Zabezpieczenie smartfona z Androidem krok po kroku. Jak zabezpieczyć telefon? Instrukcja i konkretne funkcje.

Na Twoim smartfonie znajdują się wszystkie najważniejsze informacje – dostęp do konta bankowego, social mediów, danych firmowych. Jeśli nie jesteś ostrożny, zgubienie urządzenia przeważnie będzie oznaczać coś więcej, niż tylko utratę starych smsów i numerów telefonów. Złodzieje i hakerzy z wielką radością wykorzystają wszystko to, co znajdą na Twoim smartfonie, jeśli odpowiednio go nie zabezpieczysz. Jak więc to zrobić na Androidzie?

Wewnętrzne zabezpieczenia – jak je włączyć? Poradnik krok po kroku

Google Android to najpopularniejszy na świecie mobilny system operacyjny. Jest też w pełni otwarty, co oznacza, że ​​producenci smartfonów mogą go dowolnie modyfikować. Niestety przyczynia się to do tego, że Android jest bardziej podatny na złośliwe oprogramowanie niż chociażby iOS.

Na szczęście ochrona smartfona lub tabletu z systemem Android jest prosta i bezpłatna. Oto, co musisz zrobić:

Krok 1. Zaktualizuj swoją wersję Androida

Ważne jest pobranie najnowszej wersji oprogramowania Android. Oprócz dodatkowych funkcji każda aktualizacja zawiera poprawki, które pomagają chronić telefon.

Stuknij ikonę Ustawienia, a następnie przewiń do Informacje o telefonie (lub Informacje o tablecie) – Aktualizacja oprogramowania (lub systemu). Zobaczysz swój status aktualizacji, w tym informację, czy Twoje oprogramowanie jest bieżące.

Krok 2. Zapobiegaj instalacjom aplikacji z nieznanych źródeł

Sprawdź, czy Twoje urządzenie z Androidem jest skonfigurowane tak, by zezwalało tylko na instalowanie aplikacji ze sklepu Google Play.

Aby to zrobić, przejdź do Ustawienia – Zabezpieczenia. Przewiń w dół i w obszarze Administracja urządzeniami wyszukaj Nieznane źródła. Upewnij się, że są odznaczone.

Krok 3. Ogranicz pobieranie aplikacji

Jeśli pozwalasz innym osobom korzystać ze swojego smartfona z Androidem, warto użyć opcji podawania hasła przy instalacji nowych aplikacji. Jest to szczególnie ważne dla rodziców, którzy nie chcą, aby ich dzieci instalowały nieodpowiednie lub drogie aplikacje bez ich wiedzy.

Uruchom aplikację sklepu Google Play, a następnie kliknij przycisk Menu w prawym górnym rogu – wygląda jak trzy kropki. Teraz stuknij Ustawienia i poszukaj opcji Kontroli. Wybierz Kontrola rodzicielska i włącz suwak. Zostaniesz poproszony o utworzenie nowego kodu.

Krok 4. Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe

Aby zapewnić swojemu telefonowi 100% bezpieczeństwa, prawdopodobnie nie mógłbyś wynosić go z domu ani korzystać z internetu. Tu jednak z pomocą przychodzą programy antywirusowe, które w połączeniu z używaniem smartfona ze zdrowym rozsądkiem, mogą rzeczywiście uniemożliwić działanie hakerów.

Do wyboru masz zarówno płatne, jak i darmowe aplikacje. To, które z nich wybierzesz, zależy głównie od Twoich preferencji (w jednych będą wyświetlać się reklamy, w innych nie). Zwróć tylko uwagę na to, żeby instalować renomowane programy. Do najlepszych aplikacji antywirusowych na Androida zalicza się:

  • Avast Mobile Security,
  • Avira Antivirus Security,
  • GData Internet Security,
  • Kaspersky Internet Security,
  • McAffe Mobile Security,
  • WeSecure.

Co jeszcze możesz zrobić, by zabezpieczyć smartfona z Androidem?

