz, to wybierz konto bankowe, które oferuje dwuetapową formę uwierzytelnienia dla bankowości internetowej. Obecnie wiele banków (niestety nadal nie wszystkie) udostępniają małe urządzenia, za pomocą których można wygenerować niepowtarzalny kod przy każdym logowaniu. Kod ten jest ważny tylko przez bardzo krótki czas i jest wymagany oprócz hasła, aby uzyskać dostęp do swojego konta online.

Jest to bardzo podobne do weryfikacji SMS, jednak w przypadku kradzieży telefonu, na którym przeważnie zainstalowana jest aplikacja banku, funkcja sprawdzania zgodności przez SMS traci jakikolwiek sens.

Podsumowanie

Oto skompresowana lista ABC bezpiecznego korzystania z bankowości internetowej, dzięki której będziesz mógł być spokojny o swoje finanse.

  • Regularnie zmieniaj hasło i używaj silnych haseł zawierających co najmniej 12 znaków, łączących losowe litery i cyfry.
  • Zapamiętaj hasło i tajne pytania. Nie zapisuj ich i nie udostępniaj nikomu. Zignoruj ​​opcję „zapamiętaj moje hasło”.
  • Nie używaj tego samego hasła do bankowości internetowej, którego używasz do innych kont online.
  • Zabezpiecz swój telefon komórkowy z aplikacją bankową i nie używaj publicznych sieci Wi-Fi.
  • Nie korzystaj z ogólnodostępnych komputerów do bankowości, w tym w bibliotekach, kafejkach internetowych i szkołach.
  • Upewnij się, że wylogowałeś się z bankowości internetowej za każdym razem, nawet jeśli korzystasz z niej na swoim własnym urządzeniu.
  • Dbaj o bezpieczeństwo komputera i dostęp do niego. Należy też aktualizować oprogramowanie antywirusowe i korzystać z zapory.
  • Uzyskaj dostęp do bankowości internetowej ze strony głównej witryny lub wpisując adres URL bezpośrednio na pasku adresu.
  • Znajdź ikonę kłódki w prawym dolnym rogu przeglądarki i „https” w linii adresowej, aby upewnić się, że Twoje dane są zaszyfrowane. Możesz także dwukrotnie kliknąć na kłódkę, aby zweryfikować certyfikat bezpieczeństwa.
  • Jeśli cokolwiek zaniepokoi Cię na stronie logowania, zadzwoń do banku, aby upewnić się, że nie jest to działanie złośliwego oprogramowania.