1. Nie zapisuj wszystkich swoich haseł

Wielu użytkowników korzysta z opcji automatycznego zapisania hasła do serwisów i stron internetowych na swoim urządzeniu. Mało kto zastanawia się nad tym, że jeśli telefon wpadnie w niepowołane ręce, to złodziej nie będzie musiał się nawet wysilić, by dostać się do najważniejszych informacji. Automatyczne logowanie pozostaw tylko dla mało znaczących stron, a unikaj go jak ognia zwłaszcza w aplikacjach bankowych.

2. Zablokuj swoje aplikacje

Konieczne jest zablokowanie aplikacji, szczególnie tych przechowujących prywatne informacje. Jest to druga warstwa zabezpieczeń, aby uniemożliwić każdemu korzystanie z utraconego urządzenia, szczególnie jeśli udało mu się ominąć wstępną blokadę ekranu. W tym celu możesz skorzystać z kilku bezpłatnych aplikacji dostępnych na Google Play. Zrobisz to między innymi aplikacją AppLock. Pomysł nie polega na blokowaniu każdej aplikacji na Twoim urządzeniu, tylko tych naprawdę obciążonych danymi, takich jak e-mail lub konto bankowe.

UWAGA! Wybierając rodzaj dodatkowego zabezpieczenia Androida unikaj blokad działających na zasadzie wzoru – bardzo łatwo można go rozszyfrować na podstawie smug na ekranie.

3. Zabezpieczanie sieci

Jedną z najważniejszych rzeczy w ochronie smartfona z Androidem jest zabezpieczenie sieci. Staraj się unikać korzystania z publicznego Wi-Fi za każdym razem, gdy chcesz zrobić coś ważnego. Tak długo, jak dzielisz sieć publicznością z kimś innym, dostęp do Twoich danych dla niejednego hakera jest na wyciągnięcie ręki.

Możesz chronić swoje dane za pomocą aplikacji takich jak VPN, dzięki czemu Twoje wychodzące połączenie jest zawsze szyfrowane, co utrudnia sabotowanie Twoich poczynań. Jeśli podejrzewasz, że Twoje urządzenie jest przez kogoś innego, WiFi Protector może pomóc odeprzeć atakujących.

4. Przygotuj kopię zapasową swoich danych

Kopia zapasowa Twoich cennych danych jest niezbędna w dobie smartfonów. Wyobraź sobie najgorszy scenariusz, w którym Twoje urządzenie z Androidem zostało skradzione lub zhakowane. Ostatnią rzeczą, którą możesz zrobić, to wykonać zdalne czyszczenie. Bez kopii zapasowej utracisz wszystkie informacje w swoim urządzeniu w zaledwie kilka sekund.

Nawet jeśli uda Ci się odzyskać skradziony telefon, istnieje szansa, że ​​hakerzy, którzy uzyskali dostęp do Twojego urządzenia, uczynią go bezużytecznym. Jeśli jednak masz kopię zapasową, możesz przywrócić urządzenie z systemem Android do pożądanego stanu. Zrobisz to między innymi przez aplikację Android Data Recovery.

5. Śledź utracone urządzenie

Twój telefon jest zbudowany tak, aby można było go śledzić za pomocą GPS. Istnieje wiele aplikacji do śledzenia urządzeń dla systemu Android, które podają przybliżoną lokalizację zgubionego lub skradzionego urządzenia, a niektóre mogą nawet zdalnie włączyć GPS w Twoim telefonie.

Google oferuje możliwość lokalizacji. Wystarczy, że przejdziesz na stronę internetową Google wyszukaj moje urządzenie i klikniesz w przycisk Akceptuj.

6. I najważniejsze – korzystaj z wbudowanych zabezpieczeń Androida!

Jeśli korzystasz z wersji Androida JellyBean lub nowszej, możesz włączyć blokadę ekranu i szyfrowanie, aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo. Istnieje wiele rodzajów blokad ekranu dostępnych do wyboru, takich jak hasło, pin, wzór czy odblokowanie na podstawie rys twarzy. I choć żadna z tym metod nie jest idealna, to stanowi pierwszą zaporę przed złodziejami.